Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Kimya > Gıda Kimyası
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 16-2008   #1
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 43
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 82
Tecrübe Puanı: 5802
Tecrübe Derecesi : Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Standart Mineral Ayırıcı

MİNERAL AYIRICILAR

1- MOZLEY MİNERAL AYIRICI 1
1.1. Giriş 1
1.2. Çalışma Prensibi 1
1.2.1. V-Profilli Yüzey Ayırıcı 1
1.2.2. Düz (Yassı) Yüzey ayırıcı 1
2. BARTLES - MOZLEY MASASI 1
3.SPİRAL AYIRICI 1
3.1.Giriş 1
3.2. Spiralin Çalışma Prensibi 1
3.3.Spiral Tipleri 1
3.4.Mekanik Parametreler 1
3.4.1.Spiral Tip 1
3.4.2. Helis Enine Kesiti ve Çapı 1
3.4.3. Konsantrenin alınması 1
3.4.4. Kabuk 1
3.4.5. Katıların Karakteristikleri 1
3.4.6. Spiralin Yükü 1
3.5. Spiral Ayırıcıların Kullanılması 1
4.MULTİ-GRAVİTE AYIRICISI (MGS) 1
4.1. Giriş 1
4.2. Çalışma Prensibi 1
4.3. Kullanıldığı Yerler 1
4.4. MGS’nin 12 Çalkalama Masasıyla Mukayesesi 1
4.5.1. Genel Tertibatı 1
4.5.2. Özellikleri 1
4.5.3. Ayarlanabilen Değişkenler 1
4.5.4. Test Sonuçlarının Yorumu 1
4.5.5. Hata Teşhisleri 1
5. DUBLEKS AYIRICI 1

1- MOZLEY MİNERAL AYIRICI
1.1. Giriş
Bu ayırıcı, nisbeten yeni bir cihazdır. Fakat çalışma tarzinin kolaylığı ve mekanik üstünlüklerinden dolayı çok kullanışlı ve uygun bir cihazdır. Bu nedenle kullanım oranı günden güne genişlemektedir. Bu cihaz, gravite ile çalışan yani yoğunluk farkından yararlanarak zenginleştirme yapan diğer cihazlarla kıyaslanınca, standart ölçülere göre en cazibidir.
Bu cihaz, mineral tanelerinin pratik ve becerikli bir ayırımını gerçekleştirebilmesi itibariyle ****lurjistler ve madenciler için çok değerlidir (Şekil 1.1.).
Şekil-1.1.Bir Mozley Mineral Ayırıcı Ünitesi
1.2. Çalışma Prensibi
Ayırımın yapıldığı yüzey ayırıcısı ya da tablaya (V-profili veya düz) (50-100 gr) numuneyi koyarız. Bu numune üzerine bir taraftan yoğun bir sıvı beslenirken diğer taraftan da ünitenin bir hormonik (ahenkli) hareketle titreşmesi sağlanır. Bu hareket bir krank mili vasıtasıyla gerçekleştirilir.
Mozley ayırma cihazı, geniş çaptaki bir sınıflandırmanın başarıyla yapılabilmesi için iki adet kolayca değiştirilebilir, paslanmaz çelik tablaya sahiptir. Bunlar;
a)V-profilli tabla
b)Düz tabla
Her iki yüzey ayırıcısının kullanımı ve çalışma tarzı benzerdir. Bu yüzey ayırıcılar çeşitli parametreler göz önünde bulundurularak ayarlanır. Bu parametreler şunlardır;
- Uzunlamasına meyil açısı 1 ile 3 derece arasında,
- Titreşme frekansı; sağa sola 60-120 dev/dk arasında, ileri geri 120-240 dev/dk arasında,
- Titreşme genişliği; sağa sola 12,7-50,8 mm arasında, ileri geri 6,35 civarında,
- Sulama suyu akıntısı ise 3 lt/m olmalıdır.
1.2.1. V-Profilli Yüzey Ayırıcı
-2+0,1 mm arasındaki tane boyutundaki malzemenin ayırımında kolaylıkla kullanılan sulamayla birlikte tablanın önceden kararlaştırılmış bir titreşme hareketine maruz kalması sağlanır. Bu titreşme sonucunda mineral taneleri tabakalaşma gösterirler. Yani titreşme hareketinin etkisiyle ağır mineraller (çoğunlukla değerli minareller) akıntıya karşı direnç göstererek batarlar ve tabla yüzeyinde kalırlar. Hafif mineraller (çoğunlukla gang) ise sulama suyu kanalından geçerek akıntı yönünde sürüklenirler. Böylece ayırma tamamlanmış olmaktadır (Şekil 1.2).
Şekil 1.2. V-Profilli Tabla ve Çalışma Prensibi

Aşağıdaki grafikte (Şekil 1.3.) bir kalay cevheri üzerinde yapılan analiz sonuçlarında sallantılı masa ile elde edilen performansa yakın bir performansı V-profilli yüzey ayırıcısı göstermektedir. Burada sınıflandırma hidrolik olarak kalasifkatörlerle sağlanmaktadır.
Şekil 1.3. İnce ve Kaba Olarak Kalay Cevherinden Masaya Beslemeler Yapılarak Alınan Analiz Sonuçları(Sallantılı Masa ile V-Profilli Yüzey Ayırıcısının Performanslarının Kıyaslanması)
1.2.2. Düz (Yassı) Yüzey ayırıcı
Bu yüzey ayırıcısı da -0,1+0,01 mm arasındaki daha ince tane boyutundaki malzemeyi ayırmayı mümkün kılar. Tablanın önceden kararlaştırılmış bir devirle titreşmeye başlamasıyla (sağa sola ve ileri geri) mineral taneleri dıştan içe doğru bir ince tabaka oluşturarak dağılırlar. Oluşan bu tabakalardaki ağır mineraller (çoğunlukla değerli mineraller) tablo yüzeyinde kalırlar ve elde edilirler. Hafif mineraller (çoğunlukla gang) ise sulama suyu kanalından geçerek akıntı yönünde sürüklenerek ayrılır(Şekil:1.4.).
Şekil-1.4. Düz (Yassı) Tabla ve Çalışma Prensibi
Aşağıdaki tenör-verim grafiğinde (Şekil 1.5.) kalay cevheri boyut analizi verilmiş ve bu cevher üzerinde yapılan analizlerle düz yüzey ayırıcısının göstermiş olduğu performans gösterilmiştir.
Şekil-1.5. Düz Yüzey ayırıcısının Kalay Cevheri Üzerinde Gösterdiği Performansı
2. BARTLES - MOZLEY MASASI
Bu alet esas itibariyle, yörüngesel (orbital) bir harekete maruz kalan eğimli bir çerçevedir(Şekil 2.1.). Bunun bir sonucu olarak, akıcı film hareketine ek olarak, yörüngesel hareket tarafından üretilen biçme kuvveti yüksek spesifik graviteli küçük tanelerin daha kuvvetli şekilde yerleşmesine müsaade ederken nisbeten büyük taneleri askıda tutar. Her ünite reçineyle bağlı 122x152,5 cm’lik fiber camdan yapılmış 20 masacıklı 2 banktan oluşur ve toplam 24400 cm² lik bir yoğunlaştırma alanı sunar. Yörüngesel hareket, 150-200 dev/dk da 27,3 kg lik bir ağırlık kullanılabilir. Pulp beslemesi uygun şekilde bir açıklığa sahip plastik dağıtım boruları içinden yapılır.
Şekil 2.1. Bartles - Mozley Masası
Bu cihaz kesikli (laboratuvar) bir işlemle çalışır. Normal olarak cevheri besleme 10-15 dk sürer. Konsantrenin alınmasını kolaylaştıracak şekilde dik olarak eğilmiş masacıklar mevcuttur. Bu masacıklardan konsantreyi almak için 10-20 sn’lik bir yıkama durumu söz konusudur.
Yörüngesel hareket önemli bir faktördür. Çünkü düşük bir akış hızında cevherin akışkanlığını o sağlar. Nisbeten büyük gang tanelerinin birbirine yapışması elimine edilir. Çünkü cevher bir derecelik küçük bir eğilimle hareketli kalır. Aksi halde küçük gang tanelerini askıda tutmak gerekirdi. Bunun için de küçük ağır taneleri askıda tutmaya yeteneği olan ek anafor tabakası (ters akıntı) oluşturulmalı idi ki buda mevcut değildir. Bu nedenle hızın, toz kayıplarının önlenmesi için asgaride tutulması önemli bir faktör olarak karşımıza çıkar.
Çalışma Şartları: Pulp yoğunluğu normal olarak %5-15 katı içerecek şekilde olmalıdır. Masa eğimi, cevherin spesifik gravite ve boyutuna bağlı olarak 1º - 4º arasında değişir. Cevher büyüklüğü, genellikle 5-70 µm ler arasında olmakla birlikte en verimli çalıştığı boyut aralığı 10-50 µm’ler arasındadır. Uygulanan en kaba cevher +150 µ’nin % 60’ını ihtiva eder. Yıkama suyu sadece 1 gr/dk civarındadır. Bu miktar makine başına baştan sona 100 gr/dk olup beslenen katı miktarı da 2,5-3 ton/saat’dir.
Performansı: Performansını, imalatçı firma tarafından verilen performans verilerinden anlayabiliriz. Bu veriler Tablo 2.1. ve Şekil -2.2.’de verilmiştir. % 0,06 WO³ taşıyan toz halindeki Volfram madeni üzerinde % 86’lık bir elde etme, %0,22 WO³ taşıyan daha kaba bir konsantre olarak rapor edilmiştir.
Tablo 2.1: Bartles -Mozley Masası Test Sonuçları
Maden Boyut(µm) Verim(%) Zenginleştirme Oranı
Kassiterit -10 47 6,4
%5Sn tenörlü Kassiterit -50 66 3,5
%0,25 WO³ tenörlü Şeelit +50 70 2,8
Volfram -50 60 9,8
Magnetit (-50µm F³O ) -70 67 3,6
Conwall da Geevor kalay madeninde %0,55 Sn taşıyan ve %6-10 katı içeren bir plupta -37 µm’lik tanelerden ibaret olan ve miktarı 3t/h’a kadar çıkan bir beslemede, çapraz bantlı bir Bartles toplayıcısı kullanılarak %2,3-3 Sn ihtiva eden daha kaba bir konsantre üretilir. Bu üretilen konsantre tekrar yuvarlak tahta masalar üzerinde temizlenmeye tabi tutulur ve %810 Sn ihtiva eden konsanter elde edilir.
Şekil-2.2.Bartles-Mozley Masasında Parça Boyutuna Göre Elde Etme İlişkisi
Hocking’e göre +37 µm boyutundaki cevher için iyi sonuç vermez. Hematit ve Kassiteritten ibaret bir kompoze cevherde toz kalay toplayan bir formda görülür. Elde etme oranı sadece %40,6 dırı. Kassiteritin %63’ü -30+50mm aralığında bulunur ve sadece -5 mm’lik kassiteritin %3,6’sı elde edilir.
Corwall’da kalay tesisinde dört ayrı akıntı, Bartles-Mozley masası tarafından uygulanmış ve bu dört akıntı 30µm den daha ince taneler üzerinde anafor taşkınından ibaret olarak kullanımıştır. Bu akıntılardan biri zirve ürününü kabalaştırmak için, biri ince kum masası cevherini saflaştırmak için bir diğeri de bütün sallanan pulpu masalardan aramak için kullanılmıştır.
%0,4 Sn taşıyan cevherden bir başka tesiste 2,4’lük bir zenginleştirme oranı ile verim %54’den % 72’ye kadar çıkmaktadır.
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 16-2008   #2
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 43
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 82
Tecrübe Puanı: 5802
Tecrübe Derecesi : Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Standart

3.SPİRAL AYIRICI
3.1.Giriş
Spiral ayırıcı nisbeten basit bir alittir. Spiraller makineciler tarafından kurulabilen ve özel durumlarda kullanılabilen küçük aletlerdir. Bunlarda besleme oranı ve yoğunluk sabittir.
Spiral çalışmanın önemi daha ziyade, vasat besleme karakteristiklerinde değişimin uzun veya kısa vadeli olması sonucuna bağlıdır.
Böyle bir değişmede spiral toleransının bilinmesi, besleme için gereken homojen miktarının saptanmasını sğlayacaktır(Dallaire ve Others 1978). Değişmeyen ilkel spiral sistemler, nisbeten kısa vadede kısmen toz boyutundaku tanelerin karmaşık yoğunluk kontrol sistemlerini kapsar(Humphreys ve Hubbard 1945).
Spiral ayırma, düşük taneli cevherlerde uygulanan modern, yüksek kapasiteli ve aynı zamanda düşük maliyetli bir metottur. Spiral parçalama veyeniden elde etme yaklaşımını harika bir şekilde yerine getiren bir cihazdır(Şekil -3.1.). Modern sistemlerin çok çeşitli dizaynları olmasına karşılık spiral ****ttaki ana prensip 1940’lardan beri fazla bir gelişme göstermemiştir.
Şekil 3.1.Bir Spiral ayırıcı Ünitesinin Görünümü
Spiral ayırıcılardaki yapı gelişii mühendislerin çok orijinal ve örnek olacak icatlar bulmalarını beraberinde getirmiştir. Bu konuda 1941 yılında Humphreys bu yolla ucuz bir şekilde yeniden altın elde etme üzerinde araştırmalar yapmıştır. Şekil 3.2.’de bir Humphreys spiralin dönüş anındaki görüntüsü verilmiştir.
Şekil -3.2.Humphreys Spiralinin Bir Dönüşü
Spiralin ilk denemeleri otomobil lastikleri üzerinde yapılmıştır. Daha sonra demir ve kurşun levhaları üzerinde denemeler yapılmıştır Elastiki maddeler üzerinde yapılan denemeler ise çeşitli büyüklükteki fırlatma ve toplama testlerine tabi tutulmuştur.
Humphreys uzun yıllardır spirallerin imalatını ve patentini yapmıştır. Sayısız patentlerin sonunda başka imalatçılar bu sahada Humphreys’in karakteristiklerinden farklı spiral taslakları meydana getirmişlerdir.
Kuzey Amerika ve Avusturalya’da spirallerin çok yeni gelişmeler kaydetmesi, spirallerin geniş bir kullanım alanına yayılmasıyla Avusturalya’da endüstriyel mineral kumlarından kurşun elde edilmiştir. Sovyetler Birliği’nde spiraller önemli bir gelişme kaydetmiştir.
3.2. Spiralin Çalışma Prensibi
Plup hemen hemen homojen olarak spiral kanalından girerek beslenir.
Spiral ayırıcısı bir hatve (sarmal eğri) etrafında beslenen pulpu sallayarak akıtırlar. Bu tabakalar, arka tarafa yerleştirilen bir karıştırma sisteminin bulunduğu ve beslemenin azar azar yapıldığı bir yapıya sahiptirler.
Spiraldeki helezonik dönme hareketi sadece bir düşey düzlemde tabakalarının meyil aşağı dönmesinden ibaret değildir. Bunun yanında yatay düzlemde de bu yapıdan kaynaklanan hıza yakın bir radyal veya merkezkaç kuvvet durumu söz konusudur. Şekil 3.3’de bir spiraldeki çapraz bölgede, tane hareketinin durumu gösterilmiştir.
Şekil 3.3.Spiralin Çapraz Bölgesindeki Tane Hareketi
3.3.Spiral Tipleri
Spiral tiplerini iki ana grup altında toplayabiliriz. Bunlar;
I-Çok yaygın olarak kullanılan spiraller
a)Humphreys spirali
b)Gec spiral toplayıcı
c)Reichert spiralleri
d)Vickers spiralleri
II-Kullanım alanları sınırlı olan spiraller
a)Vickers
bCyclo spirali
c)Sovyet spiral teknolojisi
Bu ikinci grup spiraller Humphreys ile gelişme gösteren orijinal üniteler olup kullanım alanları oldukça sınırlıdır. Fakat halen gelişme göstermektedirler.
Yukarıdaki iki grup spirallerin dışında 1980’li yıllarda ve daha sonra ortaya çıkan çeşitli spiral tipleri de mevcuttur. Bunların en önemlileri şunlardır;
a)Wyong spirali
b)Budin spirali
c)Çin’de gelişen, 20t/h kapasiteli ve farklı bir dönme hareketiyle çalışan spiral.
3.4.Mekanik Parametreler
Farklı imalatlarda meydana getirilen spiral toplayıcılar, genel görünüşleri itibariyle aynı olup, çalışma süreçleri, bakımları ve performansları modelden modele az bir farklılık gösterir. Performansları birbirine yakın olan bu çok kullanışlı spiral ayırıcılar çeşiti parametreler doğrultusunda uygunluk arzederler.
3.4.1.Spiral Tip
Holland-Batt ve diğerleri (1982) düz, geniş ve helezonlu Reichert tipi 6 spiralinin, daha ince mineralleri elde etmede diğir tiplerden daha yetenekli olduğunu söylemişlerdir. Halbuki Chong (1978) daha dik eğimli (445 mm) spirallerin 343 mm eğimli geleneksel spirallere göre ince bir demir cevherini elde etmede daha başarılı olduğunu göstermiştir. Boyca elde etme, bütün parça boyut aralığında üstün performans sergilemiştir(Şekil 3.4.).

Şekil 3.4.Farklı Eğimli Spiral Ayırıcılar Üzerinde Demir Cevherinin Davranışı
(a) 342 Humphreys (b) 445 GEC
GEC, Reichert tipi 3 ve Spar devirli spiralleri arasında düşük taneli zor bir tantal cevherinin zenginleştirilmesi konusunda yapılan mukayeseli bir test çalışması, bu üç spiral tipi arasında çok az kazanım miktarı farklı olduğunu göstermiştir(Tablo 3.1.). Halbuki Reichert spirali zenginleştirme oranı bakımından diğer iki tip spiralden daha aşırı bir performans göstermiştir.
Tablo 3.1. Düşük Taneli Tantal Cevheri Zenginleştirmede Üç Spiralin Mukayeseli Performansı
Spiral Tipi Miktar (%) Kons.Derecesi (%Ta O ) Zenginleştirme Oranı
GEC
Reichert Mk 3
Cyclo-Spiral 28,4
29,6
30,3 0,078
0,102
0,055 3,5
4,8
2,7
3.4.2. Helis Enine Kesiti ve Çapı
Çeşitli tipte cevherler üzerinde spiral performansını optimize etmek amacıyla, özellikle imalatçılar tarafından, önemli ölçüde helis (sarmal eğri) kesiti ve çapını geliştirme çalışması yürütülmüştür. Reichret tarafından imal edilmiş spirallerin çeşitliliği bu şirketin spiral geliştirme çalışmalarının kanıtıdır.
Çok çeşitli helis kesiti Sovyetler Birliğinde test edilmiştir (1970’de Anek ve 1983’de Bogdanov) ve optimum helis kesitinin 2:1 oranlı bir ekseni olan bir elips olduğu sonucuna varılmıştır(Şekil 3.5.).
Şekil 3.5.Ayırma Verimliliği Konusunda Bazı Spiral Kesitlerinin Etkinliği (a) Enine Kesitler (b) Hafifçe Değiştirilmiş Net durum eğrileri
(Kesik Çizgi: Zenginleşme Yok)
3.4.3. Konsantrenin alınması
Daha yüksek dereceli cevherlere muamele ederken, toplam konsantre ağırlığının 2/3’ünden fazlası, helisin iki tepe dönüşüyle alınabilir. Cevher helisten aşağı akarken derecesi düşmüştür, ağır mineral muhtevası daha fazla incelmiştir ve dolayısıyla her biri tepedekilerden daha az bir açıya ve daha az sayıda bir konsantre yuvasına gerek duymaktadır. Kesiciler ideal olarak, sabit hacimde ürün vermekten ziyade, kullanılan her bir yuva aracılığı ile sabit dereceli bir ürün verecek şekilde yerleştirilmelidir. Bu sayede Tablo 3.2.(Snedden 1956)’de de görüldüğü gibi spiral performansı büsbütün artar.
Tablo 3.2: Spiral Performansı Üzerinde Ayırıcı Açıklığının Etkisi
SABİT HACİM / SABİT DERECE
Ürünler Miktar Tenör Dağılım % Miktar % Tenör Dağılım
Konsantre
Artık

Toplam 56.0
44.6

100.0 9.94
1.10

5.80 91.7
8.3

100.0 53.8
46.2

100.0 9.85
0.70

5.60 94.3
5.7

100.0
Ağır ve hafif mineraller arasında iyi belirlenmiş bir kesim yoktur. Çünkü daha hafif olan mineraller ağır mineral bandının kuyruk ucu üzerine binmeye meyillidir. Şekil 3.6.’da görüldüğü gibi.
Şekil 3.6. Ağır Mineral Bandının Kenar Hatları
3.4.4. Kabuk
Bütün spiraller, özellikle kitle akışının iç kenarı boyunca kabuk teşkil etmeye meyillidirler. Bu kabuk, spıral kanadının dış hatlarında küçük ve düzensiz değişikliklere sebep olur. Bu daspiralin işleme karekteristiğini değiştirir. Kabuk teşkili belki hemen hemen fark edilemeyecek derecede yavaş gerçekleşmesine rağmen, düzenli spiral temizliği performansı optimumda tutmak için gereklidir.
3.4.5. Katıların Karakteristikleri
3.4.5.1.Maksimum Tane Boyutu
Serbestleştirilecek veya en azından tam bir konsantrasyon kriteri verecek kayaç, kömür ve cevherler spiraller üzerinde ayırıma tabi tutulabilir. Cevherlerin iyi bir ayırımı için üst sınır büyüklüğü 1 mm’dir. Fakat 3 mm’ye kadar kaba gang taneleri de işlenebilir. Kömür ayırmada ise bu boyut 6 mm’ye kadar çıkmaktadır (Hubbard ve Others 1950).
3.4.5.2. Boyut Aralığı
Önceleri spirallerin 75 µm’den daha kaba taneler için verimsiz oldukları düşünülmesine rağlen şu anda verimli bir ayırım ancak 50 µm kadar ince taneler için yapılabilir. Şekil 3.7. demir cevheri (Chong 1978), pirit (Gest 1975), şeelit (Weston 1978) tantal (Burt 1979) ve kassiterit (Balderson 1982) ile denenen spiraller konusundaki veriler için geliştirilmiştir.
Şekil 3.7. Çeşitli Cevherler Üzerinde Spiral Ayırıcıların Performansı
Spiraller genellikle daha yüksek değerli ****l oksitlerine muamele eden fabrikalarda, ayırma üniteleri olarak kullanılırlar. Bu fabrikalarda ideal şartlardan daha düşük şartlarda işleme yapan orta verillilikteki üniteler bile genellikle ekonomik olmaktadır.
Spirale giden cevherin esasen orta boyut aralığında, bir kısmı çok ince serbest kalmış ağır mineraller mevcuttur. Orta boyutlu parçaların ihtiva ettiği ve neredeyse 10 µm kadar ince ve düşük taneli parçalara rağmen makul bir verim elde etmek mümkündür (Şekil 3.8.).
Şekil 3.8. Bir Spiral ayırıcı Üzerinde Çok İnce Tane Elde Etme
Düşük zenginleşmeyi kabul ederek, daha iri tanelerin, ince ağır taneleri oldukça etkili şekilde içinde barındıran geniş görünümlü ağır yatak üretirler (Dallaire ve Others 1978), Alternatif olarak ince ayırımın Bagnold kuvvetlerinin artmasına sebep olduğu söylenebilir. Yine de net sonuç olarak bu iki mekanizma birbirine çok benzerdir ve aralarında bir ayırım yapmak imkansızdır.
3.4.5.3. Tane Şekli
Tane şeklinde belirgin bir farlılık olduğu zaman yoğunlaşma kriteri 1.0’e yaklaştığı zaman bile spiral, minerallerin ayırımını yapabilir. Bunun tipik bir örneği mikanın kuvars ve feldispattan ayırlmasıdır (Browing 1978). Puslu mika, helisin dış periferisinde hızlı akan su içine süprülür. Oysa kuvars ve feldispat kanal içinde yerleşme eğilimi gösterir ve ağır mineral oluklarından çekilip alınırlar.
Adair ve çalışma arkadaşları 1951’de optimal şartlarda, yüksek yoğunlukta düşük akış oranına sahip bir mika+kuvars cevherinin içindeki mikanın %90’nın kolayca elde edebildiğini ve konsantrelerle birlikte %90’dan fazla verim sağlandığını tesbit etmişlerdir.
3.4.5.4. Besleme Derecesi
Spiral üzerindeki ayırıcılar özel bir cevher için bir kere yerleştirildiğinde besleme derecesindeki büyük bir iniş-çıkış spiral performansı üzerinde kötü bir etki oluşturur. Spiral, bu etkinin az veya çok olmasıyla orantılı olacak şekilde sonuç verir.
Örneğin, yüksek besleme derecesindeki bir cevherin (demir cevheri gibi) muamelesinde ayırıcılar genellikle optimum besleme ve elde etme derecesine ayarlanırlar. Besleme miktarındaki yukarı doğru olarak herhangi bir artış verimi düşürür. Çünkü ekstra ağır mineraller ayırıcılara ulaşamaz. Besleme miktarındaki aşağı doğru olan bir azalmada ise istenen toplama miktarı elde edilemez.
Besleme miktarındaki geniş çaplı değişikliklerin kaçınılmaz olması halinde, spirallerin düşük pulp yoğunluğuna göre ayarlanması gerekir. Bu durumda spiral kapasitesi düşmesine rağmen besleme miktarında daha toleranslı davranmak söz konusu olabilir (Dallaire ve Others 1978).
Spirallerin düşük besleme derecelerinde uygulandığı veya arama ünitesi olarak kullanıldığı yerlerde elde etme verimi beslemeden daha önemlidir. Böyle durumlarda spiraller, genellikle beslemedeki iniş-çıkış şartları için emin şekilde geri atılabilen artık verecek şekilde düzenlenir (Weston 1978).
3.4.6. Spiralin Yükü
Uygun şekilde yüklenmiş bir spiral, katı ve sıvı çıkışı süresince, maksimum bir fabrika kapasitesi ve verilen herhangi bir operasyon için üretim biçiminde sonuç verir. Spiral toplayıcıda, diğer yoğunluğa göre zenginleştirme yapan sistemlere kıyasla katı ve sıvı akışı arasında performans üzerinde daha büyük bir ara-bağımlılık vardır.
Bu tartişmanın çoğu Dallaire, Others(1978) ve Kizevatter (1979)’in çalışmaları üzerinde yoğunlaşmıştır.
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 16-2008   #3
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 43
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 82
Tecrübe Puanı: 5802
Tecrübe Derecesi : Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Standart

3.4.6.1 Sıvı Akışı
Helisten aşağı doğru sıvı akışı, enine kesit profili, akış oranı ve aynı zamanda helisin kendi şekliyle önemli ölçüde değişir. Su akışının 1 lt/s kadarı çalkantıyla laminerdir. Bu da 1,25 lt/s’lik aşırılıkta akışlar halinde gelişir (Dallaire ve Others 1978).
Akış oranının artmasıyla helisten aşağı doğru ortalama sıvı hızı ve bunun sonucunda dışa doğru bir kuvvet ve santrifüj kavvet artar. Böylece ince ağır mineraller ve daha orta büyüklükte olanlar, çalkantılı ve hızlı akan sıvı (su) ile kuyruk bandı içine doğru zorlanırlar. Bu da elde etme verimini düşürür (Kizevalter 1979). Aksi taktirde ise düşük sıvı akış hızı, hafif mineralleri konsantre akıntısından uzaklaştıracak olan santrifüj kuvvetin yetersiz olmasına yol açar ve böylece düşük bir konsantre derecesi elde edilir. Şayet sıvı akışında daha ileri bir düşüş olursa konsantre yuvaları çeresinde kaba tanelerin yerleşmesi söz konusu olup sığlıklar oluşur ve verimsiz bir ayırım şeklinde sonuçlanır. Şekil 3.9.’da biri %40 demir cevheri, diğeri ise %0,1 Ta O içeren bir tantalit cevheri olan oldukça farklı iki cevher üzerinde bir spiralin elde etme verimi ve saflık arasındaki ara bağımlılığı gösterilmektedir.
Şekil 3.9. Bir Spiralin Performansı Üzerinde Sıvı Akışının Etkisi
(a)Demir Cevheri (b)Tantal Cevheri
3.4.6.2. Pulp Yoğunluğu
Pulp yoğunluğu veya sıvının yüzde katı madde muhtevası, kullanılan spiral tipinin bir işlevidir. Mesela 3 tipi Reichert spirali %25-45 katı madde aralığında verimli şekilde iş görür. Halbuki Marli 2 için bu aralık %15-35’dir. Daha yüksek eğimli spiraller aynı zamanda daha yüksek katı madde muhtevalarında çalışır. Dolayısıyla daha yüksek kapasite söz konusudur. Daha yeni olan “Susuz” spirallerin aynı zamanda yüksek pulp yoğunluğunda çalışacağı iddia edilmektedir.
Verilen herhangi bir spiral için optimum pulp yoğunluğu beslenen cevhere bağlı olacaktır. Aşırı pulp yoğunluğu bir spiral üzerindeki normal akış şartlarında karışıklığa sebebiyet verir. Şekil 3.10.’da görüldüğü gibi spiral performansında önemli bir bozulmayla sonuçlanır.
Şekil 3.10.Spiral Performansı Üzerinde Aşırı Pulp Yoğunluğunun Etkisi
3.4.6.3. Katı Yükü
Katı madde akışı, sıvı akış oranı ve pulp yoğunluğunun bir faktörü olarak veya pulpun katı madde oranı olarak görülebilir. Spiral performansı üzerinde bu iki faktörün birbirine bağımlılığı Şekil 3.11’de açıkça gösterilebilir (Dallaire ve Others 1979).
Katı yükünün artışı, pulp yoğunluğundaki bir artışla sabit pulp akışını elde tutmasına rağmen verimde hafif bir düşme ve konsantre oranında sadece az bir azalmayla sonuçlanır. Yine de pulp yoğunluğunu arttırarak sabit bir yükü elde tutmak ve pulp akışını buna göre azaltarak verimde önemli bir artış (AB), konsantre saflığında ise hafif bir düşüş (CB) sağlanır.
Şekil 3.11.Farklı Pulp Yoğunluklarında Katı Yükünün,
(a) Verim (b) Saflık Üzerine Etkisi
3.4.6.4. Yıkama Suyu Akışı
Esas itibariyle bütün çok kullanışlı spiraller, hafif minerallerin konsantre yuvalarından atılmaları öncesinde üst yüzeyden yıkayarak ağır mineraller bandını temizlemek için, helis uzunluğu boyunca ek bir yıkama suyuna ihtiyaç gesterirler. Yıkama suyu olmaksızın bir kısım konsantrenin saflaştırılması başarılabilir, fakat tatminkar konsantre saflıklarına erişilemez. Çok fazla gang konsantre ürünle birlikte yuva arasından aşağı düşer.
Şekil 3.12’de iyi birbesleme derecesindeki cevhere uygulanan spiralin 2. veya 3. yuvası tetkik edilirken ek yıkama suyunun 3 şartı gösterilmektedir.
Şekil 3.12. Ek Yıkama Suyunun Üç Seviyesi
(a) Doru (b) Çok Fazla (c) Yetersiz
Doğru hacimde su, konsantre bandının yuvaya dolmasıyla sonuçlanır. Yüksek hacimde su ilavesi konsantreyi yuvanın ötesine zorlar. Yetersiz hacimde su durumunda ise gang’ın konsantre oluğuna girmesiyle sonuçlanır.
Sağlık derecesi düşük olan mineraller için band daralacaktır ve merkeziyle aynı hizaya getirilmesi gerekecektir.
3.5. Spiral Ayırıcıların Kullanılması
Spiraller, aşağıdaki şartlar göz önünde bulundurularak;
-Mineraller esaslı şekilde serbestleştiğinde ,
-Spesifik yerçekimlerinde veya parça şekillerinde makul bir farklılık mevcut olduğunda,
-Ağır minerallerin yaklaşık tane boyut aralığının 20 µm - 2mm olduğu yerlerde, herhangi iki minerali birbirinden ayırmak için kullanılebilirler.
Spiraller yeterli derecede çok amaçlı kullanılan ucuz ünitelerdir. aynı zamanda kapalı devre öğütme düzeneklerinde de kullanılabilirler. Özellikle serbest kalmamış minerali tekrar öğütme değirmenlerine göndererek, serbest olan ağır minerallerin ise verimini yükseltmek için yüksek değerdeki ****l oksitlerinin muamelesinde kullanılırlar.
Mineral kumlarını işleyen spirallerin performansı çoğunlukla çok iyidir. Mineral kumlar, spiraller için ideal cevher stoku teşkil ederler. Tipik bir spiral performansı Tablo 3.3.’de görülmektedir.
Tablo 3.3. Plaj Kumunu İşlerken Tipik Spiral Performansı
ÜRÜNLER Ağırlık
ton/h % Ağır Mineral
Töner Dağılım Rutil
Tenör Dağılım Zirkon
Tenör Dağılım
Konsantrasyon
Ara ürün
Artık

Toplam 0.026 1.14
0.318 13.98
1.930 84.87

2.274 100.00 88.32 75.92
1.38 14.51
0.15 9.57

1.33 100.00 23.45 88.44
0.19 8.76
0.01 2.80

0.30 100.00 12.550 95.00
0.040 3.73
0.001 0.75

0.150 100.00
Bu tablo aynı zamanda spirallerin değersiz ağır mineralleri de ayırabildiğini göstermektedir. Bu misalde hem rutil hem de zircan ayrışma ve zenginleşmesi bütün ağır mineraller için gösterilmiş olanlardan daha yüksektir.
4.MULTİ-GRAVİTE AYIRICISI (MGS)
4.1. Giriş
MGS (Multi - Gravity Separator), sıvı süspansiyonundaki (pulptaki) farklı yoğunluktaki minerallerin devamlı ayırımında kullanılır ve pilot fabrika veya laboratuvar için uygun, sağlam ve taşınabilir bir ünitedir.
Bu makine, farklı yoğunluktaki iki minerali birbirinden veya ağır mineralli bir grubu daha hafif olan gang minerallerinden ayırma yeteneğindedir. Yeter ki yoğunlukları arasında makul bir farklılık bulunsun.
MGS, değişik cevher besleme oranlarına, pulp yoğunluklarına ve tane derecelerine asgari bir çalıştırma dikkatiyle ayak uydurur. Sistemin prensibi, esas itibariyle, geleneksel bir çalkala masasının toplama yüzeyininin silindirik bir varil şeklinde katlanması ve sonrada döndürülmesinden ibarettir. Bu araçlarla, normal yer çekimi kuvvetinden çok defa daha büyük bir kuvvet, yüzey boyunca akan film içindeki partiküller üzerine tatbik edilebilir. Böylece ayırım işlemi büyük ölçüde yükseltilir. Şekil 4.1.’de bir MGS ünitesi genel hatlarıyla verilmiştir.
Şekil 4.1. Bir MGS Ünitesi Genel Düzeneği
C 900 MGS, Peristaltik pompa ve karıştırma tankıyla devamlı besleme metodunu tercih eder(Bir huni, şekilde görülmüyor, küçük nümuneleri beslemek için sağlanmıştır).
4.2. Çalışma Prensibi
Geleneksel olarak çalkalama masasının yatay toplama yüzeyinin bir varil biçiminde katlanarak döndürülmesinden ibarettir. Açık uçtan bakılınca saat ibresi istikametinde dönen, hafifçe kalkık bir varilden ibarettir. Bu dönme hareketi bir eksen yönünde sinüsoidal olarak salınır. Varilin içi, aynı istikamette fakat hafifçe daha fazla bir hızla dönen kazıyıcı topluluğundan ibarettir.
Cevher, sürekli olarak bir hızlandırıcı dairesel yıkayıcı yoluyla varilin iç yüzeyine doğru sokulur. Varilin açık ucuna yakın bir yere konulmuş benzeri bir yıkayıcı yoluyla da yıkama suyu eklenir.
Bu araçlarla, normal yer çekimi kuvvetinden pekçok defa daha büyük bir kuvvet, yüzey boyunca seyreden partiküller üzerine uygulanabilir, böylece ayırım işlemi büyük ölçüde yükseltilir.
Yüksek santrifüj kuvvetlerinin ve buna ek olarak da sallanmanın kesici etkisiyle, yoğun partiküller yarı katı bir tabaka oluşturmak için karışık film içinden varil duvarına doğru göç ederler. Bu yoğun tabaka kazıyıcılar tarafından varilin açık ucuna doğru gönderilirler. Orada, konsantre yıkayıcısı içine boşalırlar.
Daha az yoğun mineraller ise atık yıkayıcısı içine kertikler yoluyla boşalıp, varilin geri tarafına doğru yıkama suyunun aşağıya akışıyla taşınırlar.
4.3. Kullanıldığı Yerler
Maddeler halinde sıralayacak olursak;
-Altın ve platin gibi değerli mineralleri ayırma,
-Demir cevheri, kromit gibi ****l oksit ve sülfürleri saflaştırma,
-Monozit, ilmenit, tungsten, kala, zirkon, titan v.s. gibi sınai minerallerinin ön konsantrasyonu,
-Kömürü kükürtsüzleştirme,
-Çamursu akıntılar veya artıklardan değerli mineralleri veya kıymetli ****lleri ayırma,
-Ağır mineral kumlarının ön konsantrasyonunda,
-Bilinen mineral işleme teknikleriyle eled edilemeyen çok ince toz taşmaları ve kayıp akıntılarda,
-Özel olarak, öğütülmüş cevherden nikel ayırma,
-Kimyasal işlem çamurlarından platin katalizörünün ayrılması,
-Liman çamurunu temizleme dahil çevre uygulamalarında kullanılır.
4.4. MGS’nin 12 Çalkalama Masasıyla Mukayesesi
Bir MGS, 12 tam boy çalkalama masasının toplamına eşdeğer iş yapar. Mesela, bir kalay cevherinde denemeler süresince görülmüştür ki, bir çift varilli MGS, %0,9 kalay taşıyan ve %83’ü 75 mm.’den daha ince olan bir kasiteriti zenginleştirirken kalayın % 70’i ayrışmış ve % 40’lık bir kalay elde edilmiştir(Şekil 4.2.). Burada cevher besleme oranı 2,3 t/h’dir
Bu çift varilli MGS:
Bu 12 çalkalama masasının yaptığı işin aynısını yapabilir:
Besleme : 2,3 t/h, % 83-75 mm, % 0,9 Kalay
Konsantre : % 40 Kalay
Şekil 4.2. MGS’nin Çalkalama Masası İle Mukayesesi
Tablo 4.1.’i incele,
Tablo 4.1.: MGS ve 12 Çalkalama Masası Arasındaki Bariz Farklar
Ekipman Adı Gereken Toplam Alan m² Güç Tüketimi(kw) Tesis Maliyeti
MGS 7 2,2 0,8
12 Çalkama Masası 195 6,7 2
Bir çalkantı masasıyla eş zamanlı yapılan denemeler gösteriyordu ki (Şekil 4.3.) aynı sonucu elde etmek için 0,19 t/h’lik bircevher besleme oranı aşılamamaktaydı.
Şekil 4.3. Besleme Oranları arasındaki İlişki
4.5. C 900 Mgs (Laboratuvar/Pilot Fabrika ve Hız Kontrollü)
4.5.1. Genel Tertibatı

Şekil 4.4. MGS’nin Genel Tertibatı
1.Zemin için arka ayak cıvatası
2.Ayarlanabilir ön ayak
3.Destek direği
4.besleme hunisi(sadece bir kerelik testler için)
5.Kaldırılabilir yıkayıcı/koruyucu
6.Kaldırılabilir kapak
7.Besleme/Yıkama boru ünitesi
8.Yıkama suyu hortumu
9.Besleme hortumu
10.Yıkama suyu rotametresi
11.Pompa ve karıştırılmış tank (seçimli:sadece devamlı test için)
12.Hafif mineral kısmı veya artık
13.Ara ürün çıktısı
14.Yoğun kısım veya konsantre
4.5.2. Özellikleri
Net Ağırlığı :350 kg.
Ambalajla Brüt Ağırlığı :520 kg.
Boyutları :162x71x109 cm.
Ambalajlı Boyutları :183x97x142 cm.
Enerji İhtiyacı :1x037 kw. Elektrik Motoru
1x055 kw. Elektrik Motoru
Elektrik Akımı Seçenekleri :110 V/1 Faz/60 Hz
240 V/1 Faz/50 Hz
380/415 V/3 Faz/50 Hz
Sürücü Sistem :”V”li Makaralar ve dişli kemerler
Kapasite :0,2 t/h’e kadar (kuru olarak)
Besleme Boyut Aralığı :500 mikrondan 1 mikrona kadar
Besleme Pulp Yoğunluğu :%10-50 katılarda w/w
4.5.2.1. Çalıştırma Parametreleri
Dönüş Hızı :Sonsuz şekilde değişebilir.
100 den 280 dev/dk’ya kadar
Sallama Frekansı :4.0/4.8/5.7 dev/sn.
Sallama Genişliği :10/15/20 mm.
Eğim Açısı :0-9 derece
Yıkama Suyu akika başına 0-10 lt
4.5.2.2. Malzeme Özellikleri
Çerçeveler :Yumuşak çelik
Standart mozley özelliklerine göre boya rötuşu
Varil Kabuğu, Şaflar
Ve Kazıyıcı Kollar :Paslanmaz çelik
Varil Astarı ve Kazıyıcılar :Poliüretan
Kapaklar ve Yıkayıcılar :Polyester reçine ile güçlendirilmiş cam(GRP)
4.5.3. Ayarlanabilen Değişkenler
-Eğimin ayarlanması
-Döndürülme hızının ayarlanması
-Sallanma hızının ayarlanması
-Sallanma genişliğinin ayarlanması
-Yıkama suyunun ayarlanması
-Besleme oranının ayarlanması
-Besleme pulp yoğunluğunun ayarlanması ve sınıflandırma
4.5.3.1. Yıkama Suyu
Yıkama suyu debisi ratometrenin altındaki valf aracılığı ile dakikada 0 ile 10 litre arasında ayarlanabilir. Gerekli olan yıkama suyunun miktarı normal olarak mineralin yoğunluğuna bağlı olacaktır. Yoğunluğu düşük mineraller için yıkama suyu miktarı 3 lt iken daha yüksek yoğunluktaki mineraller için bu miktar 6 veya daha fazla bir debide olabilir.
Yıkama suyunun artırılması daha temiz bir konsantre verir. Fakat aynı zamanda artığa giden yoğun mineral kayıplarında bir artış gözlenir. Düşük spesifik yerçekimli katı maddeler (barit gibi) genellikle daha yüksek spesifik yerçekimli katı maddeler (kasiterit gibi) veya kaba katılardan daha az yıkama suyu gerektirir.
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 16-2008   #4
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 43
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 82
Tecrübe Puanı: 5802
Tecrübe Derecesi : Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Standart

4.5.3.2. Besleme Oranı
Katı cevherlerin tane boyutu ve yapısına bağlı olarak, varil içine beslenen madde miktarı saat başına 50-200 kg kuru katı olabilir. Daha ince katılar 75 µm den daha küçük) için saat başına 100 kg’lık bir besleme, iyi ayrışmış ve temiz bir konsantre vermek için uygun bulunmuştur.
Genel olarak dakikada 2 litrelik bir debi için, %40 yoğunlukta katı içeren bir cevher pulpu gerekmektedir.
ÖNEMLİ:Katılarda saatte 200 kg’lık besleme oranını aşmayın. Aşırı yüklenme sürme kemerlerine zarar verir.
4.5.3.3. Besleme Pulp Yoğunluğu ve Sınıflandırma
Besleme pulp yoğunluğu %15-50 katı madde olabilir(w/w). Daha yüksek pulp yoğunluğu, ilave yıkama suyu gerektirir. Normal olarak %30’luk bir katı içerikli pulp yoğunluğu idealdir.
Çamurlaşmamış veya sınıflandırılmış cevher, hangi, yoğunluğa göre zenginleştirme yapan ayırıcı olursa olsun her zaman tercih edilir.
Çamurlaşan, düşük yoğunluklu cevherler daha yüksek döndürme hızı ve tersine dönme gerektirir.
4.5.4. Test Sonuçlarının Yorumu
Test verilerinin yorumu numuneden numuneye istenilen bilginin miktarı ile değişir. Aşağıdaki şartların kabul gördüğü varsayılmıştır:
1. Test ürününden fazla suyu al. Bu ya filitre edelerek veya bütün katı maddeler çökünceye kadar bekletilerek yapılır. Daha sonra temiz su sifonla çekilir veya başka bir kaba boşaltılır.
2. Islak katı maddeler emaye veya paslanmaz çelik tepsilere, katıların tamamının kovadan alınması sağlanacak şekilde (bir yıkama şişesinden az miktarda su kullandırılarak) transfer edilmelidir. Numuneler daha sonra bir fırında yaklaşık 1000 C sıcaklıkta kurutulmalı ve sonru soğutulmalıdır.
3. Kurutulmuş numuneler dikkatli şekilde tartılmalı ve sonra söz konusu mineral veya element için denenmelidir.
4. Derece / Ayrışma verileri daha sonra geleneksel tarzda hesaplanmmalıdır.
4.5.5. Hata Teşhisleri
4.5.5.1 Mgs Titriyor veya Stabil Çalışmıyor
-Arka ayak civatası (zemin/çerçeve)gevşemiştir-Sıkıştırın
-Ön ayak civatası gevşemiştir-Sıkıştırın
-Ön ayaklardan biri zemine temas etmiyor-Yeniden ayarlayın
4.5.5.2. Az veya Hiç Konsantre Üretilmiyor
-Döndürme hızı çok düşük-Hızı artır.
-Yıkama suyu debisi çok yüksek-Debiyi azalt
-Eğim açısı çok dik-Açıyı düşür.
-Sallantı miktarı çok fazla-Sallantı hızını veya sallantı aralığını azalt.
-Yetersiz miktarda katı besleme ve kısa besleme zamanı-Eğer hiç gönderilmiş ürün (konsantre) yoksa, yıkama periyodu sonunda varil iç yüzeyinde kalan mineral (yaklaşık olarak)konsantre olarak telakki edilir. Normal devamlı çalışma şartları altında sadece artık ve konsantre üretilir.
-Gevşek veya kırılmış kazıyıcılar-Yeniden sık veya yenile
-Gevşek veya kırılmış sürücü kemerler - Sıkıştır veya yenile (MGS’yi aşırı cevher yüklemekten kaçın, çünkü bu durum sürücü kemerlerin kırılmasıyla sonuçlanır).
4.5.5.3.Az veya Hiç Artık Üretilmiyor
-Döndürme hızı çok yüksek - Hızı düşür.
-Yıkama suyu çok az gidiyor - Suyu artır.
-Eğik açısı çok sathi - Açıyı yükselt.
-Sallantı miktarı çok düşük - Sallantı hızını veya sallantı aralığını artır.
4.5.5.4. Sallantı Çalışmıyor
-Gevşek veya kırılmış sürücü kemerler - Sıkıştır veya yenile. Sallantı sürücü ve taşıma sistemini gözden geçir.
5. DUBLEKS AYIRICI
Şekil 5.1.’de görülen bu makine, aslında fazla hassas olmayan durumlarda, kalayın elde edilmesi için geliştirilmiş olmasına karşılık hassaslık gerektiren tungsten (volfram), tantal, altın, kromit ve platinin elde edilmesinde de başvurulan bir alet olmuştur.
Sürekli beslemeyi sağlamak için iki adet masacık kllanılır. Cevher su ile birlikte beslendiği zaman düşük yoğunluklu mineraller akıntıyla giderken yüksek yoğunluklu mineraller ise masanın üstünde kalırlar. Masa belirli bir süre sonra su ile yıkanır. Gang mineralleri bir uzaklaştırma şeklinde konsantreden ayrılır. Masada kalan konsantre ise uzak bir yerde toplanır ve yıkanır.
Anlaşılacağı gibi masalardan biri her zaman konsantre ile yüklü olup burada bir yıkama söz konusu olur. Veyahut da konsantreler akıtıldıktan sonra yıkanır.
Besleme boyutu 100µm olup 5t/h’in üstünde bir kapasite sağlanır. Boyut aralığının 20 - 500 µm olduğu durumlarda da zenginleşmiş ürün elde etmek mümkündür. Bu durumlarda farklı boyutlarda hazırlanan masalar söz konusu olur. Hatta masa sayısında bir artma bile olabilir.
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 05-2021   #5
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 05-03-2021
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Rtwaci is on a distinguished road
Rtwaci is on a distinguished road
Standart

tadalafil buy online - <a href="http://tadstrong.com/">tadalafil 20</a> discount tadalafil
Rtwaci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
mineral ayiricilar mozley, mineral ayirici mozley, mineral mozley gravite


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
mineral maddeler Gülsel ŞEN Gıda Kimyası 1 05-2021 09:57 PMŞu anda saat : 08:36 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.