Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Helal Gıda > Helal Gıda
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 31-2009   #21
Altın Üye
 
Üyelik tarihi: 04-04-2009
Mesajlar: 553
Tecrübe Puanı: 17
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : adil is on a distinguished road
adil is on a distinguished road
Standart

evet ben konum olan peynir mayalarına değinmek istiyorum.
Sütün enzim ile pıhtılaşmasında en önemli etken kazeinin 105-106 bağına denk gelen methiyonin ve felinalanin amino asitlerinden parçalanamasını arzu ederiz.Bu parçalanmayı da en iyi 6 ay süreyi geçmemiş geviş getiren hayvanların şirdeninden elde edilen kimosin rennin rennet dediğimiz mayadır.diğer mayalar örneğin pepsin ve veya mikrobiyel mayala sütü yukarıda dediğim zincirden yayrı olmak üzere parçalar bu parçalanmayı biz süt teknologları pek tavsiye etmiyorum yeeteri kadar randıman olmuyor makropeptit /kazeino) o parçalannıyor .Fermantasyon teknolojisiyle elde edilen mRNA nın konakçı mikroorganizmalara ters klonlama ile üretilen ve ülkemizde genetik maya olarak adlandırılan mayalarda 105 106 dan parçalar .iş sadece parçalanmakla kalmıyor sonraki aşamalarda faaliyetlerinin durudurulması lazım aksi halde özellikle başta suda çözünen azotlu maddeler olmak üzere istemediğimiz özellikle Beta lakto globülünle kazeninin intereksiyonu sonucunda erime si de engel olmak üzere faaliyetinin durdurulması için depoya peynirler uygun ph da kaldırılmalı.
domuz pepsini hiçbir zaman tek başına kullanılabilecek teknik bir yapısı yoktur.bunu kesin söyleyebilirim.kaldıki çok ucuz olan mikrobiyel maya varken asla olmaz.istemediğimiz yapı bozukluklarına neden olur domuz pepsini.teknik kısmı böyle şimdi dini yönüne gelelim
şeytanın en büyük oyunlarından biri olma ihtimali olan bir şeyi insanın kalbine atarak bunu büyütr ve kişinin önem vermesiylede o işten vazgeçirir.burada kişi şuna dikkat etmelidir.Olma ihtimali olan bir olay eğer bir delilden kaynaklanmıyorsa bu dikkate alınmaz üzerinde durulmaz.birşeye inanmamız için 2 yol vardır.
1-)tartışmalı bir konuda o konuda uzman kişilerin sözleri dikkate alınır bu konuda uzman olmayan başka mesleklerde ne kadar uzman olurlarsa olsun o kişilerin sözleri geçmez.Örneğin bu konuda büyükbir buluş yapmış profesör bir makina mühendisinin sözü geçmez.
2)Bir şeyin yokluğunu idda eden kişiler eğer bunu bir delile dayandıramıyorlarsa bu kişiler ne kadar da okumuş olsalar bu meslekte 2 tane peynir ustasının kadar sözü geçmez.çünkü yokluğunu delile dayandırmayan ispat edemeyen ortaya bir laf atar ve bunu destekleyenler hep kendi kanısını göre inkar eder ama iki tane peynir ustası çıkar işte bu mayada şukadar sertlik oluyor işte olgunlaştırması şukadar iyi derse bu iki usta nekadar cahilde olsalar ispatta dayanışma vardır inkarda ise ayrılık vardır.
peynir mayalarının bugünkü teknolojis ile gaz kromotografisi başta olmak üzere diğer metodlarlada her bir enzimin hangi kaynaklı olduğu bilinebiliyor.örneğin siz fenilalanin methiyonin elde edecekseniz bunu örneğin üçlü nüklotitden adenin urasin guanin yapar der ve bu da belirlenir.yani arkadaşlar bunalr biliniyor.HİÇ BİRİ ÇIKIP TÜRKİYEDE KULLANILAN PEYNİR MAYALARININ ŞU KADARINDA DOMUZDAN GELEN PEPSİN VAR DİYEBİLİYORMU HAYIR İNSANDAKİ RAFİYET BIYUTUNU VE FITRATINI BİLDİKLERİNDEN İNSAN NAZARINI İFRAT VE TEFRİTE SEVK EDİYORLER ELHAMDÜRÜLLAH BU İŞLERDEN DE ANLARIZ BENCE SÜT SEKTÖRÜNE YAZIK ETMEYELİ KONUSUNDA UZMANLARI DİNLEYELİM.
adil isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 19-2010   #22
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 19-03-2010
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : ecrn100 is on a distinguished road
ecrn100 is on a distinguished road
Standart

Danimarka’dan mektup var.... Aromalarda alkol olabilir mi?

Danimarka’dan bir kardeşimizin gönderdiği mesajını yayınlıyoruz. Bu kardeşimiz bulunduğu ülkedeki bazı firmalara mektup göndermiş. Kısaca özetlersek: Almanca ve İngilizce olarak firmalara yazdığı mektuplarda, kardeşimiz Firmanın ürünlerinde kullandığı vanilyanın sıvı olarak mı, katı olarak mı kullanıldığını, bazı ürünlerde Rum benzeri alkollü katkıların kullanılıp kullanılmadığını, vanilyanın alkol kullanılarak ekstrakte edildiğini, sentetiklerinin %100 alkolsüz olabildiklerini, kullandıkları vanilya, vanillin ve etil vanillin hakkında araştırmacı ve bir tüketici olarak cevap aradığını, ayrıca ürünlerinde domuz ve domuz yağından yapılmış katkı maddelerinin kullanılıp kullanılmadığını sorguluyor. Birlikte okuyalım:

“slm

Geçenlerde tevafuken rastladığım bir mesele üzerine yoğunlaşmam beni derin bir araştırmaya yöneltti. Ben yurt dışında yaşıyorum ve elimden geldiğince gıdalardaki helal-haram'a dikkat etmeye çalışıyorum, hatta o kadar ki bu hususta dini hassasiyeti olan arkadaslar dahi artık abartıyorsun diyorlar, nitekim bu son meselede yine böyle oldu.

Mevzu neredeyse bütün çikolata, bisküvi ve dondurmalarda bulunan vanillin, vanillya aromasi veya etilvanilin ile ilgili. Normalde çikolatanın üzerinde "vanilin" veya "aroma" yazdığında bir şey olabileceği aklıma gelmezdi. Fakat öğrendim ki hernekadar ürünlere direkt alkol konulmasa da, içine konulan aroma veya vanillin öncesinden ethanol(etil alkol) ile bir işlem görüryormuş. Hepsi böyle olmasa da böyle olma ihtimali var. Bir çok üreticiye mail attım : unilever, kraftfoods, masterfoods, nestle, bahlsen, vs. Kiminden tamamen sentetik, toz halinde vanillin, ethonalla islem görmüyor diye cevap geldi, kiminden ise muğlak ifadelerle açıklama yapan mailler geldi

Artık üzerinde Aroma, vanilliin, vanillearoma, ya da herhangi bir aroma yazan birşey almıyorum, önce araştırıyorum, fakat bu çok zor oluyor. Hadi ben neyse, dikkat ederim, çok sevdiğim halde yemem, çünkü burada sizin bahsettiğiniz helal hassasiyeti olan üreticiler maalesef yok veya yaygın değil. Fakat çocuğu olan arkadaşlar için bu mevzu çok zor. Diğer arkadaşları dondurma yerken onlar yiyemeyecek, çikolata yerken onlar yiyemeyecek vs.

En son kraftfoods’un mars,snickers ve twix gibi çikolatalarında sığır midesinden bir madde kullanmaları üzerine İngileteredeki vejetaryanlar protesto ediyor. bir haftada 6000 şikayet mektubu aliyorlar ve şirket üretimi durdurup o maddeyi çıkarıyor. Demek istediğim şu ki, 6000 vejetaryan şikayet edip istediklerine ulaşabiliyor ise, neden biz Müslümanlar bir araya gelip büyük üreticilere toplu halde seslenemiyoruz? Çünkü bu maddeleri ethanol ile işlem gördürmeden de üretmek mümkün.

Garip, uzun, soru muhteva etmeyen bir mail oldu ama, sanki insan derdini bilen birileri ile paylaşmak istiyor... Ayrıca bu aroma meselesini neredeyse hiç kimse bilmiyor, belki siteniz aracılığı ile hassaten yurt dışındaki vatandaşlarımız haberdar olur.

Bu husuta bir malumatiniz var ise beni de haberdar etmenizi rica ederim.

Selamlar

Sükrüye”

Firmalara gönderdiğim mektup:

“Anliegen: Sehr geehrte Damen und Herren!

Ich führe gerade eine Untersuchung betreffend des Vanillins in Schokoladeprodukten. Diesbezüglich möchte ich Sie fragen, welche Form von Vanillin oder Vanille Aroma Sie in Ihren Produkten benutzen, dh. in flüssiger oder fester Form. Das Hauptziel meiner Untersuchung ist herauszufinden, ob irgendwelche Zutaten Ihrer Produkte (ausgenommen die speziell gekennzeichneten wir die Sorte Rum zB) während der Produktion mit Alkohol, sprich Ethanol in Berührung kommen. Bekanntlich wird Vanilleextrakt mit Ethanol extrahiert. Jedoch gibt es immer wieder Firmen, die synthetisch erzeugte Vanilleprodukte verwenden und somit 100 % alkoholfrei sind.

Ich würde mich als Forscher aber auch Konsument sehr über eine ehrliche Antwort freuen. Das Untersuchungsergebnis wird Konsumenten mit Gesundheitsproblemen, Alkoholabhängigkeit oder religiöser Empfindlichkeit gegenüber Alkohol sehr dienen.

Weitere themenrelevante Fragen: Produzieren die alkoholhaltige Sorte Rum auf den selben Produktionsanlagen wie die anderen Sorten, dh. kommen die anderen Mischungen mit dieser alkoholhaltigen Mischung in irgendwelcher Weise in Kontakt?

Gilt Ihre Antwort für alle Ihre Produktionsanlagen (auch in anderen Ländern zB in Dänemark) oder gibt es da Abweichungen?

Weiters möchte ich Sie fragen, ob Sie in Ihren Produkten oder Zutaten der Produkten Schweinefett in jeglicher Form verwenden.

Mit Dank im Voraus und freundlichen Grüssen

Sükrüye Ünal-Güven”

“I am recently conducting a research concering the vanilla products used in products, ie. vanillin, vanilla extract, ethylvanillin, vanilla flavour etc.
Hereby I'm interestend, in which extend you use alcohol, especially ethanol in your products. As known, vanilla extract contains ethanol or is extracted with ethanol. But in case of only vanillin or vanilla flavour or ethylvanillin the consumer does not now, if alcohol was used in the production or the extraction process. Therefore I am kindly asking you to inform me about the kinds of vanilla products you use in your products. Are they in liquid or powder form? Are they natural (more likely with alcohol extracted) or synthetical?

This research carries great interest for consumers with health problems, alcohol addictism or religious awareness against alcohol.

You are also welcome to inform me about other ingridients in your products which somehow get in contact with alcohol during the production process or with pork or pork fat.

Another question is, as we know, there are some products in the assortment which contain alcohol as a seperate ingredient, like those with rum. Do you produce these products at the same production facilities as the other non-alcoholic ones, i.e. do these mixtures somehow get in contact with each other?

What about your production plants in different countries, does the information you will send also apply to all of them or are there variations?

Thank you in advance
Sükrüye Ünal-Güven”

(kısaca özetlersek: Almanca ve İngilizce olarak firmalara yazdığı mektuplarda, kardeşimiz Frmanın ürünlerinde kullandığı vanilyanın sıvı olarak mı, katı olarak mı kullanıldığını, bazı ürünlerde Rum benzeri alkollü katkıların kullanılıp kullanılmadığını, vanilyanın alkol kullanılarak ekstrakte edildiğini, sentetiklerinin %100 alkolsüz olabildiklerini, kullandıkları vanilya, vanillin ve etil vanillin hakkında araştırmacı ve bir tüketici olarak cevap aradığını, ayrıca ürünlerinde domuz ve domuz yağından yapılmış katkı maddelerinin kullanılıp kullanılmadığını sorguluyor.)

Firmaların verdikleri cevaplar:

“Thank you for your mail

As we use the ingredients: vanillin, vanilla flavour or ethyl vanillin in many of our product categories, produced in many different factories in EU, we cannot give you a general answer on your questions.

We allways declare all ingredients used in a product. As alcohol is not on the EU list of allergens, we do not declare possible cross contaminations with alcohol. But in general for Ice Creams, products containing ingredients like rum will always be produced at the end of a production series just before extensive cleaning, which ensure that no other product will be contaminated.

Kind regards
Nestlé Danmark A/S
Hanne Simonsen
Consumer Service”

(Danimarkadaki Nestle firması, ürünlerinde çeşitli kategorilerde kullandığı vanilya için sorularına genel olarak cevap veremiyeceğini, etil alkol AB’nin allerji listelerinde olmadığını, alkol bulaşma ihtimalini deklare etmiyeceklerini. Fakat genelde dondurmalar için rum gibi katkı maddelerini içeren ürünlerin herzaman üretildiğini bildiriyor.)

”Hej Sükrüye Ünal-Güven

Jeg videresender hermed svaret fra Storck i Tyskland til dig:

Alkohol setzen wir nicht als Bestandteil in unseren Zuckerwaren ein. Allerdings kann Alkohol in kleinsten Mengen als Lösungsmittel für Aromastoffe verwendet werden. Durch den Produktionsprozess verdunstet jedoch der meiste Alkohol, so dass der mögliche Restalkoholgehalt in aromatisierten Zuckerwaren weit unter 0,1 % liegt. Wenn man bedenkt, dass z. B. Fruchtsäfte wie Apfelsaft, Kirschsaft oder vergorene Produkte (wie z. B. Kefir) einen Alkoholgehalt von 0,3 bis 0,5 % haben und trotzdem als 'alkoholfrei' gelten, sind auch unsere Produkte als alkoholfrei zu bezeichnen.

Die Herstellung von Schokoladen und Pralinen ist nicht unbedingt mit der Verarbeitung von Alkohol verbunden. Im überwiegenden Fall wird auch gleichzeitig - wenn Alkohol verwendet wird - auf die entsprechende Spirituose hingewiesen wie z. B. Rumschokolade bzw. Rum-Trüffelschokolade oder Cointreau-Trüffel oder Champagner-Trüffel. Bei diesen Erzeugnissen ist schon aus der Verkehrsbezeichnung zu ersehen, dass Spirituosen besonderer Art verwendet wurden. Siehe auch unser Produkt CHOCOLAT PAVOT.

Bei allen anderen Schokoladen wird Alkohol höchstens als Bestandteil eines Aromas verwendet, so auch das Rosenaroma in Marzipan. Die Alkoholmengen, die dann in die entsprechenden Fertigprodukte gelangen, sind sehr gering und entsprechen denen, die in ganz normalen Fruchtsäften enthalten sind. Nach den Leitsätzen für Fruchtsäfte ist ein Alkoholgehalt bis zu 0,3 % zulässig. Sie würden also, wenn Sie im Laden Fruchtsäfte kaufen, ebenfalls diese geringen Spuren von Alkohol vorfinden. Dies ist sicher nicht nur bei gefüllten Schokoladen und Pralinen besonders hervorzuheben, sondern trifft wahrscheinlich für viele aromatisierte Lebensmittel zu.

Zu Vanillin im Spezielen können wir nur mitteilen, dass das von uns verwendete Produkt als naturidentisches Aroma eingestuft wird und das es in den USA den Status GRAS (Generally Recognised as Save) besitzt. Weitergehende Informationen zum Herstellungsprozess liegen uns nicht vor.

Med venlig hilsen
Storck Danmark A/S
Lotte Hessenschmidt
Storck Danmark A/S
Kirkebjerg Allé 88, 2.
DK-2605 Brondby “

(Bu firma da, ürünlerinde en fazla alkol oranının %0.1 olduğunu, fermente ürünlerde(örneğin kefirde) %0.3-%0.5 arasında alkol bulunsa da bunlar alkolsüz içecek olarak kabul edildiğini. Rum, şampanya gibi alkollü içecekle yapılmış çikolatalarda bu belirtildiğini. Gıda yasalarının meyve sularında %0.3 e kadar alkol bulunabileceğini bildiriyor. Vanilin için doğala özdeş aroma olarak FDA nın verdiği izin çerçevesinde kullanıldığını belirtiyor).

“Sehr geehrte Frau Ünal-Güvenoe,

wir danken Ihnen für Ihre Anfrage und Ihr Interesse an unseren Erzeugnissen.

Nach der Lebensmittelkennzeichnungs-Verordnung weist jede Fertigpackung von Lebensmitteln ein Verzeichnis der Zutaten auf, dem der Verbraucher die ihn interessierenden Informationen entnehmen kann.

Alkohol kann in der Zutatenliste als Weingeist, Ethanol oder als Alkohol deklariert werden.

Die Mitverwendung von Alkohol ( "Alkohol", Weingeist, Ethanol ) dient der besseren Frischhaltung bestimmter Produkte. Sein Anteil im Enderzeugnis beträgt jedoch nur etwa 0,5 % (g/100g) und liegt damit in einem Bereich, den beispielsweise auch Fruchtsäfte aufweisen können (Obst- bzw. Fruchtsäfte max. 0,3 %, Roggenbrot ca. 0,3 %). Der Einsatz von Alkohol ist bei den Kuchen somit technologisch bedingt.

Artikel unseres Sortiments, die ohne Zusatz von Alkohol hergestellt werden, entnehmen Sie bitte beiliegender Tabelle.

Alkohol, der als Trägerstoff für Aromen dient, ist in der Liste nicht berücksichtigt, da der Alkoholgehalt im Endprodukt meist deutlich unter 0,1 Vol. % liegt. Dieser Wert liegt unter dem, der sensorisch in Lebensmitteln wahrgenommen werden kann. Eine Deklaration ist hier nicht zwingend vorgeschrieben, da der Trägerstoff eines Aromas im Endprodukt keine Wirkung mehr ausübt.(technischer Hilfsstoff)

Hier sei darauf hingewiesen, dass bei möglichem Produktwechsel trotz sorgfältig durchgeführter Reinigungsmaßnahmen Spuren des einen Produktes auf das andere übertragen werden können. Dies ist bei den in der anliegenden Tabelle genannten Artikeln zu berücksichtigen.

Bei Alkohol handelt es sich in Deutschland lebensmittelrechtlich nicht um einen Zusatzstoff (keine E-Nummer), sondern um ein Lebensmittel (Zutat). Eine Auslobung "ohne Alkohol" ist keine rechtlich zulässige Auslobung, da es sich hierbei um eine Werbung mit Selbstverständlichkeiten handeln würde. Lediglich bei Produkten, die nach der allgemeinen Verkehrsauffassung mit Alkohol hergestellt werden, wäre so eine Auslobung denkbar. Ein solch denkbarer Fall wäre z.B. Tiramisu, der üblicherweise Amaretto zugesetzt wird..

Selbstverständlich aber muss zugesetzter Alkohol in der Zutatenliste angegeben werden, wie im Beispiel der Comtess Kuchen.-

Ihre Frage bzgl. des Vanillins können wir Ihnen nicht detaillierter beantworten, da die Zusammensetzung unserer Schokoladen der Geheimhaltung unterliegt.

Wir hoffen, Ihnen mit diesen Angaben weitergeholfen zu haben und verbleiben mit freundlichen Grüßen

i.A. Karin Trommler
Marion Loose
Lebensmittelchemikerin
Bahlsen GmbH & Co. KG Barsinghausen
Zentrales Qualitätsmanagement
Abt. Lebensmittelrecht und Verbraucheranfragen
Hermann-Bahlsen-Straße 12
D-30890 Barsinghausen “

(Bu firma da, %0.1 alkol gibi birçok doğal gıda maddesinde de %0.3 e kadar alkol bulunabildiğini belirtiyor. Ürünlerinde kullandığı vanilya hakkında ise ürünü ile ilgili gizli tutulduğu için bilgi veremiyeceğini bildiriyor)

Kardeşimizin mesajını burada tamamladıktan sonra Aromalar ve aromalardan biri olan vanilya hakkında arşivimizde olan bilgileri burada aktaralım:

Tat Vericiler (Aromalar) :

Benzen ve kimyasal özellikleri bakımından benzene benzeyen bileşikleri içeren geniş bir bileşik gurubundan biri de aromatik bileşiklerdir. İlk başta, sebzelerden çıkartılmış hoş kokulu küçük bir kimyasal sınıf için uygulama yapıldı. Şimdi ise koku duyusuna bağlı olmaksızın geniş çeşitlilikteki bileşikleri kuşatmaktadır. Benzenden başka yaygın olan aromatik bileşikler toluen, naftalen ve antrasen(ki hepside kömür katranında bulunan maddelerdir)dir.

Gıdaların görünümleri kadar, tat ve kokuları da sağlığımız için önemlidir. Çünkü tat ve koku alma duyularımız, diğer bazı etkenlerle birleşerek sinir sistemimize bazı sinyaller verirler ve pepsin, pripsin, lipaz, amilaz gibi enzimleri içeren inaktif durumdaki sindirim sıvılarını aktif hale getirirler. Gıda maddeleri hoş tat ve kokuya sahip oldukları sürece, bu enzimler aktif hale geçerler ve böylece ağız ve mide sulanır, sindirim sistemi hazır hale gelir. İşte gıdalara kendine has tat ve kokusunu veren sinir sistemini uyararak iştahı arttıran ve vücudu sindirime hazırlayan bu maddelere aroma maddeleri diyoruz.

Aromatik bitkiler, yiyeceklerin tadını arttırmak ve sindirimi kolaylaştırmak için daha ilk çağlarda kullanılmaya başlanmıştır. Bu amaçla, karabiber, tarçın, karanfil gibi doğaya özgü baharatların aromatik özellik taşıyan kısımları toplanarak kurutulmuştur. Aynı işlemin kekik, lavanta ve ıhlamur gibi etkileyici kokuları olan bitki ve çiçek çeşitlerine de uygulandığını biliyoruz.

Aroma maddeleri, gıdalar için önemli bir kalite faktörüdür. Bu maddeler yiyeceklerimizde doğal olarak bulunabildiği gibi, işleme sırasında da ortaya çıkabilirler. Ayrıca, bitki yapısındaki bir madde değişimi sırasında veya hücre çevresindeki özel bir tabaka da oluşturdukları söylenebilir. Bugün endüstriyel gıda üretiminde pekçok aroma maddesi kullanılmaktadır. Bu aromalar doğal veya yapay olarak elde edilmektedirler.

Aroma maddeleri, hidrokarbon, alkol aldehit, keton, fenol, kinon, asit, ester, lakton, kumarin, furan türevleri, oksitler ve azotlu kükürtlü maddelerin değişik türlerinin, değişik oranlarda bir araya gelmesi sonucunda oluşurlar. Bu maddelerin gıdaların bileşimindeki oranları çok düşüktür ve genelde, kilogramda 6-7.5 miligram kadardır. Mesela muzda, aroma maddeleri % 0.013 oranındadır.

Aromayı oluşturan unsurlar, gıdadaki önem durumuna göre de sınıflandırılabilmektedir. Bu unsurlar;

Özgün Maddeler: Bu maddeler bulunmadan o gıdanın kendine özgü tat ve kokusu hissedilemez. Portakaldaki sinensal, tereyağındaki butanoik asit, ette bulunan ve et tabletleri, hazır çorba üretiminde de kullanılan glutamik asit ve bunun monosodyum tuzunu, bu grup maddelere örnek verebiliriz.

Destek Maddeler: Asıl aromayı güçlendiren maddelerdir. En bilinen örneği elma ve armut sularında bulunan geranioldür.

Nötr Maddeler: Aroma içerisinde bulunup, aromaya katkısı olmayan etil alkol gibi maddelerdir.

İstenmeyen Maddeler: Aromayı olumsuz yönde etkileyen diasetil maddelerdir.

Bir gıdanın kendine özgü aromasının oluşumunda, aroma maddelerinin cinsleri kadar, bunların oranları da büyük önem taşır. Çilek aromasında %42 etil asetat, %25 amin asetat, %25 amil formiyat, %8 izoamin butirat bulunur. Bunlardan izoamin butiratın oranı arttırıldığında çilek kokusu kayısı kokusuna dönüşür, amil asetat arttırıldığında ise muz kokusu ortaya çıkar.

Günümüzde birçok gıdanın aromasının bileşimi, tam olarak ortaya konmuş ve bunlardan bazılarına olan talep sonucu yapay olarak üretimine geçilmiştir. Örneğin bugün dünyada üretilen toplam vanilya ürünü, ABD’ nin yalnızca dondurmada kullanılan vanilya tüketimini bile karşılayamamakta ve yapay vanilya aromasına alışan tüketiciler, doğalını yadırgayabilmektedir.

Sıcaklık ve ışık etkisiyle kolayca bozulabilen aroma maddelerinin insanlar tarafından algılanabilmelerinin mutlak koşulu onların su buharı ile birlikte taşınıyor olmalarıdır.

GIDA, KOZMETİK VE İLAÇ AROMALARINDA ALKOL

Bugün, bu sektörlerde kullanılan koku verici aromalar, ekseriyetle alkolle eritilmiş, tabii veya sentetik esanslardan oluşmaktadır.

Bir kısım İslam düşünürü, alkol içinde eritilmiş aroma ihtiva eden gıda maddesinin de helal olmadığı görüşündedir. Çünkü, çoğu içildiği zaman sarhoşluk veren alkol, çok az da olsa bu gıda maddesine karışmıştır. Ayrıca alkol necis(pis) kabul edilmiştir. Temiz bir kova suyun içerisine bir damla necaset düşse, o suyu necis yapar.

Diğer bir kısım İslam düşünürüne göre ise helaldir. Çünkü alkolde eritilmiş aroma ilave edilmiş gıda maddesinden az veya çok yediği zaman insanı sarhoş etmiyor.

Bizim görüşümüz,gücümüz yetiyorsa, birinci görüşe uymaya çalışmamız daha emniyetli ve daha güzeldir diye düşünüyoruz.

Vanilya Tatverici Helâl mi?

Vanilya bir bitki ürünüdür. Vanilya tohumundan çözücü olarak seçilmiş alkolle çıkartılır. Tohumlar ya muhafaza kabukları ile, ya da kabuklarından çıkartılmış olarak su, alkol karışımı bir çözeltide bir kaç ay bekletilir. Bu esnada tohum içindeki vanilya aroması çözeltiye geçer normal olarak alkol ihtiva eden bir eriyik içinde muhafaza edilir. Sıvı veya toz formunda kullanılır. Bir şişe vanilya ekstratında deney yaparsanız, yaklaşık %30-40 oranında alkol katkı maddesini bulursunuz. Bazıları, pastacılık ürünlerinde bu tip vanilya ekstratının kullanılmasına onay veriyor. Çünkü, diyorlar ki, pişirme esnasında alkol buharlaşır gider. Ancak biz diyoruz ki tam pişmenin oluştuğu fırın ürünlerinde alkol buharlaşır, vanilya, fırın ürünleri dışında dondurma gibi, krema gibi, meşrubat gibi, ilaç şurupları gibi pek çok ürünlerde de kullanılır. Bu ürünlerde pişme oluşmadığı veya kısmen oluştuğu için alkolün tamamı buharlaşamaz.

Vanilya, toz formunda da kullanılabilir. Bu formda, vanilya tohumları kabukları ile veya kabuksuz olarak ya alkol katkısız ezilir veya ezilir alkolde eritilir ve sonra arıtılır. Arıtma esnasında, alkol damıtılır ve böylece alkol kalıntısı kalmaz. Bu şekilde elde edilen vanilya Helâldir. Ancak piyasada satılan vanilya paketlerinin etiketinde maalesef sadece vanilya veya vanilya flavoring şeklinde açıklama yapılıyor.

Bu yüzden, Müslüman tüketici hangi formu kullanabileceğinin seçimini yapamıyor. Bu durumda, ürünün üreticisi ile temas kurma ihtiyacı doğuyor.

Vanilin ve etil vanilin, vanilya tohumunda mevcut tatvericilerdir. Bunların toz formu alkol ihtiva etmezler. Bugün tatbikatta vanilin ve etil vanilinin önemli bir kısmı sentetik olarak üretilmektedir. Mamafih, gıda firmaları, gıda üretiminde kullanmadan önce bunları da alkolde eriterek kullanmaktadırlar.

Sahih-i Buhari ve diğer muteber Hadis kitaplarında alkolü ilgilendiren pekçok hadislere göre tüm sarhoşluk veren maddeler haram kılınmıştır.

Peygamber (s.a.v.)'e baldan yapılan bir içki hakkında soruldu. O cevap verdi ki;" bütün sarhoşluk veren içecekler haramdır." Bir başka zamanda yine Peygamber (s.a.v.)'e mısırdan, arpa, buğday, yulaf igbi hububattan yapılan içkileri sordular. O sordu, bu içecekler sarhoşluğa sebep oluyor mu.Onlar sarhoşluk yapıyor diye söyleyince. O cevap verdi ki, " tüm sarhoşluk verenler haramdır." Bir başka hadiste, Peygamber (s.a.v.) dedi:

"Tüm sarhoşluk verenler hamrdır ve tüm sarhoşluk verenler haramdır."

Böylece genelde, tüm sarhoşluk verenler, kökeni ne olursa olsun haramdır.(Hamr, Kuranda geçen ve şarap olarak tercüme edebiliceğimiz madde esas itibari ile etil alkol veya etanol olarak bilinen madde olarak kabul edilmektedir.) Kuran'a göre hamr'ın satılması, satın alınması, üretimi, taşınması ve içki yapımı için hammadde olarak yetiştirilmesi haram kılınmıştır.

Vanilya bir içki değildir, ancak büyük miktarda alkol ihtiva etmektedir. Küçük bir miktarda kullanılmasına rağmen ondan kaçınmak daha iyidir.

Etil Vanilin(ethy vanillin) ve Vanilin(vanillin)

Beyazdan, solgun sarı renge değişen toz veya kristal yapıda ve vanilyanın karekteristik kokusunda yapay bir katkı maddesidir. Bir seri kimyasal reaksiyon sonucu elde edilir.

Etil vanillin, lezzeti tam olarak aynı olmasa da aroma bakımından gerçek vanilyadan 3-4 kat daha güçlü yapay bir bileşiktir.

Gıda ve parfümeride vanilyanın yerine daha ucuz olması taşıma ve depolamanın daha kolay olması sebebi ile tercih edilmektedir.

Tat ve koku katkı maddesi olarak geniş bir kullanım sahası söz konusudur. Çikolata, dondurma ,pasta ve fırın ürünleri, pudingler, meşrubatlar şekerleme gibi gıda sektöründe kullanıldığı gibi kosmetik ürünlerinde parfümlerde koku ve stabil tutmak için, deterjanda, sabunda ve benzeri kozmetik ürünlerinde kullanılmaktadır.

En iyisini Allah (c.c.) bilir.

http://www.vanilla.com/html/facts-extracts.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Vanilla

http://en.wikipedia.org/wiki/Aromatic
ecrn100 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
peynirde helal gida, peynir mayalama, helal gida, domuz pepsini


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Şu anda saat : 11:10 AM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.