Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Gıdacılar Kafe > Gıdacılar Kafe
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 03-2009   #1
S Moderator
 
Oktay SARI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27-07-2008
Mesajlar: 689
Tecrübe Puanı: 19
Tecrübe Puanı: 81
Tecrübe Derecesi : Oktay SARI will become famous soon enough
Oktay SARI will become famous soon enough
Post Gıda Denetimleri Ab Ve Türkiye`de Farklılık Gösteriyor

AB’deki sistemin gerek denetimler ve gerekse üretim izinleri açısından bizdeki ile tam örtüştüğünü de söyleyemeyiz çünkü AB mevzuatı bizim ülkesel koşullarımıza adapte edilerek uygulamaya konmuş bulunmaktadır” diyen GIDAKAT Yönetim Kurulu Başkanı Dr. E. Osman CABI, AB’de genelde beyana tabi üretim ve kontrollerin esas alındığını belirtiyor.
Bizdeyse beyan zorunluluğu yanında üretim yerinde önceden izin, denetim ve kontrollere ilave olarak periyodik işletme ve satış yeri kontrolleri de yapılması gerektiğinin mevzuata konmuş olduğunu söylüyor.

GIDAKAT’ı tanıyabilir miyiz?

Gıda Katkı ve Yardımcı Madde Sanayicileri Derneği (GIDAKAT), Türkiye`de tüm gıda sanayi sektörüne yönelik olarak; her türlü mamul gıda maddesi üretiminde kullanılan katkı maddeleri, katkı maddeleri karışımları ve diğer yardımcı maddeleri üreten sanayiciler ile başka ülkelerde aynı veya benzer alanlarda faaliyet gösteren sanayicileri, yoksa Türkiye`deki şirketlerini, yoksa ortaklıklarını veya yetkili temsilciliklerini bir çatı altında toplayarak aralarındaki mesleki dayanışma, yardımlaşma ve işbirliğini geliştirmek, bilgi alışverişinde bulunmak, katkı ve yardımcı madde kullanıcıları ve son tüketiciler ile iletişim içerisinde bulunmak suretiyle onların bilgi edinmelerine, bu ürünleri tanıma ve kullanma faaliyetlerine yardımcı olmak amaçlarıyla 2000 yılı Ekim ayında 8 ayrı şirketin temsilcilerinden oluşan 11 kurucu üyenin teşebbüsüyle kurulmuştur. Bugün 21 şirket (Akmaya San. Ve Tic. A.Ş., Aromsa Besin Aroma ve Katkı Maddeleri San. Tic. A.Ş., As Gıda Üretim ve Paz. A.Ş., BASF Türk Kimya San. Ve Tic. A.Ş., Beldem Gıda Tic. A.Ş., Cognis Kimya San. Ve Tic. A.Ş., Danisco A/S Türkiye Bürosu, DSM Besim Maddeleri Ltdç Şti., İREKS Gıda San. A.Ş., Katsan Gıda San.ve Tic. Ltd.Şti., Mauri Maya San. A.Ş., National Starch&Chemical GmbH&Co.KG Türkiye Bürosu, Novozymes Enzim Dış Tic. Ltd.Şti., Omya Madencilik San.ve Tic. A.Ş., Orba Biyokimya San.ve Tic. A.Ş., Özmaya San. A.Ş., Pak Gıda Üretim ve Pazarlama A.Ş., Polen Un ve Gıda Katkı Maddeleri San. Ve Tic. Ltd. Şti., Puratos Gıda San. Ve Tic. A.Ş., Rotel İç ve Dış Tic. A.Ş., Zeelandia Doruk Gıda San ve Tic. A.Ş.) temsilcisinden oluşan 27 üye ile faaliyetlerini sürdürüyor.


Gıda sektörüne nasıl hizmet veriyorsunuz, eğitim, seminerleriniz oluyor mu?

GIDAKAT, her şeyden önce gıda mevzuatındaki yasal gerekliliklere uyumu ön planda tutarak bu konuların yasal sorumlusu olan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile uyumlu çalışmayı ve dayanışmayı ilke edinmiştir. Bu çerçevede özellikle merdiven altı tabir edilen kayıt dışı üreticilerle mücadeleyi üyelerinin hak ve çıkarlarını koruma görevi kabul ederek, teknik ve sağlıklı yönden olduğu kadar, mali açıdan da bu tür üreticilerin denetim ve kontrolleri için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı yanında Maliye Bakanlığı ile de yazışma ve görüşmeler yaparak denetimlerinin yapılması yönünde girişimlerde bulunmuş, KDV oranlarının %18’den % 8’ e düşürülmesinde TGDF ile etkin rol oynamıştır. Bu çerçevede, katkı maddelerine ait çıkartılan pek çok kodeks tebliğinin hazırlanma ve değişiklik aşamalarında aktif rol almış, yasa dışı ve kayıt dışı üretim yapan bazı firmalarla mücadele ve mali konular için ilgili Bakanlıklar, kurum ve kuruluşlar nezdinde gerekli girişimlerde bulunmuştur. GIDAKAT, kendi sektörel faaliyetleri yanında yurtiçinde 2003 yılından beri TGDF ile yine 2003 yılından bu yana da yurtdışında FEDIMA (Federation of the European Union Manufacturers and Suppliers of Ingredients to the Bakery, Confectionery and Patisserie Industries) gibi üst kuruluşlara üye bulunmaktadır. GIDAKAT, geçtiğimiz ay 8-11 Ekim 2008 günlerinde çeşitli sosyal aktivitelerle teknik konuları da içeren FEDIMA yıllık Genel Kurulu’na da ev sahipliği yapmış bulunmaktadır. Derneğimizin doğrudan eğitime yönelik çalışmaları bulunmamaktadır. Ancak, katıldığımız fuarlardan bazılarında sektörel sempozyumlar düzenlenmiş bulunmakta.

Merdivenaltı üretimler sektörü nasıl etkiliyor?

Her sektörde olduğu gibi, merdiven altı tabir edilen, kayıt dışı, izinsiz, ruhsatsız çalışan üreticiler, maalesef gıda katkı maddeleri sektörünü de çok olumsuz etkilemektedir. Özellikle söz konusu ürün gıda ve gıda üretiminde kullanılan katkı maddeleri olunca durum daha da özen gösterilmesini gerektirmektedir ki; bu noktada artan kuşkular taşımamak da elde değildir. Bilinçsiz, ölçüsüz, kontrolsüz, izinsiz veya yasak bir maddeyi üretimde kullanmak eyleminin hata götürür veya mazur görülebilir bir yanı bulunmamakta.

Derneğe zaman zaman bu konularda duyumlar geliyor

Derneğimize bu konularda zaman zaman adına şikayet demesek de bazı olumsuz duyumlar gelmektedir. Çünkü Dernek bir şikayet mercii değildir ve derneğin yasal yaptırım veya kontrol erki bulunmamaktadır. Bu tür duyumlarda, derneğimiz konunun özelliğine göre, yani faturasız, kayıt dışı çalışma ve üretim/satış, üretim izinsiz mal üretme gibi yasa dışı faaliyet durumlarında, konuyu şikayet mercii olan ve elinde mevzuatla verilmiş yasal yetki bulunan Tarım ve Köyişleri Bakanlığı veya Maliye Bakanlığı’na intikal ettirmektedir.

Herkes yasalara uyarsa sorun çözülür

Çözüm önerilerine gelince, bu noktada yapılacak tek şey, herkesin yasalara, mevzuata ve her şeyden önce topluma, insan sağlığına saygılı davranması ilkesini peşinen kabul etmesi olmalıdır. Ayrıca, bu konuda otorite olan Tarım Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı’nın da yasaların kendine verdiği denetim ve kontrol görevlerini yeterince ve özenle yapması gerekmektedir.

Denetimler ne sıklıkta, bu oranı yeterli görüyor musunuz?

Denetimlerin yeterli düzeyde yapılabildiğini söyleyebilmek maalesef mümkün değildir. Yasal mevzuata göre her gıda işletmesinin Bakanlıkça yılda en az iki kez denetlenmesi gerekiyor. Fakat bunun her işletme veya üretim tesisi için bu şekilde yapıldığını da söyleyemiyoruz. Bazı işletmelere bazen 2 veya daha çok denetim yapıldığı halde bazılarına ise hiç gidilemediği de gözlenebilmektedir.

Benzemekle birlikte denetimler AB ve Türkiye arasında farklı

AB’deki sistemin gerek denetimler ve gerekse üretim izinleri açısından bizdeki ile tam örtüştüğünü de söyleyemeyiz, çünkü AB mevzuatı bizim ülkesel koşullarımıza adapte edilerek uygulamaya konmuş bulunmaktadır. AB’de genelde beyana tabi üretim ve kontroller esas alınmaktayken bizde ise beyan zorunluluğu yanında üretim yerinde önceden izin, denetim ve kontrollere ilave olarak periyodik işletme ve satış yeri kontrolleri de yapılması gerektiği mevzuata konmuş fakat ne derece uygulanabildiği tartışma konusudur.


Özellikle Uzakdoğu gibi ülkelerden “ucuz” gıda katkı maddeleri getiriliyor. Bu durum insan sağılığını nasıl etkiliyor?

Özellikle Uzakdoğu ülkelerinden ucuz gıda katkı maddesi ithalini genellemek yanlış olacak. Uzakdoğu’dan kasıt Çin ise, oradan ülkemize çok önemli miktarda Askorbik asit (C vitamini) geldiği doğrudur. Askorbik Asit gıda sektöründe çok sıklıkla kullanılan vitamin nitelikli hem katkı maddesi ve hem de bir gıda maddesidir. Askorbik asit, biyokimyasal olarak vücutta üretilememekte vücuda dışarıdan alınan Ascorbik asitin vücutta kullanılan miktarından fazlası depolanamamakta vücuttan dışarı atılmaktadır. İnsan vücudu için yararlı ve gerekli olan Askorbik Asit veya diğer tüm katkı maddeleri için her nereden gelirlerse gelsinler en önemli özelliğinin “food grade-gıda saflığında” olmaları gerektiğidir ki bu saflık derecesi de esasen ithal aşamasında Tarım Bakanlığı ilgili laboratuvarlarınca kontrol edilmekte ve ayrıca gıda sanayinde de üretimde kullanma aşamasında sanayici tarafından kontrol edilmektedir.


Orta ve küçük ölçekli firmalarda katkı madde kullanımında bir yanlışlık oluyor mu, GIDAKAT olarak bu kuruluşları bilinçlendirme gibi etkinlikleriniz oluyor mu?

Böyle bir yanlışlığın olup olmadığı, ancak bazı gözlem ve tespitlerle söylenebilecek bir şeydir. Ancak, merdiven altı tabir edilen bazı işletmelerde, daha hala bir kazan/bir kepçe ve bir usta/bir çırak mantığıyla üretim yapılabildiği düşünülürse bu tür yanlışlıkların olabilmesi her zaman için olasılık dâhilinde kalacaktır. GIDAKAT olarak bu kuruluşları eğitme gibi bir etkinliğimiz bugüne kadar olmamıştır. Esasen, topluma/halka karşı sorumluluk duyan bir üreticinin, her şeyden önce mevzuatta öngörülen ve zorunluluk arz eden bazı hususlara uyması, amaca uygun teknik eleman çalıştırması bu tür hataları önlemenin ilk adımı olacaktır. Bu konuda GIDAKAT olarak Tarım ve Köyişleri Bakanlığı denetimlerine yardımcı olmak amacıyla, pazara verilen gıda katkı maddelerinin ve bunları üreten firmaların takibi olanaklar ölçüsünde yapılmaktadır. Bu takiplerde, üründe mevzuata TGKY (Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği) ve tebliğlere aykırı bir durum tespiti halinde veya kayıt dışı-faturasız-kaçak-izinsiz üretim olduğu tespit edildiği takdirde, gerekli yasal işlemlerin yapılması için yetkili kurum ve kuruluşlara bildirimde bulunulmaktadır.


Gıda katkı maddelerinde bir otorite ( kurum ya da merci) olması gerekiyor mu?

Gıda katkı maddeleri gıdadan soyutlanamaz ve bunun için de ayrı bir otorite düşünülemez. Bu anlayış içinde, gıda katkı maddelerinin üretim, kullanım, ithalatı, satışı ve pazarlamasının da 5179 sayılı Gıda Kanunu ve bu kanuna göre çıkartılmış olan Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği (TGKY) ile Kodeks Ürün Tebliğlerine göre gıdalar konusunda yetkili otorite mercii olan Tarım Bakanlığının kontrol, denetim ve izni dahilinde yapılması tek ve en akılcı yoldur. Sektörde üreten, alan, satan, çalışan herkesin ve her kesimin yasal mevzuata, insan sağlığına, topluma saygılı davranması en büyük dileğimizdir. Bu dileğimizin aslında sektör ilgilileri ile kontrol ve denetim otoritelerinin de başta gelen görevleri olduğuna inanıyoruz.

Katkı maddelerinin dozajının yanlış ayarlanması kanserojen etkisi yapar mı?

Bu hususu da genelleyerek bu kanıya varmak bizleri çok yanlış yerlere götürecektir. Çünkü her maddenin gerekli olan dozundan fazlasını kullanmak insan sağlığı için zararlar doğurabilir. Bu zarar kanser olabileceği gibi, tansiyon sorunu da, kalp/dolaşım sistemi sorunu da, diyabet sorunu da olabilir. Örneğin yerine göre katkı maddesi vasfı kazanan şeker ve tuz dahi, ihtiyaçtan fazla ve amacına uygun kullanılmadığı takdirde çeşitli sağlık problemleri çıkartabilmektedirler. Burada önemli olan, TGKY’de kullanılmasına izin verilen katkı maddesinin, izin verilen gıdada izin verilen miktarlarda kullanılmasıdır.
__________________


=======ஜ۩۞۩ஜ=======
◄█▓░GIDA TEKNİKERİ░▓█►
=======ஜ۩۞۩ஜ=======
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ


“Hayat boyu başarılarınızın bir zeytin ağacı kadar köklü ve sağlam,
Mutluluklarınızın yeni filizlenen yemyeşil bir zeytin dalı gibi sürekli,
Yaşamınızın zeytinyağı ile daha sağlıklı ve güzel olması dileğiyle...”

DENETİMSİZ GIDAYA HAYIR
Oktay SARI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Pastane ,fırın denetimleri nasıl yapılır,hangi kriterler göz önünde bulundurulur? füsun Yardımlaşma 0 18-2009 01:12 AM
İşte Türkiye gerçeği. FoodyIdeas Mesleğimizde Çözülmesi Gereken Sorunlar 1 18-2008 12:10 AM
Tarihi Maça Saatler Kaldı!(Türkiye-Almanya Yarı Final Heyecanı) Muhittin YILMAZ Spor 2 26-2008 03:15 PMŞu anda saat : 03:24 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.