Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Gıda Zehirlenmeleri (http://www.gidacilar.net/gida-zehirlenmeleri.html)
-   -   Jelatin nedir? Kullanım amaçları nelerdir? Zararlı Mıdır? (http://www.gidacilar.net/gida-zehirlenmeleri/jelatin-nedir-kullanim-amaclari-nelerdir-zararli-midir-162872.html)

csnv5353 15-2016 01:57 PM

Jelatin nedir? Kullanım amaçları nelerdir? Zararlı Mıdır?
 
Jelatin nedir? Kullanım amaçları nelerdir? Kritik noktaları nelerdir?Allah’ın selamı, Ziya Osman’ın bütün saadetleri mümkün gören şiiri gibi gelsin gönlünüze…

Bugün sizlere, hayatımızın her adımını kuşatmış, oldukça yaygın kullanıma ve üretime sahip Jelâtin gerçeğinden bahsedeceğim.

Aslında tanıdık gelen, belki şu sıralar daha çok işittiğimiz Jelâtin tam olarak nedir?

120px-Tabliczka_E441.svg
Jelâtin E441 kodu ile gösterilen ve domuz, sığır, balık ve kümes hayvanlarının deri ve kemiklerine, asit ve kireç ile muamele edilerek elde edilen bir proteindir. Renksizdir. Kullanım amaçları, jelleştirmek, koyulaştırmak, sırlamak ve kapsüllemektir. Gıda sanayisinin yanında, kozmetik(krem, losyon, şampuan, parfüm vb.), eczacılık(ilaç yapımı, kapsül yapımı, kan verme ürünleri vb.), temizlik sektörü ve fotoğrafçılıkta kullanımı oldukça yaygındır. Gıda sanayisinde ise hemen hemen her üründe bulunmaktadır. Başlıcaları şunlardır;
*Pastacılık ürünleri
*Yoğurt
*Dondurmacılık
*Eritilmiş peynir
*Kaşar üretimi
*Margarin
*Et ve et ürünleri
*Şekerleme ve tatlılarda
*Reçellerde
*Marmelatlarda
*Puding, krem şanti
*Helva, tahin, pekmez, fındık-fıstık ezmeleri
*Meyve suları
*Cikletler vb.hap1
Görsel bilgiler aşağıdaki videoda mevcuttur. Ayrıntılı bilgiler verilmiştir, izlemenizi mutlaka tavsiye ediyorum.

Jelâtinin Faydası ve Sakıncası Nedir?
Jelâtinin faydası hakkında araştırma yaptığımız zaman karşımıza çıkan, gıda üretimi sırasında sağladığı kolaylıklardır(kıvam arttırıcı, emülgatör, stabilizatör vb.). Bazı sitelerde sağlığa şöyle yararlı, günde mutlaka şu kadar kullanılmalı gibi ifadeler kullanmaktadır, ancak bilgiyi nerden aldıklarına dair net bir kaynak yoktur.

Zannediyorum ki protein yapıda olmasından dolayı, aynı özellikleri barındıran başka maddelerin özellikleri jelâtine atfedilmiş, sizleri yanlış bilgilendirmek istemem.IMG_7581Sakıncalarına gelince, Jelâtin hayvansal kaynaklı bir proteindir. Ve ciddi bir kısmı, hatta ifadeler % 95 i olduğu yönünde, domuzdan elde edilmektedir. Belki bir kısmı da sığırdan elde edilmektedir. Domuz yurtdışında ucuz bir havandır ve dolayısıyla ticari bir hayvan olmuştur maalesef. Allah’ın yarattığı hiçbir varlık amaçsız değildir şüphesiz ancak, birçok bilimsel makalede domuzun zararı gündem edilmiş ve araştırmalar ciddi taraf toplamıştır. Araştırmalar sonucu, domuzun bünyesinde insan sağlığına zararlı zehir, doymamış yağ ve toksin oluşturan mineral fazlasını içerdiği saptanmıştır. Hormon bozukluğu, kalp rahatsızlığı ve kronik hastalıklar için başlıca faktör olarak görülmüştür. Yurt dışında üretilen jelâtinin büyük kısmı belki tamamı domuz kaynaklıdır ve çoğu firma tarafından kabul edilmektedir. Hatta 80 domuz çiftliğine ve 1 milyondan fazla domuz kesimine sahip Türkiye için aynı durum söz konusudur.

Ülkemiz jelâtinin büyük kısmını yurtdışından ithal etmektedir. Bu durumda ne kadar güvenilebilir sorusu akıllara soru işaretleriyle birlikte gelmektedir. Amacım ‘Domuz kötü hayvandır’ demek asla değil, kendimizi sınırsız özgür sanıp, tüm hayvanların etlerine saldırmak doğru değildir anlatmak istediğim. Müslüman olmayan bilim adamları bunu ispatlamıştır, Müslüman olan bireylere de Allah Şöyle hitap etmiştir;
O, size ölüyü (leşi)- kanı, domuz etini ve Allah'tan başkası adına kesilmiş olan (hayvan)ı kesin olarak haram kıldı. Fakat kim kaçınılmaz olarak muhtaç kalırsa, taşkınlık yapmamak ve haddi aşmamak şartıyla (ölmeyecek oranda yiyebilir), ona bir günah yoktur. Gerçekten Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (BAKARA SURESİ / 173)
Bir hayvanın en kıymetli kısmı etidir. Allah etini haram ettiği bir hayvanın, başka uzuvlarını helal kılacağı gibi bir tartışmaya girmek, Allah’ın irade verdiği hiçbir kuluna yakışmayacaktır. Hayata şüphe koymaya gerek yoktur.
Aşağıdaki videoda tüm gerçekler, yurtdışındaki bir firma gezilerek tek tek gözler önüne serilmiştir.
Ayrıca belirtmek gerekir ki sığırdan elde edilen jelâtinde sağlık açısından hiçbir sakınca yoktur, Müslümanlar içinde kesim şartları bilindiği takdirde sığır jelâtini tüketmek sorun teşkil etmez inşallah!
Peki, hayvansal jelâtin için alternatif bitkisel jelâtin mümkün müdür?

Agar-AgarAraştırmalar mümkün olduğu yönündedir. Gamlar, Agarlar, Pektin ve birçok kıvam arttırıcılar jelâtin ile aynı görevi görmektedir. İnanıyorum ki, Hakkaniyetli araştırmalar yapıldığı takdirde daha birçok alternatif bulunabilecektir.
Şunu söylemek gerekir ki, hiçbir zararı olmasa dahi, arzusu inancı doğrultusunda yaşamak olan(Müslümanlar ve yahudiler) insanlara saygı duymak gerekir. En azından, üründe kullanılan jelâtinin kaynağı hakkında tüketicinin bilgi beklemesi çok doğaldır. Ancak fabrikaların açıklamalarında da sıkça belirttiği üzere Bakanlığın bir yaptırımı yoktur bu konuda. Üzücü olan ‘ Saygı duymak’ ibaresine en çok yer verenlerden bu saygıyı görememektir. Saygı duymak, dilde olmakla olmaz, kolay bir şey değildir çünkü fiilde göstermek. İfadeleri kullanırken eskilere dönerek, üslubunu öğrenmek gerekir. Bilmek gerekir ki, ‘Saygı duymak’ ifadesi eskiden kolay kolay ağza alınmazmış, çünkü günümüzde ki gibi amaç ahkam kesmek değil, erdem bilmek imiş. Büyüklerimiz konuştukları sözün arkasında durur, arkasında durabilecekleri sözü dillerine dolarmış. Ancak günümüzde işler böyle yürümüyor anladığımız kadarıyla.

801341Anlatamam derdimi dertsiz insana
Derd çekmeyen dert kıymetin bilemez
Derdim bana derman imiş bilmedim
Hiçbir zaman gül dikensiz olamaz
Aşık Veysel Şatıroğlu
Aşık veysel’in dediği gibi, dert edinmek lazım. Dermanı da dertsiz insanlardan değil, bizzat derdin kendisi olmuş insanlardan beklemek lazım, ayırım gözetmeden. Tavsiyem, bilginin kaynağına dikkat etmek ve tükettiğimiz gıdaların içeriğine iyi bakmaktır.
Elimden geldiği kadar sizleri sıkmadan, derdimi ve öğrendiklerimi paylaşmak istedim. Biraz uzun olsa da sabırla okumuş olduğunuz için teşekkür ediyorum.
Sözlerime, bu ülkenin gelecek nesilden beklentisini hiç bitirmeyen şairlerimizden biri olan Ahmet Arif’in şiiriyle son vermek istiyorum.

Gör, nasıl yeniden yaratılırım,
Namuslu, genç ellerinle.
Kızlarım,
Oğullarım var gelecekte,
Her biri vazgeçilmez cihan parçası.
Kaç bin yıllık hasretimin koncası,
Gözlerinden,
Gözlerinden öperim,
Bir umudum sende,
Anlıyor musun?

Ahmet Arif

Vesselam!
kaynak:Jelatin nedir? Kullanım amaçları nelerdir? Zararlı Mıdır? | Güncel Gıda Haberleri - Sağlıklı Yaşam - Detoks - Diyet gıda bilinci,sağlık, gıda zararları,yararları,nedir,nelerdir


Şu anda saat : 11:45 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.