Sponsorlu Bağlantılar

Yeminli çalışma müşavirliği

Avrupa Birliği Sürecinde Gıda İle Alakalı Haberler Başlıkları kategorisinde açılmış olan Yeminli çalışma müşavirliği konusu , ...


Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 25-2008   #1
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 39
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough


Standart Yeminli çalışma müşavirliği

Sponsorlu Bağlantılar
Yeminli çalışma müşavirliği

İş ve sosyal güvenlik mevzuatlarında, daha önce başlanan reform yapma çabalarını tamamlama süreçleri içerisinde bulunuyoruz. Her reformun sağlam ilkelerle hayata geçirilebilmesi için mutlaka altyapısının oluşturulması gerekiyor.

1990'lı yıllardan beri harcanan yoğun gayretlere rağmen her iki alanda da işleyen müesseseleriyle başarılı reformlara imza atamadık. Çalışma hayatını esnekleştiren bir yapı kazanması umulan 4857 sayılı İş Kanunu, uygulamada sadece iş güvencesi alanında yoğunlaşmış bulunmaktadır. Halbuki rekabetçi bir ekonomi üretebilmek için, bilim heyeti ve kanunkoyucu, esnek bir İş Kanunu hususunda başarılı bir yasalaştırma yaptığını düşünürken; piyasa, 1475 sayılı İş Kanunu'ndan daha katı bir Yasa ile başbaşa kalmıştır. Esnekleşmeye geçiş süreci, iyi öngörülüp henüz başarılamamıştır. Başka bir ifadeyle zihniyetlerdeki katılık, esnekleşmeye hayat hakkı tanımamıştır. Ne işçi, ne işveren, ne de devlet esnekleşmeyi anlayıp uygulamaya sokamamıştır. Bu olumsuz sürecin devamı, 5510 sayılı Kanunun işçi, bağımsız çalışan ve memurları kapsar şekilde “tek çatı” ilkelerine uygun olarak halen yürürlüğe girememiş olmasıdır.

Çalışma ve sosyal güvenlik reformlarının yaşama geçememesinin en başta yer alan noksanlarından birisi, çalışma ve sosyal güvenlik denetiminin tek çatıda toplanamamasıdır. Anayasal “çalışma” ve “sosyal güvenlik” haklarını koruma ve geliştirme yükümlüsü olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, çalışma ve sosyal güvenlik reformu çerçevesinde, çalışma ve sosyal güvenlik mevzuatı kapsamındaki denetim ve teftişi, tek çatıda toplamak zorundadır. Bu çatı, “İş Teftiş Kurulu”dur. İş Teftiş Kurulu, yoğun bir hizmetiçi eğitimle hazırlanacak bir geçiş sürecinde İş Müfettişleriyle Sosyal Güvenlik Müfettişlerini devlet adına denetim yapan “İş ve Sosyal Güvenlik Teftiş Kurulu” bünyesinde toplamalıdır. Bu yeniden yapılanmayla;

1-“Çalışma” ve “sosyal güvenlik” haklarının korunması ve geliştirilmesi sağlanacaktır.

2-Reformu uygulamada gerekli olan kurumsal yapı, güçlenecektir.

3-Denetim örgütlenmesindeki bürokratik yapı, doğru bir yasal zemine oturacaktır.

4-Kayıtdışı istihdamı önlemede başarılı bir denetim ve teftiş örgütlenmesi gerçekleşecektir. Böylece etkin bir denetim yapısı kurulmuş olacaktır.

Bu denetim yapılanmasından hareketle oluşturulacak “Serbest Çalışma Müşavirliği Örgütü”nün en üst birimi olan ve çekirdek yapısını emekli iş ve sosyal güvenlik müfettişlerinin teşkil edeceği “Yeminli Serbest Çalışma Müşavirliği” de reform yapıları içerisinde yasalara yerleştirilerek kurulmalı; bazı detay düzenlemeler için ayrı kanun ve tüzüğün çıkarılması öngörülmelidir. 4857 sayılı İş Kanunu ve 5510 sayılı SSGSS Kanunu'na birer madde eklenerek, mevzuatın doğru uygulanması ve kayıtdışı istihdamla mücadele için Yeminli Çalışma Müşavirliği hayata geçirilmelidir!

Bilindiği üzere, gerçek veya tüzel kişilerin veya bunların teşebbüs veya işletmelerinin mali tablo veya beyannamelerinin; vergi, istisna, muafiyet, iade, indirim, tecil, terkin veya zarar mahsubu işlemleri ve benzeri taleplerinin mevzuat hükümlerine, muhasebe ilke ve standartlarına uygunluğu esas alınarak hesapların gerçeğe uygun ve doğru bilgi verecek şekilde tutulmasını ve bu suretle mükelleflerin doğru beyanda bulunmaları yeminli mali müşavirlerce sağlanmaktadır. Yeminli Mali Müşavirlerce işlem yapılmasını müteakip hem vergi gelirlerinde ciddi bir artış olmuş ve hem de devlet hiçbir maliyete katlanmadan sektörler üzerinde ciddi bir hakimiyet tesis etmiştir. Benzer şekilde Tarım Bakanlığı'nca da Türkiye'deki 400 bin gıda işletmesinin denetimini, veteriner, gıda ve ziraat mühendislerinin kuracağı şirketlerdeki “yeminli gıda müşavirlerinin” üstlenmesi için çalışma yapılmaktadır.

Yeminli Mali Müşavirler gibi çalışacak, Yeminli Çalışma Müşavirliği müessesesi kurularak işletmelerin, şirketlerin iş ve sosyal güvenlik mevzuatıyla işverenlere getirilen yükümlülükleri yerine getirip getirmediği denetlenecek; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik Kurumu'nun denetim yapamadığı sektör ve işletmelerin de denetlenmesi suretiyle hem kayıtdışı istihdam önlenecek, hem Bakanlık ve Kurumun iş yükünde rahatlama olacak, hem de işletmelerin yasal yükümlülüklere uyması sağlanabilecektir. Böylece reformların uygulanmasında yasal altyapı, oluşturulmuş olacaktır.

Kaynak: Tahsin SINAV
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
yeminli alma mavirlii, serbest calisma musavirligi, is sosyal guvenlik, yeminli calisma musavirligi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are AçıkŞu anda saat : 08:51 PM.