Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Et ve Et Ürünleri Teknolojisi > Et ve Et Ürünleri Labaratuvar Uygulamaları
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 17-2008   #21
Member
 
Üyelik tarihi: 16-05-2008
Yaş: 36
Mesajlar: 38
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : delidolu1012 is on a distinguished road
delidolu1012 is on a distinguished road
Standart

[COLOR="blue"][B]12. ET VE MAMULLERİ - RUTUBET TAYİNİ [/B][/COLOR][B]
Yöntemin İlkesi: [/B]
Deney numunesinin kum ve etan ile iyice karıştırılması, karışıma bir su banyosunda ön kurutma işlemi uygulanması ve numunenin 103 ± 2°C’da değişmez ağırlığa gelinceye kadar kurutulması ilkesine dayanır.
[B]Araç - Gereç : [/B]- Et kıyma makinesi, laboratuar tipi, çapı 5 mm'yi geçmeyen delikli bir aynası bulunan.
- Kurutma kabı, düz porselen veya ****l örneğin nikel, alüminyum, (paslanmaz çelik) en az 60 mm çapında. 23 mm yüksekliğinde.
- Su banyosu, 60 - 80°C’ ye ayarlanabilen
- Desikatör, içerisinde etkin bir kurutucu bulunan.
- Analitik terazi, 0,001 g duyarlıkta
- Genel laboratuar araç ve gereçleri
[B]Ayıraç ve çözeltiler: [/B]- Kum, delik açıklığı 1,4 mm olan bir elekten geçip, delik açıklığı 250 mikron olan elekte kalan incelikte. Kum musluk suyu ile yıkanır, seyreltik hidroklorik asit ile d20 = 1,19; 1 : 1 oranında sulandırılmış devamlı karıştırılarak 30 dakika kaynatılır. Bu işlem, asit kaynadıktan sonra sarıya dönmeyinceye kadar bir miktar asit daha katılarak tekrarlanır. Sonra kum, klorür deneyi negatif çıkıncaya kadar damıtık su ile yıkanır. Kum, 150 ila 160°C’da kurutulur ve hava girmeyen kapalı şişede saklanır.
- Etanol, en az % 95 (v/v)'lik
Numunenin Hazırlanması:
Numune kıyma makinesinden en az 2 kez geçirilerek kıyılır, karıştırılır. Hava almayan, tamamen (tam) doldurulmuş kaplarda, bozulmayacak ve bileşimini değiştirmeyecek şekilde saklanır. Numunenin mümkün olduğu kadar kısa zamanda (24 saati hiç bir surette geçmeyecek şekilde) analizi yapılmalıdır.

İşlem :
İçinde bir miktar kum, bunun 3 - 4 katı deney numunesi ve cam baget bulunan kurutma kabı etüvde 30 dakika 103 ± 2°C'da kurutulur.
Sonra desikatöre alınarak oda sıcaklığına kadar soğutulur ve 0,001 g duyarlıkla tartılır. Kıyma makinesinden en az iki kez geçirilerek hazırlanan numuneden 5 - 10 g kurutma kabına konur üzerine yaklaşık 5 - 10 ml etanol katılır ve cam bagetle karıştırılır.
Kurutma kabı içindeki karışımla birlikte sıçramayı önleyecek şekilde 60 - 80°C'a ayarlanan su banyosu üzerinde arasıra karıştırılarak etanol uçuncaya kadar ısıtılır. Sonra etüvde 2 saat tutulur. Etüvden çıkarılan kapsül desikatör de soğutulur ve tartılır. Kurutma ve tartma işlemi sabit ağırlığa gelene kadar devam edilir.
Sonuç :
Rutubet miktarı (R), ağırlık yüzdesi olarak aşağıdaki formülle hesap edilir. (Kaynak 2)
100
R (%) = (mı – m2) X
(mı-m0)
Burada;
mo = Kapsül, baget ve kumun ağırlığı, g
m1 = Numune ile birlikte kapsül, baget ve kumun kurutulmadan önceki ağırlığı, g
m2 = Numune ile birlikte kapsül, baget ve kumun kurutulduktan sonraki ağırlığı, g dır.
delidolu1012 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 17-2008   #22
Member
 
Üyelik tarihi: 16-05-2008
Yaş: 36
Mesajlar: 38
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : delidolu1012 is on a distinguished road
delidolu1012 is on a distinguished road
Standart

[COLOR="blue"][B]13. YAĞ TAYİNİ [/B][/COLOR]Et ürünlerinde yağ miktarının tayininde aşağıdaki metotlardan yararlanılır.
[B]a. Gerber metodu [/B]
Kıyma makinesinden geçirilmiş veya iyice doğranıp ezilmiş et ürününden 3-5 g kadar bir kısım butirometre ye konulur. Üzerine yoğunluğu 1.820 olan H2S04'den 8 ml ilave edilir. Butirometre, 60-70ºC'a ayarlanmış benmaride yağ kısımları iyice eriyinceye kadar tutulur. Yağ koyu kahverengi bir tabaka halinde toplanır. Sonra üzerine 1 ml amil alkol konulur. Tüp, 2000 devirde 5 dakika santrifüje edilir. Bu amaçla ısıtılabilen santrifüjlerin kullanılması tavsiye edilir. Gerber butirometresi tekrar su banyosuna konularak bir süre tutulur. Üst kısımda toplanan yağ skaladan okunarak belirlenir.
[B]b. Ekstraksiyon metodu [/B]
Araç ve gereçler :
- Soxhelet ekstraksiyon cihazı
- Ölçü silindiri
- Kağıt kartuş
- Benmari
Kimyasal maddeler :
- Etil-eter (veya petroleter)
[B]İşlem : [/B]Et ürününün muhtelif yerlerinden hazırlanan 2.5 g ağırlığındaki kısım kağıt kartuşa yerleştirilir. Bu amaçla hazır kartuşlar kullanılır veya süzgeç kağıdından bir kartuş hazırlanır. Kartuş, soxhelet ekstraksiyon cihazındaki özel yerine konulur. Önceden ısıtılıp desikatör de soğutulduktan sonra ağırlığı belirlenmiş olan ağzı tıraşlı özel balona etileter veya petrol-eter konulur: Etileter kullanılması halinde benmari ısısı 40ºC olarak ayarlanmalıdır. Buharlaşan eter, et ürünündeki yağı tamamen ayırıncaya kadar işleme devam edilir. Sonra sistemden alınan balon 105ºC'da 1 saat kadar tutularak eterin tamamen uçurulması sağlanır. Desikatörde soğutulduktan sonra tartılarak belirlenen ağırlıktan balonun boş iken tespit edilen ağırlığı çıkarılır ve hesapla örnekteki yağın yüzdesi bulunur.
[B]c. Weilbull-Stoldt metodu [/B]
Araç ve gereçler :
- Soxhelet ekstraksiyon cihazı
- Beher
- Pipet
- Cam huni
- 2 adet saat camı (yakl. 10-12 cm çapında)
- Süzgeç kağıdı
Solüsyonlar :
- HCI, 4 N
- Petroleter
- n-hekzan
[B]İşlem : [/B]
Soxhlet ekstraksiyon cihazının ağzı tıraşlı 250 ml'lik balonuna birkaç tane sünger taşı atılır. Balon, kurutma dolabında 101-105'C da 1 saat kurutulur. Sonra desikatörde oda sıcaklığına kadar soğutulur ve tartılarak ağırlığı belirlenir. Önceden homojen hale getirilmiş 3-5 g ağırlığındaki et ürünü parçası 400 ml'lik bir behere konulur. Üzerine 4 N HCl'den 150 ml ilave edilir: Sonra bir cam çubuk ve birkaç sünger tay da behere bırakılır. Yaklaşık 10 cm çapında bir saat camı ile örtülen beher kaynayıncaya kadar ısıtılır. Beher içeriği bir saat süreyle hafifçe kaynatılır ve sık sık karıştırılır. İçeriğe 150 ml kaynar su ilave edilir. Öte yandan bir cam huniye yerleştirilen süzgeç kağıdı su ile iyice ıslatılır ve beherde kaynar durumda bulanan sıvı süratle süzülür. Beher ve saat camı sıcak su ile üç defa dikkatlice yıkanır. Süzgeç kağıdı hiç asit ihtiva etmeyecek şekilde sıcak su ile birkaç defa yıkanır. Sonra yaklaşık 12 cm çapındaki bir saat camına konularak sıcaklığı önceden 101-105ºC'a ayarlanmış kurutma dolabına yerleştirilir. Kurutulmuş süzgeç kağıdı bir ekstraksiyon kartuşuna yerleştirilir. Saat camı üzerinde kalmış olabilecek iz halindeki yağ ise petroletere veya hekzana batırılmış bir pamukla emilir. Bu pamuk da ayni şekilde ekstraksiyon kartuşuna konulduktan sonra kartuş cihazdaki yerine bırakılır. Sonra ekstraksiyon çözeltisi (etileter veya petroleter) ekstraksiyon cihazının balonuna konulur. Bu arada beherin iç duvarı ve kapak olarak kullanılan saat camının iç yüzeyi çözeltinin bir kısmı ile iyice yıkanır. Bu çözelti de balona aktarılır. Bundan sonra balon kum veya su banyosuna 4 saat bırakılarak etileter veya petroleter uçurulur. Kalan çözelti maddeleri hava tazyiki ile uzaklaştırılır. Yerinden alınan balon kurutma dolabında 101-105°C da 1 saat süre ile yatık durumda bırakılarak kurutulur. Müteakiben desikatörde soğutulup tartılır. Tartımlar asasındaki fark %O.1'e ulaşıncaya kadar tartı işlemine devam edilir. Toplam yağ miktarı aşağıdaki formülden bulunur.
(B - A) x 100
F =
C
F: Kütlece % yağ oranı
A: Boş balonun sünger taşlarıyla birlikte ağırlığı (g)
B: Balonun kurutulduktan sonra yağ ile birlikte ağırlığı (g)
C: Deney örneğinin kütlesi (g)
Aynı örnekten iki defa tayin yapılmalı ve iki tayin sonucu arasındaki fark %0.5'i geçmemelidir.
delidolu1012 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 17-2008   #23
Member
 
Üyelik tarihi: 16-05-2008
Yaş: 36
Mesajlar: 38
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : delidolu1012 is on a distinguished road
delidolu1012 is on a distinguished road
Standart

[COLOR="blue"][B]14. TUZ TAYİNİ[/B][/COLOR]Kalitatif Tayin
Et ürününden hazırlanan ekstrakt’a birkaç damla taze hazırlanmış gümüş nitrat eriyiği ilave edilir ve bir süre beklenir. Beyaz parlak görünümlü AgCl oluşumu örnekte NaCl’in varlığını gösterir.
Kantitatif tuz tayin (Mohr metodu)
[B]a. Prensip [/B]
Ortamdaki klorürlerin gümüş klorür halinde çökeltilmesi ve serbest kalan gümüş iyonlarının indikatör olarak ilave edilen nötr potasyum kromat ile tuğla kırmızısı bir renk vermesi (gümüş kromat oluşumu) esasına dayanır.
[B]b. Araç ve gereçler [/B]- Balon (500 ml'lik)
- Beher (100 ml'lik)
- Büret
- Homojenizatör
[B]c. Eriyikler [/B]- İndikatör solüsyonu (%10'luk nötr potasyumkromat)
- AgNO3 solüsyonu (%10'luk)
[B]d. İşlem[/B]
Örneğin muhtelif kısımlarından ayrılan 3-5 g'lık parça bir miktar destile su katılarak homojenize edilir. Yüksek devirli homojenizatörlerin (Ultra-Turrax) kullanılması önerilir. Elde edilen homojenizat 500 ml'lik bir balona aktarılır, hunide ve homojenizasyon, şişesinde kalan artıklar balon içerisine yıkanarak içerik 500 ml'ye tamamlanır. Tuzların erimesi için bir süre su banyosunda bekletilir. Sonra süzgeç kağıdından süzülür. Oda sıcaklığında bekletilen süzüntüden 50 ml'lik kısım bir behere alınarak üzerine 1 ml indikatör ilave edilir. Sonra 0.1 N AgNO3 eriyiği ile tuğla kırmızısı renk oluşumuna kadar titrasyon yapılır. Sarfedilen gümüş nitrat solüsyonu (A) aşağıdaki formülde yerine konarak NaCl'in % oranı belirlenir. (Kaynak 3)
A X 0.00585 X 100 X 5000
NaCl (%) =
Alınan örnek (g) x 50
delidolu1012 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 17-2008   #24
Member
 
Üyelik tarihi: 16-05-2008
Yaş: 36
Mesajlar: 38
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : delidolu1012 is on a distinguished road
delidolu1012 is on a distinguished road
Standart

[B][COLOR="blue"]15. KANIN İYİ AKITILIP AKITILMADIĞININ TESPİTİ[/COLOR][/B]Kesilen hayvanların kanının iyi akıtılıp, akıtılmadığının tespiti önemlidir. Kanın pH'sı 7-7.5 olup proteinden de zengin olması nedeniyle etin çabuk bozulmasına yol açar. Şüpheli hallerde kanın iyi akıtılıp, akıtılmadığının tespiti gerekir. (Ölmüş veya agoni halinde kesilmiş hayvanlarda vücudun her tarafı kırmızı renkte, et kanlıdır, deri altı ve iç organlar venaları kanla doludur, deri yüzülmüş ise içerisi çok kanlıdır.) Bu durumu tespit için şu metotlar geliştirilmiştir.
[B]1. Haemoglobin maserasyon deneyi : [/B]
REAKTİFLER :
Saf su
Eter.
MATERYAL :
Deney tüpü.
PRENSİP :
Sonuçta oluşan renge göre kanın iyi akıtılıp, akıtılmadığının tespiti.
TEKNİK : 5 g kadar et parçalanıp, bir tüpe konur. Üzerine 10 ml saf su ve birkaç damla da eter katılır, çalkalanır. Tüp dinlenmeye bırakılır. Su rengi incelenir, Kanı iyi akıtılmış et ise suda hiçbir renk görülmez. Kanı iyi akıtılmamışsa, bu açık veya koyu bir renk alır. Tüp bir müddet dinlendirilir. Sonra renk incelenir.
SONUÇ :
Kan iyi akıtılmışsa, suda renk yoktur.
Kan iyi akıtılmamışsa, su açık veya koyu kırmızımsı bir renk alır.
2. Kurutma kağıdı deneyi :
Bu maksat için Schleicher ve Schül firmasının 597 numaralı kağıdı kullanılır. Bu kağıtlar 1.5 cm eninde, 10 cm boyundadır. Muayenesi yapılacak etten bir parça, kağıt şerit üstüne konur ve 2 dk sonra et alınarak kontrol edilir. Kanı normal akıtılan ette, sadece etin değdiği yer ıslanır ve boyanır.
[B]3. Kompressorium deneyi : [/B]
Kare şeklinde kurutma kağıdı kompressorium üzerine konur. Üzerine fasulye büyüklüğünde bir et parçası konarak, alet sıkıştırılır. Kanı iyi akıtılmayan ette [B]ıslanan kurutma kağıdı kısımları kanla boyanır.
4. Haemoglobin Pseudo-Peroksidaz deneyi : [/B]
REAKTİFLER :
Guayak tentürü (96º alkolde %0,5'1ik çözeltisi).
H2H2 (%3’lük)
MATERYAL :
Porselen kapsül, pens.
PRENSİP :
Okside olan maddelerin (örneğin; Guayakon asidi gibi), daha yüksek oksidasyon safhalarına ulaşması esasına dayanır. Kan boyama maddeleri ve bunların türevleri peroksidaz gibi etki yaparlar.
Okside olabilen organik madde + H2O2 H2O2 + Okside olan organik madde.
TEKNİK :
Bir parça et porselen kapsüle konup, üzerine Guayak tentürü dökülür. Sonra %3 H202 solüsyonundan iki damla damlatılır. Burada kataliz tesiri ile birkaç saniye içinde oksijen kabarcıkları görülür. Normal kesim olmamışsa,1 dk. sonra mavi dar bir şerit meydana gelir. 3 dk. sonra et parçası bir pensle tutulup, hafifçe çalkalanırsa, bu arada reaksiyon derecesine göre açık yeşil, boz veya hafif bir mavi renk alır. 5 dk. da reaksiyon okunmalıdır. Daha geç oluşacak rengin değeri yoktur. Kan iyi ve tam akıtılmadığında renk koyu menekşe- kahverengidir.
[B]5. Raeder'in maserasyon deneyi :[/B]
REATİFLER : (0.1 ml Löffler, Methylen blue, 40 ml su, seyreltik karbol fuksin solüsyonu) ayıraç boya solüsyonu.
MATERYAL :
Deney tüpü.
TEKNİK : Kıyılmış et, deney tüpüne konur (3 g). Üzerine 5 ml ayıraç boya solüsyonu ilave edilir, çalkalanır. 5 dk sonra her dakika başında kuvvetle çalkalanmak suretiyle dinlendirilir. oluşan renk kontrol edilir. Kanı iyi akıtılan ette renk değişmez, sıvı açık mavidir. Kanı az akıtılanlarda açık yeşil, çok kanlılarda koyu yeşil, iyi akıtılmayan ette kahverengi-yeşil renkler görülür.
delidolu1012 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 17-2008   #25
Member
 
Üyelik tarihi: 16-05-2008
Yaş: 36
Mesajlar: 38
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : delidolu1012 is on a distinguished road
delidolu1012 is on a distinguished road
Standart

[B][COLOR="blue"]16. FOSFOR TAYİNİ[/COLOR][/B]
REAKTİFLER:
Saf su,
HCl (konsantre)
Fenol fıtalein.
0.2 N NaOH.
0.5 N HCI.
MATERYAL :
Kıyma makinesi veya havan, pota, hassas terazi, kül fırını, volimetrik şişe, erlen, beher kadehi, cam huni, 2No-Whatman, su banyosu, turnusol kağıdı.
PRENSİP :
Sarfiyat sonucu fosfor tarafına bağlanan 0.2 N NaOH'a bağlı olarak fosfor miktarının tesbiti.
TEKNİK : 10 g kadar homojen numune alınıp, kıyma makinesi veya havanda iyice erilir, darası bilinen bir pota içine hassas olarak tartımı yapılır. Beyaz kül oluşuncaya kadar kül fırınına terk edilir, beyaz kül oluşmadıysa, fırından çıkartılır 5 ml HCl (konsantre) ilave edilir, kuruyuncaya kadar su banyosu üzerinde uçması için bekletilir. 25 ml HNO3 (1/4 sol.) ilave edip, ikiye bölünür, yarısı alınır, NH4OH ile nötralize edilir. Mayi bu işlemlerden sonra yumurta akı beyaz rengini alır. (İşlemler beyaz kül oluşumu için yapılır) Kül sulu HNO3 ile hafif asite çevrilir. (Mayi tekrar berrak olacak.) 25 ml NH4 molybdate- HNO3 ilave edilir. 100 ml’lik bir volimetrik şişede H2O ile 100 cc'ye tamamlanır. Bir erlenmayere bundan 50 ml alınır ve erlenin ağzına bir beher kadehi konarak birkaç saat ile 10 gün kadar bir müddet kendi haline terk edilir. Bir cam huniye 2No-Whatman süzgeç kağıdı konup, su ile ıslatılır, sonra bir erlenmayere oturtulur ve kendi haline terk edilmiş olan mayi dibindeki sarı tortu sarsılmadan yavaş yavaş bu filtre kağıdından sürülür (süzülecek mayi kristal halde çökmüş ise süzülmeden erimelerini sağlamak için 30 dk çalkalanır). Dipte kalan tortu gayet az su ile belirli aralıklarla yıkanarak aynı filtre kağıdından süzülür. Bu işlem tortular bitinceye kadar tekrar edilir. (İşlem gerekirse 20 kez bile tekrarlanabilir.) Süzme işlemi, dikkatli, hassas bir şekilde yapılmalıdır. Süzgeç kağıdı huniden alınır, katlanır ve eski erlenmayere yani ilk erlene konur ve üzerine 10 damla fenol fıtalein indikatörü damlatılır. Alkali oluncaya kadar üzerine 0.2 N NaOH'dan ilave edilir (çalkalandığı zaman sabit kalacak erguvan rengin oluşması ile anlaşılır. Bu amaçla 0.2 N NaOH'dan 50-125 ml arası sarfiyat yapılır). Sarfedilen miktar 0.2 N NaOH erlenin üzerine kaydedilir. 10 damla fenol fıtalein damlatılıp, 0.5 N HCl ile geri titrasyon yapılır (erguvan rengin kaybolarak, kirli-şeffaf bir hal alması gerekir).
Sarfedilen 0.5 N NaOH - sarfedilen 0.5 N HCI asite karşılık gelen 0.2N NaOH - numunedeki O2 tarafından bağlanan 0.2N NaOH'un ml miktarıdır.
Faktör ; 1 ml 0.2N NaOH = 0.00027 g P

Sarfedilen 0.2N NaOH’ın ml miktarı
%P = 100 X X Faktör
Numune (g)
delidolu1012 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 17-2008   #26
Member
 
Üyelik tarihi: 16-05-2008
Yaş: 36
Mesajlar: 38
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : delidolu1012 is on a distinguished road
delidolu1012 is on a distinguished road
Standart

[B][COLOR="blue"]17. KALSİYUM TAYİNİ[/COLOR][/B]
REAKTİFLER :
HCl (konsantre).
HCl (1+4).
%3.5 (NH4) 2C204 (amonyumokzalat).
Methyl Red. NH4OH (1+1).
H2SO4 (1+4).
0.05 N KmnO4
MATERYAL :
Havan veya kıyma makinesi, erlen (250 cc'lik), huni, beher, büret ve Whatman filtre kağıdı (2 numara), porselen kroze.
TEKNİK :
10 g homojen örnek kıyma makinesinden geçirilir ve darası alınmış bir porselen kroze ile hassas bir şekilde tartılır. Beyaz kül oluncaya kadar yakılır. Fırından çıkarıldıktan sonra 5 ml HCl {konsantre) ilave edilir ve su banyosunda kurutulur.
(1+ 4)lük HCl'den 20 ml alınır, su banyosunda ısıtılır, bir gün bekletilmiş Ca külü üzerine dökülür ve iyice karıştırılır. 250 ml'lik bir erlene filtre kağıdından süzülür. Sonra sıcak su ile porselen kroze iyice yıkanır ve aynı filtre kağıdından erlene süzülür. Bu işlem yaklaşık 30-40 ml su ile 3-4 kez tekrarlanır. Üzerine 10 ml %3.5’luk (NH4)2C2O4 ilave edilerek kaynatılır. Kaynama başlar başlamaz 2-5 damla Methyl red damlatılır. (ortam kırmızı olur.) Sonra içerik bulanık pembe oluncaya kadar NH4OH (1+1) ile titre edilir ve birkaç dakika daha kaynatılır. Erlenin ağzına bir erlen kapatılarak içerik birkaç saatten birkaç güne kadar bekletilebilir. İçerik filtre kağıdından başka bir erlene süzülerek ilk erlenmayer birkaç kez yıkanarak tekrar süzülür. Tortuyu içeren filtre kağıdı alınarak ilk erlene konulur ve üzerine 10 ml H2SO4 (1+4) ve 50 ml su ilave edilir. Yaklaşık 90°C'ye ısıtılır (kaynatılmaz). Sonra 0.05 N KmnO4 ile sabit pembe renk oluşana kadar titre edilir.
Harcanan 0.05 N KMnOa (ml). 0.001 (faktör) . 100
%Ca =
Örnek miktarı (g)
delidolu1012 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 24-2008   #27
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 24-09-2008
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : hasan1291 is on a distinguished road
hasan1291 is on a distinguished road
Standart

valla helal olsun bravo yani diyecek söz bulamıyorum her yerde aradım hiç bir yerde yok
hasan1291 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 07-2009   #28
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 31-01-2009
Yaş: 33
Mesajlar: 4
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : duhan is on a distinguished road
duhan is on a distinguished road
Standart

Alıntı:
hasan1291´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
valla helal olsun bravo yani diyecek söz bulamıyorum her yerde aradım hiç bir yerde yok
harbı heee masallah
__________________
DuHaN
duhan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 10-2009   #29
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 20-02-2009
Mesajlar: 2
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : food_engineerr is on a distinguished road
food_engineerr is on a distinguished road
Standart

çok teşekkürler..raporlarımıza katkıda bulundunuz
food_engineerr isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 12-2009   #30
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 23-02-2009
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : rahmandogan is on a distinguished road
rahmandogan is on a distinguished road
Standart

helala olsun kardeş ellerine kollarına saglık olsun
rahmandogan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
ultraviyole isigi, toplam kreatinin tayini, su protein yag, su aktivitesi, serolojik muayene, redokspotansiyelin olcumu, raederin maserasyon deneyi, ph degerinin olcumu, petroleter, numune alma homojenizasyon, numune alma araclari, nitrit tayini, nitrat tayini, kul tayini, kompressorium deneyi, kokusmanin tesbiti, karbonhidrat organik asitler, kas proteini, indirgen sekerlerin analizi, identifikasyon, histolojik muayeneler, hidroksprolin tayini, ham seluloz tayini, ham protein tayini, haemoglobin maserasyon deneyi, etuv mikrokromatografi, ette yag tayini, ette tuz tayini, ette rutubet tayini, ette nisasta tayini, ette kalsiyum tayini, ette fosfor tayini, et ve bilesenleri, et urunlerinde boya, et urunleri analizleri, elektro ph ayarlanmasi, duyusal analizler, beta karoten, baglayici doku tayini, aminoasitlerin deaminasyonu, weilbull stoldt metodu, yun ipligi metodu


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Şu anda saat : 10:42 AM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.