Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Ders ve Araştırma Projeleri (http://www.gidacilar.net/ders-ve-arastirma-projeleri.html)
-   -   çoookkkk acillllll!!! (http://www.gidacilar.net/ders-ve-arastirma-projeleri/coookkkk-acillllll-2593.html)

eylüll 26-2010 02:04 AM

çoookkkk acillllll!!!
 
arkadaşlar çok acil....fındık ezmesi hakkında proje ödevim var yardım edersenız cok sevınırım....sımdıden cok tesekkur ederım....

Harun YILMAZER 26-2010 11:23 AM

Malzemeler:
300 gr kavrulmuş fındık
½ çay kaşığı tuz
¾ çorba kaşığı pudra şekeri
Kavrulmuş fındıkları mutfak robotuna yerleştirin ve 3 dakika kadar robotta parçalayın. Margarin gibi bir kıvama gelmesi gerekiyor. Tabii içinde çekilmiş fındıklar kalacak :) Yavaş yavaş şeker ve tuzu ekleyin. Eğer robot çalışırken üstünden malzeme koyabildiğiniz bir yeri varsa oradan ekleyerek robotu hiç durdurmayın. Kenarlara yapışan karışımı bir spatulayla tekrar kaba doğru itin. 7 dakika kadar robotta çekin.
Kakaolu Fındık Ezmesi için: 300 gr fındık, 125 gr pudra şekeri, 3,5 çorba kaşığı kakaoyla aynı işlemi yapabilirsiniz.
Baharatlı Fındık Ezmesi için: 300 gr fındık, 125 gr pudra şekeri, 35 gr pudra şekeri, ½ çorba kaşığı tarçın, isterseniz ½ çorba kaşığı da yenibahar ekleyip yine aynı tarifi kullanabilirsiniz.
Fındıklar çekildikten sonra diğer malzemelerin eklenmesi diğer tariflerde de geçerli. Eğer bundan daha kıtır olsun istiyorsanız, ezmeniz hazır olduktan sonra 40 gr kadar çekilmiş fındık ekleyebilirsiniz.
Ondan sonra ister kaşıklayın, ister ekmeğinize sürün, isterseniz tatlılarınız da kullanın.
Fındık ezmesi kapaklı bir kapta, dolapta 3 ay kadar durur. Bu arada üstüne biraz yağ çıkabilir ama bu normal. Siz tadını çıkarmaya devam edin ..:)

BOZEMİNE 26-2010 01:36 PM

harun bey bu bir şakaydı değilmi?yada ben soruyu yanlış mı anladım?
Fındık ezmesi bilyalı çikolata değirmenlerinde,konçlarda şeker(öğütülmüş),fındık püresi(az kavrulmuş fındık püresi de olabilir,ya da şekerle birlikte kavrulup çekilmiş,kendine has özel bir kokusu olyr)bitkisel yağ,süt tozu,p.s.t,soya unu,lesitinin karıştırılıp, ürün kalınlığı min.25 mikron olacak şekilde ezilmesiyle elde edilen ürün.Süt tozu ve fındık püresinin yoğunluğu lezzette en büyük paya sahiptir.Süt tozu p.s.t ve soya ununa göre pahalıdır ve firmalar maliyeti düşürmek için soya da kullanırlar.Soya kullanılmadan oluştuulan ürüne daha sonra soya unu katılması düşünülürse yağ oranını bir miktar artırmak gerekir.Soya unununyağ çekme özelliği dikkate alınmalıdır.Yağ oranları yaz ve kışa göre ayrı ayrı düzenlenmelidir.

nurten kahraman 27-2010 12:54 AM

harun bu tarıfınde ıce tea gıbı cok guzel olmus bence elıne saglık...:):):)

Muhittin YILMAZ 27-2010 01:05 PM

Harun arkadaşımız genelde teknolojik değilde pratik tarifler vermektedir birazda şakayla kavrulmuş hali tabiki yoksa böyle bir fındık ezmesi tarifi ancak evlerde bulunabilir:)


Şu anda saat : 12:05 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.