Sponsorlu Bağlantılar

bitkiler ve balıkların birlikte üretimi

Deniz Balıkları kategorisinde açılmış olan bitkiler ve balıkların birlikte üretimi konusu , ...


Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 16-2008   #1
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 42
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 82
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute


Standart bitkiler ve balıkların birlikte üretimi

Sponsorlu Bağlantılar
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap

Alt 16-2008   #2
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 42
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 82
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute


Standart

Sponsorlu Bağlantılar
kültürüne tamamlanmasına bir örnek olarak şekil 3-2 yi gösterebiliriz )Fakat bu su içinde uzun süre kalan hayvanların alımlı bir sadeliğidir.
Gübre ile gübrelemede belli yardımlarından ve çiftliklerin masalarındaki yumurtaları ve etlerinden başka ördekler balık havuzlarına iki yoldan yarar sağlayabilirler. Onlar; sucul birçok yabani otları ayıklamakta özellikle su mercimeği ve onların kazma aktivitelerini harekete geçirerek havuzların tabanında bulunan besleyici elementlerin suyun yüzeyine çıkmasını sağlarlar.

2.7. Olası Sorunlar ve Çözümleri
Bütün kuşlar dışkılarını asidite ederek diğer problemlere ortak olurlar. Balık göletleri içindeki su kuşları dediğimiz zaman pH nın dikkatli bir şekilde izlenmesi gerekir. Ördekler havuz kenarının oyulmasına katkıda bulunabilirler ördeklerin beslenmeleri ile ilgili bazı sorunlar olmasına rağmen yiyeceklerini bulmasında umutsuzum. Bütün bunları diğerlerini kanıtlayana kadar yıkıcı varsayalım.
Birçok problemde ördeklerin sürekli otlamalarındandır. Belki sahil altı boyunca otlamalarını bazı uzaklaştırıcı bitkilerin dikilmesi ördeklerin otlamasını önlemek içindir, ancak bu fikir daha test edilmemiştir. Bu problemi azaltabilmek yüzen peronları ortadan kaldırmayı sağlamak için, ördekler sahil kıyısında dinlenmek için daha az zaman harcarlar, peronlar gübrenin dağıtımına yardımcı olmaktadır. Bazı göletler çitle çevrili olabilir böylece ördekler sahil kıyılarının yalnızca belli noktalarına kadar gelebilmektedirler belki de bu havuzunuzu ördeklerle inşa etmenizin en iyi yoludur.
2.8. Ördek Stok Miktarı
Su kuşlarının hareketleri nüfus yoğunluğu ile ilgilidir.Ördekler için tavsiye edilen stoklama oranı okumuş olduğunuz yayının Asya yada Avrupa kökenli oluşuna bağlıdır. Asya da stoklama oranı oldukça yüksek olup acreye (2717 / hektar ) 1100 ördek olurken Avrupa’daki yayınlar genellikle 90-180 olmaktadır. (222-445 /hektar) bununla beraber Elek Waynorovich, en azından 500 ördeğin bir hektar havuzda tutulabileceğini iddia etmektedir. (1 hektar:200 acre )Waynorovich e göre bir ayda 6 kg bir ördek üretilebilecek ve 100 kg ördek gübresi balık ürününün 4-6 kg artmasını sağlayacaktır. Balıktaki yıllık artış 1,398-2,094 kg /hektarda 1,267-1,901poundu bulacaktır. Diğer Avrupalı yayınlar yıllık sazan üretimindeki artışın 90 ile 450 pount olduğunu rapor etmişlerdir.

2.9. Ördeklerin Beslenmesi

Ördeklerin beslenmesi hakkındaki bazı raporlar anlaşılır değildir fakat bu izlenim düşük orandaki raporları göstermemektedir. Onları geleneksel ördek yetiştirme tekniğiyle beslemek gerekmektedir. Ördek ve balıkların her ikisinin de büyümelerini azaltmalarına rağmen az sayıdaki ördekler büsbütün doğal yiyecekler içinde beslenirler. Sıkça stok edilen ördekler, bazı doğal yiyeceklerini çiftçilerin iznine göre bulacaklardır. Ördeklerin beslenme paylarına göre miktar ve proteinlerin her ikisi de azalmaktadır.

Balık göletlerinde ördek yetiştirmek ile kümeste büyütmeyi karşılaştırdığımızda hala balık göletlerinde yetiştiriciliğinin avantajları vardır. Gölette yetiştirilen ördekler söylendiğine göre; parazit ve hastalıklara karşı daha özgür olmakta yüksek kalitede et üretilmekte ve daha temiz, daha yüksek satılma imkanına sahip tüyleri vardır.

Evcil ördeklerin; balıkları tükettiği genel bir kanı değildir yakalayabildiklerinde oldukça küçük balıkları yerler. Balık nüfusunun kontrol edilmesine gerek yoksa ördeklerin balık fray havuzlarından uzak tutulması gerekir.

2.10. Memeli Yetiştiriciliği

Bir çok sucul memeli besin ve gübre katkısı yada satılabilir ürünler sağlayabilir fakat aynı zamanda balıkları yedikleri yada gölet ve havuz kenarlarını tahrip ettikleri de görülür. Örneğin; iyi kalite yem hayvanı ve değerli kürk hayvanı olan nutria (Myocastor coypus ) gibi memeli hayvanlar Amerika Birleşik Devletlerinde bazı yerlere aşılanmıştır.Bu ürünlerin koruma altına alınmasını sağlayan veba hastalığıdır. Su kültürü içindeki tecrübeli olmayan sucul memeli hayvanlar, yerli türler ve birçok sucul memeli küçük oranlarla birlikte sınırlandırılmaya çalışılır.
Su kuşlarının istilası ile eğer siz güçlü hayvanları balık kültürü sistemleri içerisinde bütünlemeyi deniyorsanız, onların dünyada kalmaları, stok edilmeleri en iyisidir. Domuzların değişik besinleri yemeleri ve bütün pişmemmiş balıkları direk olarak kullanmaları özellikle domuzlar için uygundur. Göletteki gübrelerin hortumlanması basit bir konudur. Bu teknik doğuda geniş olarak kullanılmakta idi fakat 1975 yılında buna benzer bir yaklaşım nihayet kuzey Amerika da bulundu (Şekil 2 de bu işlem karşılaştırılmıştır.)
Suda ve kara yetişen bitkilerde nitrojen kullanımında ;gölet gübre doldurulur ve gölet kurutulur sırasıyla Şekil 3-2 de karşılaştırılmıştır.

2.11. Tarım İçin Havuz Suyu

Göletler gübreleme ile çok verimli hale getirilebilir. Alttan gübrelenmiş su ile üstteki gübrelenmiş suyun yer değiştirmesi yüzeydeki bazı suları kurutmak ve bu sorunlarla meşgul olmak belli bir yoldur, fakat balıkların iyileştirilmesi için besleyici bir kaynaktır.
New Alchemy de birçok seri deneyler yaptık sebzeleri havuz içinde yetişen küçük balıkların bulunduğu su ile suladık. Bu su normal suya karıştırılması sonucunda sığ köklü yapraklı bitkilerin büyümesine yardımcı oldu. Bildiğimiz yapraklı marul, diğer çeşit bitkilerden etkilenir en azından bu etkileşim üzerinden büyüme ve olgunlaşma mevsimini geçmesi gerekir.

Şu ansa aklımızda kalan suyun son derece verimli (güreli) olduğudur.Gerçi herhangi bir kimyasal analiz yapmadık ama mat yeşil renkte, bir alg çorbası görünümünde olan su yüksek yoğunluklu balık populasyonunu içermekte idi. Sudaki balık ****bolizması ve yem atıklarına ilaveten yetiştirdiğimiz marulların ayrışması (çürümesi) milyonlarca tek hücreli bitki gelişimini sağlar. Çok yüksek balık yoğunluğu yada alg patlaması içermeyen balık havuzları, sulama havuzları gibi yapılar kullanışlı olabilir fakat öyle suların temiz su ile karşılaştırıldığında bitki gelişimi üzerine ölçülebilir bir etkisini olduğu şüphelidir oldukça nemli yazları olan Cape Cod da bir araştırma yapıldı. Buna göre daha sık sulama ihtiyacı olan kurak iklimlerde bitki büyümesi üzerine böyle verimli suların etkisi daha belirgin olabilir.

Sulama havuzları gibi küçük balık kültür havuzları sulanan kara üzerinde düzgün yerlerdir bu yüzden su direkt olarak bitkilerin üzerine sifonlanır.

2.12. Su Bitkileri ve Su Arıtılması

Birçok araştırıcı su bitkilerinin yararlarının olduğunu yazmışlardır. Başlıca olarak su sümbüllerinin sudan besleyici elementleri taşıması için pis su lagünlerinde ümit verici testler yapıldı. Su sümbülleri;besleyici elementleri özellikle nitrojen, potasyum ve fosforu uzaklaştırmak için büyük kapasite gösterdiler. Diğer bitkiler bazı durumlarda eşit etki gösterdiler Su sümbülleri tercih edilir. Fakat su sümbülü yüzen bitkilerin hasadından daha kolay olduğundan daha avantajlıdır.

Zengin çevreler içindeki su sümbüllerinin ürün bedeli çok yüksektir Bay St Louis Missisippi deki pis su lagünlerinde hektar başına 8-16 ton günlük ürün toplanır. Potansiyel kullanılabilir ürünler; mineral yönünden zengin bitki materyalleri toplam olarak %80-95`lere ulaşır araştırılan bitkilerin yaprakları karışık gübre ve çiftlik hayvanlarının yemi olarak kullanılması ümit vericidir
Bu su kültürü içindeki küçük çiftlikler için hiç değer gerektirir mi? Bu zamanda gerektirmez. Yabani otları kaplayan su gurupları kullanırsa onları mümkün olduğu kadar uzaklaştırmak isteyeceksiniz. Eğer onları yapraklarla karışık gübre ile gübrelemek yada onlarla çiftlik hayvanlarını beslemek daha iyidir, fakat ilk üründen sonra yabani otları su kültürü dışında tutarak bir yerde toplamayı muhtemelen isteyeceksiniz.Çok ürün veren büyük su bitkilerinin balıkla beraber büyük miktarlarda yetiştirilmesi ve hasadı hakkında bilinen bir yöntem yoktur ve herhangi kültürü yapılan bir su bitkisi de yoktur ki, ekonomik besin değeri olarak balık kültürüne rakip olabilsin.

Nihayetinde kuzey Amerika balık kültürü yüksek verim içeren Çin polikültür havuzlarına dönüşecekse nutrient açığını kapatmak için su sümbülü ve diğer sucul bitkilere ihtiyaç duyulacaktır. Benim bildiğim Amerikanın tek gübrelenmiş aquakültür suları kanalizasyon sistemi denemeleri ile ortaya çıkarılmış olup oldukça küçük yarı kapalı bir sistemdir. Filtre tanklarında su civan perçemi bir dereceye kadar başarıyla kullandık ve süs balığı yetiştiriciliğinde oldukça iyi verim kaydettik. Bitki yada herbivor balıkların yem atıklarından kompost (yarı çürükçül organik madde) oluşturduk, fakat böyle küçük sistemlerde üretilen bitki miktarı çok fazla değildi.

2.13. Yüzen Bitkilerin Sökülmesi

Su altında çok yoğun gelişim gösteren bitki yığınları oksijensiz ortam oluşturmaya başlar bu bitkilerin sudan sökülerek alınması bir dereceye kadar aqua tik ortamdaki nütrient giderilmesine olumlu bir katkı yapar. Su civan perçeminin bulunduğu bitkisel filtre odalarından geçen su basit bir şekilde yeterince havalandırılır. Açık sularda yüzen sallar yada bitkiler ile sıkı bir şekilde örülmüş tümsekler kullanılarak suyun tümünün oksijensiz olmasının önüne geçilebilir.
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 16-2008   #3
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 42
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 82
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute


Standart

Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 16-2008   #4
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 42
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 82
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute


Standart

Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 16-2008   #5
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 42
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 82
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute


Standart

Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 26-2015   #6
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 26-01-2015
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
halitalbayrak is on a distinguished road


Standart Tavşan gübresi

halitalbayrak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap

Cevapla

Tags
bitki balik uretim


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Şifalı Bitkiler ve Faydaları yağmur Baharatların Faydaları 6 06-2008 09:58 PM


Şu anda saat : 02:26 PM.