Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Gıdacılar Kafe > Gıdacılar Kafe
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 20-2008   #1
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 40
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart Yediğimiz Etlere Dikkat

Gaziosmanpaşa Hacımaşlı köyü domuz çiftliğinin suları ve katı atıkları 300 metre mesafedeki Sazlıdere Barajı'na akıyor. Baraj on milyon kişinin su ihtiyacını karşılıyor. Çiftlikte 5 bin domuz var.
Türkiye'deki domuz çiftliklerinde yıllık 3 milyon kg. civarında et üretiliyor. Bu rakam neredeyse kırmızı et üretiminin yarısı. Üretilen domuzlar otellere, yemek fabrikalarına ve marketlere "kıyma" Şeklinde satılıyor. Salam, sosis de piyasaya sürme yöntemlerinin en sık kullanılanı.

Neden domuz?
Peki ama dinen yasak olmasına, Türk yemek kültürüne aykırı bulunmasına rağmen neden domuz cazip bir konu? Çünkü domuz yetiştiriciliği kârlı bir iş. Domuz üretken bir hayvan. Cinslerine ve yaşına gore yılda bir, iki, bazen de üç kez ve her batında 15-20'ye kadar varan yavru dünyaya getirebiliyor. Bir domuz yılda iki kez doğum yapsa, her batından 10 yavru yaşasa, 20 sene yaşayan bir domuzun 400 yavrusu oluyor. Ve dahası yeni doğmuş bir domuz 4-5 ayda 100 kiloya kadar çıkabiliyor.

Normal Şartlarda evcil bir domuzun yüzde 30'u yağ olarak ayrılabilmekte iken bu rakam bazen yüzde 50'yi bulabiliyor.Yani 150 kg'lık bir domuzdan 75 kiloluk yağ elde edilebiliyor. Bu da dana yada koyuna göre tercih edilmesinde önemli bir etken. Beslenmesi kolay, cam dışında her şeyi -leş dahil- yiyebiliyor. Her domuz da ortalama 80-100 kiloya ulaştığı zaman kesiliyor. Kaba bir hesapla sadece bu çiftlikten yılda yaklaşık 1 milyon kg. et çıkıyor. Bu etlerin hangi kanalla, nerelere satıldığı meçhul. Diğer çiftlikler de göz önüne alındığında Türkiye'de yaklaşık 3 milyon kg domuz etinin piyasaya değişik yollarla sürüldüğü ortaya çıkıyor.

Türkiye'deki toplam kırmızı et tüketiminin de 6 milyon kg. olduğu göz önüne alınırsa tablonun vahameti daha da netleşiyor. Kilosu 1ile 3.5 milyon lira arasında satılan bu domuz etlerinin ağırlıklı olarak kıyma, sucuk, salam ve sosis olarak satıldığı dile getiriliyor. Çiftlik çalışanlarından Ismail Türk'ün verdiği bilgiye göre kesilen etler toplu olarak büyük otellere, yemek fabrikalarına kıyma ve sosis gibi ürünler olarak satılıyor.

Bu ve benzeri çiftliklerden resmi olarak beş firma domuz satın alıyor:

Çerkezo,Polonez,Nuta,Namet ve Şütte...

1. Çerkezo aldığı ürünleri Salam Sosis olarak piyasaya sürerken aynı zamanda Teşvikiyedeki Şarküterisinden de nihai tüketiciye ulaşıyor. (ki bu firmanın birde TADET adı altında otellere ürün sattığı bir markası daha bulunuyor...) Aynı zamanda butik mağazalarda ve ulusal zincir mağazalarda satılan BONUS markalı ürünlerin üreticisi de ÇERKEZO...

2- Ayazağa'daki Çerkezonun hemen yanında üretim yapan ŞÜTTE firması da salam, sosis ve jambonlarını markasıyla satıyor. Ancak bilinen bu firmalar ürünleri çeşitli zamanlarda farklı isimlerde piyasaya sürüyor. Daha önce Şütte olarak piyasaya sürülen domuz mamulleri son dönemde PIGGY adıyla satılıyor. Üstelik ünlü Amerikan fast food zincirlerinden Little Caesar's Pizza tam 10 yılı aşkın süreden beri et mamüllerini ŞÜTTE firmasından temin edip bizlere bir güzel yediriyor.

3- POLONEZ 5 yıl öncesine kadar resmi olarak domuz ürünleri imal edip Migroslarda açık açık ürünlerini satarken, son yıllarda %100 dana etinden ürünler imal ettiğini iddia ediyor.

Peki ya bunları göz göre göre mağazalarında sattıran satınalma müdürleri aldıkları rüşvetin yanısıra bu milletin vebalini aldıklarını da biliyorlar mı sizce?

POLONEZin ciddi anlamda piyasaya yayılmasındaki en büyük faktör MIGROS'tur. O dönem Migrosun et mamülleri satınalmasında olan şu an oyuncak reyonunda satınalmacılık yapan Coşkun bey'in büyük paralar karşılığında POLONEZle işbirliği içerisinde olduğunu ve bizzat domuzları bizlere yediren kişi olduğunu biliyor muydunuz?
Peki ya Migrosta çalışan tüm tezgahtarların eksiksiz olarak her ay sonunda POLONEZ in sahibi MUSTAFA AKKAŞ beyden (veya satış müdürü sıfatı ile çalışan ALI ÖZYAVAŞ'tan) maaşlarını ve primlerini ( bizlere sattıkları et mamülleri üzerinden ) aldıklarını biliyor muydunuz?
Peki METRO GROS MARKETLER'in (Şu anki değil bir önceki) satınalmacılığını yapan kişinin Şu an BAĞDAT CADDESINDE bulunan Polonez - Barbekü restoranlarının sahibi olduğunu biliyor muydunuz?
Peki Izmirin kalesi olarak görülen KIPA marketlerin satınalmacılığını yapan bayanın Polonezin resmi hissedarı olduğunu biliyor muydunuz?
Peki dünyanın dört yanına uçarken bize yemek hizmeti veren USAŞ-GATEGOURMET firmasının satınalmacılığını yapan CEMIL bey'in ÇATALCADA bulunan yazlık villasının POLONEZIN sahibi ile yan yana olduğunu biliyor musunuz?

PEKI AMERIKAN FAST FOOD ZINCIRI DOMINO'S PIZZA ve ALMAN EKOLÜ DR.OETKER PIZZALARIN IÇERISINDE POLONEZ ET MAMULLERININ KULLANILDIĞINI BILIYOR MUYDUNUZ?
PEKI GIMA MARKALI VE PIYASALARDA SATILAN OPI MARKALI ÜRÜNLERI POLONEZIN ÜRETTIĞINI VE BUNUN KARŞILIĞINDA NE KADAR PARA YEDIRDIĞINI BILIYOR MUSUNUZ?
PEKI SORARIM SIZE: TÜRKIYEDE DOMUZ ETI YEMEYEN INSAN KALMIŞMIDIR SIZCE?

4- NUTA öncelikle 7 TEPE markası ile tanınmakla beraber Güneydeki - Herşey dahil - tatil köylerinin bir numaralı tedarikçisi, e tabi yabancı turistlerin yanında yerli turistlerde güme gidiyor. Bu firmalar özellikle büyük alışveriş merkezlerinde ayrı bir stand açıyorlar.
Ancak küçük Şarküterilerde karışık olarak duruyor ve birçok tüketici farkına varmadan domuz ürünlerini satın alabiliyor. Üstelik işin ilginç tarafı bu firma Şimdi de firma tanıtım cd si hazırlamış Carrefour gibi büyük hipermarketlerde ne kadar hijyenik üretim yaptığını anlatıyor.
Ama 7 TEPE SOSIS haftasonları marketlerde KDV dahil 2.900.000 TL ye satılıyor.
Çünkü maalesef bu adamlar sosislerin içerisinde hayvan küspesi gibi lafını bile etmek istemediğimiz katkılar kullanıyorlar. Domuz hammaddeli salam ve sosislerin kesiminin yapılıp piyasa sürüldüğü bir başka yer de NUTA nın üretimini yapan kişinin işlettiği Dolapdere'deki imalathane. ( IDEAL markalı salam sosis imalatçısı )

5- NAMET ünlü EMINÖNÜ HASIRCILAR ÇARSIŞININ IÇINDE yıllardır tanınan NAMLI PASTIRMACI ' nın modern hali!!! Şu an modern üretim tesisleri BAYRAMPAŞA MEGACENTER (GIDA HALI) içinde derme çatma bir imalathaneden öteye geçemeyecek konumda olan ve üretim kapasiteleri aylık -günün 24 saati çalıştıklarını düşünürseniz- 70 tonu geçemeyecek olan bu imalathanede NAMET ayda 270 ton et mamülü üretiyor ve satıyor.
Bu aradaki 200 tonluk kapasite açığını ise ISTANBUL DIŞINDA ne idüğü belirsiz imalathanelerde, merdiven altı firmalarda üretim yaptırıp üzerine ' %100 NAMET KALITESI' bastıktan sonra (üretim yeri olarak BAYRAMPAŞA daki adreslerini gösteriyorlar) bizlere afiyetle yediriyorlar.
Carrefour ve diğer tüm zincir mağazalarda POLONEZin uyguladığı benzer taktikleri uygulayan NAMET bugün kapasitesinin 3 kat üzerinde üretim yaparak gururla ülkemizi temsil ediyor.

PEKI CEM YILMAZ'IN DEDIĞI GIBI JAN JANLI AMBALAJA SAHIP NAMLI PASTIRMALARININ SAHIPLERI OLAN ENGIN VE ESEN MEPA KARDEŞLERIN AYNI ZAMANDA ÇORLUDAKI DOMUZ ÇIFTLIKLERININ YARISINA SAHIP OLDUĞUNU BILIYOR MUYDUNUZ?
2000 SENESINDE PATLAK VERMIŞ OLAN KAÇAK BUFFALO ETLERININDE BU IKI INSAN TARAFINDAN GETIRILDIĞINI, HATTA BAYRAMPAŞADAKI IMALATHANELERININ GAZETECILERLE VE KAMERALARLA BASILDIĞINI, ENGIN BEYIN S... TV'YE KENDI ELLERINLE O DÖNEMIN 1 TRILYON LIRASINI HEDIYE ETTIĞINI, DAHA SONRA DA M...., H..... VE S....... GAZETELERINDE VERDIKLERI ILANLARLA BU OLAYLARI YALANLADIKLARINI BILIYOR MUYDUNUZ?
NAMLI PASTIRMACININ HEM IMALAT MÜDÜRLÜĞÜNÜ YAPAN HEMDE SAHIP OLDUĞU % 5 HISSE ILE KENDINI BU ŞIRKETE ORTAK OLARAK GÖREN MUZAFFER ADINDAKI ŞAHISIN KARDEŞI ILE BIRLIKTE BAĞCILARDA BIR IMALATHANE DAHA AÇTIĞINI, BURADA AT VE EŞEK ETINDEN YAPILAN PASTIRMALARI DILIMLEYIP PAKETLEDIKTEN SONRA ZINCIR MARKETLERE SATTIKLARINI, HATTA VE HATTA 2004 YILINDA UĞUR DÜNDAR TARAFINDAN BASILDIKLARINI BILIYOR MUYDUNUZ?

Sonuç: Domuz konusunda herkes topu başkasına atıyor. Bu noktada tüketicinin yapması gereken Şeyi Çevre Sağlık Il Müdürlüğü Gıda ve Çevre Kontrol Şubesi Müdürü Irfan Yılmaz özetliyor;
"Piyasadaki etleri denetlemek mümkün olmuyor."

Alıntıdır...


Yorum Sizin işte mesleğimize önem verilmezse denetimler kimler tarafından yapılacak.Haberin doğruluğu hakkında bilgim yok ancak denetim mekaizması neden çalışmıyor onu vurgulamak istedim...Yinede yediğimiz etlere dikkat edelim...Bilmediğimiz güvenmediğimiz yerlerden et almayalım...
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 20-2008   #2
gnc
Member
 
Üyelik tarihi: 12-06-2008
Yaş: 36
Mesajlar: 37
Tecrübe Puanı: 13
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : gnc is on a distinguished road
gnc is on a distinguished road
Standart

bu tabloya bakılırsa kendimiz yapmadığımız sürece et yemememiz gerekiyor..kimseye güven kalmadı
gnc isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
etler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
dikkat edelim... Gülsel ŞEN Gıdacılar Kafe 4 15-2011 01:54 PM
İstanbul Depremi Lütfen Dikkat... Muhittin YILMAZ Gıdacılar Kafe 3 29-2008 01:17 PM
yaşlı ağacı olanlar dikkat! Gülsel ŞEN Zeytin Yetiştiriciliği 0 24-2008 12:47 PM
Gıda Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz Muhittin YILMAZ Meyve-Sebze Özel Bilgiler 0 24-2008 10:50 AM
Ambalajlama Makinesi Alırken NElere Dikkat Etmeliyiz Muhittin YILMAZ Gıda Paketleme Malzemeleri 0 08-2008 07:53 PMŞu anda saat : 11:32 AM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.