Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Ekmek Yapım İşlemleri (http://www.gidacilar.net/ekmek-yapim-islemleri.html)
-   -   Gluten nedir ? Glutensiz Gıda ve Çölyak (http://www.gidacilar.net/ekmek-yapim-islemleri/gluten-nedir-glutensiz-gida-ve-colyak-162880.html)

csnv5353 15-2016 02:47 PM

Gluten nedir ? Glutensiz Gıda ve Çölyak
 
Merhaba sevgili okuyucularım. Bugün sizlere gluten konusundan bahsetmek istiyorum.

Gluten; başta buğday olmak üzere bazı tahılların içerisinde yer alan ve unun öz değerlerini en fazla içeren bir protein yapıdır. Buğdayda yaklaşık 30 kadar protein grubu bulunmaktadır. Bunlardan glutenin ve gliadin suyla birleşerek gluten denen viskoelastik yapıyı oluşturur. Jelatinin en önemli alternatiflerinden biri olarak da bilinmektedir.

wheat-809444_960_720

Gluten ne işe yarar ?

Gluten, ekmek oluşumu sırasında hamurun ağsı yapısını oluşturur. Eğer gluten bulunmazsa bu yapı oluşmaz, ekmek istenen şekle girmez ve mayalanıp kabarmaz. Gluten sayesinde hamur güçlü bir yapıda oluşur. Kullanım alanları oldukça geniştir;

Fırıncılık ve pastacılıkta
Kahvaltılık gevreklerde
Bisküvi çeşitlerinde
Mısır cipslerinde
Hazır çorba ve soslarda
Gluten birçok insanda mide-bağırsak kanalı yoluyla sindirilebilir. Fakat bazı insanlarda bu sindirim gerçekleşemez, ince bağırsaklar bu proteine karşı aşırı duyarlılık gösterir. Hazımsızlık, şişkinlik, gaz oluşumu, yorgunluk ve hormanal dengesizlikler en çok gözüken belirtileridir. Gluten intoleransı olarak da adlandırılan bu sağlık problemleri, glutensiz gıdalarla kontrol altına alınılır.

cereals-1417868_960_720
ekmekte, bisküvide gluten
Glutensiz gıda nedir ?

Glutensiz gıda gluten miktarı kısıtlı hale getirilmiş gıda olarak açıklanabilir. Sağlıklı beslenme ve diyet listelerinde sıkça yer almaktadır. Bunun yanı sıra bazı insanlarda glutene alerji durumu oluşabilir. Bu durum çölyak hastalığı olarak da adlandırılır ve alerjik tepkiler ortaya çıkarır. (Gluten intoleransı ile çölyak hastalığı farklı durumlardır ve etkileri farklıdır.) Çölyak hastalığı bulunan insanlar buğday, çavdar gibi tükettikleri tahıl ürünlerinde gluten olmamasına dikkat etmelidir. Mısır unu, pirinç unu, soya unu ve patates unu gibi gıdaları ve türevlerini rahatça tüketebilirler.

Set of grunge rubber stamps with the text gluten free written inside, vector illustration
glutensiz gıda


Eğer siz de özellikle glutenli gıda tüketiminden sonra bu tür rahatsızlıklar yaşıyorsanız ya da şüpheniz varsa bir kaç test yaptırarak mutlaka kesinliğe kavuşturun. Gluten intoleransı ve çölyak hastalığı ülkemizde önemli derecede bir sağlık sorunu olmakla birlikte yeterince hassasiyet gösterilmeyen bir konudur. Kendimize dikkat edelim, gerekli önlemlerimizi alalım.

Sağlıcakla kalalım.
kaynak: Gluten nedir ? Glutensiz Gıda ve Çölyak | Güncel Gıda Haberleri - Sağlıklı Yaşam - Detoks - Diyet gıda bilinci,sağlık, gıda zararları,yararları,nedir,nelerdir


Şu anda saat : 08:47 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.