Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Avrupa Birliği Sürecinde Gıda İle Alakalı Haberler > Avrupa Birliği Sürecinde Gıda İle Alakalı Haberler Başlıkları
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 29-2009   #1
S Moderator
 
Oktay SARI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27-07-2008
Mesajlar: 689
Tecrübe Puanı: 19
Tecrübe Puanı: 81
Tecrübe Derecesi : Oktay SARI will become famous soon enough
Oktay SARI will become famous soon enough
Arrow Yeni Gıda Kanunu Çalışmaları

Türkiye’nin 2003 yılında yayınladığı Ulusal Program’a paralel olarak, AB Gıda ve Yem Yasası’na uyumlu hazırlanan 5179 Sayılı Gıda Kanunu, federasyonumuzun da katkıları ile TBMM’de kabul edilerek, 05 Haziran 2004 tarih ve 25483 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanunun amaç ve kapsam kısmında; gıda güvenliğinin temini, her türlü gıda maddesinin teknik ve hijyenik şekilde üretim, işleme, muhafaza, depolama, pazarlama ve halkın gereği gibi beslenmesini sağlamak üzere gıda maddeleri üreten iş yerlerinin asgari teknik ve hijyenik şartlarının belirlenmesini esas almıştır. Gıda maddesi üreten ve satan iş yerleri ile toplu tüketim yerlerinin denetimleri, su hariç tek elde toplanarak Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na, suyun denetimi ise Sağlık Bakanlığı’na verilmiştir. Ancak zaman içinde yapılan değişiklikler ve alınan ek kararlarla kanunun içeriğinde değişiklikler yapılmış ve tek çatıda toplanan yetkiler tekrar dağıtılmıştır.

TGDF olarak; mevcut 5179 sayılı Gıda Kanunu yerine geçmek üzere hazırlanan Gıda Kanunu, Yem Kanunu, Gıda Hijyeni ile Gıda ve Yemin Resmi Kontrolleri Kanunu, Veteriner Hizmetleri Kanunu Taslakları ile ilgili endişelerimizi, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Başbakanlık nezdinde yaptığımız girişimlerle ilettik. Girişimlerimiz sonucu her şeyden önce gıdanın tek kanunla ifade edilmesini prensip olarak kabul ettirdik. Bakanlık 4’lü hijyen paketini birleştirerek “"Veteriner Hizmetleri, Gıda ve Yem Kanunu" adı altında tek bir kanun taslağı olarak yeniden düzenlemiş ve kamuoyunun görüşüne sunmuştur. Kanun taslağında ana şemsiye gıda güvenliği ve bunun altında bitki, hayvan ve su ürünleri olması gerekirken hayvan sağlığı ve refahı, hayvanların korunması, veteriner hizmetleri, veteriner sağlık ürünleri ana unsur olarak ele alınmış bunun altında gıda güvenliği işlenmiştir. 23 sayfalık taslağın yaklaşık 9 sayfası gıda ve yem ile ilgili olup geri kalan 14 sayfası hayvan sağlığı ve refahı, hayvanların korunması, veteriner hizmetleri, veteriner sağlık ürünleri ile ilgilidir. Aynı durumu tanımlar içinde söylemek mümkündür.

Kanun taslağının;

- Amaç, kapsam ve tanımlar bölümü, yetersiz olup ham madde, mamul madde, hijyen, kalite, kalıntı, izlenebilirlik, risk, risk analizi, risk yönetimi, risk değerlendirmesi, risk iletişimi, tehlike, organik gıda, genetiği değiştirilmiş gıdalar, nihai tüketici vb bir çok önemli tanıma yer verilmektedir.

- Taslağın 2.ve 3. kısmı, veteriner hizmetleri ile ilgili olarak hazırlanmış gibi izlenim verilmekle birlikte gıda, yem ve hatta su ürünleri ile ilgili konular sanki hayvan sağlığı ve veteriner hizmetlerinin bir parçasıymış gibi ele alınmıştır. Hayvansal ürün tanımı içine hayvansal kökenli gıdalar da eklenerek canlı hayvanlarla aynı madde içine konulmuş ve bu şekilde bu konudaki yetkiler tek bir meslek grubunun çalışma alanı içine aktarılmaya çalışılmıştır. Hâlbuki diğer gıdalarda olduğu gibi, bu tip ürünler de gıda tanımı içine girmekte ve gıda mevzuatı hükümlerine tabidir.

- Gıda Kodeksi, gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerle ilgili taşıması gereken asgari teknik ve hijyen kriterlerine belirlenmesine indirgenmiş ve Ulusal Gıda Kodeks Komisyonu madde metninden çıkarılmıştır. Komisyon marifetiyle devletin ilgili birimleri ile sanayiciler, bilim adamları bir araya gelerek gıda kodekslerini en kısa zamanda en iyi bir şekilde çıkarılması mümkün olmuştur.

- Gıda kanunların esas amacı tüketici haklarını korumak ve haksız rekabeti önlemek olduğu halde tüketici hakları madde başlığında yer almasına rağmen madde içeriğinde bununla ilgili herhangi bir husus bulunmamaktadır. 5179 sayılı kanun çok daha ileri durumdadır.

- Mahalli idareler bırakılan yetkiler iptal edilerek Tarım ve Köyişleri Bakanlığı bünyesinde toplanmaktadır. Tasarının belki de en olumlu kısmı bu durumdur. Yine yurt içi ve ithalat kontrolü sonucu uygun olmayan ürünlerin ne yapılacağı konusunda idareye yetki verilmesi de olumlu bir gelişmedir. Birinci üretim, kişisel tüketim ve geleneksel üretim, av hayvanları, kurbanlık hayvan kesimleri ve kesim yerleri ile ilgili istisnalar getirilmesi de olumlu bir gelişmedir.

- Denetçiye cezalara uygulamaya yetkili kılınmakta ancak denetçinin ehliyeti ile ilgili hükümler bulunmamaktadır. Bunun için denetim biriminin ve denetçilerin ISO 17020 şartlarını karşılaması gerekmektedir. Kesilen idari para cezalarının yarısı Bakanlık döner sermayesine gelir kaydedilmektedir. Bu çok tehlikeli bir gelişme olup Bakanlık paraya ihtiyacı olduğu zaman idari para cezası kesme yoluna başvurmayacağına kimse garanti edemez.

Federasyon olarak bu taslağın bir tarafa bırakılarak AB’ne uyum çerçevesinde 178/2002 sayılı AB direktifine göre 5179 sayılı kanunun eksik olan hususlarının giderilerek tekrar gıda kanunu olarak yayınlanması ve kanun da devletin ilgili birimleri ile sanayicileri, bilim adamlarını bir araya getiren Ulusal Gıda Kodeks Komisyonu’nun yer alması için sonuna kadar gayret gösterilecektir.
__________________


=======ஜ۩۞۩ஜ=======
◄█▓░GIDA TEKNİKERİ░▓█►
=======ஜ۩۞۩ஜ=======
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ


“Hayat boyu başarılarınızın bir zeytin ağacı kadar köklü ve sağlam,
Mutluluklarınızın yeni filizlenen yemyeşil bir zeytin dalı gibi sürekli,
Yaşamınızın zeytinyağı ile daha sağlıklı ve güzel olması dileğiyle...”

DENETİMSİZ GIDAYA HAYIR
Oktay SARI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Adana'da meslek odaları tarafından yeni gıda kanununa karşı basın toplantısı düzenlen AlgaReN Mesleğimizde Çözülmesi Gereken Sorunlar 0 30-2009 07:02 PM
yeni topic ? orangewj Yardımlaşma 0 14-2009 05:50 PMŞu anda saat : 07:42 AM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.