Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Alkolsüz İçecekler (http://www.gidacilar.net/alkolsuz-icecekler.html)
-   -   Hergün İçtiğimiz Kola Neymiş Öğrenin (http://www.gidacilar.net/alkolsuz-icecekler/hergun-ictigimiz-kola-neymis-ogrenin-1175.html)

umituluisik 19-2008 03:49 PM

Hergün İçtiğimiz Kola Neymiş Öğrenin
 
Kolanın zararlı olduğunu biliyorduk.Ama bu kadar zararlı olduğunu tahmin bile edmezdik.

Eğer inanmıyorsanız deneyebilirsiniz!


TUVALETİ TEMİZLEMEK İÇİN:Bir kutu kolayı klozetin içine dökünüz. Bir saat kadar bekleyiniz ve sifonu çekiniz. Koladaki sitrik asit hela başındaki lekeleri yok edecektir.

KROM TAMPONLARDAKI PAS LEKELERINI YOK ETMEK İÇİN :

Arabanın tamponunu Cola'ya batırılmış bir sigara paketinin içindeki alüminyum folyoyla iyice ovunuz. Tertemiz olacaktır.

AKÜ KUTUP BAŞLARINDA ÇAPAĞI TEMİZLEMEK İÇİN :

Bir kutu kolayı kutup başlarına dokun ve bütün çapak yok olsun.

PASLANMIŞ BİR CiVATAYI SÖKMEK İÇİN :

Colaya batırılmış bir bezi bir kaç dakika paslı cıvataya uygulayınız. Bir kaç dakika sonra rahatlıkla dönecek ve çıkacaktır.

ELBİSENİZDEKİ YAĞ LEKESİNİ ÇIKARMAK İÇİN :

Bir kutu kolayı lekeli giyeceklerin üstüne boşaltın,

deterjanı ekleyin ve her zaman yıkadığınız gibi yıkayın. Cola yağ lekelerinin yok olmasına yardım edecektir.

Ayrıca ; Araba ön camlarındaki her türlü kuş pisliğinin yapışan sinekler veya ağaçlardan dökülen toz , polen, yapışkan maddelerin çıkarılmasında en etkili madde 'COLA'dir.

* * *

Peki nedir bu Cola'nın bu kadar etkileyici temizliklerde bile kullanılabilmesinin sebebi? Cola'nın ortalama pH değeri 3.4 tur. Bu asidi de dişleri ve kemikleri eritmek için yeterlidir. Temizliklerde bu kadar etkili olmasının sebebi budur. Aslına bakarsanız Cola ile dünyada kimsenin tavsiye edemeyeceği KARBONDİOKSİT içiyoruz. Hani şu dışarı atmak için devamlı nefes alıp verdiğimiz, atmak için uğraştığımız KARBONDİOKSİT...!

2001 yılında Delhi Üniversitesinde "kim daha fazla Cola içecek",diye bir yarışma yapıldığında, sekiz litre Cola içerek kazanan ve 10 dakika içerisinde herkesin gözü önünde ölen kişinin haberini duymuşsunuzdur . Neden öldü? Çünkü çok fazla karbondioksit almıştı ve kanında yeterli oksijen yoktu.

Başka bir örnek: Kırılmış dişinizi bir şişe Cola'nın içine koyun ve 10 gün sonra bakın... Diş 10 günde büyük oranda erir. Halbuki dişler ve kemikler ölümden sonra dahi yıllarca dayanabilme özelliğine sahiptir!..

umituluisik 19-2008 07:31 PM

kola içmek isteyen var mı benden

Gülsel ŞEN 20-2008 11:15 AM

vallahi ben uzun zamandır içmiyorum zaten sayın kolayı:)
ama taze sıkılmış bir portakal suyuna hayır demem yani ümit;)

umituluisik 20-2008 11:44 AM

Gülsel Hanım içmemek lazım aslında haklısınız ama eşim ve ben çok tüketiyoruz maalesef

Gülsel ŞEN 20-2008 01:08 PM

ikinizde gıda mühendisi olarak yaniiiiiiii......

Muhittin YILMAZ 20-2008 01:55 PM

ümit yani bir aralar kola yapımında kullanılan böcekler revaçtaydı,yani bir gıda mühendisi olarak kendi yakınlarıma kola içmeyin çok zararlı dediğim zaman haliyle nedenini soruyorlardı.Bende kolanın içinde böcek suyu varmış diyordum yani bu böcekk olayı ister doğru olsun ister olmasın sonuçta zararını bildiğim için çevremi bu tehlikeden uzak tutmak istiyordum.

Benim çok yakın bir dostum var bir gün kola almışlar banada ikram etmek istediler bende içmiyorum ben kola içmem dedim.Neden dedi bende dedimki kolada yapımınd abir böcek kullanılıyormuş dedim.

Ne dedi biliyormusunuz:):)


--Ne kadar tatlı bir böcekmiş bu ya,yerim ben o böceği:):):)


Eeee ne denir ki ama yinede kola tüketimine ara vermek lazım bence,hem yabancı sermaye hem şaibeli bir ürün hem ümitinde dediği gibi bir çok tehlikesi var,sağlığımız bu kadar ucuz olmamalı:(

umituluisik 20-2008 03:49 PM

Muhittin Bey gerçekten insanları bu içecekten vazgeçirmek zor. daha bebekken başlıyor alışkanlıklar. Bizim bir aile dostu var, çocuğu 3 yaşına girdi. aynen şöyle dedi bize geldiğinde: ''Zaman ne çabuk geçiyor yaa bak bizim çocuk büyüdü artık kola bile içebiliyor. eskiden yüzünü buruşturuyordu, şimdi bir bardağı 5 dakkada içiyor'' tabii ben gerekeni söyledim kendisine ama ne fayda. Benim kardeşimde aynı alır eline 1 lt kola geçer bilgisayarın başına, sanki serum bağlamış gibi o kola yavaş yavaş 3-4 saatte biter. Ben bu kolanın alışkanlık yaptığına da inanıyorum ve eminim bilim adamları bu konu üzerinde özellikle çalışıyorlardır. bir içen bir daha içmeli diye formül geliştiriyorlardır

laktoz 21-2008 01:17 AM

kola üretiminde renk vermesi için kırmızı böcekler kullanıldığını ben de duymuştum ayrıca bu böcek makyaj malzemelrinde de ruj vss kullanılıormuşş diye bir söylem var kırmızı ruj sevenlerin dikkatine:)

Muhittin YILMAZ 21-2008 02:25 AM

insanların alışkanlıklarından vazgeçirmek çok zor zira insanlar sigaranın sağlığa zararlı olduğunu bile bile sigara içiyor,ee sigara içen biride kola sigaradanda daha zararlı değil ya diye düz bir mantıkla yaklaşabiliyor.

Yani atın ölümü arpadan olsun mantığı.biz bildiğimiz doğruları söyleyelim tabi hala sigara içmek yada kola içmek isteyen varsa yapılacak bişey yok.

Bir şeyi yapma dediğin zaman bu sözün tesirli olmasını istiyorsan ilk önce kendin yapmayacaksın diye bir inanış var,şimdi daha etkili olsun diye söylüyorum ben sigara içmiyorum kolada içmiyorum sağlığınız için bu ikisinide ilk önce siz içmeyin sonra yakınlarınıza içmemeleri konusunda uyarın.:)

inci 21-2008 02:44 AM

Kolanın bağımlılık yaptığı konusunda hem fikirim arkadaşlar.Benim bir arkadaşım kola bağımlılığından doktor yardımı ile kurtula bilmişti.Malesef güzel memleketimin güzel insanına kolanın zararlı olduğunu bir türlü anlatamazsın..
Kendilerini nasıl kandırmışlarsa,yabancı menşeli kolalar tehlikeli;Türk Malı olunca çok masum.
Eeee oldumu şimdi biz Türk Kolasınıda mı içmeyeceğiz,diye sormazlar mı?
Artık ayıkla pirincin taşını.Kola koladır.Eğer ki sağlığa zararlıysa yerli,yabancısı olur mu hiç????????
Sadece kola değil bence zararlı olan asitli içecekler grubuna giren gazozlarda hiç masum değiller.....


Şu anda saat : 09:17 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.