Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ > Diğer Bilgiler
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 18-2008   #1
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 43
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 82
Tecrübe Puanı: 5802
Tecrübe Derecesi : Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Standart üretim sektöründe 6 sigma

İmalat alanındaki bir çok yönetici, özellikle pek çok üretim sürecinin bir zamanlar kalite tezgahından zaten geçmiş olduğunu düşünerek, kendi adlarına Altı Sigma’nın sağlayabileceklerinden kuşku duymaktadır. Bu yüzden bu bölümde metodolojinin onlara sunabileceklerini gösteren bazı etkileyici kanıtları ve imalat arenasında karşılaştığınız güçlüklerin üstesinden gelmek için nasıl bir yaklaşım benimsemeniz gerektiğini göreceğiz.Üretimdeki Zorluklar

Altı Sigma’yı Üretim alanında uygulama girişiminiz de, kendine özgü bazı güçlükleri beraberinde getirecektir. Aşağıda verilenler, dikkatli olmanızı gerektiren en yaygın sorunlardan bazılarıdır; bunların üstesinden gelmenizi kolaylaştıracak bazı öneriler de eklenmiştir.

1.Üretim Sorunu: Daha Geniş Bir Perspektif Benimsemek

Fabrika ya da atölye çatısı altında çalışan insanlar nedense işin geri kalan bölümlerinden bir şekilde uzaktadır. Üretim etkinliklerinin, bir iş kolundaki bütün etkinlikler içindeki payı giderek azaldıkça da,( şirket içindeki diğer gruplardan ve kurum dışındaki müşterilerden ) yalıtılma riski giderek artar. Ancak Altı Sigma sistemi, üretim ile dış dünya arasındaki duvarların yıkılmasının yanı sıra, şirketinizdeki bütün yaşamsal süreçler arasında iletişim ve koordinasyon olmasını da gerektirir. Üretim grupları, işin tamamına entegre olup, bu yeni düzen içinde üzerlerine düşen rolleri anlamaya başladıkça, iki temel mesaj ortaya çıkar:

Sorunların çoğu aslında üretim sorunu değildir.

Hem kendilerinin hem de işin diğer alanlarında çalışan insanların, üretimcilerin çok önceden duydukları kuşkunun veriler tarafından da doğrulandığını görmeleri, üretimde çalışanlar açısından son derece yararlıdır. Belirgin olmayan siparişler, son dakika değişiklikleri, parça ve eleman yetersizlikleri, mühendislik/tasarım hataları ve diğer etkenlerin müşteriye doğru ürünü zamanında sunma konusunda oynadığı rol, üretim sırasında yapılan hatalara kıyasla çok daha büyüktür.

Üretim, bütün süreç içinde aktif bir katılımcı haline gelmelidir.

Altı Sigma’nın önündeki engellerin çoğunlukla üretim grubunun “hataları”ndan kaynaklanmaması, İyileştirme konusunda onların sorumluluk üstlenmeyeceği anlamına gelmez.Pek çok kuruluştaki üretim elemanlarının, hem “erken aşamalardaki” sorunları gidermekteki rolleriyle ilgili, hem de depolama ve müşteri hizmetleri gibi “sonraki aşamaların” karşılaştığı sorunlarla baş etme konusunda eğitim almaları gerekir.

Üretimin kendine yönelik odaklanmasını değiştirmenin bir yolu da, Üretim de dahil olmak üzere, departmanlar arası bir iş birliği gerektiren, Altı Sigma iyileştirme projelerine yönelmektir. Örneğin fabrikada çalışan insanların, sipariş doldurma oranının iyileştirilmesi çalışmasına dahil edilmesi, ürünü, satış ve teslimattan çok uzak ve ilgisiz bir çalışmaymış gibi algılama alışkanlıklarını değiştirecektir.

Daha geniş bir perspektif edinmeyi kolaylaştıran bir başka önemli fırsat da, Ürün tasarımı ve Üretimi daha iyi entegre etmek için Altı Sigma yöntemlerini kullanarak elde edilir. Altı Sigma kayıtlarındaki en etkileyici başarı öyküleri arasında, daha gelişmiş ya da bütünüyle yeni ürünler üretmek için önemli müşterilerden yararlanmak, sonra da bu yeni ürünün 6σ kalite düzeyinde üretilebilmesini sağlamak için, ileri düzeydeki Altı Sigma yöntemlerini kullanmak sayılabilir.

2.Üretim Sorunu: Sertifikalandırmayı Aşıp İyileştirmeye Yönelmek

Bundan birkaç yıl önce, bilgisayar sistemleri üretimindeki bir yöneticinin, yeni üretim ve test cihazlarının kalibrasyonu konusunda sorun yaşadığını duymuştuk. Sorunu incelemeye başladığımızda, bize cihaz talep süreçlerini anlattı, yeni cihaz iki kez teslim alınmıştı: Önce üreticisinden gelmişti, sonra da, kalibrasyonu yapan şirketten.

Tabii ki tahmin edeceğiniz soruları sıralamaya başladık. (“Cihaz satıcısı parçaları neden doğrudan kalibratöre göndermemişti?” ya da daha iyisi “Kalibrasyonun sorumluluğunu neden satıcıya vermediniz? ”) Sonra şirketin kalite grubundan bir yönetici söz istedi ve şöyle açıkladı: “İSO9000 bu şekilde uygulamamızı gerektiriyor.”

Son yıllarda çeşitli imalat ve denetim sertifikalarına ( İSO9000 en bilinenidir ) duyulan ilgi, bizce pek çok şirketin iyileşme çabalarını baltalamıştır. Ama kuşkusuz, verilen örnekteki gibi, sertifikasyonun dolambaçlı (ve doğal sorunlarla dolu) bir süreç gerektirdiği mazereti tamamen gerçek dışıdır. Bununa birlikte, bir süreç bir kez “sertifikalı” olduktan sonra, “kanun”muş gibi kabullenilir. Sertifikalı bir ortamda en sık rastlanan durum ise, bir süreç bir kez yazıya dökülüp onaylandıktan sonra, onu iyileştirmenin bir cehennem azabı olmasıdır. Sertifika alma çalışmaları, Süreç İyileştirme çabaları için gereken kaynaklardan da çalar. Pek çok kuruluşta, sertifika belgelerini hazırlamak ve kurum içindeki uygunluk denetlemelerini yürütmek üzere tam-zamanlı çalışan bir ekip görevlendirilmiştir; ama süreçleri gerçekten iyileştirmek için çalışan ya hiç kimse yoktur ya da yalnızca birkaç kişi vardır. Elbette, gerçekleri daha iyi gören şirketler, süreçlerini irdelemek ve iyileştirmek için kendi sertifikasyon çalışmalarını yürütmektedir: Ne yazık ki deneyimimiz, böyle örneklerin göreceli olarak az olduğunu göstermektedir. Altı Sigma ile sertifikasyon çalışmaları arasında bir ilişki kurmak, potansiyeli yüksek iyileştirme sinerjileri yaratır.

3. Üretim Sorunu: Araçların Üretim Ortamınıza Uyarlanması

Sanki bütün imalat etkinlikleri aynı imiş gibi, buraya kadar hep “Üretim” den bahsettik.Tabii ki durum böyle değil. Otomobil motor parçaları yapmak, bir arazi aracı monte etmekten çok daha farklı bir süreçtir, içecek şişelemek de bilgisayar monitörü imal etmekten farklıdır. Elbette burada, Altı Sigma yöntemlerini her türlü üretimde kullanabilecek optimum şekilde nasıl getirmeniz gerektiğini anlatmaya başlamayacağız. Bununla birlikte, Altı Sigma tekniklerinin, amacımıza en uygun biçime getirmek üzere esnetilmeleri gerektiğini kavramanız önemlidir.

Bu noktada, bir şirketin yaşadığı deneyimi çok iyi bir örnek olarak verebiliriz. Yarı iletken fabrikaları için dünyadaki en büyük cihaz üreticisi olan Applied Materials’ın Altı Sigma ile tanışması, 1980’lerin sonuna kadar uzanmaktadır.

Applied Materials Üretim bölümünün Altı Sigma’yı uyarlamada karşılaştığı zorluk, milyon olasılıkta hata sayısı (MOHS) benzeri kavramları kullanmak olmuştu. Applied Materials Kalite Enstitüsü’nün başkanı Dave BOENİTZ durumu “Oda büyüklünde cihaz parçaları üretiyoruz” diye açıklamıştı. “Burada milyonlarca değil, sadece yüzlerce cihaz söz konusu.Her bir cihaz da sekiz, on, on iki ya da on beş bin parçadan oluşmaktadır. Bu yüzden her bir cihaz için Sigma düzeyine bakacak olursak, bu, elmalarla armutları kıyaslamak gibi bir şey olacaktır. Sistemlerimizdeki milyon olasılığa bakabilirsiniz tabii ki , ama burada sorun hangi milyon olasılığı ölçeceğinizi bilmenizdir.”

Applied’ın hataları azaltmak için üzerinde yoğunlaştığı yaklaşım, “Hata Önleme” idi; yani bir süreçteki bütün hata ve yanlışlıkları saptamayı ve engellemeyi hedefleyen olağanüstü bir çaba... “Sigma ya da MOHS ölçümleri için çaba sarf etmedik, çünkü bize nasıl bir değer kazandıracağını bilmiyorduk.”Ama Applied’ın elde ettiği iyileşme diğerleri kadar somuttur.

Altı Sigma’yı Kendinize En Uygun Biçimde Kullanmak

Burada tekrar tekrar vurgulayacağımız bir konu varsa o da, Altı Sigma yöntemlerini ve düşüncelerini kuruluşunuzun gereksinim ve koşullarına uyacak biçimde seçmeniz, uygulamanız ve benimsemeniz gereğidir. Herhangi bir danışman, guru ya da otorite size “İşte bunu böyle yapmanız gerekiyor” dediğinde bizim size tavsiyemiz nazikçe izin istemeniz ve odayı terk etmenizdir. Altı Sigma’yı işinizde nasıl en iyi biçimde uygulayabileceğiniz sorusunun gerçek yanıtı, söylediğimiz gibidir: “Size bağlı!..”

Şanslıyız ki, Altı Sigma çok güçlü bir sistemdir; ( ister Hizmet olsun isterse Üretim ) yalnızca sizin kuruluşunuzda ortaya çıkabilecek sorunlar karşısında bile, kendinize ve çevrenizdekilere bunun gerçekte bir program ya da teknik olmadığını hatırlattığınız sürece başarılı olabilirsiniz. Altı Sigma işinizi daha atik, daha verimli, rekabet gücü yüksek ve daha karlı duruma getirecek esnek fakat köklü bir yöntemdir.

Kaynak: Six Sigma Way
Peter S. Pande, Robert P. Neuman, Roland R. Cavanagh
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
6 sigma kalite


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
ozon gazının kırmızı et sektöründe kullanımı kadirgorenli Et ve Et Ürünleri Ambalajlama ve Muhafaza Yöntemleri 1 2 Hafta önce 07:50 PMŞu anda saat : 01:40 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.