Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Gıdacılar Kafe (http://www.gidacilar.net/gidacilar-kafe.html)
-   -   mesleğimizle alakalı bir soru (http://www.gidacilar.net/gidacilar-kafe/meslegimizle-alakali-bir-soru-1367.html)

Muhittin YILMAZ 31-2009 12:04 PM

mesleğimizle alakalı bir soru
 
merhaba yazılarınızı beğenerek okudum özelliklede gıda mühendisliğiyle ilgili çok faydalı bilgiler veriyorsunuz.ben de odtü gıda müh. 1.sınıf öğrencisiyim siz bu bölümle ilgili daha ayrıntılı bilgiye sahip olduğunuz için birşey sormak istiyorum.ilerdeki çalışma koşulları dersler nasıl olacak hiçbirşey bilmiyorum ve yapmak istediğim işin gıda müh değil de diyetisyenlik olduğunu (ne yazıkki son zamanlarda) düşünüyorum.ancak mezun olup o mesleğe geçme gibi bi hakkım sanırım yok ve tek yol tekrar sınava girip kazanırsam bölüm değiştirmek.acıkcası bunu da göze alamıyorum çünkü odtünün de bana çok artılar getireceğini biliyorum.yani iki arada kalmış biri olarak size fikrinizi soruyorum nede olsa gıda müh ile ilgili deneyimleriniz ve bilginiz benden çok fazla... :)

cevap:


Merhaba Zeynep,


Düşüncelerime değer verirsen eğer ben senin bu bölümü bitirmeni tavsiye ederim.Çünkü gıda mühendisliği yakın geleceğin en güzel mesleği.ben bunu derken bazı arkadaşlar bana hayal görüyor diyebilir ama ben bu hayali bundan yıllar öncede görmüştüm.ben bu bölüme kayıt yaptırdığım zaman puanım tıp fakültesinede yetiyordu.ve hatta ailem makine mühendisi olmamı çok istedi.o zaman gıda mühendisliğinin adı bile duyulmamıştı.ama ben yaptığım araştırmalar sonucu gıda mühendisliğini bilerek isteyerek seçtim.ve ben hala iddia ediyorum gıda mühendisliği yakın geleceğin en güzel mesleği...helede bir bayan için bulunmaz bir meslek...

gıda mühendisliği çok güzel bir meslek çünkü ülkede gıda mühendislerinin sayısı çok az,gıda mühendisliğinin ndiğer bölümler gibi gece okulu yok mesela,hatta şöyle bir istatistiki bir bilgi vereyim ülkemizdeki her 5 işletmeye bir gıda mühendisi verilse %85 işletme mühendissiz kalıyor.

Diyeceksinki madem böylede neden onca gıdacı arkadaş işsiz?

Bu güzel soruyuda cevaplayayım evet işi olmayan,uygun olmayan şartlarda çalışmak zorunda olan arkadaşlarımız var doğru ancak bu bu bölümün kötülüğünden değil sistemdeki hatalardan kaynaklanmaktadır.

Ülkemizde yasalar ve insan sağlığı bilinci oturdukça herşey çok daha güzel olacak,sende taktir edersin ki ülkede değişmesi gereken o kadar çok şey varki,bunlar için zamana ihtiyaç var,bu zamanda çok uzak değil,çok güzel bir üniversitede çok özel bir bölüm okuyorsun keyfini çıkar bence.

İyi forumlar

Gıda Mühendisi
Muhittin YILMAZ

Gülsel ŞEN 31-2009 02:09 PM

herşey güzel olacak lütfen kötü taraftan değil iyi taraftan bak olaylara ve bence şuan okuduğun okulun değerini bil herşey çok güzel olacak...

Muhittin YILMAZ 02-2009 12:29 PM

zeynep

[QUOTE=zynpp]evet çok haklısınız zaten mantığım da devam etmem gerektiğini söylüyor ancak nasıl anlatabilirim bilmiyorum ama mezun olduktan sonra ne yapmak istiyorsun diye kendime sorduğumda bir fabrikada satış pazarlama sorumlusu gibi görevlerin yerine bir hastanede hastaları olan ve onlara yardımcı olan biri olmak istiyorum. Daha açığı kendimi öyle bir yerde düşündüğümde içim kıpır kıpır oluyor kendimi çok mutlu hissediyorum :) ama onun için tekrar sınava girmeliyim, herşey olabilir belki kazanamayabilirim o zaman dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan da olurum .kaldıki odtünün ortamından ayrılırım maasım belki bir gıda mühendisinden çok daha düşük olur.bunları düşününce de iyiye umutsuz oluyorum.yanlış anlaşılmasın dediklerinize aynen katılıyorum ancak şu an emin olmadığım şey mezun olunca yaptığım işi mutlu bir sekilde yapabilecek miyim yoksa hergün güne keşke hastanede hastalarıyla ilgilenen biri olsaydım diyerek mi baslayacağım?:(

cevap


Bu ülkede ne olursan ol son cümleni diyeceksin çünkü tüm mesleklerde problem var,çalışma hayatı öyle bir çoğumuzun okul yıllarında düşündüğü gibi değil.Yani zor bir çalışa hayatı var.Birde insan kendi şartlarını kendi oluşturmalıudır diye düşünüyorum.Yani senin ne olmak istediğin çoğu zaman önemli tabi ama birde i,şin şu tarafından bak.diyelim okulunu bıraktın diyetisyen olmak istedin ve gittin çok güzel bir hastanede güzelde bvir iş buldun.

Belli bir zaman sonra ''benim ne işim var bu hastaların yanında'' veya ''ne güzel gıda mühendisliğini bıraktım geldim buhastaların arasına düştüm''gibi cümle kurma olasılığında var.Çünkü dışarıdan davulun sesi kulağa hoş geliyor.ama insan içine girdimi çoğu şey kitap defter üzerinde okutulduğu gibi olmuyor.

Yani bize hep yıllardır 2 kere 2 nin dört ettiğini öğrettiler.ama ticarete girdiğin zaman bu önerme yanlış oluyor.

ticarette 2x2 alırken 3 satarken 5 ediyor.tabi herşey senin kararın sen en iyisini düşün ve kararını kendin ver.Bu bölümün güzel bir bölüm olduğunu unutma derim yinede:)
Birde bu sorunlarını siteye yaz diğer arkadaşlarda yorum yapsın olmaz mı:)

iyi forumlar

nihal kanat 07-2009 01:15 AM

Muhittin bey,pozitif ve yapıcı düşünceleriniz beni ve eminim bu formdaki herkesi umutla karışık etkilemekte ve memnun etmektedir.Ancak "ben hala iddia ediyorum gıda mühendisliği yakın geleceğin en güzel mesleği...helede bir bayan için bulunmaz bir meslek..." şeklindeki yazınıza pek katılmadığımı söylemeden geçemeyeceğim.Hani benim bildiğim bayan için en güzel meslek öğretmenliktir.Yani aslına bakarsanız benim çalışma koşullarım eminimki pek çok erkek arkadaşınkinden daha ağırdır.

Muhittin YILMAZ 07-2009 01:28 PM

siz yakın geleceğin en güzel mesleği olduğuna inandıysanız sorun yok,bayanlar için bulunmaz bir meslek kısmınıda hep beraber yaşayıp göreceğiz.bu bölüme güvenmeliyiz tabi ama ilk önce kendi üzerimize düşeni yapmamız gerekiyor.

birde şunu söylemek istiyorum forumun genelindede hep söylüyorum bölümden mezun olan arkadaşlar nedense hep bir beyaz önlük giyipçalışmak istemektedir.bu aslında sayıca az olan gıdacı arkadaşlar için kolay birşey ama ülkemizde denetim olmadığı için bu işimizi zorlaştırıyor.gıda mühendisi çalıştırmak zorunda olan bir yığın işletme mühendis çalıştırmıyor mesela.bu konuyu bir kenara koyalım asıl anlatmak istediğim;

Bakın bir beyin fırtınası yapalım,bir işletmeye giriyorsunuz bugün istanbul dışı yeni mezun bir gıdacı arkadaşımızın maaşı 1000 - 1300 ytl arasındadır.bazı yerlerde bu rakamlar bile çok görülebilir.

Ben birazda ticaret kökenli bir aileden geldiğim için hangi iş ne kadar kazanır bunu biraz biliyorum galiba.yani bir gıda mühendisi olarak bulunduğunuz bir ilde yada ilçede güzel bir pastahane,yadabir şarküteri yada gıdanın herhangi bir alanında faaliyet gösteren bi,r yer neden açmıyor gıdacı arkadaşlar buna anlam veremiyorum.bakın bizim gıda mühendisi yada teknikeri ünvanımız çok güzel.bunu değerlendiremiyoruz.bunun farkına varmalıyız artık.ilkokul mezunu insanlar iş yapıyor para kazanıyor biz gıda mühendislerine bide maaş veriyor burda ilk okul mezunu insanları küçük görmüyorum bilakis onure ediyorum yanlış anlaşılmasın:)

umarım bir gün içimizdeki cevheri anlayabiliriz:)

güliz 07-2009 01:43 PM

Ben gıda mühendisliği bölümünden bu sene mezun oluyorum.Acaba yüksek lisansımı beslenme ve diyetetik üzerine yaptığımda hem mühendis hem de diyetisen olma gibi bi sansım var mı? Bu konuda bilgi sahibi olanlar bana yardımcı olabilir mi..

trophic 28-2010 09:26 PM

ben 2008 mezunu bir gıda mühendisiyim. kısa süreli bir yemek firmasında çalıştım. gıda mühendisi sektörde ne şekilde yer almalıdır bilmiyorum. sanıyorum ki biçok firma bünyesinde gösterebilmek için gıda mühendisini işe alıyor fakat benim gibi sektörde yeni olanları kullanıyor.


Şu anda saat : 08:52 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.