Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Anketler (http://www.gidacilar.net/anketler.html)
-   -   Gıda İçeriklerinin Yazılması (http://www.gidacilar.net/anketler/gida-iceriklerinin-yazilmasi-1700.html)

Oktay SARI 17-2009 03:58 AM

Gıda İçeriklerinin Yazılması
 
İnsanların ne yediğini bilmeleri en temel hakları olduğu ve bu konuda bilgilendirme haklarının hiçbir şekilde engellenemiyeceği gerekçesi ile; Bu temel hakkın bazıları tarafından gasbedilmesini önlemek için, bundan böyle bizim ülkemizde de lokanta, pastane, kafeterya, kantin, uçak, tren, gemi, otobüs ve marketlerde açıkta ve servis esnasında paketlenerek satılan işlem görmüş gıda ürünlerinde gıda içeriklerinin tüketicinin de görebileceği açık bir şekilde yazılması mecburiyetinin getirilmesi sizce gerekli midir?

the_owl 18-2009 12:57 PM

bizim için iyi olsa gerek çünkü böylelikle tüketici daha bilinçli ve seçici olacaktır diye düşünüyorum ayrıca bunun denetlenmeside gerekli kafalarına göre bunun içinde şuvar bu var diye yazmasınlar

Muhittin YILMAZ 18-2009 02:18 PM

ya mesela şöyle bir örnek vereyim adam simit için üretim izin belgesi alacak iş akım şemeası hazırlamış adamın hazırladığı sekilde simit yapmak imkansız ama tarım ve köyişlerine gidiyor o iş akım şemasıyla üretim izin belgesi alıyor.yani orda istenen belge kağıt niteliğinde adam bakıyor şema varmı var gerisi önemli değil.zaten ordaki kişide işi genelde bilmediği için listenin tamlığına bakıyor işe bakan kimse yok yani.ama bunlar düzelecek arkadaşlar eğitim şart:)

colonimc 11-2009 12:44 AM

Şimdi insanlar az çok bilinçleniyor işte gerek kamuoyu gerek teknolojisi vs. Sonuçta sağlıklı ve sağlıksızı,temizi pisi, ayırabiliyorlar diyelim. Aman işte sütü marketten alalım, yoğurdu evde mayalamayalım diyorlar, işte herşeyi kendilerince az buçuk bilioyoruz sanıyorlar ama gelgelelim hala mahallenin fırınından o taze,sıcak ,mis kokulu, bir o kadarda üzerinde milyonlarca mikroorganizma üreyen ekmeği almakntan vazgeçemiyorlar.Şimdi o ekmeği fırıncı poşete ellerine hiç bir aparat kullanmadan direk parayla temas işte ben o noktayı o sahneyi tahmin etmek istemiyorum bu yüzden. Biz burda çatlıyoruz ama hala o sahneyi aşamadık. Bu yüzden gıda içeriği olsun yada olmasın o ekmekler poşetlenip herkesin sofrasına gelmezse biz ilerleyemeyiz olduğumuz yerde sayarız.


Şu anda saat : 04:08 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.