Sponsorlu Bağlantılar

allerjenler

Gıda Zehirlenmeleri kategorisinde açılmış olan allerjenler konusu , ...


Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 14-2008   #1
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 42
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 81
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute


Standart allerjenler

Sponsorlu Bağlantılar
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap

Alt 14-2008   #2
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 42
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 81
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute


Standart

Sponsorlu Bağlantılar
2.1. Gıda Duyarlı Tipleri
Gıdalarla etkileşim sonucu oluşan istenmeyen reaksiyonlar geniş anlamada GIDA DUYARLILIĞI olarak tanımlanmaktadır. Gıda duyarlılığı; birincil ve ikincil olmak üzere iki gruba ayrılmıştır:
2.1.1.1. Bağışıklık Sistemi ile ilgili olmayan Gıda Duyarlılıkları

Bağışıklık sistemi ile ilgili olmayan gıda duyarlılıkları, mat abolik rahatsızlıklar, gıda idiyosinkrasileri ve anafilaktoyid reaksiyonlar olmak üzere 3 grupta toplanabilmektedir.

met abolik Rahatsızlıklar: Bağışıklık sistemindeki duyarlılık sonucu oluşmayan met abolik rahatsızlıklar genellikle kalıtsaldır. Bu tip duyarlılıklara örnek olarak;

• Süt şekeri laktozun sindirimi için gerekli olan laktoz enziminin eksikliği sonucu süt ve süt içeren gıdalar tüketildiğinde kusma, gaz, ishal gibi rahatsızlıların ortaya çıkması
• Sakaroz intoleransı
• Fenilalanine karşı hassasiyet (fenil ketonurya)
• Bakla (viciafaba) bitkisinin tanelerine karşı oluşan favizm verilebilir.

Gıda İdiyosinkrasileri: Bağışıklık sistemiyle bağlantılı olmayan ve oluşum mekanizması bilinmeyen reaksiyonlardır. Çok hafif semptomların yanında ciddi semptomlarla da kendilerini gösterebilirler. Bazı idiyosinkrasiler bilimsel olarak kanıtlanmış olmakla birlikte gıda renklendiricileriyle hiperaktivite arasındaki ilişkide olduğu gibi bazıları henüz kanıtlanamamıştır. Bu tip reaksiyonlara örnek olrak;
• Sülfit, tartrazin, MSG, BHA, BHT, benzoatların tetiklediği astım sendromu
• MSG (Mono Sodyum glutamat)’nın neden olduğu Çin restoranı sendromu
• BHA, BHT, benzoat, tartrazin, paraben ve aspartamın neden kronik ürtiker
• Çikolata, peynir ve aspartamın neden olduğu migren
• Gıda boyaları ve şekerin neden olduğu davranış bozuklukları

Anafilaktoyid Reaksiyonları: Vücudun gıdalara karşı verdiği ve alerji benzeri belirtiler içeren reaksiyonlardır. Bağışıklık sistemi reaksiyonları kadar sık gözlenebilir. Çilek, kabuklu deniz hayvanları ve çikolatanın bu tarz reaksiyonlara neden olabileceği belirlenmiştir.

Diğer alerji benzeri intoksikasyonlar histamin zehirlenmesi veya skombroyid balık zehirlenmesi olarak nitelendirilir, çünkü zehirlenmeye genellikle skombroyid türündeki bozulmuş balıklar neden olur. Balıkta bozulmaya neden olan bakteriler histaminin histidine dönüşümüne neden olur ve fazla miktardaki histidinde alerji benzeri reaksiyonların oluşumuna yol açar.

2.1.2. Bağışık sistemi ile ilgili olan Gıda Duyarlılıkları

Gıda intoleronslarına göre daha seyrek görülmekle birlikte gıda alerjileri daha ciddi hatta öldürücü semptomlar göstermektedirler. Temel olarak 2 çeşit gıda alerjisi vardır.

1. Çölyak hastalığı: Çölyak hastalığı kalıtsal bir rahatsızlıktır. Çölyak hastaları buğday ve diğer hububatlarda bulunan ve “buğday proteini” olarak bilinen glutene karşı duyarlıdırlar. Bu hastalarda söz konusu hububat gruplarının tüketimi sonucu ince bağırsaktaki emici epitel hücreler zarar görmekte ve böylece sindirim ve emilimden sorumlu epitel hücre sayısı, dolaysıyla da mukozal enzim miktarı azalmaktadır. İnce bağırsaktaki bu hasarlar ishal, şişkinlik, kilo kaybı, anemi, kemik ağrıları, kronik, yorgunluk, kas krampları ve çocuklarda büyüme geriliklerine neden olamktadırlar.
2. Gerçek Gıda Alerjisi: Maddeye duyarlı bir insanın gıdada ki özel protein bileşenine maruz kalması sonucu oluşan alerjik reaksiyonlardır. Vücut alerjen maddeyi tanımayıp ona karşı antikorlar üretmekte, alerjeni içeren gıdayı almaya devam ettikçe vücut histamin ve diğer güçlü biyokimyasalları salgılamaktadır. Gerçek gıda alerjileri diğerlerine kadar yaygın değildir, yetişkinlerde %2, çocuk ve bebeklerde %4-8 oranlarında raslanmaktadır.

2.1.2.1. İnek Sütü Alerjisi

İnek sütü dünya üzerinde en çok tüketilen besin maddesidir. İmmünolojik tolerans mekanizmaları immatür olan bebek ve küçük çocuklar arasında en sık besin alerjisi olma özelliği taşır.

Belirtileri hayatın ilk aylarında (genellikle ilk 6 ayda; ishal, kusma, kanlı dışkılama, huzursuzluk, ağlama şeklinde) kendi gösterir. İnek sütü yüksek derecede alerjik proteinler içermektedir. Bu proteinler ısıya dayanıklı olduğundan yapılan ve alerjik etkileri kaynatıldıktan sonra da devam eder. İnek sütüne alerjisi olan çocukların diyetinden inek sütü çıkarılıp, bunun yerine keçi sütü veya soya içeren gıdalar verilebilir.

Alerjik çocuklar için en iyi gıda hiç şüphesiz anne sütüdür. Bazen bu çocuklar anne sütüne karşı da reaksiyon gösterebilir. Ancak bunun en sık rastlanan sebebi, annenin o esnada inek sütü içmesi ve çocuğa kendi sütü ile bu yabancı proteinleri vermesidir. Yani çocuk aslında anne sütüne değil annesinin sütüne karışmış inek sütü proteinlerine karşı reaksiyon vermektedir.

2.1.2.2. Yumurta Alerjisi

Çocuklarda besin alerjilerinin en sık rastlanan sebeplerinden biri de yumurta akıdır. Yumurta akına karşı alerji sarısına oranla daha fazla görülmektedir. Bazı çocuklar bir yaşından sonra sadece yumurtanın sarısını yiyebilir.

Bu alerjinin önemi; kızamık veya kabakulak aşılarının tavuk embriyosunda hazırlanması nedeniyle, eğer bilinmeden aşılanma yapılırsa hayatı tehdit edici alerjik reaksiyonların başlayabilmesindendir. Çünkü hayvan proteinlerine karşı alerjilerde çok sık çapraz reaksiyonlar görülmektedir. Hayvan proteinlerine alerji, çocuklar büyüdükçe kendiliğinden azalıp, kaybolabilir.

2.1.2.3. Balık Alerjisi

Alerjik kısım balığın adalelerinde yani etindedir. Bazı kişiler bütün balıklara alerjikken bazıları sadece belli balıklara karşı alerjiktir. Bu kişiler ender olarak mektup pullarını yaladıklarında bazı alerjik yakınmalar ortaya çıkabilir.Çünkü pulların arkalarındaki zamklar balık kemiklerinden yapılmaktadır.

2.1.2.4. Kabuklu Deniz Hayvanlarına Alerji
Bunlara alerji sadece bir türe karşı olabileceği gibi hepsine birden de olabilir.

2.1.2.5.Sebze ve Meyve Alerjisi
En belli başlıları; elma ve armut, sert çekirdekli meyveler (kiraz, vişne, kayısı, şeftali v.s.), ceviz, fındık, badem, ıspanak, domates, maydanoz, kereviz ve bezelyedir.

Meyve ve sebzelere alerjisi olanların çoğunluğu polen alerjik kişilerdir.

Örneğin; kuzey Avrupa’da yaygın olan Huş ağacı polenine alerjik olanların yarısında elma alerjisi bulunur. Çimen polenine alerjik olanların belli bir bölümünde de maydanoz alerjisi vardır. Huş ağacı ülkemizde pek yaygın olmadığı için bunun polenlerine karşı alerji, genelde Kuzey Avrupa da çalışan işçilerimizde görülmektedir. Meyve ve sebze proteinleri termolabil olup ısıtıldıklarında bozulurlar, alerjik kişiler tarafından da yenebilirler.

2.1.3. Mide – Bağırsaktaki Gıda Aşırı Duyarlılık Reaksiyonları

2.1.3.1. IGE Aracılı Reaksiyonlar

Erken mide – bağırsak aşırı duyarlılık reaksiyonları IGE aracılıdır ve daha çok akciğerleri ve deriyi de etkilemektedir.
Eski çalışmalarda IGE’ye bağlı olarak “ besin aşırı duyarlılığı” radyolojik olarak gösterilmiştir. Bir çalışma da besin alerjisi olan 4 hastaya Baryum – besin karışımı verilmiştir. Bu karışımların yarattığı etkiler radyografik olarak incelemişlerdir. Gastrit, bağırsakta aşırı hareket ve kalın bağırsakta spazm görülmüştür.
Flouroscopic bir çalışma sonucu alerjisi olan 12 çocuğa baryum sülfatlı allerjen içeren ve allerjensiz olan besinler uygulamış ve karşılaştırma yapılmıştır. Mide hareketlerinde azalma, mide çıkışında spazm ve bağırsaklardan aşırı hareketlenme gözlenmiştir.
Deri testi veya RAST birçok allerjen besinlere pozitif yanıt vermektedir (%95). Bulantı, karın ağrısı, kusma ve ishal gibi bulgular yemek yendikten iki saat sonra ortaya çıkar. Çocuklarda kusma çok spesifik bir bulgu değildir; iştahsızlık, kilo almama ve karın ağrısı gibi bulgular daha değerlidir.
Reaksiyonlar genelde dudaklarda, dilde, boğazda, görülmektedir. Bu bulgular genelde kısa sürer ve çoğunlukla kavun, karpuz ve muz yenmesinden sonra oluşur. Huş ağacı alerjisi olanlarda patates, havuç, kereviz, ceviz ve kivi yedikten sonra oluşabilir. Bunun nedeni Huş Ağacı poleni ile bu sebze ve meyvelerdeki alerjik proteinler arasındaki çapraz reaktivitedir.
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 14-2008   #3
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 42
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 81
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute


Standart

Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 14-2008   #4
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 42
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 81
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute


Standart

Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 14-2008   #5
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 42
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 81
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute


Standart

Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 30-2008   #6
Member
 
Üyelik tarihi: 12-04-2008
Mesajlar: 32
Tecrübe Puanı: 12
feyzan sakarya is on a distinguished road


Standart

feyzan sakarya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap

Alt 28-2009   #7
Junior Member
 
eaysegul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-11-2008
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
eaysegul is on a distinguished road


Standart

eaysegul isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap