Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Depolama Tedbirleri (http://www.gidacilar.net/depolama-tedbirleri.html)
-   -   depolama (http://www.gidacilar.net/depolama-tedbirleri/depolama-619.html)

Gülsel ŞEN 05-2008 05:02 PM

depolama
 
Bina:
1. Duvarlar: Düzgün, toksik olmayan ve kolayca temizlenebilen yapı malzemesi kullanılmalıdır. Haşereler için barınak oluşturabilecek ve ya temizliği engelleyecek şekilde çatlak ve delikler içermemelidir. Kirli olmamalıdır, boyalı kısımlarda çatlaklar olmamalıdır.
2. Yerler: Su giderleri olmalıdır. Düzgün olmalı, çatlak içermemelidir. Kirlilik içermemelidir.
3. Tavan ve yüksek bölümler: Düzgün, nem tutmayan ve kolayca temizlenebilir malzemeden yapılmış olmalıdır. Haşerelerin barınmasını sağlayacak şekilde çatlak, açıklık, toz ve nem olmamalıdır.
4. Yer/ duvar bağlantıları: Haşere barınmasını engelleyecek şekilde, düzgün bir şekilde kapatılmalıdır.
5. Pencereler: Çatlak, kırık bölümler olmamalıdır. Haşere girişini engelleyecek şekilde kapatılmış olmalıdır. Kirlilik, küf,vb olmamalıdır.
6. Personel girişleri: Kullanılmadığı zamanlarda kapalı tutulmalıdır. Kapılarda açıklık olmamalıdır.
7. Depo kapıları: Kullanılmadığı zamanlarda kapalı tutulmalıdır. Kapılarda açıklık olmamalıdır.
8. Sevkiyat: Sevkiyat rampaları, yükleme yapılan araçlara göre düzenlenmiş olmalıdır (bunun dışında kalan alanın tamamen kapatılması zorunlu değildir)
9. Sevkiyat alanı: Temiz olmalıdır.
10. Sevkiyat kapıları: Kapı altlarında haşere ve fare girişini engelleyecek koruyucu fırçalar olmalıdır.
11. Su giderleri: Islak temizlik yapılan alanlarda yeterli miktarda gider olmalıdır. Haşere mücadelesi ve temizlik programında giderlerin düzenli kontrol planı yer almalıdır.
Dış Alan:
1. Çevre: En az 18" olacak şekilde, bitki ve herhangi malzemeden uzak bir alan oluşturulmalıdır.
2. Park yerleri: En uygun alanlar seçilmelidir, su birikimini önleyecek şekilde su giderleri olmalıdır, eğim binaya doğru olmamalıdır.
3. Bitişik alanlar: Binaya bitişik alanlarda, çöp ve hurda bulunmamalıdır.
4. Çöp: Tüm çöpler, konteynerın içine atılmalıdır, yerlerde çöp olmamalıdır. Konteyner kapağı, kapalı olmalıdır.
5. Ekipman depolama: Yedek ekipman, yedek parçalar,vb gibi malzemeler, düzgün bir şekilde istiflenmiş olmalıdır.
Ekipman:
1. Aydınlatma: Yerleşim, yoğunluk ve sayı açısından yeterli olmalıdır.
2. Aydınlatma korumaları: Herhangi bir kırılma ihtimaline karşı, cam yüzeyler korumaya alınmalıdır. Aydınlatma, temizlik ve haşere mücadelesini kolaylaştıracak şekilde düzenlenmiş olmalıdır.
3. Denetim lambaları: Yükleme yapılan alanlarda yeterli aydınlatma sağlanmış olmalıdır.
4. Fire konteynerleri: Temiz olmalı, diğer ekipmandan kolayca ayırdedilebilir durumda olmalıdır. Düzgünce yerleştirilmiş olmalıdır.
5. Paletler: Temiz, kuru, sağlam olmalıdır.
6. Taşıyıcı bantlar: Kirlilik birikmesini önleyecek şekilde, temizliği engellemeyecek şekilde monte edilmiş olmalıdır. Böcek ve kemirgen barınmamalıdır. Kablo ve boru uçları kapatılmış olmalıdır.
7. Soğutucular/ dondurucular: Kapasiteleri yeterli olmalıdır. Uygun sıcaklıkları sağlayacak şekilde yapılmış olmalıdır (soğutucular için 33-40 F, dondurucular için 0 F max). Sıcaklık göstergeleri ve kayıtları olmalıdır. Bu göstergelere ait kalibrasyon programları olmalıdır. Kalibrasyon raporları olmalıdır.
8. Araçlar: Kullanıma uygun özellikte olmalıdır. Sıcaklık kontrolleri yapılıyor olmalıdır. Haşere ve fareye karşı gerekli önlemler alınmış olmalıdır. Temiz olmalıdır.

Personel:
1. Sıcak/ soğuk su: El temizliği için, sürekli sıcak/soğuk su sağlanmış olmalıdır. Kullanılan su, yeterli basınçta olmalıdır.
2. Sabun/ havlu: Uygun dispenser kullanılıyor olmalıdır. Tek kullanımlık kağıt havlu kullanılmalıdır.
3. Çöp kutuları: Diğer kutulardan kolayca ayırdedilebilmelidir. Sürekli olarak temiz tutulmalıdır.
4. Dinlenme odaları: Yeterli büyüklükte olmalıdır. Havalandırma sistemi olmalıdır. Tuvalet ve lavabolar çalışır vaziyette olmalı ve sürekli temiz tutulmalıdır.
5. El yıkama talimatları: Talimatlar gerekli yerlere asılmış olmalıdır (yemekhane, lavabolar, üretim girişleri).
6. Kafeterya: Üretim ve depolama alanlarından tamamen bağımsız bir yerde olmalıdır. Haşere ve kemirgen aktivitesini önleyecek şekilde, sürekli olarak temiz tutulmalıdır.

Depolar:
1. Kapılar/ pencereler: Dışarıya açılan kapılar ve pencereler sürekli olarak kapalı tutulmalıdır.
2. Temizlik programı: Yazılı bir temizlik programı olmalıdır. Bu program, her bölüm için, temizleme periodunu ve metodunu içermelidir.
3. Sevkiyat alanları: Taşıyıcı araçların kontrolü yapılıyor ve kaydediliyor olmalıdır. Temiz olmayan araçlarla kesinlikle nakliye yapılmamalıdır.

gizemege 12-2012 12:45 PM

Merhaba Gülsel Hanım.Ben birşey sormak istiyorum.Soğuk dolapların kalibrasyonu nasıl yapılıyor,ne kadar sürede yapılıyor,yapılmadığı takdirde cezası var mı ve bununla tarım bakanlığı mı ilgileniyor?

salih.yilmaz 18-2012 07:48 PM

Kalibrasyon işlemi TSE tarafından belgelendirilmiş özel kuruluşlar yapmaktadır. Gıda,Tarım ve haycancılık bakanlığı denetlmeye geldiğinde kesinlikle bu kriterin olup olmadığına bakıyor. 2010 yılı itibari ile HACCP kanuni zorunluluk haline geldi. izlenebilirlikler ve izlenebilirliklerin doğruluklarının sağlanması da kanuni zorunluluk.( 5996 sayılı kanun) Kaunun bu maddelerince dolaylı olarak kalibrasyon işlemi de zorunludur. Senede 1 defa tekrarlanmalıdır.


Şu anda saat : 03:13 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.