Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Diyet ve Sağlıklı Kilo Verme > Güzellik
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 20-2008   #1
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 40
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart Güzellik ve Altın Oran

Güzellik , bize mükemmelliği çağrıştırdığından hepimiz tarafından el üstünde tutulur. Güzelliğin özü, fiziksel olmaktan ziyade manevi ve duygusal özelliklerden oluşur. Bu özellikler yaşamımızın bir çok alanını etkiler. Hayatımızın en önemli noktası olmasa da güzellik, bakanların gözünde dikkat çekmek , saygı ve hayranlık uyandırmak için önemli bir güce sahiptir. Çünkü güzellik yüzyıllar öncesine dayalı, sürekli değişip gelişen ve hepimizin etkilendiği bir kavramdır.

Güzellik ölçülemeyen bir kavram olmasına karşın, güzellikle bağlantılı olan uyum, formüllerle açıklanabilir.

Yüz oranlarının uyumu nedir?

Yapılan araştırmalar yüz oranları dengeli olmadığında dikkatin orantısızlığın olduğu alana yoğunlaştığını göstermektedir.

Bu karanlık ya da düzgün sıralı olmayan dişler, aralıklar, dişetinin gereğinden fazla göründüğü gülümsemeler (gummy smile) ile yüzdeki orantısız yapılar( mesela dudaklar, burun ve gözlerin tek başlarına, birbirleri ile ve yüzdeki diğer bölgelerle oranları) nedeniyle oluşur. Güzellik konsepti, genellikle uyumla ve uyumlu oranlarla ilgilidir. ‘Oran’ terimi güzelliğin matematiksel yanını oluşturmaktadır.


Altın Oran: 1,618

Altın Oran, matematiksel hayal gücünün değil de, denge yasalarına ilişkin doğal prensibin bir ürünüdür. Kısaca biz altın orana "göz nizamının oranı" diyebiliriz.

Sanatçılar bunun farkında olarak tarih boyunca bu özelliği akıllıca kullanıp göze güzel görünen eserler meydana getirmişlerdir. Örneğin Mona Lisa tablosunun boyunun enine oranı altın oranı verir. Mona Lisa'nın başının etrafına bir dikdörtgen çizdiğinizde ortaya çıkan dört kenar bir altın dikdörtgendir. Bu dikdörtgeni, göz hizasında çizeceğiniz bir çizgiyle ikiye ayırdığınızda yine bir altın oran elde edersiniz. Resmin boyutları da altın oran oluşturmaktadır.

M.Ö. 500’lü yıllarda yaşamış olan tüm zamanların en büyük matematikçilerinden biri olan Pisagor (Pythagoras), altın oranla ilgili aşağıdaki düşüncelerini dile getirmiştir:

"Bir insanın tüm vücudu ile göbeğine kadar olan yüksekliğinin oranı, bir pentagramın uzun ve kısa kenarlarının oranı, bir dikdörtgenin uzun ve kısa kenarlarının oranı, hepsi aynıdır. Bunun sebebi nedir? Çünkü tüm parçanın büyük parçaya oranı, büyük parçanın küçük parçaya oranına eşittir."

Mısır'daki piramitler, Leonardo da Vinci'nin Mona Lisa adlı tablosu, ay çiçeği, salyangoz, çam kozalağı ve parmaklarınız arasındaki ortak özellik nedir? Altın Oran?

Bu sorunun cevabı, Fibonacci isimli İtalyan matematikçinin bulduğu bir dizi sayıda gizlidir. Fibonacci sayıları olarak da adlandırılan bu sayıların özelliği, dizideki sayılardan her birinin, kendisinden önce gelen iki sayının toplamından oluşmasıdır.

ALTIN ORAN = 1,618

233 / 144 = 1,618
377 / 233 = 1,618
610 / 377 = 1,618
987 / 610 = 1,618
1597 / 987 = 1,618
2584 / 1597 = 1,618

Sanatçılar, bilim adamları ve tasarımcılar, araştırmalarını yaparken ya da ürünlerini ortaya koyarlarken orantıları altın orana göre belirlenmiş insan bedenini ölçü olarak alırlar. Leonardo da Vinci ve Corbusier tasarımlarını yaparken altın orana göre belirlenmiş insan vücudunu ölçü almışlardır. Günümüz mimarlarının en önemli başvuru kitaplarından biri olan Neufert'te de altın orana göre belirlenmiş insan vücudu temel alınmaktadır.

İnsan Bedeninde Altın Oran

İnsan vücudunda altın orana verilebilecek ilk örnek göbek ile ayak arasındaki mesafe 1 birim olarak kabul edildiğinde, insan boyunun 1,618'e denk gelmesidir. Bunun dışında vücudumuzda yer alan diğer bazı altın oranlar şöyledir:

Parmak ucu-dirsek arası / El bileği-dirsek arası,
Omuz hizasından baş ucuna olan mesafe / Kafa boyu,
Göbek-baş ucu arası mesafe / Omuz hizasından baş ucuna olan mesafe,
Göbek-diz arası / Diz-ayak ucu arası.

İnsan yüzünde de birçok altın oran vardır. Ancak elinize hemen bir cetvel alıp insanların yüzünden ölçüler almayı denemeyin. Çünkü bu oranlandırma, bilim adamları ve sanatkarların beraberce kabul ettikleri 'ideal bir insan yüzü' için geçerlidir.Her yüzün bu orana uyması beklenemez.Bu oran sadece idela yüzlerde bulunabilir.


Örneğin üst çenedeki ön iki dişin enlerinin toplamının boylarına oranı altın oranı verir. İlk dişin genişliğinin merkezden ikinci dişe oranı da altın orana dayanır. Bunlar bir diş hekiminin estetik ve ideal bir gülüş yaratırken dikkate alabileceği oranlardır.Estetik diş hekimliği bu altın oranların hesaplanması ve uygulanması ile daha bilimsel farklı bir platforma yerleşir. Bunların dışında insan yüzünde yer alan diğer bazı altın oranlar ise şöyledir:

Yüzün boyu / Yüzün genişliği,
Dudak- kaşların birleşim yeri arası / Burun boyu,
Yüzün boyu / Çene ucu-kaşların birleşim yeri arası,
Ağız boyu / Burun genişliği,
Burun genişliği / Burun delikleri arası,
Göz bebekleri arası / Kaşlar arası.

Alıntıdır
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 25-2008   #2
Moderator
 
Üyelik tarihi: 20-05-2008
Mesajlar: 390
Tecrübe Puanı: 34
Tecrübe Puanı: 1803
Tecrübe Derecesi : inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future
inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future
Standart

Bizim güzellik anlayışımız bir başkadır,altın oran gümüş oran hak getire...

Biz sevdamızı,güzelliğimizi dökmüşüz türkülere...
Kara kaşsız göz olmaz
Zülüf yanda düz olmaz,
A benim güzel yarim,
Güzel sevdasız olmaz...

yani mutlaka kaş,göz ağız, burun uyumlu olmalı da modo mod simetrik bir hesapta yapamayız ki...
Kimini ağzı kocamandır ama ona o kocaman ağız öyle güzel yakışır ki küçük ağızla hayali bile çirkin olur.Mesala Julia Roberts'e ne güzel yakışır kocaman ağız..
Kiminin oval yüzü;kiminin çikolata rengi bağlar bizi kendisine...
Can Yücel'in dediği gibi
Ne renk olursa kaşın,gözün
Karşındakinin gördüğüdür rengin...
İstersen dünya güzeli ol,bu güzelliğin kıymeti bilinmedikten,görülmedikten sonra ne fayda...
Tamam kabul ediyorum görsellik önemlidir amma,velakin beyin ve kalp çirkin oldumu o güzelliğin ne hükmü olur.
Güzelin aklıda,fikri de,zikride güzel oldu mu aman Allah'ım müthiş bir şölen olur adeta..
Şunu da unutmamak gerekir ki arkadaşlar;
İnsanlargörünüşleriyle (kıyafetleri,güzellikleri) karşılanır,
fikirleriyle uğurlanırlar......
inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 26-2008   #3
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 43
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 82
Tecrübe Puanı: 5802
Tecrübe Derecesi : Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Standart

inci kız valla aşıksın sen
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 27-2008   #4
Moderator
 
Üyelik tarihi: 20-05-2008
Mesajlar: 390
Tecrübe Puanı: 34
Tecrübe Puanı: 1803
Tecrübe Derecesi : inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future
inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future
Standart

Alıntı:
Gülsel ŞEN´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
inci kız valla aşıksın sen


Sen şu mübarek gecede(kadir gecesi) güldürdün ya beni ; Rabbim de seni hep güldürsün......

İyi de bu sonuca nerden vardın,arkadaşım anlamadım?Yazdığını okuduğum zaman verdiğim tepki güzel bir kahkaha oldu...

(Keşkem sesimi duyurabilseydin...)

Ayrıyetten Gülselciğim;

Aşk bir özge ateştir ki,
Her ocakta yana bilmez...
Eğer öyle yana bilse,
Dünya böyle döne bilmez....
inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 28-2008   #5
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 40
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart

Valla inci ben böyle bir sonuç çıkarmamıştım ama şu son yazdığın dörtlükte benide şüphelendirdin yani.Ama aşık olmak güzel bişey tabi keşke insan gerçekten sevebilse.inci yani bir nevi seninde dediğin gibi;
Aşk bir özge ateştir ki,
Her ocakta yana bilmez...
Eğer öyle yana bilse,
Dünya böyle döne bilmez...
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 28-2008   #6
Moderator
 
Üyelik tarihi: 20-05-2008
Mesajlar: 390
Tecrübe Puanı: 34
Tecrübe Puanı: 1803
Tecrübe Derecesi : inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future
inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future
Standart

aşk,meşk,dedikodu herkesin harcı
değil bunlar AĞIR KONU !!! ......
inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 28-2008   #7
Moderator
 
Üyelik tarihi: 20-05-2008
Mesajlar: 390
Tecrübe Puanı: 34
Tecrübe Puanı: 1803
Tecrübe Derecesi : inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future
inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future
Standart

Alıntı:
Muhittin YILMAZ´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
tabi keşke insan gerçekten sevebilse....
Hayırdır Muhittin dertli gibisin?????
inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 29-2008   #8
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 40
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart

derdim çoktur hangisine yanayım demiyorum.Pek dertli sayılmam ama şu bir gerçek insanın sevebilmesi çok özel bişey.Bazı insanlar vardır dişim ağrıyor der yinede yeme içmeye devam ederler yine dişim ağrıyor derler ama günlük yaşantılarına devam ederler,aslında o kişilerin dişi ağrımıyordur,gerçekten dişi ağrısa o diş o insanı hemen hastanenin acil servisine götürür yada dişçi sandalyesine oturtur.

Aşkta böyle bişey insanlar sevdiğini zannediyor,Her insan aşkı anlayamaz,sadece sevdiğini zanneder,onun için diyorum keske herkes sevebilse.Benim bu konuda bir derdim bir sıkıntım yok,sevgiyi yaşadığıma inanıyorum.Bunuda bildiğim için keşke herkes sevebilse o güzel duyguyu tadabilse diyorum sadece...
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
altin oran, guzellik altn oran


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Pekin'de ilk altın madalyayı aldık ... inci Spor 0 21-2008 01:55 PM
Hayatın Altın Kuralları inci Gıdacılar Kafe 0 28-2008 04:02 PM
egzotik güzellik Gülsel ŞEN Güzellik 0 16-2008 03:38 PM
Limon ve Güzellik Muhittin YILMAZ Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli 0 18-2008 01:29 PM
Kilo Vermede 40 Altın Kural Muhittin YILMAZ Kilo Vermeye Yönelik Öneriler 1 06-2008 05:52 PMŞu anda saat : 10:06 AM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.