Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Anketler (http://www.gidacilar.net/anketler.html)
-   -   Sorumlu Yöneticilik (http://www.gidacilar.net/anketler/sorumlu-yoneticilik-2156.html)

Oktay SARI 01-2009 08:09 PM

Sorumlu Yöneticilik
 
SORUMLU YÖNETİCİLİK KALKMALI MI ?


Bu konu daha önce defalarca tartışıldı. Fakat siteyi ziyaret edenler içerisinde yorum yapma taraftarı olan sayısı az olduğu için çok önemli bir konu olmasaına karşın gerekli ilgiyi görmüyor. Bu yüzden yorumsuz cevap vermek isteyenler için anket açılmıştır. Söz sizde... Sorumlu yöneticilik kalkmalımı yoksa devam etmelimi...

Muhittin YILMAZ 01-2009 08:29 PM

evet bence mevcut sistemde uygulamada olan sorumlu yöneticilik kalkmalıdır,yerine denetimi genelden özele değilde özelden genele yapacak bir sistem geliştirilmelidir.

örnek vermek gerekirse denetim firmaların hem üretimleri hemde ürettiği ürünleri toptancı-ara toptancı-üst toptancı-distribütör her neyse ve hatta bakkallarda denetiminin yapılması sağlanmalıdır.

sadece ürünü üreten değil satanlarda denetlenmelidir.ancak mevcut sistem bu denetim mekanizmasını sağlamadığı gibi meslektaslarımızı rehavete sevkediyor ve meslekten soğutuyor.

çünkü sistem kesinlikle çalışmıyor,çalışmayan sistemde sorumlu yöneticilik yapanlarda çalışamıyor,çalışmayınca sözünüde geçiremiyor.haliyle gıda alanındaki problemler çözülemiyor.

bence sorumlu yöneticilik kalksın yerine meslektaslarımızı ve halk sağlığını düşünen üzerinde çalışılmış bir sistem gelsin.ama bu sistemide bir veteriner evde yazıp ertesi gün uygulamaya konmasın....

Sorumlu yöneticilik kalksın yada kalkmasın derken sadece kalksın yada kalkmasın diye cevap vermeyiniz.kalksın diyorsanız neden kalksın yada neden kalkmasın nedenlerini yazınız lütfen.

AlgaReN 01-2009 11:05 PM

Evet Muhittin arkadaşımıza tamamen katılıyorum.Şu anda mevcut ve adı sorumlu yöneticilik olan amacına ulaşmayan sistemin kalkması taraftarıyım.Sorumlu yöneticilik sadece adında kalan bir sistem.Genelleme yapmıyorum ama özellikle küçük imalathanelerde üretim konusundaki hangi fikirler işletmeciler tarafından uygulanıyor.İşletmeciler prosedür konusunda bir zorlukla karşılaştığında veya üretim ile ilgili bir problemle karşılaştığında meslektaşlarımıza sorumlu sizsiniz.Bu sorunu çözün veya bu işi halledin gibi serzenişlerde bulunuyorlar.Aksi taktirde kimsenin Meslektaşlarımızı dikkate bile aldığı yok.Bu sorumsuzluğu tabiki direk işletmecilere yöneltmek olmaz.malesefki meslektaşlarımızdan bazı kimselerde buna sebebiyet vermektedirler.
Bu nedele şu andaki sorumlu yöneticiliğn kalkması bunun yerine denetimin daha aktif yapılabileceği,gerçekten halkın sağlığını düşünen,sadece bir kaç kişinin değil ilgili sivil toplum kuruluşlarınında projeleri-fikirleri dikkate alınarak hazırlanmış bir mekanizmanın yerine getirilmesini arzu ederim.Aksi taktirde gerçekçi olmak gerekirse;bu mesleğin ne değeri anlaşılır nede meslektaşlarımızın değeri.....

Muhittin YILMAZ 02-2009 11:00 AM

bu sistemde mühendis işverenin kuklası durumunda,bakın ben birçok arkadaşımızı gördüm bu konuda çok tecrubeliyimdir,adam sorumlu yönetici olarak çalıştırdığı mühendis arkadaşı kiralık gibi görüyor.canı istediği zaman ya sen gelme boşuboşuna diyebiliyor.

ya burada sizin yapacağınız bi iş yok bari şurdan bir çay yapında içelim diyenlerimi ararsınız,utana sıkıla parasını isteyen meslektaslarımızı mı,ustasına mühendisi ezdiren patronlarımı,bir arkadaşımız anlattı,biraz sıkıştırdım dedi hani bu böyle gitmez usta heyy biraz kendine gel bu ekmekleri insanlar yiyor.adam üretimde sigara içiyor,pisliğin teki...patron ne diyor biliyormusunuz,mühendis hanım siz ustanın işine karışmayın.onun işine karışma bunun işine karışma kimin işine karışacaksın.

yani öyle bir sistem yapacaksın ki üreticiside patronuda satıcısıda sorumlu yöneticilerden korkacak.yani bakın siz yanlış yapıyorsunuz,üretimde şu kurallara uymazsanız sizinle alakalı rapor sunmam gerekecek diyebilecek.o raporu sunduğu zaman maaş alamama korkusu işten atılma korkusu olmayacak.yani adam sözünü geçirebilecek.bu sistem bize sorumluluk vermiş.doğru zaten adındanda belli sorumlu yöneticilik...

Ancak yetki vermemiş,Sorumluluğun olduğu yerde yetki olmalıdır.Ben birşeyden sorumluysam aynı zamanda o işe yetkilide olmak isterim.sorumluluk yetkiyide beraberinde getirir.

yetkimin olmadığı yerde sorumluluk almak istemem...

aysetastan 03-2009 05:50 PM

ankette yanlışlıkla evet dedim KESİNLİKLE sorumlu yöneticiligin kalkması gerektigini düşünüyorum.herseyden önce insan sağlıgını hiçe sayan işletmelere onay vererek meslegimize neden saygısızlık edilmesine müsade ediyoruz.gerçekten görevini yapabilen kaç tane sorumlu yönetici var.kullanmak bile istemedigim kiralamak,sorumlu yöneticilik yapmaksa KESİNLİKLE sorumlu yöneticilige karsıyım.


Şu anda saat : 01:14 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.