Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Gıdalar > Fonksiyonel Gıdalar
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 29-2009   #1
S Moderator
 
Oktay SARI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27-07-2008
Mesajlar: 689
Tecrübe Puanı: 19
Tecrübe Puanı: 81
Tecrübe Derecesi : Oktay SARI will become famous soon enough
Oktay SARI will become famous soon enough
Post Gelecek fonksiyonel gıdada

Tüketicinin talebi; Mutlu, sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat

Sağlık bilinci hızla artan tüketicinin, gıda ürünlerinden yaşam kalitesini artırma beklentisi gün geçtikçe daha çok yükseliyor.

Bu eğilimi destekleyen diğer gelişmeler arasında uzayan insan ömrü, sağlık harcamalarının kontrol altında tutulması gereği ve daha az harcama ile yaşam kalitesinin yükseltilmesi beklentisi sayılabilir. Diğer anlamıyla artık tüketiciler, gıda sanayicilerinden sadece gıda ürünü istemiyor; “mutlu, sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat” da talep ediyor. Gelişmeleri yakından takip eden gıda sanayi, tüketicilerinin tercihlerini karşılayacak farklı içerikte; örneğin tuz oranı düşürülmüş, şekersiz, düşük yağlı, düşük enerjili, kolesterolü düşürmeye yardımcı alternatif ürünler üretiyor.

Fonksiyonel ve diyabetik gıda sektörü ülkemizde; süt ve sütçülük ürünleri, margarinler, meyve suları ve nektarları, bisküvi/krakerler ve bitkisel çaylar gibi gıda gruplarında öne çıkıyor. Son araştırmaların ortaya çıkardığı Probiyotikler, prebiyotikler, omega 3 yağ asitleri, bitkisel stanol/steroller, soya proteini, azaltılmış yağ, tuz ve lif gibi gıda bileşenleri bu ürünlerde kullanılıyor.

Ülkemizde bu alanın öncüsü olan, Danone, Ülker, Unilever, Pınar, Nestle gibi birçok firma, yatırım yapmanın yanı sıra tüketici iletişimi ve bilgilendirme faaliyetleri konusunda da büyük çabalar sarf ediyorlar. Firmaların, toplumda farkındalık yaratmaya çalıştığı obezite, diyabet, kalp-damar hastalıkları gibi kronik hastalıklar ile bu hastalıkların devletin sağlık bütçesine yükü hesaplandığında, fonksiyonel gıda pazarının önemi de ortaya çıkıyor. Bir örnekle açıklamak gerekirse; sayıları bugün 10 milyona ulaşan diyabet hastalarının, yıllık tedavi harcamalarının maliyeti 1,1 milyar doları buluyor.

Geçtiğimiz yıl kurulan Diyabetik ve Fonksiyonel Gıda Üreticileri Derneği (DFGD) Başkanı Dr. Feryal Menemenli, bulaşıcı olmayan kronik hastalıkların tüketicinin ve devletin sağlık harcamaları içindeki payının giderek arttığına işaret ediyor. Menemenli; “Tüketici ve toplum sağlığı açısından fonksiyonel gıdaların önemi büyük, çünkü bu gıdalar besleyici etkilerinin yanı sıra sağlığı koruyucu ve hastalık riskini azaltıcı etkiye sahipler. Devletin üzerindeki sağlık harcamaları yükünün, fonksiyonel ve diyabetik gıdaların tüketim alışkanlığının artmasıyla süreç içinde azalacağını düşünüyoruz” diyor.

Son yıllarda fonksiyonel ve diyabetik ürünler alanındaki yatırımlarını arttıran üreticilerin bir araya gelerek kurduğu DFGD; pazarın sağlıklı büyümesini ve toplumda diyabet, kalp-damar hastalıkları ve obezite gibi hastalıklar konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Dünya fonksiyonel gıda pazarında ikinci sırada bulunan AB’de, “1924/2006/EC sayılı “Beslenme ve Sağlık Beyanları Direktifi” kapsamında sağlık ve beslenme beyanı içeren gıdaların sayısı gittikçe artıyor ve bu ürünlerin tüketiciye tanıtılması için de reklamlara hatırı sayılır bütçeler ayrılıyor. Ülkemizde fonksiyonel gıdalar ile ilgili ayrı bir mevzuat bulunmuyor. Ancak 5179 sayılı “Gıdaların Üretimi Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanun”da tanımlanan Fonksiyonel/Özel beyanlı gıdalar, “Gıda Maddelerinin Genel Etiketleme ve Beslenme Yönünden Etiketleme Kuralları Tebliği”nde yer alıyor. Dergimize mevzuatla ilgili değerlendirmelerde de bulunan DFGD Başkanı Menemenli; “Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, fonksiyonel ürünlerle ile ilgili olarak AB’ye uyum sürecine paralel çalışmalar yürütüyor. Bu konuda “Ulusal Gıda Kodeksi Komisyonu” (UGKK)’nun kurulmuş olması önemli bir adım. UGKK, gıda kodekslerini belirlerken, AB mevzuatını, diğer uluslararası mevzuatı ve ülke koşullarını da dikkate alarak, ilgili bütün kesimlerden de görüş alınmak sureti ile belli ölçülerde açılım sağlayabiliyor. Belki de bu yönüyle fonksiyonel gıdalar konusunda Türkiye, şimdilik AB’deki emsallerinin önünde denilebilir… Yine de bu konuda AB başta olmak üzere fonksiyonel ürünleri, etiket üzerinde güvenli bir biçimde tüketiciye anlatmakla ilgili sorunlar yaşanmaya devam ediyor” diyor.

Pazar lideri ABD
Euromonitor International’ın son verilerine göre, 2007 yılında 125 milyar dolar olarak gerçekleşen global fonksiyonel gıda pazarının, %27’si Amerika, %26’sı Avrupa, %20’si Japonya ve %4’ü Asya-Pasifik’ten geliyor. Pazarın 2012 yılına kadar 175 milyar Euro’ya ulaşacağı tahmin ediliyor. Araştırmacılar, en hızlı büyüyen sektörün fonksiyonel gıdalar sektörü olduğunu, ikinci sırada da doğal ürünlerin geldiğini belirtiyorlar. Veriler, dünya fonksiyonel gıda pazarının her yıl ortalama %8 büyüme kaydettiğini de ortaya koyuyor. Açıkladığımız bu bilgiler, ekonomik krizin sağlıklı gıdalar sektörü üzerindeki etkileri hakkında, Euromonitor analistlerinden Ewa Hudson tarafından Şubat ayında yapılan bir sunuda açıklandı. Hudson; kalsiyum, D vitamini, bitki sterolleri, omega 3 ve probiyotiklerle zenginleştirilmiş bu gıdaların keyfi değil, gerekli olduğunun görülmesi gerektiğini de vurguluyor.

Geniş bir pazar
IPSOS KMG Tüketici Panelleri ve Medya Bölümü’nün hazırladığı ve geçen yıl yayınladığı Fonksiyonel ve Diyet Ürünler Raporu 2007’ye göre Türkiye’de fonksiyonel ve diyet ürünler gıda pazarının toplam büyüklüğü 420 milyon YTL olarak tahmin ediliyor. Rapor, fonksiyonel ve diyet gıdaların bu büyüklüğü ile toplam gıda pazarından yaklaşık %1,3 pay aldığını ortaya koyuyor. 2008 yılında yeni ürünlerin piyasaya girmesiyle pazarın ortalama %10-12 arasında büyüdüğü hesaplanıyor.

Sağlıklı yaşlanma
“Sağlıklı Gıda İnovasyon Yönetimi” adlı yeni ve ilk olacak bir Master programının hazırlık çalışmalarına devam eden Hollanda Maastricht Üniversitesi Beslenme ve Toksikoloji Araştırma Enstitüsü Öğretim Üyesi Dr. Fred Brouns ise fonksiyonel gıda çalışmalarının önümüzdeki yıllarda özellikle kalp sağlığı, kilo yönetimi, diyabet ve sağlıklı yaşlanma alanlarında artarak devam edeceğini söylüyor. Aynı zamanda Cargill Avrupa Beslenme Bilimleri Yöneticisi de olan Dr. Brouns, dergimize yaptığı açıklamada; AB’de süt ve süt ürünleri, meyve suları, süt-meyve kombinasyonları, fırıncılık ürünleri, et ve balık gibi gıdalara fonksiyonel özellikler kazandırma çalışmalarının devam ettiğini belirtiyor. AB’de meyve sularının yaklaşık %40'ına varan bir bölümü fonksiyonel özellik içeriyor. Bizde ise bu oran henüz çok düşük. Dimes Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Diren; “Enerji içeceklerinden, diyabetik ürünlere kadar geniş bir pazardan söz ediyoruz. Bizde bu alanda Türkiye’de bir ilk olan Dimes Life Light Ayva Nektarını üretiyoruz. Ayrıca kilo kontrolüne de yardımcı Dimes Life Light Karışık Meyve Nektarı da diyabet hastalarının günlük diyetleri çerçevesinde kullanımına uygun” diyor.

Kolesterol iletişimi
Laktaz Süt, Kefir ve Soyet Soya Kıyması gibi fonksiyonel ürünlerin yanı sıra kolesterol oranını düşürmeye yardımcı olan Kalbim Benecol ürünleri ile pazarı hareketlendirmeye devam eden Ülker, Kalbim Benecol’ü 21. yüzyılın değişen dünyasının yeni gıdası olarak tanımlıyor. Kalbim Benecol ile birlikte sadece kolesterol düşürmeye yardımcı ürün üretmekle kalmayıp aynı zamanda, ‘kolesterol bilinçlendirme’ çabasına da kaynak ayıran Ülker, Temmuz 2008’de tüketiciye yönelik bir iletişim kampanyası başlattı. Kampanya ile Kalbim Benecol’ü tüketicilerin günlük beslenmesinin bir parçası haline getirmek ve sağlıklı bir topluma katkıda bulunmak hedefleniyor. Ülker; Kalbim Benecol markası ile yoğurt, yoğurt içeceği, süt ve margarinden oluşan, geniş bir ürün gamına sahip.

“Tüketiciyi bilgilendiriyoruz”
İlk probiyotik yoğurt Activia ve ilk meyveli taze peynir markası Danino ile Türkiye’yi tanıştırarak pazarın büyümesini sağlayan Danone Tikveşli, tüketiciyi bu ürünlerin faydaları konusunda bilinçlendirmek adına reklamı bir yatırım olarak görüyor. Danone Tikveşli Kurumsal İlişkiler Müdürü Adnan Çavuş, Türkiye’de emekleme safhasında olan pazarın yavaş da olsa gelişmesini sürdürdüğünü söylüyor. “Activia ile kapıdan kapıya aktivitesi sayesinde 3 milyon haneye yapılan tanıtımla tüketicilerimizi bilinçlendirdik” diyen Çavuş, fonksiyonel gıdalar pazarının gelişmesinin; tüketicilerin fonksiyonel ürünler ve bu ürünlerin beslenme ve sağlık açısından faydaları hakkında bilgilendirilmesine bağlı olduğuna dikkat çekiyor. Adnan Çavuş, fonksiyonel gıdalar ve çocuk beslenmesi alanında yeni sütlü ürünler ile tüketim alışkanlıkları inşa etmek amacıyla, yerli Ar-Ge ekipleri ile uzun dönemli bir inovasyon programı yürüttüklerini de belirtiyor.

“Kalbini Sev, Kırmızı Giy”
Kolestrolü düşüren yağ olarak Becel Pro-Activ’i piyasaya süren Unilever 2007 yılında “Aklın gıdası Amaze” ürününü çıkardı. Unilever bugünlerde, Becel ve Türk Kardiyoloji Derneği işbirliği ile “Kalbini Sev, Kırmızı Giy” projesini yürütüyor. Bu proje ile kalp sağlığı konusundaki bilinçlendirme faaliyetlerine devam ediyor. Firma, dondurma sektöründe Carte d’Or ile diyabetik gıda pazarında da yerini aldı. Margarinde Sana, çayda Lipton ve çorbalarda Knorr markalarıyla da değişik kategorilerde fonksiyonel ürünlere sahip.

Bitkisel çaylar
Fonksiyonel gıdada dikkat çeken bir diğer kategori de bitki çayları. Bu kategoride bitkisel çay dahil tahıl ürünleri, şeker ilavesiz reçel ve marmelatlar olmak üzere toplam 65 civarında ürünü bulunan Doğa, 2008 yılında son olarak portföyüne, kuru gıda olması nedeniyle türünün dünyadaki ilk örneklerinden olan Doğa Proaktif Probiyotik Tahıl Gevreği’ni ve Doğa Lite&Sweet Esmer Küp Şeker’i ilave etti.

Bitkisel çayın bir diğer oyuncusu Doğadan ise sindirime ve diyete yardımcı olan bitkisel çaylar üretiyor.

Fonksiyonel ve diyabetik gıda pazarındaki diğer oyuncular da ürünleri ile pazarın gelişimine katkı sağlıyorlar. Fonksiyonel gıdaya yatırım yapan köklü markalarımızdan biri de Yaşar Grubu’na bağlı Pınar. Firma; Pınar Denge, Pınar İlk adım, Pınar Çocuk devam sütü ve Pınar light ürünleri ile bu alanda yer alıyor.

Süt ve süt ürünleri kategorisinde Yovita markasıyla fonksiyonel gıda pazarına yatırım yapan Sütaş; bebek ve çocuk ürünlerinde Babymix ve Büyümix ile çocukların gelişimine destek sağlamayı amaçlıyor. 2009 yılında Türkiye’deki 100. yılını kutlayan Nestle ise Çocuk Devam Sütü ve Tam Tahıllı Gevrekler üretiyor.

Light ve diyabetik kategorisinde soyalı ürünler, light gevrek ve çorba üreten Otacı’nın yanı sıra diyabetik helva, reçel ve lokumları ile tanınan Koska da pazarda yer alıyor.
__________________


=======ஜ۩۞۩ஜ=======
◄█▓░GIDA TEKNİKERİ░▓█►
=======ஜ۩۞۩ஜ=======
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ


“Hayat boyu başarılarınızın bir zeytin ağacı kadar köklü ve sağlam,
Mutluluklarınızın yeni filizlenen yemyeşil bir zeytin dalı gibi sürekli,
Yaşamınızın zeytinyağı ile daha sağlıklı ve güzel olması dileğiyle...”

DENETİMSİZ GIDAYA HAYIR
Oktay SARI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Glikoz Şuruplarının Gıdada Kullanımı inci Şeker ve Şekerli Ürünler 4 06-2009 01:13 AM
gıdada köpük-ıslanabilirlik-çözünürlük???? suzan sülü Yardımlaşma 0 20-2009 10:52 PM
Fonksiyonel gıdalarda nanoteknoloji Oktay SARI Fonksiyonel Gıdalar 0 24-2009 01:28 AM
GAP ve Konya Ovası gıdada bolluk getirecek Muhittin YILMAZ Avrupa Birliği Sürecinde Gıda İle Alakalı Haberler Başlıkları 0 04-2008 10:53 PM
Fonksiyonel Gıda Muhittin YILMAZ Fonksiyonel Gıdalar 0 06-2008 09:39 PMŞu anda saat : 06:38 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.