Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Anketler (http://www.gidacilar.net/anketler.html)
-   -   Yeni Markam Hakkında Meslektaşlarımın Fikirlerine İhtiyacım Var (http://www.gidacilar.net/anketler/yeni-markam-hakkinda-meslektaslarimin-fikirlerine-ihtiyacim-var-1964.html)

umituluisik 28-2009 04:37 PM

Yeni Markam Hakkında Meslektaşlarımın Fikirlerine İhtiyacım Var
 
arkadaşlar avatar resmimde kendi çıkaracağım yoğurt markası var ve logo çalışması isim ve tasarım hakkında yorumlarınızı bekliyorum. süt sektöründe olanlar bilir bunu yorumlarken ulusal firmalara göre değil yerel firma gözü ile bakarak yorumlayın. Marka kulağa hoş geliyor mu? diğer süt ürünlerine yakışırmı? Örnek: Gülen Süt, Gülen yoğurt, Gülen Ayran, Gülen Kaşar

Oktay SARI 28-2009 09:15 PM

Marka ve logo çalışmaları hakkında pek bilgim yok fakat yinede kendi açımdan yorum yapmam gerekirse; hepimizin bildiği bir şeyvardır bir ürün alırken en başta albenisine bakarız bu yicek dahi olsa dış görüntü gözümüze hoş geldiği vakit içeriğininde kaliteli olacağını düşünürüz. Bu yüzden açıkca söylemem gerekirse albenisi benim açımdan yetersiz gibi daha iyi bir çalışma ile hoş bir logo ve ambalaş tasırımı geliştirilebilir. Çok iyi bir seçim yapmak şart bir çok yoğurt üreticisi var bunların arasından özellikle marka olmuş firmaların arasından sıyrılmak iyi ve profosyonel bir çalışma ister. Yenilemem gerekirse çok sade olmuş diyebilirim.

lostmymindd 29-2009 12:39 AM

logonun arka fonu mor olması biraz itici geldi bana çünkü genelde ulusal ve yerel firmalar(trakyada) mavi-beyaz-yeşilin kombinasyonunu daha çok kullandıkları için olabilir:) yine de başaralı bir logo ;) başarılar...

Oktay SARI 29-2009 01:39 AM

Alıntı:

lostmymindd´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 6159)
logonun arka fonu mor olması biraz itici geldi bana çünkü genelde ulusal ve yerel firmalar(trakyada) mavi-beyaz-yeşilin kombinasyonunu daha çok kullandıkları için olabilir:) yine de başaralı bir logo ;) başarılar...

Evet mor banada çok itici gelmişti fakat daha öncede dediğim gibi logo konusunda profosyonel bilgiye sahip olmadığım için fazla birşey söylemek istemedim çok bilmiş gibi. Buradaki mor tahminimce Ümit beyin sevdiği bir renk onu yansıtmak istemiş kendinden bir parça olması anlamında. (imzada mor)

laktoz 30-2009 06:42 PM

güven süt de kulağa hoş geliyor ama siz bilirsiniz gülen sütü ne için tercih etmiştiniz?

AlgaReN 31-2009 01:08 AM

Ümit öncelikle hayırlı olsun demek istiyorum.İsim ve Logo hakkındaki düşüncem;Gülen süt bence biraz basit kalıyor.Yani insanların aklına yerleşebilecek,dikkat çekici farklı bir isim ve ona göre bir logo olması daha uygun olur.Mesela Efsa Süt Mamülleri Gıda San.Ltd.Şti. olabilir mi!:confused: Aklıma ilk gelen bir isim.Buna göre bir logo.Logoda Yeşilrenk,açık çelik mavi ile koyu lacivert ve tonları ile beyaz renk kullanılabilir.
Laktoz:Güven süt mamülleri isminde zaten köklü bir şirket var.

Muhittin YILMAZ 31-2009 11:31 AM

bir kaç madde sıralamak isterim.

1-gülen markası yusuf gül adına (izmir firması)kayıtlıdır.1997 tarihinde tescil edilmiş süresinin bitmesine az bir zaman kala 2007 de marka yenileme müracatı yapmış ve kabul edilmiştir.bir kere burdan başlamak istedim ümitcim.sen bu isim altında yoğurt satamazsın bu ilk durum.

2-ikincisi yapılan tasarım şile alakalı fikirlerimi sormussun,profesyonel anlamda bu işi yapan bir arkadaşım var,yaklasık bir yıl beraber çalışma fırsatım oldu bir çok tasarımı eleştirdim yada tasarımın kurallarını nelere dikkat edilmesi gerektiğini iyi bilşiyorum bu gözle eleştirmem gerekirse.

--yukarıda kullandığınız mavi renk ve aşağıda ki yeşil ren çok sade ve anlamlı.tasarımlarda olması gereken bazı insanlar vardır yaptığı tasarımlarda hayat hikayesini yazmak ister.ufacık ufacık yazılar garip garip avatarlar.uzun ve anlaşılması zor sloganlar...yani şirketin öz geçmişini yazalımmı diye sorsan olur mu diye düşünecek bir yığın insan var...

--ancak sadecelik ve renk seçimi ne kadar güzel olsada işin aslı yapılan logo(!) iyi değil,yetersiz ve akılda kalacak tüketicinin onu gördüğü zaman aa bak yeni bir ürün çıkmış dedirtebilecek cinsten değil.amatörce yapılmış bir logo...evet içerisindeki mor renge anlam vermek te imkansız.

--birde markanın yazılmış olduğu font süt ürünlerine gitmediği gibi tasarımada uymamış.

--son olarak üzerinde daha uzman bir ekibin çalışması gereken bir durum,çok şık bir logo ve çok sade ve şık bir tasarımla piyasaya girmelisin.

Yaptığımız en büyük yanlış...

ürüne eğiliyoruz çünkü görülen bir şey,onun iyi olması için var gcümüzle çalışıyoruz,ama reklama ve tasarıma eğilmiyoruz.neden o bize gereksiz gibi geliyor,içindeki ürünüm iyi olsun tutar mantığı çok yanlıştır.üründen önce dışının tasarımı yapılmalıdır.ilk imaj çok önemlidir.ilk olarak çok kötü bir kapta çok kaliteli bir yoğurdu satarsanız.insanlar bir kere alır ve ürününüze gereken değeri vermez.değerli şeyler çok güzel kılıflarda saklanır bunu unutmayalım.

tasarımda sadelik ve şıklık...sonra başarı kolay gelsin.

lostmymindd 31-2009 03:23 PM

Muhittin bey bir markanın tescilli olup olmadığını nerden öğrenebiliriz ?

Oktay SARI 31-2009 03:50 PM

Türk Patenet Enstitüsü internet sayfasına girerek öğrenebilirsin. Gerçi soruyu muhittin beye sormuşsun fakat yardımcı olabilmek amacıyla cevapladım.

lostmymindd 31-2009 07:44 PM

Alıntı:

oktay_sari_16´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 6191)
Türk Patenet Enstitüsü internet sayfasına girerek öğrenebilirsin. Gerçi soruyu muhittin beye sormuşsun fakat yardımcı olabilmek amacıyla cevapladım.

İlginiz için teşekkür ederim :) Fakat siteden sorgulamayı nerden yapacağımı bulamadım ?


Şu anda saat : 06:57 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.