Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Gıdacılar Kafe (http://www.gidacilar.net/gidacilar-kafe.html)
-   -   gıda mühendisligi koordinasyon kurulu oluşturuldu (http://www.gidacilar.net/gidacilar-kafe/gida-muhendisligi-koordinasyon-kurulu-olusturuldu-2913.html)

nurten kahraman 08-2010 09:13 PM

gıda mühendisligi koordinasyon kurulu oluşturuldu
 
Gıda Mühendisliği Koordinasyon Kurulu oluşturuldu

5 Haziran Cumartesi günü Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampusu’nda, Gıda Mühendisliği Bölümü’nün ev sahipliğinde, Gıda Mühendisleri Odası (GIDAMO) tarafından düzenlenen ve Üniversitelerin Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanları veya temsilcilerinin katılım sağladığı bir Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantı sonrasında GIDAMO Başkanı Petek Ataman imzasıyla yayınlanan açıklamada, toplantıya üniversitelerden 23 Gıda Mühendisliği Bölümü’nün başkanları veya temsilcilerinin katılım sağladığı ve bu oluşumun “Gıda Mühendisliği Koordinasyon Kurulu” adı altında kurumsallaştırılmasına ve süreklilik sağlanmasına karar verildiği bildirildi.

Açıklamada toplantının, üniversitelerdeki Gıda Mühendisliği eğitimi ve bulunduğu noktanın tartışılması, gıda sektörü ve gıda mühendisliği ile ilgili çözüm bekleyen sorunlara yönelik genel bir değerlendirme yapılması, Mecliste görüşülen yasa tasarıları hakkında karşılıklı bilgi alışverişinde bulunularak son gelişmelerin aktarılması, gelecekte yapılabilecek çalışmaların değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirildiği de belirtildi.

Yeni oluşturulan Kurul’un Nisan ve Ekim aylarında olmak üzere yılda iki kez toplanması, bir sonraki toplantının da 22–23 Ekim 2010 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Açıklamada, Kurul’a paydaş olarak, gıda sektöründen çeşitli Sivil Toplum Örgütlerinin, ilgili Meslek Odaları’nın ve TÜBİTAK’ın davet edileceği bilgisine de yer verildi. Gıda Mühendisliği Koordinasyon Kurulu’nun hızlı iletişim sağlayabilmesi için bir mail grubu oluşturulacak.

Toplantı sonrasında, “Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu Tasarısı” hakkında bir de deklarasyon yayınlandı. Deklarasyonda, yeni Tasarının tüketici sağlığını riske atacağı ve 20 bin mühendisi işsiz bırakacağı belirtildi. “Bir yandan her işverenin 1 kişi istihdam etmesi çağrıları yapılırken, diğer taraftan işsizliğe neden olacak böylesi bir Tasarı’nın TBMM’ye sunulmasını anlayabilmek oldukça güçtür” ifadesine yer verildi.


Şu anda saat : 03:37 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.