Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Un ve Unlu Mamüller(Tahıllar) > Ekmek Yapım İşlemleri
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 06-2009   #1
S Moderator
 
Oktay SARI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27-07-2008
Mesajlar: 689
Tecrübe Puanı: 19
Tecrübe Puanı: 81
Tecrübe Derecesi : Oktay SARI will become famous soon enough
Oktay SARI will become famous soon enough
Post Dondurulmuş Ekmek Hamurlarında Hidrokolloidlerin Kalite Üzerine Etkileri

1. ÖZET

Dondurulmuş hamurlar, taze haldeki pişirilmiş ürünlere kolaylıkla dönüşebildiği için günümüz fırıncılık endüstrisinde kullanılmaktadırlar. Ancak ekmek hamurunun dondurulması ve dondurarak depolanmasının sonucunda, ekmek hacminin azalması, fermantasyon süresinin uzaması ve yapısal özelliklerin daha hızlı değişmesi gibi bazı olumsuzluklar ortaya çıkmaktadır. Dondurma işleminin hamur üzerindeki olumsuz özelliklerini azaltmak için bir çok farklı yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden birisi, dondurulmuş hamurlara hidrokolloidler ilave etmektir. Hidrokolloidler uygun koşullar altında, kalınlaştırıcı, emülsiyonları stabilize edici, film ve jel oluşturucu, su bağlayıcı ajan olarak görev yapmaktadırlar. Dondurulmuş hamurlara hidrokolloid katkısının ilave edilmesiyle, donma-çözme döngüsü sırasında oluşabilecek zarar azaltılmakta; bu hamurlardan yapılan ekmeklerde ise hacim artmakta ve bayatlama geciktirilmektedir.

2. GİRİŞ

Dondurulmuş hamurlar, günümüz fırıncılık endüstrisinde taze haldeki pişirilmiş ürünlere kolaylıkla dönüşebildiği için kullanılmaktadırlar. Hamur kuvveti ve dondurarak depolama, dondurulmuş hamurlardan üretilen ekmeklerin kalitesinde önemli bir rol oynamaktadır. Çünkü bunlar, sert dondurma ve don-çözme koşullarına dayanıklı olmak zorundadırlar (BHATTACHARYA ve ark., 2003). Ancak dondurulmuş hamur kullanımının, uzun süreli depolamada kalite kaybının olması ve performansında değişkenlik göstermesi gibi bazı dezavantajları vardır (BERGLUND, 1988; INOUE ve BUSHUK, 1991). Hamur stabilitesindeki bu kayıplar genellikle, fermantasyon süresinin artması, ekmek hacminin azalması, zayıf ekmek özelliklerinin meydana gelmesi ve raf ömrünün azalmasıdır (KENNY ve ark., 1999; SHARADANT ve KHAN, 2003).
Dondurulmuş hamur stabilitesi, çözülen hamur kabul edilebilir bir sürede son fermantasyon yeteneği ile normal hacim ve ekmek özelliklerine sahip pişmiş ürün verebilmesi olarak ifade edilmektedir (WOLT ve D’APPOLONİA, 1984).
Dondurulmuş hamur kalitesi ve stabilitesi dondurulmuş hamur üretiminde kullanılan işlem koşulları tarafından oldukça fazla etkilenmektedir. Bu işlem koşulları arasında yer alan hamur yoğurma, dondurma yöntemi, dondurma hızı ve dondurarak depolama hakkında oldukça fazla araştırma bulunmaktadır (LEHMANN ve DRESSE, 1981; DUBOİS ve BLOCKCOLSKY, 1986; KOCA, 1989; NEYRENEUF ve VAN DER PLAAT, 1991; NEYRENEUF ve DELPURECH, 1993; EL-HADY ve ark., 1996).
Dondurulmuş hamur üretiminde maya gelişimi ve gaz tutma gücü en önemli sorunlardan birisidir (HİNO ve ark., 1987). Maya, hamurun başarılı bir şekilde gaz üretebilmesi için gereklidir ve maya hücresinin zarar görmesi gaz üretiminde bir azalmaya yol açmaktadır. Maya gelişimi ve gaz tutma gücü, dondurma hızı ve depolama sıcaklıklarından (BENDER ve LAMB, 1977), dondurarak depolama süresinden (BERGLUND ve SHELTON, 1993) ve donma çözme döngüsünden (HSU ve ark., 1979) etkilenmektedir. Ayrıca mayanın gaz oluşturma gücü, zincire, maya hücrelerinin sayısına, hücre aktivitesine ve ortamdaki fermente olabilir şeker miktarına bağlıdır. Hızlı dondurma, gaz oluşturma gücünü (AUTİO ve SİNDA, 1992; GELİNAS ve ark., 1993; INOUE ve ark., 1994; EL-HADY ve ark., 1996 ) ve maya hücrelerinin sayısını (LORENZ, 1974) azaltmaktadır.
Taze ekmek yapımında hamur gelişimi için, yoğurmadan sonra dinlendirme yapılması önemlidir. Ancak dondurulmuş hamur üretiminde maya aktivitesini sınırlamak ve donmadan önce fermantasyonu önlemek için hamur dinlendirilmesinden genellikle kaçınılmaktadır (GODKİN ve CATHCART, 1949; HEİD, 1968).
Dondurarak depolama sırasında ekmek hamurunun kalitesi aşamalı olarak kötüleşmektedir (NEYRENEUF ve VAN DER PLAAT, 1991; INOUE ve BUSHUK, 1992; LE BAİL ve ark., 1999; LU ve GRANT, 1999; RİBOTTA ve ark., 2001). Yapılan çalışmalarda ekmeklik kalitesinin kaybına neden olabilecek 2 faktör üzerinde durulmaktadır. 1. hem mayanın canlı kalmasının hem de aktivitesinin azalması nedeniyle gaz oluşum gücünün azalması 2. hamur kuvvetinin aşamalı olarak kaybolması.
Dondurarak depolama ve donma-çözme döngüsü sırasında oluşan buz kristalleri, gluten proteinin yapısına fiziksel olarak zarar vermektedir (VARRİONA-MARSTON ve ark., 1980). Ve bunun sonucunda da hidrofobik bağlar zayıflamakta, hamur gluten ağında su moleküllerinin yeniden dağılımı meydana gelmekte (RASANEN ve ark., 1998), gaz tutma kapasitesinde azalma (BERGLUND ve ark., 1991; AUTİO ve SİNDA, 1992) ve düşük ekmek hacmi oluşmaktadır (INOUE ve BUSHUK 1991 ve 1992).
Dondurmanın hamur üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak için bir çok farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan bazıları: dondurma işlemine daha fazla dayanabilen yeni mayalar üretmek, ekmek yapım prosesini geliştirmek veya dondurulmuş hamurlar için uygun katkılar ve bileşenler kullanmaktır (ROUİLLE ve ark., 2000).
Ekmek katkı maddeleri, fırıncılık ürünlerinde prosesi kolaylaştırmak, hammaddedeki değişiklikleri karşılamak, kalitedeki sürekliliği garanti altına almak ve istenilen özelliklerde ve tazelikte gıda üretimi sağlamak amacıyla kullanılırlar (RİBOTTA ve ark., 2004). Son yıllarda bu amaçla kullanılan katkı maddelerinden birisi de hidrokolloidlerdir (ALEXANDER, 1999; WARD ve ANDON, 2002; SHARADANT ve KHAN, 2003).
Hidrokolloidler ve sınıflandırılmaları
Gam terimi ilk olarak yapışkan, zamkımsı, bitkilerden sızan doğal maddeler için kullanılmıştır. Gamın teknik olarak kabul edilen tanımı ise, kıvam artırıcı ve/veya jelleştirici etki vermek için suda dağılabilen veya çözünebilen polimerik karbonhidratlar olarak açıklanmaktadır. Bu tip maddeler kolloidal yapıda ve hidrofilik kolloid özellikte olduklarından “ hidrokolloidler ” olarak da adlandırılırlar (GLİCKSMAN, 1969).
Hidrokolloidler, kalınlaştırıcı, emülsiyonları stabilize edici, film ve jel oluşturucu, tekstürel özellikleri ve su tutmayı artırıcı, su hareketini kontrol edici ve genellikle gıda kalitesini artırıcı ve muhafaza edici ajanlar olarak kullanılmaktadırlar (CHRİSTİANSON ve ark.,. 1981; DZİEZAK, 1991; SCHENZ, 1995; WARD ve ANDON, 2002).
Hidrokolloidler çeşitli biyolojik kaynaklardan elde edilirler ve değişik arıtma işlemlerine tabii tutulurlar (WARD ve ANDON, 1993). Hidrokolloidlerin elde edildikleri kaynaklar tablo 1. de verilmiştir.
Hidrokolloidlerin bir çoğu molekül içinde birleşmiş olarak kalsiyum, magnezyum, potasyum ve bazen de diğer ****lik katyonları bulunduran anyonik veya nötral kompleks ve dallanmış heteropolisakkaritlerin bir grubunu oluşturmaktadırlar (GLİCKSMAN, 1980).
Hidrokolloidler, un formülasyonunda %1 ‘den düşük konsantrasyonlarda kullanıldıkları zaman, su absorpsiyonunu ve hamur hacmini artırmakta; ekmek içi sertliğini ve nişasta retrogradasyonunu azaltmaktadırlar (BRUMMER, 1977).
Tablo 1. Suda çözünebilir gam tipleri (WARD ve ANDON, 1993)
Tip Kaynak
Reçine gamları
Gam arabikKarayaTragakant Acacia sp.Sterculia sp.Astragalus sp.
Deniz yosunu ekstraktları
KarragenanAgarAljinat Chondrus, eucheuma spp.Gracilaria, Geldium spp.Laminaria, Macrocystis spp.
Tohum ekstraktları
Guar gamKeçi boynuzu gamı Cyamopsis tetragonolobusCeratonia siliqua
Mikrobiyel gamlar
Ksantan gamGellan gam Xanthomonas compestrisPseudomonas clodea
Bitki ekstraktları
PektinlerKonjac unu Elma, turunçgil kabuklarıAmorphpophallus ap.
Modifiye gamlar
Selüloz gamSelüloz jelMetil selülozHPMC Sodyum karboksimetil selülozMikrokristalin selülozMetil selülozHidroksipropilmetil selüloz
KOBS (1997), donmuş hamurlarda gamların kullanılmasıyla donma-çözme döngüsü sırasında oluşabilecek zararın azaltılması yönünde bir olasılık bulunabileceğini ifade etmektedir. Ayrıca WARD ve ANDON (1993), CMC, karragenan, gam arabik ve keçi boynuzu (LBG) gibi gamların donmuş hamurlarda meydana gelebilecek problemleri önlediklerini belirtmektedirler.
Gam içeren ekmek katkı maddeleri, dondurularak depolanmış ekmeklerin kısmi olarak pişirilmesinden sonra, bayatlamalarını geciktirmektedir (BARCENAS ve ark., 2003). Düşük ve yüksek konsantrasyonlarda guar gam ve ksantan gam ilave edilerek yapılan taze ekmeklerle, bu ekmeklerin dondurularak depolanması ve mikrodalga ile geri ısıtılmasının karşılaştırıldığı bir çalışmada, son ekmek kalitesine guar gam genellikle daha az etki yaparken; düşük konsantrasyonlardaki ksantan gam daha iyi ekmek özellikleri göstermiştir. Bu yüzden guar gam ve ksantan gam hem dondurarak depolanan hem de mikrodalga ile geri ısıtılan ekmeklerde, ekmek kalitesini iyileştirmek için alternatif bir çözüm olabilmektedir (MANDALA, 2005).
Bir tohum gamı olan guar gam, dondurmalarda, dolgulu pastalarda ve diğer dondurulmuş ürünlerde LBG ve karragenan ile birlikte bir stabilizer ajan olarak sıkça kullanılmaktadır (ALEXANDER, 1999). Guar gam, gluten ve DATEM ilave edilerek –18 °C de dondurarak depolanan örneklerin incelendiği bir çalışmada, daha yüksek hacimli ve daha iyi ekmek içine sahip ekmekler üretilmiştir (RİBOTTA ve ark., 2001).
Kappa-karragenan (k-karragenan) ve hidroksipropilmetil selüloz (HPMC)’un taze ekmek kalitesi ve kısmi olarak pişirilen dondurulmuş ekmeğin bayatlaması üzerine etkilerinin incelendiği bir çalışmada, HPMC taze ekmeğin hacmini, su tutma kapasitesini artırmış ve su aktivitesini azaltmıştır. Buna ilaveten HPMC ilavesi, ekmek içi sertliğini ve dondurarak depolamanın ekmek bayatlaması üzerindeki etkisini azaltmıştır. Elde edilen tüm sonuçlar, k-karragenanın kısmi olarak pişirilen dondurulmuş ekmekler için iyi bir geliştirici katkı olmadığını göstermiştir (BARCENAS ve ark., 2003).
Ksantan gam, guar gam ve k-karragenanın dondurulmuş hamurun yapısal ve reolojik özellikleri üzerine etkilerinin belirlendiği bir diğer çalışmada ise, genel olarak gamların ilave edilmesiyle su absorpsiyonu, gelişme süresi, yoğurma tolerans indeksi, dayanıklılık, uzama kabiliyeti, jeletinizasyon sıcaklığı, viskozite ve hamurun mikro yapısı gibi özellikler artmıştır (LEE ve ark., 2000).
SHARADANT ve KHAN (2003) tarafından yapılan bir çalışmada, sert kırmızı yazlık buğdaydan elde edilen una 3 farklı oranlarda (%1, %2, %3) CMC, LBG, k-karragenan ve gam arabik ilave edilerek dondurulmuş hamurlar yapılmış ve 16 haftaya kadar depolama uygulanmıştır. Hamur özellikleri 0, 1 gün ve 4, 8, 12 ve 16 haftalık dondurarak depolamadan sonra DSC, su aktivitesi, ekstensograf ve fermantasyon süreleri ölçülerek tespit edilmiştir. LBG, gam arabik ve CMC genel olarak hamur özelliklerini iyileştirirken, k-karragenan donmuş hamur özelliklerini olumsuz yönde etkileyen tek gam olmuştur.
__________________


=======ஜ۩۞۩ஜ=======
◄█▓░GIDA TEKNİKERİ░▓█►
=======ஜ۩۞۩ஜ=======
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ


“Hayat boyu başarılarınızın bir zeytin ağacı kadar köklü ve sağlam,
Mutluluklarınızın yeni filizlenen yemyeşil bir zeytin dalı gibi sürekli,
Yaşamınızın zeytinyağı ile daha sağlıklı ve güzel olması dileğiyle...”

DENETİMSİZ GIDAYA HAYIR
Oktay SARI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
et üzerine yardım betül demirel Yardımlaşma 2 19-2009 10:00 PM
Dondurulmuş ürünler ayla_22 Yardımlaşma 1 12-2009 02:56 PM
tütsüleme ve ürüne etkileri Gülsel ŞEN Tütsüleme 0 21-2008 05:59 PM
minerallerin insanlar üzerindeki etkileri Gülsel ŞEN Gıda Kimyası 1 16-2008 06:53 PM
İnsan Sağlığı Üzerine Etkileri bulutoglu Baharat Tarihi ve Aflatoksin 0 27-2008 07:46 PMŞu anda saat : 11:38 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.