Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Dünyada ve Ülkemizdeki Zeytincilik (http://www.gidacilar.net/dunyada-ve-ulkemizdeki-zeytincilik.html)
-   -   Gemlik Zeytin Dergisindeki Gemlikte Zeytincilik Makalesi (http://www.gidacilar.net/dunyada-ve-ulkemizdeki-zeytincilik/gemlik-zeytin-dergisindeki-gemlikte-zeytincilik-makalesi-2688.html)

Muhittin YILMAZ 17-2010 01:16 PM

Gemlik Zeytin Dergisindeki Gemlikte Zeytincilik Makalesi
 
Uzun yıllar boyu zeytincilikle uğraşan insanlar hem sağlık açısından daha sağlıklı, hem de maddi getiri anlamında daha refah bir hayat sürdükleri için zeytin sağlık, başarı ve zenginliğin simgesi olmuştur.
Dünya zeytinciliğine baktığımızda zeytin üretiminde ülkemiz, sırasıyla İspanya, İtalya, Yunanistan’dan sonra dördüncü sırada yer almaktadır. Aslında sofralık zeytin anlamında Gemlik Zeytini dünyanın en güzel zeytinidir.
Gemlik’te yapılan zeytinciliği bir mühendis gözüyle analiz etmeye çalışalım, Öncelikle ilçemizde zeytincilik birkaç unsurdan oluşmaktadır. Bunlardan biri zeytin alanında markalaşmayı başarabilmiş firmalar, diğerleri üretim izni olan orta ölçekli işletmeler ve hiçbir şekilde izin belgesine sahip olmayan merdiven altı diye tabir ettiklerimiz…
Zeytindeki kar marjlarının yüksek olması bölgedeki girişimciler ve bölge dışından gelenlerin ilgisini çekmiş olsa da gıdanın bütün alanlarına giren çok büyük firmaların zeytin işine girmedikleri düşündürücüdür. Burada bol sermayeli büyük şirketlerin zeytincilik gibi bir piyasaya girmemesinin nedeni; zeytinciliğin sermayenin yanında bilgi, beceri ve kurumsallık istediğinin bir göstergesidir.
Zeytinciliğe başlayacak olan kişi elindeki kısır sermayenin tamamını zeytin alımına harcayıp,herhangi bir izin,ruhsat almadan ve en acısı denetim görmeyen bu kişiler ambalaj tasarım çalışmaları yaptırmadan markasız bir şekilde kalitesiz ürünleri piyasaya sunmaktadırlar ki buda belirli belgeleri almış olan firmalara karşı yapılan haksızlık ve haksız rekabete yol açmaktadır.Kaldı ki bu şekilde merdiven altı üretimi yapanlar belirli bir süre sonra piyasanın içerisinde yok olmakta kendisi yok olmasının yanı sıra sektörde kirliliklere neden olmaktadırlar.
Üretim izin belgelerini almış olan orta ölçekli işletmelerin yapmaları gereken aslında üç beş firma bir araya gelip daha güçlü firmalar oluşturmalarıdır. Çünkü zeytincilik bir kişinin hem zeytinin alınması, üretimi,ambalajlanması,satılması ve muhasebesi gibi işlemlerini aynı anda yapabileceği bir iş değildir. Dolayısıyla önemli olan iş bölümünü yapabilmektir. Gelişmiş ülkelerdeki başarı durumuna baktığımızda örnek olarak bir kişi eğer zeytinin sadece alım işlemiyle ilgileniyorsa sadece alım yapar,diğer işlere karışmaz dolayısıyla bir yıl sonra o kişi alanında uzman olur ve bölgenin zeytini en iyi şartlarda alan en iyi alıcılarından biri haline gelir burada önemli olan dikkat dağıtmamaktır.
Marka oluşturmak ve markalaşmak zeytinde en önemli konulardan biridir. Firma sahipleri yada bireysel girişimciler her şeyden önce bir marka adı seçmeli ve bunu tescil ettirmelidir. Daha sonra zeytinin kalibrasyon değerlerini belirlemeli,markaya değer katabilecek ve markalaşmada kolaylık sağlayabilecek ambalaj tasarımları yaptırılmalıdır.Zeytin üretimi için gerekli olan Gıda Sicili ve Üretim İzin Belgeleri çıkarılmalıdır.
Marka seçimi ve ambalaj tasarımı konularına baktığımız zaman Gemlik’te belirli firmalar haricinde markaya ve ambalaj tasarımına önem veren firma sayısı çok azdır. Seçilen markalar marka olma özelliğinden uzak yapılan ambalaj tasarımları sanki tüm zeytinciler toplanmış ve ortak karar alarak teneke tasarımının altına dökme zeytin üst tarafına marka adı ve yanlarında zeytin dalları olacak şekilde tasarım yapmaktadırlar.
Dünya zeytinciliğine baktığımız zaman durum çok daha farklıdır. Bursa’da yaşayan bir arkadaş Yunanistan’dan gelirken zeytin aldığını söyledi.Dünyanın en iyi zeytininin Gemlik Zeytini olduğunu bilip bilmediğini sordum.Biliyorum ama ambalajı o kadar güzeldi ki dayanamadım aldım cevabını verdi.Şunu unutmamamız gerekir ki ürünü sattıran içendekinin kaliteli olduğu kadar ambalajının albenisidir.
Dikkat edilmesi gereken diğer bir konuda sorumlu yönetici istihdamıdır. Firmalar sorumlu yönetici çalıştırmakta isteksiz davranmaktadırlar. Normalde bu bir zorunluluk olmasına rağmen birçok işletme sorumlu yönetici çalıştırmamaktadır. Bu hem firmalardaki eksiklik olduğu kadar mevcut sorumlu yöneticilik uygulamasının yanlışlıklarından da kaynaklanmaktadır. Burada firmalar sorumlu yönetici istihdamını kendi firmalarına değer katması açısından düşünmeli ve sorumlu yöneticileri işletmelerinde bizzat çalıştırmalıdır.Noterden yapılan sözleşmenin dosyalar arasında saklanması firmaya bir şey kazandırmadığı gibi mühendis arkadaşların mesleki olarak körelmesine neden olmaktadır.
Ülkemizde her alanda yetersiz olan denetim gıda alanında da yetersizdir.Son yıllarda Gıda Denetiminin Özelleştirilmesi ve Yeminli Gıda Müşavirliği çalışmaları Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından yürütülmekte ancak henüz uygulamada herhangi bir çalışma başlamamıştır.
Gemlik Zeytini olması gereken yerde değildir bunun için tüm kişi ve kurumlar üstüne düşen özeleştiriyi yapmalıdır.Zeytinciliğin gelişimi için kooperatifleşme ve şirketleşme desteklenmelidir.Bununla alakalı pazarlamadan AR-GE çalışmalarına kadar bir kurul oluşturulmalıdır.Zeytincilikle alakalı yapılan yanlışlıklar bu kurul tarafından firmalara eğitici bilgiler verilmelidir.Her önüne gelen kontrolsüz bir şekilde zeytincilik yapmamalıdır.
Zeytinle alakalı diğer bilgilere şuan yaklasık 10 000 üyesi bulunan www.gidacilar.net adresinden ulaşabilirsiniz.Buradaki Gıda mühendisi arkadaşlarımız sorduğunuz sorulara itina ile cevap verecektir.Böyle bir gıda forumunun varlığı gıda sektörü ve zeytincilik için büyük bir kazanımdır.
Son olarak adi bir at ile cins bir at arasındaki fark;adi bir at bir adım bile atamayacak hale gelene kadar koşar ve durur.Cins bir at ise bir adım atamayacak hale gelene kadar koşar,bir adım daha atar ve sonra durur.Bizler bu işin tüm unsurları olarak zeytincilik için ve zeytinciliğin gelişimi için atabileceğimiz son adımda dahil çalışmalıyız.
Gıda Mühendisi
Muhittin YILMAZ

laktoz 19-2010 02:22 AM

Firmalar sorumlu yönetici çalıştırmakta isteksiz davranmaktadırlar. Normalde bu bir zorunluluk olmasına rağmen birçok işletme sorumlu yönetici çalıştırmamaktadır. Bu hem firmalardaki eksiklik olduğu kadar mevcut sorumlu yöneticilik uygulamasının yanlışlıklarından da kaynaklanmaktadır. Burada firmalar sorumlu yönetici istihdamını kendi firmalarına değer katması açısından düşünmeli ve sorumlu yöneticileri işletmelerinde bizzat çalıştırmalıdır.Noterden yapılan sözleşmenin dosyalar arasında saklanması firmaya bir şey kazandırmadığı gibi mühendis arkadaşların mesleki olarak körelmesine neden olmaktadır.

söylediklerinize içtenlikle katılıyorum bir çok işyeri sahibi sorumlu yöneticiye verdikleri o cüzzi rakamı verirken paralarını çöpe atarmış gibi, fuzuli bir masraf olarak görüyorlar çünkü sorumlu yönetici işyerinde sürekli kalmıyor sorumlu yöneticinin işgücünden yaralanamıyor sorumlu yöneticinin teknik biilgilerinden yararlanamıyor hatta yüzünü aydan aya eğer bankayla anlaşmalıysa hiç görmüyor ee durum böyle olunca işverenlere de kızmamak gerek sorumlu yönetici bu şekilde davranınca işverende sorumlu yöneticiyi vasıfsız sadece resmi evraklar için diploması lazım olan birisi olarak görüyor
bunu bu şekilde göstermemek bizlerin elinde eğer gerçekten sorumluluklarımızı yerine getirirsek işletmenin yararına bişeyler yaparsak en basit örneği çalışanlara haftada bir hijyen ve sanitasyon konularında eğitimler verirsek işyeri sahibininde sorumlu yöneticilik anlayışının değişmesinde etkili olacaktır
( not: ben sorumluluklarımı yerine getiriyorum ve patronumun sorumlu yönetici anlayışının değiştiğini görmek beni mutlu ediyor) :)


Şu anda saat : 01:05 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.