Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Un ve Unlu Mamüller(Tahıllar) > Ekmek Yapım Teknolojisi
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 06-2008   #1
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 40
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart Ekmek Yapım Teknolojisi

EKMEK YAPIM TEKNOLOJİSİEkmek; esas ingredient olarak buğday unu,maya,tuz ve suyun belli oranlarda karıştırılıp yoğrulması ve hamurun belli bir sure fermente ettirilip pişirilmesi ile elde edilen temel bir gıda maddesidir, insan beslenmesinde birinci derecede öneme sahip,vazgeçilmez bir gıda olan ekmeğin diğer önemli özellikleri; kendine has nötr bir karakterde
bir aromaya sahip oluşu dolayısıyla diğer gıdalar İçin iyi bir taşıyıcı özellik arzetmesi,diğer gıdalara göre daha ucuz ve kolay sağlanabilir olması, besleyici ve doyurucu özellikler içermesidir. Asırlardır süregelen alışkanlıkların ve milli kültürün etkisiyle,
karbonhidrat ve protein kaynağı olarak insan beslenmesinde yüksek bir öneme sahiptir.Öyleki Tahıla dayalı bir beslenmenin hakim olduğu Türkiye'de fert başına tüketilen enerjinin % 66'sı tahıllardan, bununda % 56 lık kısmı yalnız başına ekmekten, proteinin ise %50 si ekmekten karşılanmaktadır. Farklı bölge yaş ve gelir gruplarına göre değişen
ekmek tüketimi ülkemizde günde 100-800 gram arasında olup ortalama 400 gramdır.
Gerek insan beslenmesi açısından, gerekse ülkemizde ulaştığı tüketim hacmi bakımından sahip olduğu önemden dolayı hububat teknolojisi içerisinde, ekmekçiliğe geniş yer verilecektir.
EKMEK YAPIMINDA KULLANILAN TEMEL INGREDÎENTLER
Ekmek yapımında kullanılan esas ingredientler Un,su,tuz ve mayadır. Buğday unundan yapılan ekmeğin kalitesi birinci derecede bugdayın genetik özelliklerinin ye yetişme şartlarının
tayin ettiği tabii şartlara,ikinci derecede ise ekmek yapım, işleme teknolojisi ile birlikte, kullanılan ingredientlerin miktar ve kalitesine bağlıdır. Bu nedenle ekmek üretim teknolojisine geçmeden Önce ingredientler, esas, minör ve diğer ingredientler olmak üzere detaylı olarak gözden geçirilecektir.
UN
Buğday unu, temizlenmiş ve tavlanmış buğdayın öğütülmesiyle elde edilen yarı işlenmiş bir gıdadır.Unun kaynağı tane endospermidir. Un ifadesi aksi belirtilmedikçe buğday ununu karşılamaktadır, Esas unsur olarak buğday ununu ihtiva eden gıdalar; çeşitli tip ve Özellikteki ekmekler,kahvaltılık tahıllar, makarna tipi ürünler, kek,kraker ve bisküviler, börekler, baklava ve lokma gibi tatlılar olmak üzere birkaç grupta toplanabilir. Yüzlerce çeşiti oluşturan bu ürünlerden her birinin istenilen son ürün kalitesi diğerlerinden farklı olup, aynı kalitede una ihtiyaç duyulmaktadır. Başta ekmek olmak üzere buğday unu kaynaklı gıdaların son ürün kalitesi bu ürünlerin elde edileceği unun kalitesi ile sınırlıdır.
Un kalitesi; geniş anlamda unun, imalat şartlarında her zaman rekabet edilebilir fiatta, arzu edilen özellikte, üniform, cazip bir son ürün meydana getirebilme kabiliyeti olup, son ürünün çeşidine ve kullananlara göre farklı anlamlar ifade etmektedir. Un kalitesi, genellikle unun ve hamurun Ölçülebilir nitelikteki fiziksel, kimyasal ve teknolojik özellikleri ile tahmin edilmektedir. Genellikle kaliteli un deyimi ile kuvvetli un ifadesi karıştırılmakta olup, unun kuvvetli oluşu Özellikle ekmekçilikte protein miktar ve kalitesi ile ilişkilidir. Unların rengi, protein miktarı, protein kalitesi, Üniformitesi, su absorpsiyonu, yoğurma ve fermentasyon toleransı, hamurun gaz meydana getirme kabiliyeti, glütenin gaz tutma kapasitesi ve diastatik aktivitesi ekmeklik unların kalitesini gösteren başlıca kriterlerdir.
Ekonomik ve ticari öneme sahip olarak kültürü yapılan buğday çeşitleri botanik yönden üç türe dahil edilmektedir Tr. aestivum, Tr durum, Tr. compactum). Türler ve çeşitler arasındaki kalite farkları elde edilen unların kullanım amaçlarını tayin etmektedir.
Üç tür içerisinde en yaygın olarak yetiştirilen, renk, sertlik - yumuşaklık,dona -kurağa - hastalıklara mukavemet, olgunlaşma periyodu, Öğütme özellikleri, protein miktar ve kalitesi gibi özellikler bakımından en geniş varyasyon gösteren Triticum aestivum türü, ekmeklik buğdaylar olarak değerlendirilmektedir. A.B.D'de,Tritucum
aestivum'a ait buğday çeşitleri dört grupta toplanmaktadır. Bu gruplar; sert-kırmızı-kışlık buğdaylar (HRW), sert-kırmızı yazlık buğdaylar (HRS), yumuşak-kırmızı kışlık buğdaylar (SRW) ve beyaz buğdaylar (WW)'dir. Bu tür içerisindeki sert buğday çeşitleri ihtiva ettikleri yüksek protein miktan ve kalitesi ile (%1O-18 protein) ticari ekmekçilik için birinci derecede uygun çeşitlerdir. Ekmeklik kalitesi iyi (kuvvetli) unlar, % 70-75 randımanlı, protein miktan en düşük % 11, yaş glüten miktan en düşük % 27, amilaz aktivitesi amilografta 500 B.U konsistens, falling number'de 250-300 düşme sayısı olan unlardır.

Kaynak:Tahıl Teknolojsi Atatürk Üniversitesi Pr.Dr. Zeki ERTUGAY ve Prof.Dr Adem ELGÜN
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 15-2008   #2
Moderator
 
Üyelik tarihi: 14-04-2008
Nerden: Akşehir/KONYA
Mesajlar: 529
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 571
Tecrübe Derecesi : AlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to all
AlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to allAlgaReN is a name known to all
Standart

BUĞDAYIN ÖĞÜTÜLMESİ UN VE EKMEK YAPIM TEKNOLOJİSİ
Buğdayların yabancı maddelerden temizlendikten sonra tavlanarak değirmenlerde un ve irmik haline getirilmesi işlemine öğütme adı verilmektedir.
Bu dersimizde önce buğdayın öğütülmesi işlemini, daha sonra ekmek yapımını göreceğiz.

BUĞDAYIN ÖĞÜTÜLMESİ VE UN YAPIMI
Buğdaylar değirmenlerde iki şekilde öğütülmektedir.
1. Taş değirmenlerde öğütme
2. Valsli değirmenlerde öğütme

2. Valsli Değirmenlerde Buğdayın Öğütülmesi:

Taş değirmenlerde öğütme işlemi bir defada yapıldığı halde Valsli (Toplu) değirmenlerde buğday çeşitli aşamalardan geçirildikten sonra un haline gelir.

Bu aşamaları 7 grup altında toplayabiliriz.
1. Buğdayın alımı ve depolanması
2. Buğdayın temizlenmesi ve yabancı maddelerden ayrılması
3. Buğdayın yıkanması
4. Buğdayın tavlanması
5. Buğdayın valslerde un haline getirilmesi
6. Eleme
7. Ambalajlama ve depolama

1. Buğdayın alımı ve depolanması :
Çeşitli yerlerden un fabrikalarına gelen buğdayların öğütülünceye kadar depolarda uygun şartlarda bekletilmeleri gerekir.

Aksi halde buğdaylar bozularak kullanılamaz hale gelir veya ekmeklik kalitesinde olumsuz gelişmeler olur.
Bu nedenle buğdaylar depolanırken danenin nem oranına ve ortamın sıcaklığına dikkat etmek gerekir.
Danedeki nem oranı %10-14 olursa ve depo koşulları da uygun ise daneler bozulmadan uzun süre saklanabilir.
Oysa danedeki nem oranı %14 ün üzerine çıkarsa yada ortamın nem oranı yüksek olursa danede solunum ve küflenme hızlanır. Buda ürünün kısa sürede bozularak kullanılamaz hale gelmesine neden olur.
Bu nedenlerle depolanacak buğdayların nem oranı yüksek olmamalı, depolar iyi muhafaza edilerek ortam şartlarından etkilenmeyecek bir durumda olmalı, havalanabilir yapıda olmalıdır.

2. Buğdayın temizlenmesi ve yabancı maddelerinden ayrılması

Buğdayın içinde toz, toprak, sap, saman, yabancı ot tohumları vb. yabancı maddeler bulunabilir. Bunlar öğütme sırasında valslere zarar verebileceği gibi unun rengini, bileşimini ve ekmeklik kalitesini bozarlar.
Bu nedenle valsli sistemde bu gibi yabancı maddelerin ortamdan uzaklaştırılması için çeşitli kısımlar bulunur.
Örneğin;
- Büyüklük ve şekil farklılığından yararlanarak yabancı ot tohumları ayrılır. Bunun için kalbur veya elekler kullanılır.
- Hava akımı ile sap, saman, çöp, toz vb. hafif kısımlar ayrılır
- Mıknatıslarla ****l parçalar ayrılır
- Özgül ağırlık farkı ile de toz, kum vb. ayrılır.

3. Buğdayın yıkanması
Buğday yıkama makinalarında ters akım usulune göre yıkanır ve üzerindeki su santrifüjle ayrılır.
Yıkama şu faydaları sağlar.
a) Buğdayın yarık kısmında kalan toz, toprak parçaları ile sürme, rastık vb. uzaklaştırılır.
b) Unun düzgün olmasını sağlar
c) Unun rengi daha beyaz olur
d) Unun kül miktarı azalır
e) Dış kabuk gevşetilerek valslerde daha kolay un haline gelir.

4. Buğdayın tavlanması:

Buğday danesinin yapısını öğütmeye en elverişli hale getirmek için buğdaya belli oranda su verilmesi işlemidir.
Tavlamada üç önemli faktör vardır.
a) Nem oranı
b) Sıcaklık
c) Zaman

Genellikle yumuşak buğdaylar %15-15,5, sert buğdaylar %16-16,5 nem içerecek şekilde tavlanır.
Sıcaklık olarak 27-30°C uygundur.
Zaman suyun sıcaklığına bağlı olmakla birlikte genellikle 8 saat civarındadır.

5. Valslerde öğütme:
Kabuk (kepek) ve embriyoyu unlu kısımdan ayırmak ve endospermi (unlu ve nişastalı kısım) küçülterek un haline getirmek valsler sayesinde olur.
Değirmenlerde iki tip vals bulunur.
1. Kırma (dişli) valsler
2. Öğütme (düz) valsler

Unun öğütülmesi işlemi tek valste yapılmaz. Aşama aşama yapılarak her defasında elenir ve ince kısımlar ayrılır, kalın kısımlar tekrar öğütülür.
Vals yüzeyine buğdaylar eşit dağılmalıdır. Valslerin üzerine eşit yüklemenin yapılmaması veya vals aralıklarının iyi ayarlanmaması ürün kalitesini olumsuz yönde etkiler.

6. Unun elenmesi:
Valsten geçen kırma, irmik ve un elekler aracılığıyla birbirinden ayrılır. Elekler kapalı bir sistem içerisinde hareket eden farklı gözenek yapılarının üst üste yerleştirilmesi ile oluşmuştur.
Kırma ve irmik ayırmada kalaylı çelikten yapılmış tel elekler kullanılır. Un eleklerde ise naylon, perlon, ipek gibi materyaller kullanılmaktadır.

7. Ambalajlama ve çuvallama:
Unlar kağıt veya değişik materyallerden sentetik olarak yapılmış torba veya paketlerde piyasaya verilir. Ambalajlar ne çeşit olursa olsun yeni ve unu iyi koruyacak durumda olmalıdır.
Unun depolanma yerlerinde çok iyi muhafazalı, serin yerler olmalı, un çuvallarının altında ızgaralar olmalı ve pencereler muhafazalı olmalıdır.

EKMEK YAPIM TEKNOLOJİSİ
Gerek dünyada gerekse ülkemizde en önemli gıda maddesi olan ekmek; un, tuz ve mayanın su ile karıştırılarak yoğrulmasıyla yapılan hamurun belli şartlarda fermantasyona bırakılması ve yine belli şartlarda fırında pişirilmesiyle elde edilen bir gıda maddesidir.
Ekmek yapımını un hamura hazır hale getirildikten sonra 5 aşamada inceleyebiliriz.

1 . Hamurun yoğrulması
2. Ara dinlendirme
3. Şekil verme
4. Fermantasyon (mayalama)
5. Pişirme

Unun hamura hazırlanması

Ekmeğin kalitesi açısından unun önemi çok büyüktür. Ekmek sanayiinde kullanılacak unun her şeyden önce sert ekmeklik buğdaydan yapılmış olması gerekir.
Un hamur haline gelmeden önce depolarda belli bir süre dinlendirilmesi kalite açısından önemlidir. Fabrikadan yeni çıkmış un iyi kalitede olsa da hemen kullanılırsa iyi sonuç vermez. Bu nedenle un 7 - 10 gün uygun depolarda bekletilmelidir.
Bekletilerek dinlendirilmiş unun bir elek sisteminden geçirilerek elenmesi gerekir. Eleme sırasında un havalanır, gluteni gelişir, un daha düzgün yapı kazanır, varsa içerisindeki yabancı maddeler ayrılır. Böylece elenen unların ekmekleri daha temiz ve daha kaliteli olur.

1. Hamurun yoğrulması

Elenen unlar yoğurma kabına alınır. Yeterli oranda maya ve tuz katıldıktan sonra una kaldırabileceği oranda su verilerek belli bir süre yoğurulur.
Yoğurmada dikkat edilecek noktalardan önce bu maddelerin özellikleri gözden geçirelim.

Maya: Ekmek sanayiinde saf maya (Saccaromiyces Serevicia) türleri kullanılmaktadır.Maya uygun olmayan şartlarda kısa sürede özelliklerini kaybetmekte veya bozularak kullanılamaz hale gelmektedir. Bu nedenle taze olarak kullanılması veya buzdolabında saklanması gerekir. Ekmek mayası paketlenmiş kalıplar halinde yaş veya granül olarak kuru halde piyasada bulunmaktadır.
Una katılacak maya miktarı ise hamura katılan diğer maddelere göre değişmekle birlikte genellikle % 3-4 yeterli olmaktadır.

Tuz: Ekmeğe tat ve aroma vermek amacı ile katılan tuzun ekmek kalitesine ve bayatlamamasına da küçümsenmeyecek derecede etkili olmaktadır.
Ayrıca tuz katılarak yapılan ekmekler tuzsuz ekmeklere göre daha iyi kabarmaktadırlar.
Katılacak tuzun mutfak tuzu veya sofralık tuz niteliğinde olması, yabancı madde ihtiva etmemesi yine ekmeğin kalitesi açısından önem taşımaktadır. Sanayi tuzu niteliğinde olan tuzlardan yapılan ekmeklerin başta rengi olmak üzere kalitesi olumsuz yönde etkilenmektedir.


Ekmeğe katılacak tuz oranı %1,5-2 dir. Sanayi ölçüsünde yapılan ekmeklerde tuz oranının %1,5 u geçmemesi gerekir. Çünkü Gıda Maddeleri Tüzüğü ekmeğe en fazla %1,5 oranında tuz katılmasına izin vermektedir.

Su: Ekmek yapımında kullanılacak suyun içilebilir nitelikte yani sağlık açısından sakınca yaratmayan, temiz ve berrak olması gerekir. Diğer yandan ekmek kalitesi açısından suyun orta sertlikte olması uygundur.
Yoğurmada dikkat edilecek en önemli nokta verilecek suyun miktarıdır. Ayrıca şu noktalara da dikkat etmek gerekir.
- Tuz ve maya katılırken bu iki maddenin birbirine temas etmemesi gerekir.
- Mayanın parçalanarak un yüzeyine dağıtılmaması gerekir.
- Yoğurma süresi iyi ayarlanmalıdır, kıvamında yoğrulmuş hamurun yüzeyi düzgün bir yapıdadır ve ele yapışmaz.
Kıvamında yoğrulan hamurlar 20-30 dakika kazanlarda bırakılarak dinlendirilir.

2. Ara dinlendirme: Kazanda 20-30 dakika bekletilen hamurlar istenilen büyüklükte kesilerek elle veya makina ile yuvarlak şekil verilir. Daha sonra ara dinlendirme ünitesine gelir ve burada 15-20 dakika bekletilirler.

3. Şekil verme: Ara dinlendirme makinasından çıkan hamurlara elle veya makinalarda tekrar şekil verilir. Böylece içerisinde oluşan gaz veya hava uzaklaştırılmış olur.

4. Fermantasyon (mayalama): şekil verilmiş hamurlar fermantasyon odaları veya istim odaları denen mayalama odalarına gelir. Burada 20-30 dakika bekletilerek hamurun kabarması sağlanır. Kabarcıklar düzgün dağılımlı ve eşit büyüklükte olmalıdır.
Mayalama odaları nemli ve ısısının 28-30°C olması gerekir. Duvarlar ve zemin ısı ve nemden etkilenmeyecek beton, karo veya fayanstan yapılmış olmalıdır.

5. Pişirme: Mayalama odalarından çıkan hamurlar pişme ünitelerine gelirler. Bilindiği gibi pişme fırın denilen bölmede yapılır.
Hamurlar fırına verildiği zaman buhar verilerek ortamın nemlenmesi sağlanmalıdır. Böylece ekmeklerin renkleri düzgün ve parlak olur.
Pişirme işlemi 20-25 dakika sürer.
Pişen ekmekler soğutma bölümlerine alınır. Soğutulduktan sonra uygun kasalarda tüketim merkezlerine gönderilir.Ekmeklerin renkleri düzgün ve parlak olmalıdır.
AlgaReN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 28-2008   #3
Junior Member
 
ZEYNEP_30 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 16-10-2008
Mesajlar: 4
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : ZEYNEP_30 is on a distinguished road
ZEYNEP_30 is on a distinguished road
Standart

Sağol arkadaşım biligilerin için.Bende ekmek sektöründeyim.Nekadar bildiğimizi sansakda eksiklerimiz çıkıyor.
ZEYNEP_30 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 29-2008   #4
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 40
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart

ekmekcilik ile alakalı pratik bilgiler ve tecrubelerini paylaşırsan seviniriz...
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 18-2009   #5
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 23-09-2008
Mesajlar: 5
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : sawyer is on a distinguished road
sawyer is on a distinguished road
Standart

Merhaba arkadaşlar, ekmek üretiminde kullanılan tatlandırıcılar, süt ve süt ürünleri ve soya unu ile ilgili bir araştırma ödevim var. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Not: aşağıda benim bulduğum bilgiler var. Ayrıntılı bir bilgiye ihtiyacım var

Tatlandırıcılar:
Şekerler (Sakkaroz, Maltoz, Fruktoz, Glukoz): Ekmek yapısında fermantasyon hızını, gaz oluşumunu ve hamurun yapısını etkiler. Hamurun fırında pişmesine hacim, şekil ve yumuşaklık bakımından da etkisi vardır. Kabuk rengi ve pişirme sırasında aroma maddeleri ile aroma oluşumunu sağlanır, mayanın CO2 ve alkol oluşmasında kaynak görevi yapar.
Ülkemizde ekmek yapımında fermantasyon amacıyla tavsiye edilen miktar %0,5-1 arasındadır.
Genel olarak:
• Fermentasyon için mayaya besi kaynağı oluşturur,
• Ekmeğin kabuk rengine ve lezzetine katkıda bulunur
• Ekmeğe yumuşaklık vererek saklama kalitesini geliştirir.
Yüksek miktarda kullanıldığında ekmeğin çabuk renk almasını sağlayarak, içinin pişmesini engeller. Ayrıca % 10 üzerinde kullanıldığında, mayanın aktivitesini düşürür.
Yukarıdaki özelliklerin eldesi için tavsiye edilen kullanım dozu %2-5 arasındadır.


Süt ve Süt Ürünleri:

Süt, süttozu, peyniraltı suyu tozu gibi süt ürünleri, besleyici özelliklere sahip olduklarından, ekmek hamuruna eklendiğinde, ekmeğin besleyici değerini de artırmaktadır.
Süt ve süt ürünlerinin ekmek üzerine etkisi aşağıdaki gibidir:
• Ekmeğin besin değerini yükseltir
• Kabuk rengini geliştirir
• Su kaldırmasını artırır.
• Fermantasyon süresini kısaltır.


Soya Unu:

Soya unu, içerdiği yüksek protein ve yağ sayesinde beslenme açısından önemli bir katkı maddesidir. Ekmek üretimindeki önemi ise içerdiği lipoksijenaz enziminden kaynaklanmaktadır. Lipoksijenaz, una sarı rengi veren maddelerin (karotenoid) hamur yapma aşamasında, beyazlamalarını sağlar. Yağlı soya unu kullanımı 100-500 g/100 kg un olarak tavsiye edilebilir. Yağı alındığında ise soya unu, beyazlatma etkisi göstermez.
Yağlı soya ununun ekmek üzerindeki etkileri aşağıdaki gibidir:
• Hamurun ve ekmek içinin beyazlamasını sağlar.
• Hamurun direncini artırır.
• Su tutma kapasitesini artırır.
• Hacimli ekmek verir.
• Ekmeğin besin değerini artırır.
sawyer isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 18-2009   #6
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 25-05-2009
Mesajlar: 3
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : adalar06 is on a distinguished road
adalar06 is on a distinguished road
Standart

Alıntı:
Muhittin YILMAZ´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
ekmekcilik ile alakalı pratik bilgiler ve tecrubelerini paylaşırsan seviniriz...
kaliteli ekmek unu arkalı hamura 50kg una ne kadar
su verilir şlimdidden tşkler
adalar06 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 13-2010   #7
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 25-05-2009
Mesajlar: 3
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : adalar06 is on a distinguished road
adalar06 is on a distinguished road
Standart

33
35
litre arası kardeş
hayırlı işler
adalar06 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 14-2010   #8
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 16-10-2009
Yaş: 30
Mesajlar: 3
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : seyda_08 is on a distinguished road
seyda_08 is on a distinguished road
Standart

Merhaba. Bbenim Ürün Geliştirme dersinden ödevim var;Tahinli cevizli simit.
Simitin akım şeması olarak yukarıdaki bilgiler kullanılabilirmi veya simit için değiştirilmesi,eklenmesi gereken işlem vs. varmı. Birde simite cevizi ve tahini hangi oranlarda katmalıyım. Bu konuda bilgilendirirseniz çok memnun olurum. şimdiden teşekkür ederim
seyda_08 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 11-2012   #9
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 11-04-2012
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Agablak is on a distinguished road
Agablak is on a distinguished road
Standart

Sayin Gidacilar! Ben bir kimyaciyim,turkmenistanliyim. Memleketimde ekmekçilik yapmayi planliyorum. Başlangıçta ne tür ve özellikte fırın kullanmam uygun olur? Dogal gazla çalışan fırın bizde daha ekonomik. Şimdiden teşekkürler. Günlük 10-15 bin 200 g'lik ekmek üretmek için
Agablak isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
glutensiz kraker yapimi, ekmekte amilaz aktivitesi, fermentasyon odasi, ekmek uretim teknolojisi, ekmek uretim, ekmegin nem orani, ekmek uretim basamaklari, ekmek su maya, ekmegin kalite kriterleri, bugdayin tavlanmasi, bugday cesitlerimiz, vals dislileri imalati


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Şu anda saat : 10:46 AM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.