Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Gıdacılar Kafe > Gıdacılar Kafe
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 24-2008   #1
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 40
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart Gıda Mühendisleri Odasından Yorumlar

23-09-2008
CANER EREN

GMO İstanbul Şube Müdürlüğü Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İbrahim Kaya bu akşam saat 20:00 - 22:00 arasında Habertürk televizyonunda Erdoğan Aktaş ve Ece Temelkuran'ın hazırladığı ve gıda güvenliği konusunun konuşulacağı " Türkiyenin Nabzı " adlı programa konuk olarak katılacaktır.
23-09-2008
CANER EREN

İstanbul şubeden mail gelmiş.Paylaşmak istedim.Bence tüm üyelere duyurulması gereken bir canlı yayın programı.
23-09-2008
FATİH ÇELİK

paylaşımınız için teşekürler
23-09-2008
GÜLDEN ERDOĞAN

program sona yaklaştı, şu an veteriner hekim bodası başkanı konuşuyor.
sonuç:ağlamak istiyorum.neden daha konuşkan biri gitmediki bizden programa......
23-09-2008
İBRAHİM ZORBA

bizim başkan pek iyi konuşamadı.Dersine iyi çalışmamış
24-09-2008
İBRAHİM KAYA

Yorum yapanlara teşekkürler.
Evet haklısınız. Daha fazla konuşabilirdik. Yada konuşmamıza daha fazla fırsat verilebilirdi. Bu da biraz diğer katılımcılardan kaynaklandı. Çok söz kesmek, sözü uzatmak, polemik yapmak, başkasının konuşma hakkını ihlal etmek genel olarak hoş görüntüler değil. Bunları yapmamaya çalıştık. Sonuçta programı başkası yönetiyor. Ayrıca program, daha önce konuşulan gündeminin çok dışına çıktı.

Daha fazla gıda mühendisi istihdamı gerektiği konusunu dile getirdik, son 4 yılda yapılan gıda müh. istihdamının ne kadar az olduğunu söyledik. Sorumlu Yöneticilikle ilgili havuz oluşturulması , maaşların belirlenen tavan ücretten bu havuz tarafından ödenmesi ile gıda güvenliği konusunda daha iyi yol alınabileceğini dile getirdik. Bunları söyleme fırsatı bulmak bile ilk etapta olumludur diye düşünüyorum.
24-09-2008
KADİR DAĞHAN

Ibrahim Başkana tesekkür ediyorum.Gercekten de baslangıc olarak önemli buluyorum. Bizim icin iyi kötü konuşmanın ötesinde sesimizi ve isteklerimizin duyurulması daha onemlidir.İbrahim de bu konuda elinden geleni yaptı bence.Tekrar tesekkurler.
24-09-2008
ABUZER KARADAĞ

Olumlu veya olumsuz yorum yapmamız normal.İnsan keşke şunu da söyleseydi diyor ama bizim için büyük bir gelişmeydi. İbrahim beye teşekkür ediyorum. Özellikle program yöneticileri gıda konusunda bilgi almak için ibrahim beye dönmeleri güzeldi. Tarım bakanlığı, gıda denetimlerine veteriner çıkarsa da programda gerekli görmemişler ve çağırmamışlar, bu da hoşuma gitti. İstihdam konusunda, gıda mühendislerinin 2004 ten buyana ne kadar komik bir sayı atadığının vurgulanması çok güzel oldu.Tarım bakanlığı da söyleyecek bişeyleri olmadığı için teşrif etmemişler. Umarım bundan sonra Gıda terörünün ne kadar ciddi boyutlarda tehlike arz ettiğini anlarlar ve bu işin bilimini okuyan bizlere değer verirler.
24-09-2008
FATİH ÇELİK
2 haftadır gazeteye çıkıyoruz, şimdide TV . bunlar olumlu gelişmeler. bazı eksiklikler ve yanlış anlamalar olsada bu bizim reklamımız. önce merak edilecek, sonra araştırılacak, sonrada bilgi danışılan olacağızdır. mesleki saygılar
24-09-2008
MUHİTTİN YILMAZ

daha çok zıraat mühendisleri odasının başkanı konuştu ve daha çok gıda ile alakalı kısmını...hatta sitrik asitin E202 dedi programda.Ve katkı maddeleri ile alakalı konuşmaları yarım yamalak oldu bence.İbrahim başkan hakkında olumlu yada olumsuz eleştiri yapmayacağım ancak.

Ben olsaydım programda şu saptamayı mutlaka yapardım.


Zıraat mühendislerinin görevi meyveleri sebzeleri ve her türlü gıdayı tarlalarda bahçelerde ağacın üzerinde yada kontrollerini yapmaktır.veterinerlerin görevi sağlıklı bir şekilde bakımları yapılmış hayvanların kesilmesi ve et kalite kontrollerinin yapılması aşamasında devreye girerler.Ancak gıda mühendisliği meyve sebzeyi zıraat mühendislerinden tarlada,kesilen hayvanları modern kesim tesislerinde teslim alır ve her türlü zehirlenmelere karşı gıdanın ambalajına girdikten sonra tüketicinin tabağına gelinceye kadar hatta bir problem olduğunda yenilen gıdaların hangi zehirlenmelere yol açtığını araştıran gıdanın çok büyük bir kısmını içine alan mühendislik hizmetidir.

Bence bu mesaj verilmiş olsaydı daha doğru olurdu.Mesela biz birer gıda mühendisi olarak köy sosyolojisi dersi aldık.Şimdi kalkıp ben şöyle bir cümle kurabilirmiyim.Tüm meyve ağaçlarına hangi ilaçlar atılır biliyorum.et sığırcılığı şu sekilde yapılır hayvanlara vurulması gereken aşılar şunlardır,işte süt sığırcılığı şu seklilde yapılır,bizde bu dersleri kısmen gördük.Ama kalkıp bir zıraat mühendisi odası katkı maddelerinin insan sağlığına hiç bir olumsuz etkisinin olmadığını söylüyor.verilen aralıklarda kullanılırsa zarar vermezmiş.bunu söyleyen bir zıraat mühendisi.Bunu böyle demek bir kere doğru olmaz her katkı maddesi ile alakalı bu cümleyi söyleyemeyiz.Ama bu cümle gıda mühendisi tarafından daha derli toplu usulune uygun söylenmeliydi...

Neyse en azından bu tip programlarla tartışmaların yapılması bile güzeldi.

Ama daha etkili olmak lazım zıraat mühendisinin gıda ile alakalı konularda ibrahim başkanın ağzından laf alması beni üzdü biraz.Hepsi bu...
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 24-2008   #2
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 40
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart

Ortada Bir havuz projesi var bu doğrudur,birde sorumlu yöneticilik çıkmazı.Zıraat mühendisliği kendi içinde bahçe bitkileri tarla bitkileri bitkisel üretim vs vs ayrılıyor.

Şimdi bu bölümlerden mezun ola arkadaşların Gıda üretim aşamalarını bilmesi söz konusu değildir.Dolayısıyla üretim yapan bir işletmede bu arkadaşların sorumlu yöneticilik yapmaları ne kadar fayda sağlar.<düşünün toprak bölümü mezunu yada bitkisel üretim mezunu bir arkadaş etin işleme teknolojisinden ne anlar.Bunu bir küçümseme olarak söylemiyorum çünkü bende bitki isimlerini bilmem ağaçlardan anlamam çünkü bunun eğitimini almadım.Düşünün Bir kiraz bahçesi kurulacak beni sorumlu yönetici olarak kiraz bahcesine götürüyorlar.Ben ne anlarım Kiraz bahçesinden.Mesleğimizin sınırları net bir şekilde ifade edilmelidir.Ve bu çıkılan platformlarda bu ayrım yapılmalıdır.Havuz sistemini sorumlu yöneticiliği tartışan bir zıraat mühendisi olmamalıdır.Gıdanın kısmı konularında zıraat mühendisleri sorumlu yöneticilik yapabilirler onlarada bazı konularda ihtiyaç duyulabilir.

Ayrıca şunuda ifade edeyim Türkiyede uygulamanın böyle olduğuna bakmayın Ziraat Mühendisliği dünyada çok değer gören bir meslektir.Bir çok alanda zıraat mühendislerine ihtiyaç vardır.Mesela sorumlu yöneticilik gibi her köye zıraat mühendisliği şartı getirilebilir.Bence zıraat mühendisleri köylülere yol gösterme yoluna gitmelidirler.Köylünün verimini artırmak gibi.Bakın buda güzel bir proje olurdu.Köylü insanlar ağacını ilacını tanımıyor.Köylerimize teknoloji girmemiş bence zıraat mühendisleri işletmelere girip sorumlu yöneticilik yapacağına köylere açık araziye çıksınlar.

Gıda Mühendislerine ne kadar ihtiyacımız varsa Zıraat mühendislerine 2 kat daha fazla ihtiyacımız var ama zıraat mühendisi arkadaşlar bunun farkında değiller.
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 25-2008   #3
Moderator
 
Üyelik tarihi: 20-05-2008
Mesajlar: 390
Tecrübe Puanı: 34
Tecrübe Puanı: 1803
Tecrübe Derecesi : inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future
inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future
Standart

Program hakkında bilgim yoktu,izleyemediğim için üzüldüm.Televizyonda yer almak ve gıdanın gerçek sahiplerinin GIDA MÜHENDİSLERİ olduğunu duyurmak gerçekten bizim için olumlu.
Malesef ülkemde bazıları aldıkları 1-2 dönemlik derslerle kendilerini o mesleğin uzmanı sanıyolar ki ;sanmakla da kalmayıp bi güzel ahkam bile kesiyolar(kendi çaplarında.)Ki bu ahkam kesen arkadaşların asıl uzmanlık alanları kendi mesleklerini değil başkalarının mesleklerini icra etmektir.Hatırlarsanız zamanında sınıf öğretmeni olarak atanan birçok ziratçi vardı.....
Tohumu toprakla buluşturup ürünü en güzel şekilde yetiştirmek ziraat mühendisinin işidir.Ürünün toprakla bağlantısı koptuktan sonra GIDA MÜHENDİSİNE teslim edilmelidir.Böylece ürün uygun işlem basamaklarından geçip gıda olarak tüketime sunulabilsin.

Siz hiç bir diş hekiminin sezeryanla doğum yaptırdığını gördünüz mü??Eğer böyle bişey olsaydı doğan çocukların kolları,bacakları vs organları mazallah kopardı veya ne bileyim yaralanırdı.(zavallı anneyi hiç söylemiyorum bile!!)
Başarılı bir gelecek,sağlıklı genç nesil ve uzun bir ömür için LÜTFEN HERKES KENDİ MESLEĞİNİ EN İYİ ŞEKİLDE YAPSIN,KENDİ ALANINDA UZMANLAŞSIN....
inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 25-2008   #4
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 40
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart

Tohumu toprakla buluşturup ürünü en güzel şekilde yetiştirmek ziraat mühendisinin işidir.Ürünün toprakla bağlantısı koptuktan sonra GIDA MÜHENDİSİNE teslim edilmelidir.Böylece ürün uygun işlem basamaklarından geçip gıda olarak tüketime sunulabilsin.

yani yukarıda nalatmaya çalıştığım olayda bu o programa çıkan gıda mühendisi arkadaşım bunu söyleyebilmeli.Oraya gelen arkadaş sorumlu yöneticiliği savunuyor havuz sistemini savunuyor ama bunu neden yapıyor acaba?

İnci hanımında dediği gibi Tohumu toprakla buluşturup ürünü en güzel şekilde yetiştirmek ziraat mühendisinin işidir.Ürünün toprakla bağlantısı koptuktan sonra GIDA MÜHENDİSİNE teslim edilmelidir.O programda ben hep bunu bekledim ama zıraat mühendisleri odası başkanı sitrik asitten,katkı maddelerinden bahsediyor.bende televizyona çıkıp doktorluk öyle değil bunu şöyle yapalım demek durumunda kendimi hiç görmem.Kaldıki doktorlar bile uzmanlık alanlarına göre birbirlerinin işine bile karışmıyorlar.Kulak-burun-boğaza bakan birisi apandisit ameliyatına girmiyor.Ama ziraatçi arkadaş bizim başkandan daha fazla ahkam kesti yani.özellikle gıda konularında buda hayret veren bir durum
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 25-2008   #5
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 43
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 82
Tecrübe Puanı: 5802
Tecrübe Derecesi : Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Standart

yaa evet program hakkında bilgimiz yoktu tühh be kaçırdık...keşke burdan da duyuru yapsaydın sevgili müdürüm muhittin...üzüldüm bak şimdi...
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 25-2008   #6
Moderator
 
Üyelik tarihi: 20-05-2008
Mesajlar: 390
Tecrübe Puanı: 34
Tecrübe Puanı: 1803
Tecrübe Derecesi : inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future
inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future
Standart o

Ortak bir havuz projesinden söz ediliyor.Bu projenin detayı ve açıklaması hakkında yeterli bilgi sahibi değilim.Yaptığım kısa bilgi taramasından sonra bilgi arşivinden aşagıda ki yazıya ulaştım.Sizinle paylaşmak istedim.Bu konu hakkında güncel verileri olan arkadaşlarım lütfen bilgilerinizi paylaşınız.

Unutmayın ne kadar bilgili olursak,o oranda güçlü de oluruz....Gıda Güvenliğinde Denetçi Tartışması


AB’ye uyum sürecinin en önemli ayaklarından gıda güvenliği ve denetimi, Tarım Bakanlığı’nın "Tarladan Sofraya Güvenli Gıda projesi" ile sağlanmaya çalışılıyor. Proje kapsamında tarım sektöründeki danışman sayısını 2 bin 500’e çıkaran Bakanlık, gıda sektöründe de yeminli mali müşavirlere benzeyen gıda denetçilerini uygulamaya koymaya hazırlanıyor. Bakanlık bu amaçla 5179 sayılı Veteriner Hizmetleri, Gıda ve Yem Kanunu Taslağı’nın Resmi Kontroller başlıklı 27. maddesine "Bakanlık, resmi kontroller ile ilgili uygun göreceği görevler için kişi veya kuruluşları görevlendirebilir.

Bakanlık görev verdiği kişi veya kuruluşları denetler" ifadesini ekledi. Denetimin hangi kurumlara verileceği ve denetçilerin yetki alanı ise ancak yönetmeliğin oluşturulmasıyla ortaya çıkacak. Gıda Mühendisleri Odası (GMO) ve Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) yetkilileri, uygulama ile 1995 yılından bu yana işyerlerinde bulunması zorunlu olan sorumlu yöneticilik müessesesinin kaldırıldığını, böylece denetmen sayısının azalacağını belirtiyor. Her iki kuruluşa göre gıda denetmenler özel firmalarda çalışmamalı. Bunun yerine ortak bir havuzda buluşturulmalı. Gıda sektörü temsilcileri ise yetki verilecek özel işletmelerin belirli standartlara sahip olması gerektiğini savunuyor.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşarı Vedat Mirmahmutoğulları, gıda sektörüne yeminli denetçi sisteminin getirileceğini söyledi. Buna göre her bir işletme denetçilere zimmetlenecek ve devletin denetimlerinde bir sorun çıkması halinde de söz konusu denetçiler sorumlu olacak. Türkiye’de 480 bin gıda ürünü satan işletme olduğunu, buna karşın denetmen sayısının 5 bin 500’le sınırlı kaldığına dikkat çeken Mirmahmutoğulları, "Gıda kontrolörü sayısını ne kadar yükseltirsek yükseltelim yeteri denetim sağlanamıyor. Bu nedenle gıda yasasına böyle bir tanım koymayı uygun bulduk. Bu uygulamayla gıda şirketlerine de sorumluluklar yüklenerek gıda güvenliğinde önemli yol alınacak" dedi.

Denetmen Sayısı Artmaz Azalır
Aynı koşullarda üretim yapan gıda işletmelerinin bir diğer gıda işletmesini denetlemesinin ciddi sorunlar yaratacağına işaret eden ZMO Başkanı Gökhan Günaydın, "Sorumlu yöneticileri bir havuzda toplamak lazım. Bu denetmenler düzenli aralıklarla ve farklı işyerlerini denetlemeli. Normal işyerleri bu havuza o çalışanların masraflarını karşılamalı" dedi.

Sektörün görüşüne açılan taslağın denetmen sayısında artış sağlamadığına da dikkat çeken Günaydın şunları kaydetti: "Aksine eskiden bütün iş yerlerinde bulunması gereken sorumlu yöneticilik müessesesini şimdi yalnızca AB’ye akredite olmuş işyerlerine daraltıyor. Dolayısıyla orta vadede geçmişe göre daha olumlu bir gıda adımı yok. Aksine daha olumsuz bir denetleme getirilmeye çalışılıyor. Bu da halk sağlığını tehdit eden yetersiz gıda güvenliği kavramını sürdürüyor."

Özel Sektöre Devir Mümkün Değil
Kamu otoritesinin ceza kesme, mala el koyma, ürünü piyasadan toplatma, imha kararı alma gibi kamu erkine ait yetkileri özele devretmesinin hukuken mümkün olmadığına işaret eden GMO Başkanı Petek Ataman, "Birtakım kişi ya da kuruluşlara denetim görevi yüklense dahi; Bakanlığın, tespit edilen olumsuz durumlara anında müdahale edebilecek sayıda ve donanımda elemana sahip olması şart" dedi. Ataman, denetçilere yarı resmi bir tanım getirilerek, bu kişilerin işverenin çalışanı tanımından çıkartılması ve işletme büyüklüğüne göre 1 veya daha fazla işyerinden sorumlu tutulması gerektiğine dikkat çekti.

Uygulamanın iyi niyetli bir girişim olduğunu belirten Türkiye Gıda İşverenleri Sendikası (TÜGİS) Başkanı Necdet Buzbaş da, Bakanlığın görevlendireceği denetçi kuruluşların EN 45004 (ISO 17020) şartlarını yerine getirmesi gerekliliğinin gözden kaçınılmaması gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Referans Gazetesi / Özgül Öztürk
inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 25-2008   #7
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 43
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 82
Tecrübe Puanı: 5802
Tecrübe Derecesi : Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Standart

Bir alışveriş merkezi yöneticisinin yöneteceği ciro göz önüne alınırsa bir CEO'nun sorumluluklarını taşıması bekleniyor. Sadece sektör deneyimi ise yeterli görülmüyor.

Peki alışveriş merkezi yöneticisi unvanı taşıyacak kişilerin nasıl niteliklere sahip olması bekleniyor? Sonuçta örneğin sadece Akmerkez'in yıllık cirosu 60 milyon doları buluyor. Dolayısıyla bu büyüklükte bir ciroyu yönetecek kişinin adeta bir CEO'nun özelliklerini taşıması gerekiyor. Alışveriş merkezi yöneticiliği başta perakende olmak üzere, birçok bilinen yönetici tanımlarından farklı inisiyatifler gerektiriyor. Yönetici adayının alışveriş merkezlerinde müdür olabilmesi için sadece pazarlama, perakende, müşteri ilişkileri değil güvenlikten kiracı ilişkilerine, otopark yönetiminden pazarlamaya, reklam faaliyetlerinden işletmeye kadar birçok konuda bilgi, deneyim ve öngörü sahibi olması gerekiyor. Alışveriş merkezi yöneticilerinden beklenen diğer bir özellik de yönetme, karar alma ve ekip kurma özelliğine sahip olmaları. Ayrıca şirket bünyesinde bulunan iş geliştirme, inşaat, mimari ve kiralama departmanlarıyla da yakın ilişkiler içinde olmaları şart.

Perakende deneyimi yetmez
Sektör uzmanları, özellikle mağaza yöneticisi olarak kariyerine başlamış kişilerin perakendede daha büyük ölçekli işletmeleri yönetmek konusunda tecrübe kazanmaları halinde bu alanda başarılı olma şanslarının büyük olduğuna inanıyor. Üniversitelerde bu alanla ilgili bölümlerin bulunmaması sıkıntı yaratsa da sektörel deneyim, kariyer yapmak için büyük şans. Türkiye'de şimdiye kadar yapılan alışveriş merkezi yönetici transferlerinin yapısı, şirketlerin ortaklık durumuna göre farklılıklar gösteriyor. Danışman şirketlerin belirlediği kişiler veya şirket bünyesinde yetişmiş deneyimli personel genellikle ilk tercih oluyor. Bir alışveriş merkezi yöneticisi olmak için illa o sektörden gelme şartı aranmıyor. Alışveriş merkezi yönetimleri işletme yapısı içinde yetişmiş kişilerin tecrübesini çoğu zaman yeterli buluyor. Şirketlerin yaptığı yönetici transferlerinde danışmanlık firmalarından alınan yardımla, adayların yönetim tarafından belirlenme ihtimalinin neredeyse eşit olduğunu belirten Human Resources Management Kurucu Ortağı Aylin Nazlıaka, "Ancak şirket konsorsiyum ise danışmanlık şirketlerinin bulduğu adaylar ortaklar tarafından daha rahat kabul ediliyor" diyor. Yönetici seçiminde eğer yabancı sermeyeli bir girişim değilse yurtdışından transferlere de rastlanmıyor. Hatta Nazlıaka yabancı sermayeli şirketlerin dahi iç pazarı iyi tanıyan Türkiye'de yetişmiş adaylara rağbet gösterdiğini belirtiyor. Nitekim tanınmış alışveriş merkezlerinin yöneticilerinin kariyerler yolculukları da Nazlıaka'nın sözlerini doğrular nitelikte. Örneğin Olivium Outlet Centre Genel Müdürü Orhan Murat İzci, Uludağ Üniversitesi Pazarlama Bölümü'nü tamamlamasının ardından Komili'de satış müdürü olarak başladığı kariyerine Beltaş, Makro Süper Center'da pazarlama ve mağazalar müdürlüğü görevinde devam etti. İşletmecilik alanında sektörde deneyim kazanan İzci ardından 1999 yılında İstanbul'un ilk outlet centerı olan Olivium Outlet Center'a genel müdür olarak transfer oldu. Günde ortalama 25 bin kişinin ziyaret ettiği Armada Alışveriş Merkezi Yöneticisi Ercüment Alptekin ise ODTÜ Mühendislik Fakültesi'nden mezun olduktan sonra perakende sektöründe farklı şirketlerde çalışmış. Altı yıldır alışveriş merkezi yöneticiliği görevini yürüten Alptekin, Armada'dan önce Çorlu'da Orion Alışveriş Merkezi'nde genel müdürlük yapıyordu. Cevahir alışveriş merkezi genel müdürlüne ise 2007 başında yine sektörel deneyimi olan ve daha önce Bursa As merkezin genel müdürlüğünü yapan İlham İnan Dündar getirilmişti.

Yabancı yatırım artırıyor
Egon Zehnder International Yönetici Ortağı Murat Yeşildere, Türkiye'ye gelen yabancı şirketlerin yeni yöneticilerin yetişmesine katkıda bulunduğunu ve bu tabloyu değiştirdiğini belirtiyor. Yeşildere, "Henüz otuzlu yaşlarında, altı yedi yıllık tecrübeye sahip yöneticiler büyük alışveriş merkezlerinin başına getirilmeye ve başarılı olmaya başladı" diyor. Perakendenin alt segmentlerinde yöneticilik yapmış isimlere bu alanda yöneticilik yapma fırsatı doğacağını belirten Yeşildere, özellikle yurtdışı tecrübesi elde etmiş kişilerin başarılı olacağını söylüyor. Alışveriş merkezlerinin hem yapımı hem yönetimini üstlenen Ece Grubu'na bağlı Ece Türkiye, yeni mezunları alıp mağaza yöneticiliği alanında eğitiyor. Yönetici adaylarını yurtdışına yollayan şirket, böylelikle sektörün kalifiye eleman ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılıyor. Şu anda İstanbul Beylikdüzü Migros, Ankara ve Antalya Migros Alışveriş Merkez'lerinin yönetiminin haricinde Metrocity, CarrefourSA Maltepe Park, Town Center'ın da işletmesini yürüten Ece Türkiye'nin alışveriş merkezi yönetimi departman müdürü Özgür Bekiroğlu, sektörün yatırım ve yönetim açısından çok cazip olduğunu belirtiyor. Ancak Bekiroğlu'na göre sektörde yaşanacak hareketlilik sadece alışveriş merkezlerini açmak, en ünlü uluslararası marka ve zincirleri Türkiye'ye getirmekle bitmiyor. Uzun vadede, bu alışveriş merkezlerinin yönetiminin doğru ve profesyonel kadrolarla yapılması çok önemli. Bekiroğlu, "Şu anda Türkiye'de yeni açılacak alışveriş merkezlerinde müdür veya yönetici olacak kadar yeterli bir yönetici havuzu bulunmuyor. Biz, ortaklarımız Alman Ece Projektmanagement ve Amerikalı General Growth Properties GGP) gibi, alışveriş merkezlerinde ihtiyaç olduğunda göreve başlayacak şekilde yetiştirilmek üzere alışveriş merkezi müdür adaylarını istihdam ediyoruz" dedi.
İpek ALPKÖKİN
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 16-2008   #8
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 06-10-2008
Mesajlar: 11
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : fatihakca14 is on a distinguished road
fatihakca14 is on a distinguished road
Standart

Arkadaşlar Eskişehide AB Gıda denetim uzmanlarını katılımları ile gerçekleşen RTP (bolgesel eğitim) seminerine katıldım.Beliçka,Finlandiy
a,İrlanda ve ingiltereden gelen temsilciler vardı.Adamlar gıda güvenlik sistemlerini oturtmuşlar.Gıda denetimleri paralı imiş.mesela belçikada denetimin saati 180 eoroymuş.Dolayısıyla irmalar kendiini düzeltmek istyor.Para ödememek için.Birde yasal işlemler uygulanabilir duurmda esneklik payı çok.Bizde ise hiç uyarı esneklik yok direkt ceza yazın diyorlar.Cezaların uygulanabilirliği yok.Bu konuda değerli siz meslektaşlarımında fikrini almak isterim.
iyi çalışmalar..
Fatih AKÇA
Gıda Mühendisi
Sivrihisar-ESKİŞEHİR
fatihakca14 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 18-2008   #9
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 18-10-2008
Mesajlar: 6
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : harunozdal is on a distinguished road
harunozdal is on a distinguished road
Standart

Okudum...Okudum...ve okudum yani arkadaşlar.Bir yorumda bulunamıyorum.Çok büyük ümitlerle geldiğim gıda mühendisliği bölümünde son yılım yani 4. sınıf oldum.Yazılanlara bakılırsa beni çok çetin bir iş arama macerası bekliyor.Biliyorum yeterli olan herkese iş var, aslında beğenmek mesele.İnsan bazen mesleğimize yapılanları hazmedemiyor.Gördüğüm o kadar derse, yaptığım o kadar deneye karşılık sadece mesleğime prestij istiyorum.Kesin cizgilerle belirtilmiş bir meslek istiyorum.İş verenler tarafından fuzuli masraf olarak görülmeyen bir meslek istiyorum.Ya kısacası ben saygı istiyorum...Açıkçası gıda mühendisi nedir diye soran, hala bizi aşçı sanan yada bizim tadımcı olduğumuzu sanan insanlar daha doğrusu kitleler karşısında sadece susmak istiyorum...GELECEĞİMİ DÜŞÜNMEKTEN YORULDUM...
harunozdal isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 23-2009   #10
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 23-03-2009
Mesajlar: 8
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : ziraatmuhendisi is on a distinguished road
ziraatmuhendisi is on a distinguished road
Standart

sevgili muhittin

seni hezeyanlar içinde gördüm. kaygıların bence çok yersiz dostum ve yanlış hedef seçmişsin. gıda mühendisleri dostlarımız biz ziraatçilerin bu konudaki en büyük destekçisi iken sen neden bu kadar ucuz komik ve basit şeylerin peşindesin. lütfen vazgeç bu tutumundan.

havuz sistemi dediğin şey ziraat kimya ve gıda mühendisleri odalarının beraber verdikleri bir karardır. konu ile ilgili bütün çalışmalar ortak yürütülmektedir. nasıl diyebilirsin ki ziraatçi ne hakla havuzdan bahsetti !

unutma dostum ziraat mühendisleri bu yetkiyi siyasi atraksiyonlarla köylü kurnazlığıyla yada işsiz kaldıkları için almadı. yaklaşık 10 yıl önce konu ileilgili tüzük ve yönetmelikler çıktığı zaman . gıda, ziraat, kimya, makine ve petrol mühendisleri ile veteriner hekimler hakkında yetkiler belli idi. buna tarım bakanlığında bakanlıkta görev yapan her meslekten uzman kişiler ve üniversiteler tarafından oluşturulmuş akademisyenlerden oluşan bir kurul karar verdi .

senin kendince yürüttüğün mantıklar bu gerçeğin karşısında hiç bir şey değildir.
lütfen zamanını boyle boş şeylere harcama ve unutma ki ziraat mühendisleri bu yönetmelikten çok çok önce bile , zaten gıda sanayiinde söz sahibi bir meslekti.
sitrik asiti de bilir ziraatçi katkı maddelerinide bilir ayrıca liseden fenbilimleri mezunu olan herkes gıda bilimi konusunda ezberi bilgileri okuyarak öğrenir elbet derdiniz buysa içiniz rahat olsun dostum.

ayrıca bak muhittin yılmaz zeytin hakkında ne güzel tarımsal bilgiler vermişsin
bknz: http://www.gidacilar.net/sofralik-si...620.html?t=620
neden verbiliyorsun bu bilgileri çünkü okulda bunları öğrendin. hasatı bile anlatmışsın maaşallah. işte sana hasat harman tasnif depolama anlattıkları gibi, bize de gıdaların işlenmesini konseratif gıdaları un sanayini meyve sularının nasıl üretilmesi gerktiğini anlattılar. çünkü mesleklerimiz iç içe geçmiş durumda dostum aslında her gıda mühendisi bir miktar ziraat mühendsi her ziraat mühendisi ise bir miktar gıda mühendisidir değil mi ?
hatta biz ziraat mühendisleri bitki liflerini tekstil için iplik örmeye hazır hale getircek kadar işleriz, pamuğun üzerinden kavını sıyırıp biyo etonol üretiriz, tıbbi alanda kullanılan uçucu yağları üretiriz yani her türlü tarımsal ürünü mesleki formasyonumuzu aşmayacak şekilde işleyebiliriz çünkü bütün bunların eğitimini yeterince alıyoruz dostum.
ancak görüyorum ki senin bunlardan haberin yokmuş.

vay efendim ziraatçi sadece ve sadece üretir ben tarladan alırım işin en rantabl kısmını üstlenirim bir güzel köşeyi dönerim hadi ordan! hadi ordan! o senin tanımın arkadaşım.
ziraatçi üretir, tasnif eder, taşır, depolar, işler ! bizim kendi mesleki tanımımız işte budur ve başka hiçbir tanım bizleri ilgilendirmez. itraz varsa yargı yolu açıktır.

hiç bir meslek kendi yetki sınırlarını belirlerken bir başka mesleğin yetki sınırlarını daraltamaz. bunu hele de bu şekilde basit ve münferit tanımlamalarla kotarmak asla mümkün değildir. zira kanun vardır, yetkili kurumlar vardır ve meslek odaları vardır ve bu kurumlardan çıkan kararlara göre de ziraat mühendisleri bugün kendi alanlarında sorumlu yöneticlik yapabilmektedirler. anladın mı muhittin.
ziraatmuhendisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Şu anda saat : 05:00 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.