Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Dondurma Üretim Teknolojisi (http://www.gidacilar.net/dondurma-uretim-teknolojisi.html)
-   -   Yazın, Dondurma Anarşisine Dikkat! (http://www.gidacilar.net/dondurma-uretim-teknolojisi/yazin-dondurma-anarsisine-dikkat-1680.html)

Oktay SARI 12-2009 06:41 PM

Yazın, Dondurma Anarşisine Dikkat!
 
İzmir Şekerciler ve Pastacılar Odası Başkanı Hamdi Yapıcı, uyardı…

Yaz ayları yaklaşırken vatandaşları uyaran İzmir Şekerciler ve Pastacılar Odası Başkanı Hamdi Yapıcı, ‘Paketlenmiş ya da açıkta satılan hazır dondurmalar, seyyar satılan tatlılar insan sağlığını tehdit eder nitelikte. Gıda Kodeksi’ne uygun olmayan sakıncalı maddeler içermesinin yanı sıra, dondurmaların yazın ayakkabıcı, kuyumcu, emlakçı gibi gıda ile uzaktan yakından ilgisi olmayan işyerlerinde satılmaları da ayrı bir muamma’ dedi. Adaletsizlik…

Havaların ısınmasıyla dondurma tüketiminin artacağına dikkat çeken Yapıcı, gıda sektöründeki başıbozukluklardan, yasal sorumluluğunu yerine getiren esnafın uğradığı haksızlıklardan yakındı. İsteyen her işletmenin gıda ürünü satamayacağını belirten Yapıcı, şunları söyledi: “Gıda üreten veya satan işyerlerinin ruhsat alabilmeleri için hijyenik ortam başta olmak üzere pek çok şartı yerine getirmesi lazım. Bunun dışında dondurma satanların ayrıca bir de Tarım İl Müdürlüğü’nden üretim izni alması zorunlu. Gıda maddesi üreten ve satan kişilerin bile sağlık karnesi sahibi olması, belirli periyotlarda portör muayenelerini yaptırması gerekiyor. Hal böyle iken, gıda işi ile uğraşmayan pek çok işyerinde hazır dondurma, buz krem satılıyor.” Buz kremlerin de dondurma adı altında satıldığını vurgulayan Hamdi Yapıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gıda Kodeksi-Dondurma Tebliği’ne göre, dondurma imalatında süt, şeker ve salep ana malzeme olarak kullanılmalıdır. Çikolatalı dondurmalarda kakao, meyveli dondurmalarda ise o meyvenin hakiki özünün kullanılması zorunludur. Bunların dışında boya v.b. katkı maddeleri ilave edilemez, gıda yasası tüzüğüne aykırıdır. Oysa buz krem adı altında satılan ürünler, içerdikleri süt tozu, boya ve benzer katkı maddeleriyle toplum sağlığını tehdit ediyor. Reklamlarda, tezgâhlarda dondurma diye sunuluyor, insanlar kandırılıyor.”


Şu anda saat : 12:47 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.