Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Gıdacılar Kafe > Gıdacılar Kafe
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 15-2010   #1
Member
 
Üyelik tarihi: 16-11-2009
Mesajlar: 56
Tecrübe Puanı: 12
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Harun YILMAZER is on a distinguished road
Harun YILMAZER is on a distinguished road
Standart HaşhaŞ Üretimi

Yakın akrabası doğa*da kendi kendine yetiştiği halde haşhaş (Pa-paver somniferum) yüzyıllardır çok önemli bir tarım bitkisi sayılır. Bu önemini, olgunlaşma*mış meyvelerinin kabuğundan elde edilen ve birçok ilacın hammaddesi olan afyona borçlu*dur
Anadolu'nun yerli bitkisi olan haşhaşın mo*rumsu eflatun ya da beyaz çiçekleri dalların ucunda tek tek açar. Bu güzel çiçeklerden ge*lişen meyveler, içinde çok sayıda tohum bulu*nan birer fıçı biçimindedir. Meyveler rüzgâr*da sallandıkça, üstlerindeki delikli kapaktan çıkan küçük kara tohumlar çevreye saçılır. Bu yağlı tohumlar çok lezzetli ve besleyicidir; haşhaş tohumlarından Anadolu'nun birçok yerinde haşhaşlı ekmek yapılır; ezilerek ye*meklik yağ elde edilir.
Haşhaş kapsülleri henüz yeşil ve körpeyken çizildiğinde kabuğundan sütümsü bir sıvı sı*zar. Afyon sakızı denen bu beyaz sıvı havayla karşılaştığı anda sertleşir ve koyu renkli bir macuna dönüşür. Bu maddenin bileşimindeki morfin ve kodein gibi alkaloitler ağrı kesici, uyku verici, öksürüğü dindirici ve rahatlatıcı birçok ilacın yapımında kullanılır. Ne var ki bu güçlü uyuşturucuların, özellikle morfinden elde edilen eroinin yasadışı uyuşturucu ticare*tiyle bağımlılara satılarak zararlı biçimde kul*lanılması, haşhaş üretimini kısıtlayıcı önlem*ler alma gereğini doğurmuştur. En büyük haş*haş üreticilerinden biri olan Türkiye de bu yasadışı ticareti ve uyuşturucu bağımlılığını engelleyebilmek için 1971'de haşhaş ekimini tümüyle durdurmuştu. Bugün haşhaş üretimi İç Anadolu Bölgesi'nde yalnızca haşhaş to*humları elde etmek amacıyla yapılır. Kapsül*lerin çizilmesi ve afyon alkaloitlerinin işlen*mesi devlet denetimi ve güvencesi altındadır.

Balıkesir ilinin Bigadiç, Dursunbey, İvrindi, Savaştepe ve Sındırgı ilçeleri,

Ve Konya ilinin Ahırlı, Akören ile Yalıhöyük ilçelerinde Haşhaş ekimi, Bakanlığıma bağlı TMO Genel Müdürlüğü'nden alınacak izin belgesi şartına bağlı olarak serbest bırakılmıştır.

Bu Kararnamemiz onaylanmış olup, 5 Nisan 1998 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Çiftçilerimize hayırlı olsun.

Ayrıca, haşhaş üreticimize de çok iyi fiyatlar verdik. Mavi ve beyaz renkli haşhaş tohumu fiyatında geçen yıla oranla yüzde 180, sarı ve karışık renkli de ise yüzde 157’lik bir artış sağlanmıştır. Bu fiyatlar, haşhaş üreticimizi fevkalade memnun etmiştir.

1996 yılında 4 bin 740 ton olan Haşhaş Kapsulü alımı, 1997 yılında yüzde 130 artışla 11 bin Ton olarak gerçekleştirilmiş ve karşılığında üreticimize 1. 7 trilyon TL ödeme yapılmıştır.

Ülkemiz, dünyada geleneksel haşhaş üretimi yapan 3 ülkeden birisidir. Morfin üretimi bakımından dünyada üçüncü sıradayız. Dünya morfin ihtiyacının % 30'unu karşılıyoruz.

Morfin üretimimizin % 95'ini ihraç ediyoruz. % 5'ini ise yerli ilaç sanayimizde kullanıyoruz. Morfinimizin kalitesinden dolayı dış pazarlardan yoğun bir taleple karşı karşıyayız. Hatta, önümüzdeki yıllarda üreteceğimiz morfini bile peşin olarak satabilecek durumdayız.

Ülkemiz ekonomisi açısından böylesine büyük bir önem arzeden haşhaş üretimi; bir yandan kıraç tarım arazilerinin değerlendirilmesi, diğer yandan da çiftçilerimiz için iyi bir gelir sahası oluşturması bakımından da çok önemlidir.

Haşhaş üreticilerimizin çok yakından bildiği gibi, geçen yıl hem haşhaş ekim alanlarını genişletmemiz, hem de haşhaşa iyi fiyat vermemiz nedeniyle, haşhaş üreticisinin yüzünü güldürmüştük.

Bu sene de hazırladığımız ve 30 Haziran 1998 tarihli Resmi Gazete'nin Mükerrer sayısında yayınlanan Kararname'yle, 1998 yılı haşhaş baş alım fiyatları Bakanlar Kurulumuzca belirlenmiş, ayrıca; Balıkesir'in Kepsut ve Manisa'nın sarıgöl ilçelerinde de TMO'dan izin alınmak suretiyle haşhaş ekimine izin verilmiştir.

Buna göre 1998 yılı haşhaş baş alım fiyatı, Bakanlar Kurulumuzca 300 Bin TL olarak belirlenmiştir. Bu fiyat, geçen yıla göre % 87'lik bir artışı ifade etmektedir.

1997 ve 1998 yıllarında haşhaş üreticisinin paraya ihtiyacı olduğu dönemlerde avans vererek, haşhaş üreticisine para sıkıntısı çektirmedik. Bu amaçla, 1997 yılında 677 Milyar TL, 1998 yılında ise 2 Trilyon 300 Milyar TL avans ödemesinde bulunduk.

İlk defa bizim dönemimizde başlatılan bir uygulamayla; geçen yıl olduğu gibi bu yıl da bir sonraki yıl için avans baş alım fiyatı açıklanmıştır.

Bu uygulamanın amacı ise, bir sonraki senenin Kararnamesi'nin gecikmesi durumunda, üreticinin mağdur olmasının önlenmesidir.

Buna göre yeni çıkan Kararname'yle, gelecek yılın avans baş alım fiyatı da belirlenmiştir. Belirlenen fiyat, Hükümetimizin % 50 enflasyon hedefine bağlı olarak 450 Bin TL olarak karara bağlanmıştır.

Bu sistemi uygularken bir amacımız daha vardır: Üreticimiz, her zaman kendisine sahip çıkan ve hakkını zamanında veren Hükümetimiz gibi bir Hükümeti bulamayabilir.

Böyle bir durumda mağdur olmasın diye, bugün haşhaş üreticisinin yüzünü güldürmekle kalmayarak, gelecekte de haşhaş üreticimizin emeğini garanti altına alacak sistemi de getirmiş olduk.

Hükümetimiz döneminde haşhaş üreticisinin yüzünü güldürdük. Diğer tarımsal faaliyetler için uygun olmayan arazilerde haşhaş ekimine izin vererek, pek çok yerdeki arazilerin atıl vaziyette kalmasını önledik. Hem bu işten geçimini sağlayan çiftçilerimizin gelirini artırmanın, hem de ülke ekonomimize yeni kaynaklar hediye etmenin mutluluğunu yaşadık.

Bu anlayış doğrultusunda, 16 Ekim 1998 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yeni bir Kararname ile, haşhaş ekim alanlarını genişlettik ve çiftçimize yeni ve çok önemli gelir kapılarının aralanmasını sağladık.

Yeni Kararname’ye göre;

1999 yılında Afyon, Amasya, Burdur, Çorum, Denizli, Isparta, Karaman, Kütahya, Tokat ve Uşak illerinin tamamında, Toprak Mahsulleri Ofisi’nden izin belgesi alınması kaydıyla haşhaş ve çizilmemiş haşhaş kapsulü üretimine izin verilmiştir.

Bu illerimizin dışında;

Ankara ilinin Nallıhan ilçesinde,

Balıkesir ilinin Balya, Bigadiç, Dursunbey, İvrindi, Kepsut, Savaştepe ve Sındırgı ilçeleri,

Eskişehir ilinin Alpu, Beylikova, Çifteler, Günyüzü, Han, Mahmudiye, Mihalıçcık, Seyitgazi ve Sivrihisar ilçeleri,

Konay ilinin Ahırlı, Akören, Akşehir, Beyşehir, Derbent, Doğanhisar, Hüyük, Ilgın, Kadınhanı, Karatay, Meram, Selçuklu, Seydişehir, Tuzlukçu ve Yalıhüyük ilçeleri,

Manisa ilinin Merkez, Demirci, Gördes, Köprübaşı, Kula, Sarıgöl ve Selendi ilçelerinde TMO’dan alınacak izin belgesi karşılığında haşhaş ekimi ve çizilmemiş haşhaş kapsulü üretimi serbest bırakılmıştır
Harun YILMAZER isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
hashas nedir, hashas nasil uretilir, hashas eldesi, hashas uretimi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
badem şekeri üretimi,çikolatalı draje üretimi pelun Yardımlaşma 8 12-2017 11:08 PMŞu anda saat : 05:35 AM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.