Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Baharatlarla alakalı bilgiler (http://www.gidacilar.net/baharatlarla-alakali-bilgiler.html)
-   -   Bitkilerde ve baharatlarda mantar sporları var mı? (http://www.gidacilar.net/baharatlarla-alakali-bilgiler/bitkilerde-ve-baharatlarda-mantar-sporlari-var-mi-565.html)

Gülsel ŞEN 27-2008 04:21 PM

Bitkilerde ve baharatlarda mantar sporları var mı?
 
Evet, baharatlar mantar sporları içerir. Baharatlar ve bitkiler genellikle çok kurudur ve mikro-organizmalar normalde bu ürünler içerisinde büyümez. Baharatlarda ve bitkilerde yaşayan bazı bakteriler ve mantarların çoğu spor üretirler. Sporlar etkisizdir ve baharatlarda büyümezler. Diğer taraftan, baharatların nemlenmesi durumunda sporların filizlendiği ve geliştiği gözlenir. Mantarlar bakterilerden daha kuru ortamlarda büyüdüğü için, baharatlar ve bitkiler genellikler bakteriler tarafından değil, mantarlar tarafından bozulmaya maruz kalırlar.

Bitki ve baharatlarda bulunan çoğu mantar Penicillium ve Aspergillus cinsidir, sıradan mantarlar çevrede her yerde bulunur. Çoğunluğu tehlikesiz olan bu mantarların, bazı toksin üreten çeşitleri de vardır. Birçok insan küflenmiş bitki ya da baharat kullanmayacağı için, oluşan mantarlardan kaynaklı sağlığı etkileyen bir risk durumu gözlenmez.

Bakteriler normalde baharat ve bitkilerin bozulmasından sorumlu olmamalarına rağmen, bu yiyecek çeşitleriyle hazırlanmış ürünlerde bakteri sporları üreme riski vardır. Bir üründe büyüme koşulları bakteri için genellikle çok iyi ve yeterli olduğu için, pişmemiş gıda katkı maddelerinin pişmiş ürünleri tekrar kontamine etmesi çok önemli bir faktördür. Ürünlerin soğutulması bakteri gelişimini yavaşlatır.


Şu anda saat : 12:54 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.