Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   AB Projeleri (http://www.gidacilar.net/ab-projeleri.html)
-   -   AB Fonları'ndan Yararlanmak (http://www.gidacilar.net/ab-projeleri/ab-fonlarindan-yararlanmak-540.html)

Muhittin YILMAZ 21-2008 04:22 PM

AB Fonları'ndan Yararlanmak
 
AB fonlarından yararlanmak için proje üretmek şart. Ancak ne şirketler ne kamu ne de STK'lar topluluk bürokrasisinin istediği gibi proje hazırlamayı bilmiyor.

Avrupa Birliği sürecinin hızlanması yasal hazırlıkların yanında, parasal çalışmaları da gündeme getirdi. Şimdi kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarının gündeminde Avrupa Birliği fonlarından yararlanmak var. Ancak, bu fon ya da hibeleri alabilmek için ciddi bir proje gerekiyor. Hatta projelerin hazırlanması da ciddi bir çalışma gerektiriyor. Projeyi hazırlamak ve başvuruda bulunmak için aşılması gereken süreçler, hatta sıkı kurallar var. AB ile ilgili her konuda büyük bir eğitim seferberliği içinde olan Türkiye'de proje üretme ve başvuru süreçleri de bir eğitim konusu oldu. DeLeeuw International adlı eğitim ve danışmanlık şirketi Ankara ve İstanbul'da Avrupa Birliği fonlarından yararlanmak isteyen kişi ve kurumlara bir süredir eğitim vermeye başladı. Uluslararası bir şirketin Türkiye şubesi olarak faaliyet gösteren DeLeeuw International, 2003 yılından bu yana hizmet veriyor. Yönetim danışmanlığı ve eğitim konusunda projeler üreten ve projelerin teklifi, yazılması, izlenmesi ve değerlendirmesini yapan DeLeeuw International Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Levent Erkan, hem özel sektör hem de kamu ile çalıştıklarını söylüyor.

Bir yılda bin kişiye eğitim

2005 yılında AB'den 300 milyon euro'luk hibe alınabileceğini, ancak geçen yıl Türkiye'nin fon havuzuna yaptığı katkının ancak onda birini kullanabildiğini belirten Levent Erkan, hibe projeleri için danışmanlık hizmetinin önemine işaret ediyor. AB fonlarından 2005 yılında 300 milyon euro, 2006 için ise 500 milyon euro kullanılabileceğini vurgulayan Erkan, eğitim fonlarının bütçesi ise 17.5 milyar euro olduğunu ve ülke olarak ne kadar iyi proje üretilirse o kadar çok fon alınabileceğine dikkat çekiyor. Erkan KOBİ, dernek, vakıf, üniversite ve belediyelerin hibeler hakkında bilgilendirilmemekten şikayetçi olduklarını belirtiyor. Erkan'a göre eğitim verildiği taktirde hem proje hem fon büyüklüğü artacak. "Biz sadece 2004 yılında bin kişiyi eğittik. 12 ilde 165 kuruma eğitim verdik. AB'den de bize eğitim talebi geldi" diyen Erkan, projeler hakkında bilgilendirme, teklif hazırlama ve yönetim konularını içeren eğitimlerde AB mali yardımları hakkında bilgi verdiklerini belirtiyor. Şirket, PCM adlı iki günlük eğitim seminerinde, proje teklifi hazırlama metodolojisini öğretiyor. Bu eğitimin önemine dikkat çeken Erkan, "Projelerin yüzde 90'ı bu nedenle reddediliyor" şeklinde konuşuyor. Ayrıca projelerin yürütülmesi ve sonuca ulaşması için metot eğitimi de müfredatta yer alıyor. İnternet üzerinde de eğitim veriyoruz. E - learning proje hazırlama teknikleri dersimizin ücreti ise 120 milyon lira. Bu programa katılanlar bir ay boyunca bize soru sorabiliyor" sözleriyle açıklıyor verdikleri hizmetleri. Erkan, ilgilenenlerin hem projeler ve eğitimler hakkında bilgi alabileceklerini hem de AB fonlarından yararlanmak için ortak bulabileceklerini hatırlatıyor.

Kamu da bilgileniyor

Kamuda bilgilendirme çalışmalarını yürüttüklerini söyleyen Erkan, bugüne kadar Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı ve Devlet Demiryolları ile çalışmalar yaptıklarını aktarıyor. "Bizden hizmet alan sivil toplum kuruluşlarının projelerinin hayata geçmesini, başarı elde etmesini görmek mutluluk verici. Yaptığımızın işin, verdiğimiz eğitimin somut sonuçlarını görme imkanına sahip olabiliyoruz" sözleriyle duygularını dile getiren Erkan, danışmanlık yaptıkları sivil toplum kuruluşlarından Kadın ve Gençlik Platformuyla özürlülere istihdam sağlayacak özürlü merkezleri açılması projesini hayata geçirdiklerini söylüyor. 550 milyar YTL'lik takı tasarımı projesi de gerçekleştirilen bir diğer çalışma.

Alıntıdır


Şu anda saat : 05:14 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.