Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Gıda Katkı Maddeleri > Gıda Katkı Maddeleri
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 24-2009   #1
S Moderator
 
Oktay SARI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27-07-2008
Mesajlar: 689
Tecrübe Puanı: 19
Tecrübe Puanı: 81
Tecrübe Derecesi : Oktay SARI will become famous soon enough
Oktay SARI will become famous soon enough
Post Gıda Katkı Maddelerinin Sağlık Riski Yok

“Gıda katkı maddelerine dünyanın her tarafında gıda otoritesi bakmaktadır” diyen TGDF Başkanı Şemsi Kopuz, Türkiye’de sadece gıdadan sorumlu bir birimin bulunmadığını belirtiyor.
Gıda Hizmetleri’nin 1984 yılından bu yana KKGM bünyesinde yürütüldüğünü ancak mevcut yapı içerisinde daha fazla hizmet verebilmenin mümkün olmadığını belirterek. ‘Gıda İşleri Genel Müdürlüğü’nün biran önce kurulması gerektiğini söylüyor.

Merdiven altı üretimler gıda katkı maddeleri konusunda sektörü nasıl etkiliyor?

Merdiven altı üretimlerde kullanılan gerek hammaddeler ve gerekse gıda katkı maddeleri dahil diğer girdiler konusunda herhangi denetim olmadığından bu maddeler insan tüketiminde kullanılmayacak yani insan sağlığına zarar verecek türden maddeler olabilmektedir. Bu tür gıda katkı maddelerinin kullanılması gıda sektöründe kayıtlı, belli standart ve kalitede gıda maddesi üretenlere karşı haksız rekabet yaratmaktadır. Çünkü bu maddeler üretilirken herhangi bir standarda uyulmadığı için de maliyetleri çok düşük olmakta ve üstelik hiçbir vergi ve harç vermedikleri için de ayrıca haksız olarak kazanç elde etmektedirler. Bu yetmiyormuş gibi halkın sağlığını da tehlikeye sokuyorlar.

Federasyona gelen şikayetleri Tarım Ve Köyişleri Bakanlığı’na iletiyoruz

Zaman zaman gerek tüketicilerden ve gerekse üyemiz firmalardan Federasyonumuza şikâyetler gelmektedir. Ancak bizim federasyon olarak yaptırım gücümüz olmadığı içinde şikâyetleri Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’na intikal ettirmekteyiz. Bizce çözüm, devletin gerekli denetimleri sıklaştırarak bunları göz açtırmaması, halkımızın da Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan izin almış ambalajlı ve etiketli gıdaları satın almaları ve tüketmeleridir.
Gıda katkı maddelerine yönelik denetim sıklıklarını yeterli görüyor musunuz?

Kayıtlı, markalı firmaların denetiminden çok kaydı olmayan firmaların sistemin içine alınarak denetlenmesinin sağlanmasıdır. Türkiye’de gıda firmalarının hala yarından fazlasının kaydı yok ve denetim dışı çalışmaktadır. Hatta bu oran bazı alt sektörlerde %70’lere çıkmaktadır. Bizde denetimin etkinliği denetim sıklığı ile ölçülmektedir. Hâlbuki AB’de denetim risk esasına göre yapılmaktadır. Riskli sektör daha çok denetlenmektedir.Özellikle Uzakdoğu gibi ülkelerden “ucuz” gıda katkı maddeleri getiriliyor. Bu durum insan sağılığını nasıl etkiliyor?Gıda katkı maddelerinin saflık kriterleri gıda saflığında olduğu sürece nereden ithal edildikleri çok önemli değildir ve halk sağlığı açısından bir risk de teşkil etmez. Eğer bu katkı maddeleri Tarım Bakanlığı’ndan izin alınarak ithal edilmişlerse ve gerekli kontroller yapılarak yurt içine girmişse demek bu katkı maddeleri insan sağlığı açısından herhangi bir risk taşımamaktadır. Eğer bu katkılar kontrolsüz giriyorlarsa ne olduğu belli değildir. Her türlü riski taşıyabilir.

Orta ve küçük ölçekli firmalarda katkı madde kullanımında bir yanlışlık oluyor mu, bu firmaların bilinçlendirilmesi, eğitilmesi nasıl sağlanmalı?


Gıda katkı maddelerinin kullanımı konusunda, orta ve küçük işletmeden çok bilinçsiz işletmelerde yanlışlıklar olmaktadır. Bu işletmeler üzerinde hem denetimler sıklaştırılarak baskı oluşturulmalı, hem de bakanlık tarafından verilen eğitimlere katılmaları sağlanmalıdır. Önümüzdeki günlerde de Federasyon olarak biz de özellikle küçük ve orta ölçekli firmaların yöneticilerine yönelik eğitim programları hazırlamaktayız. Yanlışlık yapan firmalara cezanın yanında eğitimden geçmeden tekrar üretim yapmasına müsaade edilmemelidir.


Katkı maddelerinin dozajının yanlış ayarlanması kanserojen etkisi yapar mı?Bilindiği gibi her maddenin yarar veya zararında, kullanılan miktar çok önemlidir. Hayatın idamesi için mutlak gerekli olan besin maddelerini, aşırı miktarlarda, tükettiğimizde de bir takım olumsuz durumlarla karşı karşıya kalacağımız bilinen bir gerçektir. Normal kullanımında hiçbir sıkıntı yaratmayan doğal gıda maddeleri bile, aşırı kullanımında tüketiciler için zararlı olabilmektedir. Milattan önce Hipokrat “ilacınız gıdanız, gıdanız ilacınız olsun”, Paracelsus “ her madde toksiktir. Diğer bir deyişle toksik olmayan madde yoktur. Maddenin ilaç ya da zehir olmasını kullanıldığı doz belirler.”demişlerdir. Türkçemizde de “azı karar çoğu zarar” deyimi söz konusu duruma örnek teşkil etmektedir. Bu bağlamda diyebiliriz ki bütün mesele her şeyi dozunda tüketmektir.Müsaade edilen sınırlar içinde kullanıldıklarında katkı maddelerinin sağlık riski yok

Katkı maddeleri ile ilgili riskler değerlendirilirken bilimsel ve ekonomik bilgilere ilaveten teknik olmayan faktörlerin de değerlendirilmesi gerekir. Tüketicilerin riskleri algılamalarında etkili olan faktörler geleneksel risk değerlendirilmesinden farklıdır. Örneğin çocukların etkilenip etkilenmediği, çevreye etkilerinin ne olduğu gibi. Halkın gıda katkı maddeleri hakkında bildikleri yanıltıcı olabilir. Çünkü insanlar doğal gıdaları, katkı içeren gıdalara tercih etmektedir. Hâlbuki aynı kimseler, daha besleyici, daha elverişli, taze ve güvenli gıda maddeleri istediklerini belirtmektedirler. Oysa bu nitelikler, gıdalara katkı maddesi katılmasını gerekli kılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken husus, hassas grupların gıda tüketiminde katkı maddelerini dikkat etmektir. Mesela çocukların tercihleri çok kuvvetlidir. Bazı gıda maddelerini sevdikleri için çokça tüketebilirler. Dolayısıyla gıda maddesinin katkı maddesi içermesi durumunda bunların alımı da yüksek olabilir. Mesela çocukların kola tüketimleri çok yüksektir. Dolayısıyla koladaki katkı maddelerini de yüksek dozda alabilirler. Ebeveynlerin bunlara dikkat etmesi gerekir. Her katkı maddesinin etkisi farklıdır. Bütün mesele bu maddeleri müsaade edilen sınırlar içinde kullanmaktır. Müsaade edilen sınırlar içinde kullanıldıkları takdirde gıda katkı maddelerinin hiçbir sağlık riski yoktur.

JECFA, dünyada gıda katkı maddelerinin toksikolojik çalışmaların düzenlenmesini, yürütülmesini ve sonuçlarının değerlendirilmesini yapan tek kuruluş

Gıda katkı maddelerinin her birinin kullanımına uzun araştırmalar sonucunda uluslar arası kuruluşların düzenlemelerine göre izin verilmektedir. Birleşmiş Milletler WHO (Dünya Sağlık Organizasyonu) ve FAO (Dünya Gıda Tarım Organizasyonu)’ nun ortak organizasyonu “Codex Alimentarius” Komisyonu dünya ticareti için harmonize bir “Gıda katkı Maddeleri Genel Standardı” hazırlar. Hazırlanan bu standarda WHO ve FAO tarafından oluşturulan Gıda katkı maddelerinden sorumlu ortak uzmanlar komitesi JECFA (Joint FAO/WHO expert committe on food additievs) dünyada gıda katkı maddelerinin toksikolojik çalışmaların düzenlenmesini, yürütülmesini ve sonuçlarının değerlendirilmesini yapan tek kuruluştur. Ancak bu kuruluş tarafından değerlendirilen katkı maddelerinin ticaretine izin verilmektedir. Bu uzmanlar komitesi her bir gıda katkı maddesinin, kullanımları için teknolojik bir gereklilik var ise tüketilmeleri durumunda tüketici sağlığı için hiçbir risk oluşturmuyorsa izin vermekte ve hiçbir sağlık riski oluşturmadan insanların ömür boyu günlük olarak alabileceği miktarları tespit etmektedir. Bu tespitler gıda katkı maddelerinin toksikolojik ve kanserojenik araştırmaları sonucunda yapılmaktadır. Aynı zamanda izin verilen gıda katkı maddesinin uluslar arası geçerliliği olan bir analiz metodunun olmasını ve katıldığı gıda maddesinin ambalaj üzerinde belirtilmesini şart koşmaktadır.


Mevcut gıda katkı maddeleri mevzuatımız birebir AB mevzuatına uygundurÜlkemizde gıda katkı maddelerinin kullanımı, 5179 Sayılı Gıdaların üretimi, Tüketimi ve Denetlenmesine Dair Kanun Hükmündeki Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü hakkında Kanun ve 16 Kasım 1997 tarih ve 23172 sayılı Resmi Gazetede Türk Gıda Kodeksi Yönetmenliği’ne uygun olarak yapılmaktadır. Mevcut gıda katkı maddeleri mevzuatı birebir AB mevzuatına uygun olarak hazırlanmış ve AB’deki değişikliklere göre anında güncellenmektedir. Ayrıca JECFA’nın çalışmaları izlenmekte ve dikkate alınmaktadır. Çünkü Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) tüm dünya ülkeleri tarafından benimsenen ve imzalanan anlaşma gereği, her ülke kendi ulusal mevzuatını hazırlarken Codex Alimentarius dokümanlarını referans almak mecburiyetindedir. Ülkemizde, 200’ e yakın Dünya Devleti gibi FAO, WHO ve JECFA üyesidir. Her üye ülke, bu yayınları kendi ülke özelliklerini de dikkate alarak yeniden düzenler ve mevzuatına ilave eder.


Kayıt dışılık en büyük sıkıntılardan biriGıda maddelerinde kayıt dışılık genel olarak % 50 civarındadır. Bizim sektör olarak en büyük sıkıntılarımızdan birisi kayıt dışılıktır. Çünkü kayıt dışılık hem haksız rekabete sebep olmakta ve hem de gıda güvenliğini tehdit etmektedir. Kayıt dışılık gıda sektöründe diğer sektörlerde görülen zararının yanında aynı zamanda gıda güvenliğini olumsuz olarak etkilemektedir. Federasyon olarak bizimde olmazsa olmazlarımızdan kurallarımızdan birisi “Gıda Güvenliği”dir. Çünkü halkın sağlığı her şeyden önemlidir. Bu konuda tüm devlet ve özel kuruluşlar ile Türk halkı duyarlı olmalı, herkes üzerine düşeni yapmalıdır. Gıda Dernekleri Federasyonu olarak biz kötü olaylarla karşılaşmak istemiyorsak, hızlı ve doğru adımların atılmasını istiyoruz. AB sürecinde gıda sektörü olarak ciddi ev ödevlerimiz bulunmaktadır. Ancak yüzde 50'si merdiven altı çalışan sektörü disipline etmekte kolay bir iş değildir. Gıda güvenliğinde ciddi ihlaller olabilmektedir. Gıda Dernekleri federasyonu olarak, biz de bu nedenle birkaç üyemizi federasyondan çıkardık. Buradan şunu söylemeye çalışıyorum her ne kadar biz bir gayretin içinde isek ve devletimiz de gerekli kontrolleri gücü ölçüsünde yapma gayreti içinde ise de, esas görev halkımıza düşmektedir. Halkımız, açıkta satılan ambalajsız, üretim izinsiz ve gayri sıhhi şartlarda pazarlanan bu ürünlere itibar etmemeleri gerekir. Çünkü bu ürünlerin içinde ne olduğu belli ve nede hangi şartlarda üretildiği bellidir. Dolayısıyla bu tür gıdaları tüketenler her türlü sağlık riski ile karşı karşıyadır.Gıda katkı maddelerinde bir otorite ( kurum ya da merci) olması gerekiyor mu, ülkemizde bu durum nasıl işliyor, AB ile kıyaslar mısınız?Gıda katkı maddelerine dünyanın her tarafında gıda otoritesi bakmaktadır. Yalnız Türkiye’de sadece gıdadan sorumlu bir birim bulunmamaktadır. Gıda Hizmetleri 1984 yılından bu yana Koruma ve Kontrol Genel Müdürlüğü bünyesinde yürütülmekte ve burada çalışan personel sektöre can siperane hizmet vermeye çalışmaktadır. Ancak mevcut yapı içerisinde daha fazla hizmet verebilmeleri mümkün görülmemektedir. Bu yüzden, Türk gıda sektörünün gıda güvenliği ile uyumlu çiftlikten-sofraya yaklaşımı ve izlenebilirlik çerçevesinde üretim yapmasını sağlayacak, haksız rekabeti önleyecek, yetkileri tek merkezde toplayan güçlü bir ile kamu kontrol/denetim sistemi oluşturacak, eğitim ve yayım hizmetlerini yapacak, Ar-Ge çalışmaları bilimsel verilerine dayalı sürdürülebilir gıda güvenliği sistemini oluşturacak, tüketici beklentilerini karşılayacak, gıda hizmetlerini yürütmek üzere “Gıda İşleri Genel Müdürlüğü” biran önce kurulmalıdır. Bu Genel Müdürlük gerek personel ve gerekse alet ekipman bakımından desteklenmelidir. Halen Gıda hizmetleri Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda toplanmış gibi gözükse de Sağlık Bakanlığı sularla ilgili hizmetlerden, Dış Ticaret Müsteşarlığı TSE satandartlarının dış Ticarette uygulamasından, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumunu alkollü içkilerle ilgili ürünlerin ticaretinin düzenlemesinden, Şeker Kurumu şeker kotalarının tahsisinden sorumludurlar. Yurtiçi gıda denetimlerinden ve üretim izinlerinden Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Teşkilatı yanında mahalli idareler de (Belediyeler) sorumludur.Yetkiler bu kurulacak Genel Müdürlük bünyesinde toplanmalıdır. Genel Müdürlüğün il bazında da teşkilatlanması sağlanmalıdır.
__________________


=======ஜ۩۞۩ஜ=======
◄█▓░GIDA TEKNİKERİ░▓█►
=======ஜ۩۞۩ஜ=======
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ


“Hayat boyu başarılarınızın bir zeytin ağacı kadar köklü ve sağlam,
Mutluluklarınızın yeni filizlenen yemyeşil bir zeytin dalı gibi sürekli,
Yaşamınızın zeytinyağı ile daha sağlıklı ve güzel olması dileğiyle...”

DENETİMSİZ GIDAYA HAYIR
Oktay SARI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Gıda Katkı Maddelerinin Tanımı ve Kullanım Amaçları Gülsel ŞEN Katkı Maddeleri Kullanım Alanları ve Şekli 247 27-2019 08:02 AM
Dünya'da Gıda Katkı Maddelerinin Kullanımına Nasıl Izin Verilir? Oktay SARI Gıda Katkı Maddeleri 0 12-2009 01:45 AM
Gıda Maddelerinin Özellikleri ve Kullanılan Ambalajlar inci Gıda Ambalajlama 3 26-2009 04:20 PM
Sağlık Bakanlığı'ndan Dondurma ve Buzlu Gıda Uyarısı Muhittin YILMAZ Avrupa Birliği Sürecinde Gıda İle Alakalı Haberler Başlıkları 2 08-2008 12:34 PM
Gıda Maddelerinin Özellikleri ve Kullanılan Ambalaj Malzemeleri inci Gıda Paketleme Malzemeleri 0 25-2008 03:25 PMŞu anda saat : 12:21 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.