Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Ambalaj Çeşit ve Özellikleri (http://www.gidacilar.net/ambalaj-cesit-ve-ozellikleri.html)
-   -   Bir etiketin üzerindeki e-işaretinin anlamı nedir? (http://www.gidacilar.net/ambalaj-cesit-ve-ozellikleri/bir-etiketin-uzerindeki-e-isaretinin-anlami-nedir-284.html)

Muhittin YILMAZ 06-2008 05:11 PM

Bir etiketin üzerindeki e-işaretinin anlamı nedir?
 
Bir etiketin üzerindeki e-işaretinin anlamı nedir?
Gıda etiketinin üzerindeki e-işareti, ürünün hacminin yada ağırlığının ortalama değerini gösterir. Gıda sanayisindeki ambalaj makineleri tamamen doğru miktarda dolum veya paket yapmayabilir; devamlı bir hata payı vardır. Ayrıca, bir çok ürün homojen olmayıp; bazı katı madde, meyve parçası v.b bileşenler içerir ki bu da bize aynı hacimdeki ürünün farklı ağırlıklara sahip olduğunu gösterir.
Üreticinin emin olması gereken en önemli şeylerden birisi ise; örneğin 1 litre portakal suyu şişesinin en azından gerçekten 1 litre portakal suyu içermesidir. Bu durumda dolum makinesinin ayarı 1020 ml' ye getirilmeli ya da makinenin 2%' lik bir ihtiyat payı olmalıdır. Fakat bu, üreticiye ekstra bir maliyet getirir. Eğer bütün şişelerin ortalaması 1000 ml yapılırsa; bu, üretici için daha iyi olacaktır.
Etiketin üzerindeki e-işareti, bir ürünün yasal olarak kabul edilmiş ortalama ve ihtiyat payını gösterir.

AlgaReN 20-2008 06:56 PM

-e- işaretinin anlamı...
 
Benim bilgilerime göre ambalaj üzerindeki -e- işareti;o ürünün net miktarını belirten yasal bir işarettir.Örneğin 1 kğ'lık Beyaz peynir ambalajlarında 1kğ (e) nin anlamı ambalaj içerisindeki ürünün miktarı net olarak 1 kğ 'dır.Artık +% olayı ortadan kalkmıştır.Net miktar olarak ifadeler yer almaktadır.

safa12 11-2009 05:49 PM

Alıntı:

AlgaReN´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 484)
Benim bilgilerime göre ambalaj üzerindeki -e- işareti;o ürünün [COLOR="Red"][U][B]net miktarını [/B][/U][/COLOR]belirten yasal bir işarettir.Örneğin 1 kğ'lık Beyaz peynir ambalajlarında 1kğ (e) nin anlamı ambalaj içerisindeki ürünün miktarı net olarak 1 kğ 'dır.Artık [COLOR="Red"][B][U]+[/U]%[/B][/COLOR] olayı ortadan kalkmıştır.Net miktar olarak ifadeler yer almaktadır.

Peki bu kanun adet olarak satılan ürünler içinde geçerli mi? Yoksa sadece kg.gram.ml vs. gibi standartlar için mi? geçerli.


Şu anda saat : 01:17 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.