Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Alkollü İçecekler (http://www.gidacilar.net/alkollu-icecekler.html)
-   -   meyve şarapları (http://www.gidacilar.net/alkollu-icecekler/meyve-saraplari-1029.html)

Gülsel ŞEN 30-2008 12:55 PM

meyve şarapları
 
Meyve şarapları, üzümden farklı meyvelerden üretilir.


Bunlar elmadan üretilen elma şarabı (cider); armuttan üretilen armut şarabı (perry); erik şarabı ve kiraz şarabı ve çeşitli küçük meyvelerden elde edilmiş şaraplardır.Meyve şaraplarının genellikle ev şarap yapımcıları ve bazı şarap üzümü yetişmeyen soğuk iklimli yerlerde endüstriyel önemi vardır.Elma ve armut şarabı İngiltere ve Kuzey Fransa'da önemli ürünlerdir, kuvvetlendirilmiş kiraz ve frenk üzümü şarapları Danimarka'da üretilir. Önemli Amerikan meyve şarapları, esasen doğu kıyılarda üretilir, bunlar, elma, kiraz, böğürtlen, kara mürver ve loganberry (ahududu-böğürtlen melezi) şaraplarıdır. Çeşitli cins meyve şarapları Hollanda, Danimarka, Polonya, Bulgaristan, Macaristan, Sırbistan ve İsrail'den tüm dünyaya ihraç edilir.Meyve şarapları genelde tatlı lezzete sahiptirler ve orijinal meyvenin lezzetini ve rengini yüksek miktarda içermelidir. Şıralar asit içeriği bakımından yüksektir ve fermantasyondan önce şeker ilavesi ve su ile seyreltilmeye ihtiyaç duyarlar.Çoğu endüstriyel meyve şaraplarının alkol oranı %12 civarındadır. Aynı meyveden elde edilmiş kanyak ile kuvvetlendirildiklerinde alkol oranı %20 civarında olur. Elma ve armut şaraplarının alkol oranı genellikle %2 ile %8 arasındadır.

umituluisik 30-2008 02:57 PM

Biranın alkol oranı da 12-13 arasında. Demek bu meyveli şaraplarda o kadar alkol var. İlgimi çekti doğrusu. Gülsel hanım numune varsa gönderebilir misiniz biraz toplu alım için bakmam lazım da:)

Gülsel ŞEN 30-2008 03:24 PM

ben şarapçı değilim ki bugün nette dolaşırken buldum bu haberi :) ben yemekçiyim eğer isterseniz adresi verin siz otobüse verelim 4 çeşit yemek:)

faize 21-2008 03:36 AM

gülsel hanım benim ödevim meyve şarapları ayrıntılı bilgi verirseniz çok sevinirim hala araştırma aşamasındayım şimdiden teşekür ederim

Gülsel ŞEN 21-2008 02:24 PM

elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım tabiki

faize 21-2008 08:16 PM

sağolu ozaman önerilerinizi bekliyorum

burçak 19-2010 09:03 PM

Alıntı:

umituluisik´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 2376)
Biranın alkol oranı da 12-13 arasında. Demek bu meyveli şaraplarda o kadar alkol var. İlgimi çekti doğrusu. Gülsel hanım numune varsa gönderebilir misiniz biraz toplu alım için bakmam lazım da:)

ümit bey benim bildiğim biranın alok oranı %3.5-5.5 arasındadır.o kadar yüksek alkollü bira varmı.extra diye tabir ettiğimiz biralar bile %7 civarı alkol oranında.sizin dediğiniz ülkemizde yapılan şarapların ortalama alkol oranı olmasın?


Şu anda saat : 06:40 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.