Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Gıdacılar Kafe (http://www.gidacilar.net/gidacilar-kafe.html)
-   -   Asitli içecekler hızlı yaşlandırıyor. (http://www.gidacilar.net/gidacilar-kafe/asitli-icecekler-hizli-yaslandiriyor-2007.html)

Oktay SARI 20-2009 01:37 PM

Asitli içecekler hızlı yaşlandırıyor.
 
Asitli içecekler DNA'ya verdiği zararla parkinson, sinir sistemi bozukluğu ve hızlı yaşlanma gibi hastalıklara davetiye çıkarıyor.Dahiliye uzmanı Dr. İsmail Güner, asitli içeceklerin DNA'ya verdiği zararla parkinson, sinir sistemi bozukluğu ve hızlı yaşlanma gibi hastalıklara davetiye çıkardığını dile getirdi.

Güner, "Yapılan araştırmalar, asitli içeceklerde bulunan sodyum benzoat (E211) adlı koruyucu maddenin, hücrelerin 'güç istasyonu' olarak tanımlanan mitokondride DNA hasarına yol açtığını gösteriyor. Bu kimyasal maddeler de zamanla DNA'yı devre dışı bırakıyor." dedi.

Asitli içeceklerin açlığı bastırmadığını, tersine ek gıda alımını körüklediğini, bunun da obeziteye yol açtığını ifade eden uzman Dr. İsmail Güner, "Bu tür içeceklerin içersinde yer alan fruktoz ve glikoz maddeleri, obeziteyi birinci derecede tetikleyen güçlü insülin salgısına sebep oluyor. Ayrıca kafein ve fosforik asit kemik matriks proteinlerine bağlanarak çocuk ve yaşlılarda özellikle kemik döngüsünü engelleyerek osteoporoza sebep oluyor." dedi


Şu anda saat : 07:24 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.