Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Gıdacılar Kafe > Gıdacılar Kafe
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 29-2009   #1
S Moderator
 
Oktay SARI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27-07-2008
Mesajlar: 689
Tecrübe Puanı: 19
Tecrübe Puanı: 81
Tecrübe Derecesi : Oktay SARI will become famous soon enough
Oktay SARI will become famous soon enough
Thumbs up Gıda ve içecek sektöründe inovasyon

Tüketicinin gelecekteki seçimlerini neler belirleyecektir? Bu seçimi önceden tahmin edebilir miyiz?

Fred Brouns
Maastricht Üniversitesi Tıp Fakültesi, Sağlık ve Hayat Bilimleri, Hollanda


Geçtiğimiz son 20-30 yılda çok fazla sayıda yayın, kişisel olarak sağlıklı olabilmenin temel şartının uygun bir hayat biçimi olduğunu ve sağlıklı bir diyetin hastalıklardan korunmada büyük öneme sahip olduğunu ortaya koymuştur.

Buna bağlı olarak, “Beslenmeyle İlgili Sağlık” gıda ve içecek sektöründe inovasyonun önünü açan temel faktörlerden biridir. Bu bağlamda, gıda sektörü birden fazla sağlık kaygısı ve ilgili hastalıktan korunma önlemini hedeflemektedir. Sağlık kaygısı ve korunma önlemleri hedeflenen hastalıklar şunlardır: Obezite, Beyin yaşlanması, Osteoporoz, Kardiyovaskular hastalıklar, Görme, Bağışıklık, Stres azaltma, Kanser, Çocuk Sağlığı/Geliştirme, Menapoz, İnflammasyon(İltihap), Zihinsel gelişim, İdrar yolu enfeksiyonları, Yaşlanma, Kadın sağlığı, Artrit, Sindirim sistemi sağlığı, GI durumu, Enerji, Kalp sağlığı ve
Diyabet. Yakın zamanlardaki piyasa araştırmaları, piyasaya yeni sürülen her 1000 gıda ve içecek ürününün 700’ünden fazlasının, ürünün sağlığa ya da belirli bir vücut fonksiyonuna olan faydaları ile ilgili bir takım beyanlar eşliğinde piyasaya sürüldüğünü göstermektedir.

Ancak, piyasaya sürülen bu ürünlerden sadece birkaç tanesinin ticari açıdan başarıya ulaşabildiği de açıktır. Bu durumda tüketici tarafından kabul edilen ve gerçek birer katma değer olarak görülen gerçek inovasyon konuları bu yeni ürünlerde göz ardı edilmiştir. Ya da bu yeni ürünler tüketicinin ürün tadı, kolaylığı ya da fiyatı ile ilgili klasik beklentilerini karşılamamaktadır veya ürünler belirli bir sağlık faydasına dayalı olarak lanse edilmelerine rağmen, ürün lansmanından sonra bu sağlık faydasının geçerli olmadığı resmi otoriteler tarafından görülmüş ve bu ürünler yasaklanmıştır.

İnovasyon ve yeni ürün geliştirme süreçleri ile ilgili yatırımların yüksekliği göz önünde bulundurulduğunda, bunun nasıl mümkün olabildiği sorusu kafalara takılabilir. Bu soruyu cevaplayabilmek ve inovatif (yenilikçi) gıda ürünlerinin başarı oranını arttırmak için, “sağlıklı bir ürün fikri”’nden başlayıp “ürünün piyasaya sürülmesi”ne, oradan da “tüketim anı”na kadar geçen süreçte rol oynayan önemli başarı faktörlerinin derinlemesine incelenip anlaşılması gerekecektir. Genel olarak, gıda ve içecek sektöründeki inovasyon fırsatları üzerinde etkisi olan 4 temel bilgi alanı bulunmaktadır. Yeni ürün geliştirmede ve piyasaya lanse etmede potansiyel başarı ihtimalinin en iyi şekilde tahmin edilebilmesi için bu dört temel bilgi alanından elde edilen bilgilerin en iyi şekilde entegre edilmesi gerekir.


Tüketici
Gerçek sağlık sorunları genel olarak hastalık/bozulan fonksiyon ile günlük beslenme arasındaki bağlantıyı algılamaya dayalıdır. Günümüzde kötü beslenmenin, özellikle de hareketsiz bir yaşam tarzı ile birleştiğinde, obezite, kalp hastalıkları, kanser, zihin fonksiyonlarında bozukluklar ve şeker hastalığı gibi çeşitli kronik hastalıkların kaynağı olduğu bilinmektedir. Ancak, tüketicinin beslenmenin sağlık üzerindeki etkisine ilişkin bilgi ve anlayışı çok karışıktır ve sürekli olarak değişmektedir.
Sağlık bilimleri, devlet ve gıda sektöründen fikir adamları inovasyonla ilgili olarak benzer fayda mesajları yaymaya başladıklarında, yeni ürünlerin başarılı olduğuna ilişkin gözlemler bize gıda sektöründeki inovasyon geliştirmenin “müşteri ile buluşması” üzerinde somut etkisi olan 4 alanı (*) göstermektedir. Araştırma ve geliştirmeden edinilen anlayışın ticari konularla etkin biçimde bağdaştırılabilmesi için bu alanlarda bilimsel bilgilere sahip olunması gerekir.
Tüm ürün geliştirme faaliyetlerinde müşteriye başarıyla ulaşabilmek ideal ortak hedeftir.

Ancak, derinlemesine müşteri anlayışı halen çok karmaşıktır ve bazı anlayışların somut önemi haiz olduğu görülmektedir.

Örneğin “Müşteri anlayışını, onların sağlık ve hastalık algılarını ve ilgili gıda tercihlerini etkileyen şeyler nelerdir?” ve “kısa süreli/riskli gelişimleri” “sürdürülebilir gelişimler ve büyüme potansiyelinden” ayırt eden şeyler nelerdir?” Bu tür soruları cevaplayabilmek için genellikle de odak grubu mülakatı ile tüketici araştırmaları yapılır. Ancak, tüketici odak grubu araştırmalarının gerçek durumu ve gerçek algıları yansıttığı ve etki ve bilgilerin etkisini önemsemediği konusu genellikle ihmal edilir. Tüketicinin gelecekteki seçimlerini neler belirleyecek? Bu seçimi önceden tahmin edebilir miyiz?

Bu sorulardan sonuncusu gıda ve içecek sektörü açısından çok büyük öneme sahiptir. Zira gıda ve içecek sektörü için yeni ürün geliştirilmesi genellikle ürünlerin piyasaya sürülebilmesinden önce üç ila dört yıllık bir zaman dilimine ihtiyaç duyar. Tüketici davranışlarının, sağlık kaygılarının, gıda seçimlerinin ve onların sağlık/hastalık algılarının geçmişinin anlaşılabilmesi büyük önem taşır.

Biyomedikal Kanıt, Devlet ve Sağlık Beyanları
Özellikle hızla değişen gıda yönetmeliklerinin ve dünya genelindeki çeşitli bölgelerin gıda yönetmelikleri arasındaki farklılıkların hem gıda sektörü hem de tüketici üzerinde büyük etkiye sahip olduğu yakın zamanda kanıtlanmıştır. Aşağıdaki cümleler bunun nedenini açıklayacaktır. Yasal düzenleme yapmakla görevli kuruluşların büyük çoğunluğu için anahtar önemi haiz soru şudur: “Belirli bir gıdanın ya da gıda bileşeninin sağlık yönetimi ve hastalıklardan korunma açısından somut etkilere sahip olduğuna işaret eden kanıtların ağırlığı nedir?” Eğer sağlam biyomedikal araştırmalara dayanan iyi bir delil varsa, sağlık beyanı ve hastalık riskini azalttığı beyanına izin verilebilir.

Yeni Avrupa Sağlık Beyanları Yönetmeliği’ne uyum için, kısa bir süre önce, Avrupa Birliği Üyesi Devletlerden hâlihazırda sağlıklı olduğu iddia edilen ürünlere ilişkin dosyalar göndermesi talep edilmiştir. Bunun sonucu olarak, Avrupa Gıda Güvenlik Ajansı’na (EFSA - European Food Safety Agency) 40.000’in üzerinde yararlılıkla ilgili sağlık beyanı gönderilmiştir. EFSA’nın yaptığı ilk değerlendirmeler bu kadar iddia içinde ancak kısıtlı bir miktarın (3.000’den azının) tam kapsamlı bir bilimsel değerlendirme için dikkate alınmaya değer olduğunu göstermiştir. İlk dosyaların genel incelemesi bu dosyaların çoğunun gerekli bilimsel kriterlere uygun olmadığını göstermiştir. Buna göre, şirketlerin bu sağlıklılık iddialarını değiştirmeleri hatta ürün ambalajlarından tamamen kaldırmaları gerekecektir. Ayrıca bu husus basına da yansımış ve yanlış yönlendirilmiş olduğunu tüketici de fark etmiştir. Bu projelere ayrılan zamanı, yapılan araştırmaları, bilimsel incelemeler ve/veya bu dosyaların hazırlanması için gereken zamanı hesaba katarak maliyet fayda analizi yaparsak, sonuç tatmin edici olmaktan çok uzak olacaktır.

Yukarıda verilen bilgiler ve vurgulanan örnekler gıda ve içecek sektöründe inovasyonun önemini ve karmaşıklığını anlayıp, görevi bunları yönetmek olan ve inovasyon sürecinde karşılaşılabilecek başarıyla ilgili sorun ve güçlükleri ortaya çıkar çıkmaz halledebilecek çalışanların bulunması ihtiyacını ortaya koymaktadır. Beslenme ve sağlık uzmanlığının araştırma, geliştirme, yönetmelikler/gıda yasaları fonksiyonları, halkla ilişkiler ve pazarlama/satış fonksiyonları ile birleştirilmesi, sağlıklı yiyecek ve içecekler dünyasında başarıyla iş yapabilmenin bir ön koşuludur.
__________________


=======ஜ۩۞۩ஜ=======
◄█▓░GIDA TEKNİKERİ░▓█►
=======ஜ۩۞۩ஜ=======
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ


“Hayat boyu başarılarınızın bir zeytin ağacı kadar köklü ve sağlam,
Mutluluklarınızın yeni filizlenen yemyeşil bir zeytin dalı gibi sürekli,
Yaşamınızın zeytinyağı ile daha sağlıklı ve güzel olması dileğiyle...”

DENETİMSİZ GIDAYA HAYIR
Oktay SARI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Toz içecek pomorians Alkolsüz İçecekler 2 18-2012 03:42 PM
Toplu Yemek Sektöründe Gıda Güvenliği Oktay SARI Toplu Yemek Sektörü(Catering) 2 02-2010 09:58 PM
gıda sektöründe yabancı dilin önemi? yemek mühendisi Mesleğimizde Çözülmesi Gereken Sorunlar 0 26-2009 09:12 PM
Gıda Sektöründe Üretici Firma Arıyorum. gri Gıdacılar Kafe 0 03-2009 11:58 AM
üretim sektöründe 6 sigma Gülsel ŞEN Diğer Bilgiler 0 18-2008 02:02 PMŞu anda saat : 08:51 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.