Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Gıda Katkı Maddeleri > Gıda Zehirlenmeleri
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 04-2008   #1
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 40
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart Staphylococcus Aureus

STAPHYLOCOCCUS AUREUS

3.1.1 Patogenesis

Besinle taşınan toksinlerin bakteriler tarasından bağırsağa salgılanmasıuyla Staphylococcal besin zehirlenmesi olur.Bunlar Staphylococcal entoksin ve 8 serolojik ayrı tür(A,B,C1,C2,C3,D,E ve F)bunlarda uzun zamandan beridir belirlenmişti.Entertoksin F toksinlerin şok toksin sendromlarının biyokimyasını gösterir.Toksit şok sendrom toksin1(TSST-1) aybaşı boyunca kullanılan tamponlarlaçok sık işbirliği yaparak toksin şok sendromunu üretir.
Öncül patogenesis deneyimler bize Staphylococcal besin zehirlenmesinin cholera toksin gibi klasik bir entertoksin olmadığını göstermiştir.Ta ik bağırsak salgısıyla direk rol oynadığını bilene kadar.Toksinlerin hareketleri bağırsakta etkili olmasına rağmen stimulus kusma merkezine etki ederek beyin yoluyla vagus nörüne ve neurotoksinlere ulaşır.
Besindeki bakterinin aktif büyümesi devam ettikçe toksin üretimi devam eder ve bu depolama denilen olay sık devam eder.Her toksin tek başına bir polypeptide zinciridir ki bu zincir 30 dakikanın özerindeki kaynamalara karşı birçok proteoytik enzimleri korur.Ama yinede bu sebzesel salgılar bazı durumlarda hayatta kalamazlar.Örneğin eğer toksin besinin içerisinde üreyebilirse pişirilme işleminden sonra bakteri ölse bile toksin faaliyetlerini eksiksiz sürdürebilir.Entertoksin türlerinden en çok tellaffuz edeleni(besin zehirlenmesinde)Staphylococcal entertoksin A(deniz) ki bu entertoksin yaklaşık %75'ini kapsar organızmada SED de besin zehirlenmesinin 2. en önemli nedenidir.Öncül çalışmalar entertoksin türlerindeki bir birlikteliği besinler ve staphylococci(ör. insan derisi)'ni kaynak göstermiştir.Her ne kadar birçok bulgu bu entertoksin üretildiğine dair SEA dan daha fazlaysa da kliniksel kanıtlar çok daha doğru orijinal düşüncelerden.Genellikle,yaklaşık olarak %15-20'si staph. areusinsan vücuduna entertoksin olarak bulunur;bu da bize besin-ellemenin bulaşmaktaki önemini gösterir.

3.1.2 Kliniksel Makaleler ve Tahminler

Bu tür besin zehirlenmeleri karakteristik bulantı,kusma,karın ağrısı ve halsızlıktır çok sık olarak ishal görülür ama az olarak görünmeyebilir.Zehirli besinin alınmasından yaklaşık olarak 1 ile 6 saat sonra kendisini gösterir.Ama bir çok hasta genelde 24 saat içerisinde tamamen toparlanır.(Tablo 3.3/EK.17)
Spesifik bir terapinin olmaması ve organizmanın yavaşlaması bize semptomların ciddi şekilde yeterli olduğunu ve %10'un üstünde vakalar dışında hastahaneye gerek olmadığını gösterir.

3.1.3 Vaka ve epidemiology (Salgın Hastalık)

Birleşik Amerika'daki ikinci en sık rastlanan besin zehirlenmesi vakası ve tutanaklara göre Macaristan'da.İki ülkede de beslenme alışkanlıkları aynı gibi ve tabii ki salgın oranı da öyle.Bilinen yemeklerle ve birçok besin aracılığı ile Birleşik Devletler'deki hastalığın salgın olduğu öne sürülüyor.Grafikler gösteriyor ki staph.aureus besin zehirlenmesine İngiltere ve Japonya'da çok az rastlanılıyor.Her ne kadar bu oranların kaydedilmesi zor olsa da görüntü bu.
Staph.aureus genellikle besinlere insan tarafından taşınıyor;yani bu insan eliyle veya çapraz contamination denilen(kaşık,bıçak,kürdan,cam,düğme)gibi durumlarda oluyor.Özellikle inek ve sığırlarda alınan günlük ürünlerde enfeksiyon bulaşabilir,%25 ile %50 oranında staph.aureus insanlardan besinlere bulaştırılıyor maaleseef birçok burkulma,yara,bere besin zehirlenmesine neden oluyor.3 gruba bağlı olarak ve bu nedenle de hastalığın ortaya çıkması çok kolay olabiliyor.
Staphylococcilnip(Bölüm 2.1)phage türleri epidemiolojinin araçları olarak,besin zehirlenmesinin salgınının belirlenmesinde uzun yıllar kullanılıyor.Besin zehirlenmesinin staphylococcal ile ortaklığı kontrol edildiğinde entertoksin üretimi ve bunun izole edilmesinin mümkün olunabildiği anlaşılmıştır.Yine de her zaman entertoksin üretiminin tek başına kaynak olmadığı da görülmüştür;ve bu durumlarda da phage türünün kombinasyonu,karakteristik entertoksin üretimi çok önemlidir.
Genus Staphylococcus pıhtılaşma testi üzerinde geleneksel olarak olarak 2 gruba ayrılıyor .geniş ana besin zehirlenmesi staph.aureus(Pozitif pıhtılaşma)iken diğer geriye kalanın ise negatif pıhtılaşma şeklinde olduğu kaydedilmiştir.Negatif pıhtılaşmanın olduğu Staphylococci bir kenara atılmamalı eğer özellikle besinde çok sayıda bulunduğu hallerde;ama staph.epidermidis normal deri ve hijyenin az olduğu yerlerin bize hatırlatıyor.Dahası organızmada entertoksin üretime zayıf çalışıyor.
Son zamanlarda 2 yeni tür staph.intermedius ve staph.hyicus ki bunlar pıhtılaşma ve DNase de pozitif çıkarlar ve entertoksin taşırlar.Yinede şu anda bu besin zehirlenmelerinin önemi bilinmiyor.3.1.4 Ekoloji ve Besin Maddeleri

Staph.Aureus deri üzerinde bulunan ve insanlara burun yolu ile de geçebilen ana patogendir.Bu organizmalar havada,sütün içinde ve pis su(lağımda)görülebilir.
Bu çeşit besin zehirlenmesi daha çok pişmiş yemeklerin soğuk yenmesinden,örneğin yumurta ve et,hazırlanmış olan krema ve diğer günlük besinlerden(Tablo 3.5/EK.18)bulaşır.Pişmiş yiyeceklerde az sayıda entertoksin bulunur.

3.1.5 Kontrol

Staph.aureaus besin zehirlenmesinin kontrolündeki ana problem insanlara elle geçecek kadar kolay oluşundan ve yüksek oranda insanda üremelerinden kaynaklanır.İdeal olarak besin ellenir ellenmez pişirilmelidir.Bu bakterilerin çoğalmadan yok edilmesi olarak da nitelendirilebilinir.Besinler gerekli sıcaklıkta korunmalı ve normal pişirmeyle yok edilebilmeli.Açıkçası besinlerin her zaman ellernir ellenmez pişirilmesi münkün değildir.Ek olarak soğuk yenen yiyecekler dokunulduktan sonra yeseler bile bazen artıp saklanırlar.Dokunmaya minimize etmek pişirmeden ve servis ederken bunu sağlamak lazım.

3.2 Clostoridium Botulinum

Clşostridialar gram-pozitif anaerobik,endospore-forming bacilllidirler

3.2.1 Pathogenesis

Botulism botulinum toksinlerinin üretilmesiyle oluşur bunlar protein aceous neurotoksinleridir ve çok kuvvetli doğal zehir olarak protein aceous neurotoksinleridir ve çok kuvvetli doğal zehir olarak bilinirler.Klinik testleri ve hayvanlar üzerinde yapılan testlerde bunların öldürücü derecede toksin üretebildikleri anlaşılmıştır(0.1 ve 1.0 Mg).Bilinen 7 çeşit botulinum toksinine rağmen A,B ve E çok seyrek olarak da F ve G insanlar üzerinde etkilidir.Önce toksinler hızla çoğalır vücuda yayıldıktan sonra 24 saat içerisinde ölüm vakalarına rastlanmıştır.
Besin kaynaklı botulism çevreden buluşan sporlarla olur.Bunlar pişirme ve korumayla öldürülemezler ve uygun koşullarda hemen çoğalmaya başlarlar ve toksin üretmeye başlaralar.Maaleseef ki 80'C'de 10 dakika ısıtılsa bile bunlar yaşayabilirler.Düşük sıcaklıkda da çoğalamazlar veya düşük pH değerinde 4'C ve pH 4 değerinde çoğalırlar.


3.2.2 Kliniksel Bulgular

Botulismin belirtileri 12 ve 36 saat arasında kendini gösterir.Bu süre bazan 8 gün olabilir bu durum toksinin dozajına göre değisir ,kaslarda zayıflık başgösterir.Ama mide buluntası,kusma ve ishal da olabilir ama her zaman değil.asphyxiationların olmaya başlaması solunum problemine yol açar.

3.2.3 Tahminler

Botulism ciddi bir hastalıktır ama bazen kişinin bağışıklık sistemi ve anti-toksinlerin aşamada olması ölümle sonuçlanabilir.1949'dan önce ölüm vakaları %60 iken şu sıralar %10 gibi çok az bir oranda.


3.2.4 Vaka ve epidemioloji

Besin kaynaklı zehirlenme insanları ve hayvanları hasta eder. Birleşik Krallıkta az görülüyor ama ABD de sve özellikle alaska ve asyada görülüyor.
1922 ve 1989 arası 30 vakadan da az botulism besin zehirlenmesi kaydedilmeştir.İngiltere'de en çok salgın bu ülkede 1989 yılında 27 hasta şeklinde gelişti,yoğurtla karıştırılmış fındık ezmesi zehirlenmeye yatkın besinlerdir.Bu da İngiltere ve Kuzey Galler'de tüketilir.Çin ve Alaska'da son 30 yılda 1000 salgına rastlanmıştır.Bu bögelerde botulism geleneksel yemeklerle örneğin balık ve saklanmış fasulye ve diğer pişmemiş yemeklerle çok kolay bulaşabiliyor.
Coğrafik olarak toksinler hastalıklar yapabiliyor örneğin Çin'de A türü kuzey batı bölgesinde B türü kuzey ve E türü de kuzey doğu bölgesinde çok yaygındır.Alaska'da yapılan 30 yıllık bir çalışma E türünün %73 oranında laboratuvar sonuçlarından salgınlığını tespit etmiştir.İngiltere'deki son zamanlardaki fındık ezmesi zehirlenmesi salgınından B türünün sorumlu olduğu anlaşılmıştır.
Bilinen diğer 2 botulism türü ise yara botulism ve çocuk botulismi.Yara botulismi neurointoxinationa bağlı olarak yaradı filizleniyor.Çocuk botulismi ise yeni keşfedilen bir botulism türü.Bu türde sporlar kişide filizleniyor ve kişiye nüfus ederek vivo denilen toksin salgılıyor.Son zamanlarda bir çok ergin insanda da bu vakaya rastlandı.

3.2.5 Ekoloji ve Besin Maddeleri

İnsanlara ve hayvanlara nüfuz edebilen bu hastalık toprak ve çamurla sebzelerde buluşarak geçebilir.Anaerobik koşullara ayak uydurabilir hatta 2 saat kaynar suda bile sporlar ölmez sadece yoğun bir basınçla öldürebilir.Sporlar eğer yokedilmemişse sebzesel salgılardan giriş yapıp filizlenebilir toksinlerini de yaymaya başlarlar.

Geleneksel olarak botulism evde saklanan besin ve sebzelerden insanlara bulaşabilir ama bunun önemi de son yiıllarda azaldı.Son zamanlarda bu hastalık etlerle geleneksel yemeklerle azaldı.Son zamanlarda bu hastalık etlerle,geleneksel yemeklerde ve sebzelerle çok kolay bulaşabilir.Zehirli besinlerin hepsi çok tehlikeli çünkü fenalaşma belirtileri bile göstermiyor.

3.2.6 Kontrol

Cl .botulinum'u kontrol etmenin bilinen metodu besinleri dizayınlarını korumak ve organizmalar tarafından zarar görmelerini önlemek besine yapılacak olan bir veya birkaç faktötrü kapsar H,aw(su aktivitesi),soğutma,tuz,Eh(redox potansiyeli),nitrit,kutulamak ve duman.Buna rağmen birçok saklanmış besin potansiyel tehlikelidir,Cl botulinumun çoğalması ve toksin sayılaması yanlış sıcaklıkta bekletme ve yanlış üretimden kaynaklanır. Maalesef botulinum toksini çok kısa bir kaynatma ile ölmesine rağmen pişirmeden önce yemeğe zehirler karışabilir
Teoriye göre besin kaynaklı botulism çok salgın olabilir yani erken farkedilmesi gereklidir.
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 04-2008   #2
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 40
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart

BACİLLUS CEREUS (emetik)

Gram pazitif, anareobik, endospore-forming bacilli

3.3.1 Pathogenesis

Bu yüzyılın başında B. Cereus bilinmesine rağmen 2 farklı sendromun olduğu son zamanlarda farkedilmiştir her biri de ayrı toksin yayar şimdi tartışacağımız emetik türü 3.5 de göreceğimiz ise ishal türüdür.
Emetik hastalık düşük moleküler ağırlıkta toksinlerle besini zehirler. Toksin hakkında çok az şey bilinir. Proteinlerle birleşik veya sporlar halinde olduğu biliniyor. Staph. Aureus (bölüm 3.11) tarafından toksin üretiminin basitliğini bu hareket modunu düşünerek anlayabiliriz.
Çin hazır yemeklerinde (take-away) birçok toksin üretimi olabiliyor. Pirinçteki sporlar ki bunlar pişirmeyle de herzaman ölmüyor oda sıcaklığında çok kolay sporlanabiliyorlar. Çok sayıda sebzesel sıvılarla özellikle bekletilen (kısa süre) pirinçte. Geçerse artık 121 derecede 90 dakika bekletilse dahi yaşayabiliyor.

3.3.2 Kliniksel Bulgular ve Tahminler

semtomlar sık olarak staphylococcoal besin zehirlenmesini andırır mide bulantısı ve kusma ilk belirtileridir ve zehirli besin alınmasından 6 saat sonra ortaya çıkar (Tablo3.3/EK.17) staphlococcal besin zehirlenmesi çok seyrek komplike hale gelir ve genelde de 24 saat içinde toparlanma olur.

3.3.3 Vaka ve epidemioloji

Birleşik Krallık B. Cereus besin zehirlenmesi ve salmonella ve Cl. Prefingens (Tablo 1.2/EK.2) ile karşılaştırıldığında çok yüksek oranda değil. Ama Empetik tür hastalık her zaman pirinç ve kızarmış pirinç ile birleşebildiğinden önemsenmelidir. Birçok doğu servisi yapan restaurant var. Bu da bu hastalığın öneminin altını çiziyor 1971-1978 arasında 110 Emetik vaka kaydedilmiş genelde bu vakalar çin kızarmış pirinç yemeğinde tesbit edildi.
Emetik toksin üretimi genelde H.!,H.3 ve H.8 türündedir. Son zamanlarda diğer bacillus türü, B. Subtilis emetik sendromu şeklinde patlak verdi ve çok hızlı belirti gösteriyor. Toksinlerini organizmada kolaylıkla üretebiliyor B. Cereus, B. Subtilus besin zehirlenmesi esas olarak et ve hamur işlerinde örneğin sosis rolls, et pastils ve paglarda.

3.3.4 Ekoloji ve Besin Maddeleri

Enfeksiyonun kapılması servis ile patojenlere fırsat yaratarak olur ve bu durum B. Cereusun önemli olmaya başladığı bölümdür. Dahası doğada çok sayıda insanların bulunduğu hastahanelerde bunlardan vardır.
Kremalar özellikle pirinç B. Cereusun en önemli sebebi olup makarna,sütlü puding ve pastorize kremada da bulunur. Son zamanlarda Cl prefingens’in spor yapma türü olarak entertoksinlerede taşıdığı ama bu toksinlerin et ürünü ile birlikte spor yapmadığı anlaşılmıştır. Şu anda desteklenen sporlaşma ve entertoksinin basit çevresel şartlarda da olabileceği görüşüdür.
Hareket modu tam olarak kurulamasada proteyin ve moleküler yapısı bilinebiliniyor. Na+,Cl- ve su ile toksinlerin verdiği zararları toplayabiliriz.
Cl. perfingens tarafından üretilen birçok exotoxin alfa,beta,y,nu gibi 4 ana toksin türüne karşılık geliyor.
Enteritis necroticans “pig bel” olarakda biliniyor ve bu hastalığa sıklıkla domuz sebeb oluyor. Son zamanlarda necroticing enteritis Cl. Perfingens A türü ile işbirliği yaptığı kaydedilmiştir.

3.4.2 Kliniksel Bulgular ve Tahminler

Zehirli gıdanın alınmasından 8-24 saat sonra şiddetli bir karın ağrısı ve ishalle başlıyor az olarak kusma da görülebiliyor. Hastalık süresi 12 veya 24 saat gibi çok kısa bir süreyi kapsıyor. Hastanın kendi bünyesine de bağlı olarak özellikle yaşlı kişilerde ölüme yol açabiliyor.

3.4.3 Vaka ve epidemioloji

Gasgagrne ve cellulits gibi besin zehirlenmelerinden sorumlu önemli bir patojendir.
Cl. perfingens patlama yaptığı 1980 li yıllardan beri biliniyor ve besin zehirlenmelerine sebebiyet verdiği anlaşılmıştır. 1990 lı yıllara gelindiğinde Cl. Perfingens Birleşik Krallıkta hala 2. en önemli ABD de 3. en önemli besin zehirlenmesi türüydü. Dünyada ise en yaygın tür olma özelliğini taşıyordu.
Salgınlar daha çok kantin okul ve hastahanelerde oluşmakta. Sebze türlüsü ve birçok besinde saklamadan önce çoğalabilirler.
Enteris necroticans “pib bel” in kaydedildiği tarih 1949 olup yeri Darmbrand olarak adlandırılan Kuzey Batı Almanyadadır. Sporlusuna ise Papua Yeni Ginede rastlanmıştır.

3.4.4 Ekoloji ve Besin Maddesi

Cl. perfingens daha çok insan hayvan ve soyadan bulaşır. Zehirlenmiş etin ve sebzenin, pişmiş etin, kümes hayvanının, balığın, güveç, turta ve yahni türlerinde çoğalmaya çok müsaittirler.

3.4.5 Kontrol

Salgınlarda ana faktör pişmiş bir yemeğin daha sonra soğutulmasıdır bu durumlarda çok sayıda çoğalabilirler. Eğer yemek yeterli düzeyde ısıtılmamışsa Cl. Perfingens sporlarını bırakır ve yaşamaya devam eder ayrıca bunu soğutma işleminde de sürdürür. Bu nedenle de besinle temas ve saklama yöntemlerinin çok iyi bilinmesi gerekiyor.

3.5 BACILLUS CEREUS (ishal ile ilgili olan)

3.5.1 Pathogenesis

3.3 deki bölümde gördüğümüz emetik sendromuna ek olarak B. Cereus de ishal sendromundan çok yüksek oranda sorumludur. Sporlar sıcağa besin hücrelerinden daha dayanıklı oldukları sürece kaynama ve stew yöntemi ile pişirmeyle bile yaşamaya devam edeceklerdir ve toksinlerini üreteceklerdir.
Moleküler ağırlığı ile bu patojenin entertoksinleri yaklaşık olarak 50000 Da ki bu kolera toksininin oluşması için en basit durumdur. B. Cereus’un toksinleri 45 dereceye kadar aktivitelerini sürdürebiliyor.

3.5.2 Kliniksel Bulgular ve Tahminler

8-16 saat içinde şiddetli bir karın ağrısı ile başlar sulu ishal kramplar ve seyrek olarak da kusma görülebilir.
Toparlanma 24 saatı bulurken ishalin çok şiddetli ve aşırı olması risk taşıyabilir.

3.5.3 Vaka ve epidemioloji

Birleşik Krallık, Kuzey ve Doğu Avrupada ishalsal sendromun Cl. Perfingens kaynaklı olduğu kayıtlara geçmiştir. Birleşik Krallıkta bu hastalık emetik türüne göre çok az sayıda yaygınken 1960 ve 1968 arasında Macaristanda ishalsal sendrom 3. en önemli hastalık olarak yaygındı. Gelecekde de günümüzde olduğu gibi bu hastalığa çok rastlanılacağı söz konusu.
İshalsal toksin üretimi karakteristik bir salgına neden olan olgudur ve bunun böyle olduğu kesinlik kazanmıştır.
Son zamanlarda B. Licheniformis çok fazla kusmaya sebebiyet vermesine rağmen tipik bir ishalsal sendrom olarak belirlenmiştir. Beef, köri ve patatesin B. Cereusla işbirliği yaptığı biliniyor.

3.5.4 Ekoloji ve Besin Maddesi

B. cereusun ekolojisi (ishalsal) B. Cereus (emetik) (bölüm 3.3) ile aynıdır.

3.5.5 Kontrol

Bölüm 3.3 de B. Cereus (emetik)’in bölüm 3.4 de Cl. Perfingens’in kontrolünü görebilirsiniz.

3.6 ESCHERICHIA COLI

E. coli’nin türlerinden EPEC ve EIEC’i bölüm 2 de tanımlamıştık. Bunlar toksin ürettiklerinden besin zehirlenmesine neden olanlardı bu 2 gurup entertoxenic (ETEC) ve enterohaemorrhagic (EHEC) ve işbirliği yapan diğer türler.

3.6.1 Entertoxigenic E. Coli

(a) Pathogenesis

Bulaşmasından sonra bakteri anaçevrede küçük zehirler taşıyarak hayatını sürdürmektedir. Burada hepsi ayrı türde ve eşit oranda LT (heat-laible ) ve ST (heat-stable) üretir bunlar sulu ishala ; tipik olarak az sertlikte olur kolerayla birlikte oluşur. LT nin moleküler ağırlığı 86000 Da dır. 2 tür ST açıkladık Sta ve STb zayıf bir karakterle kompleks olarak mevcuttur. Sta nın mod hareketi tam anlamıyla anlaşılmamıştır. Sonraki rolü ise CAMP türündedir.

(b) Kliniksel Bulgular ve Tahminler

12 ve 72 saat arasında semptomlar ishale karışır çok fazla şekilde karın ağrısı oluşur. Mide bulantısının çok olmasına rağmen kusma seyrek görülür.

(C) Vaka ve Epidemioloji

ETEC her gezici ishalden sorumludur ziyaret edilen yerlerde iyi hijyen ve sıcaklık koşullarına bağlı olarak gelişmekte olan ülkelerde görülür. Bu hastalık besin veya su kökenlidir. ETEC besin zehirlenmesi Birlesik Krallıkta ve ABD de az görülür. Bunun organizmasının anlaşılması oldukca zordur. Karışık kültürdeki kişilerin becerisi ve teknolojik gelişmelere göre tamamen anlaşılabilir. Kısacası ayırma teknikleri E. Coli kolonileri ve türleri ile yaptığı işbirliğiyle entertoksin üretimini gösterir.

(d) Ekoloji ve BesinTürü

Bu organizmalar birçok alt besin maddesinden ayrılır ve bunlar hayvan kaynaklıdır. Hijyenik olmayan elle temas edilen ve populasyonun yüksek olduğu yerlerde E. Coli türüne rastlanır.

(e) Kontrol

2.6.5 de görülebilir

3.6.2 Enterohaemorrhagic E. Coli

(a) Pathogenesis

Phage-encoced verocytotoxins (VTs) VT1,VT2 ve VT3 olarak ifade edilen türlerden oluşur. Bu toksinler sigha toksinleri ile çok yakın ilişki içindedirler. Verocytotoksin olarak ifade edilir çünkü yeşil afrika maymunu kökenli ve vitro virüsünü taşıdığı belirlenmiştir. Patolojik etkiler morpolojikal değişimlere ek olarak epithelial hücreler ve crilpts içindeki mitotik aktivitelere dayanır. Bu değişimler her zaman VT ile karışır ve sulu kanlı ishala neden olur.

(b) Kliniksel Bulgular

Tipik olarak Haemorrhagic colitus (HC) üretilir. İshal hastalığı ve arasıra gelen şiddetli karın ağrıları vardır.Kusma ya çok az ya da hiç yoktur. Vakaların yaklaşık olarak %10’u ciddi hastalık olarak nitelendirilen haemolytic uaremic sendrom (HUS)’ a yol açar. 2-8 gün veya 2-12 gün bile olabilir.

(c) Prognosis

Kişilerin bünyelerine göre değişen 8 günlük bir süre vardır ileri yaştaki hastalarda ölüm kayıtları da olmuştur. Potansiyel progresionu olan çocuklarda HC içinde HUS sendromu görülebilir.

(d) Vaka ve epidemioloji

EHEC, HC olarak ABD de 1982 yılında kaydedildi. Salgın ve sporsal vakalar Kuzey Amerika (özellikle Kanada), Japonya ve Birleşik Krallıkta 10000 ve 20000 E. Coli 0157:H7 bazende az şekilde ishala neden olabiliyor.

(e) Ekoloji ve Besin Maddesi

E. coli 0157 Birleşik Krallıkta ilk kez 1989 da kaydedildi. Beef ve beef ürünlerinden bulaşma oluyor. Son zamanlarda E. Coli 0157 Birleşik Krallıkta süt ürünleri ve mikrobiyolojikal ürünlerden organizmalar ineklerden insanlara geçer.

(f) Kontrol

Müşteriler hayvan kaynaklı besinleri çiğ veya pişmiş olarak özellikle beefde pişirme prosedürü ve çapraz bulaşmayla geçebilecek bir hastalığa neden olmamak için gayret göstermelidirler. ABD de birçok hastalık artmaya başladı 1994 de Amerikan Gastroentrological Fon Kurulu E. Coli 0157 için birçok yardım önerileri yayınlamıştır. Bazı öneriler salgının organizmalarla ilgili rutin testlerini içermekteydi. Bu bizim için çok kullanışlı diğer E. Coli 0157 türleri gibi mayalanır ve basitce değişebilir.
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
staphylococcus aureus


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Şu anda saat : 08:46 AM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.