Sponsorlu Bağlantılar

Bu Soruları Cevaplayalım

Helal Gıda kategorisinde açılmış olan Bu Soruları Cevaplayalım konusu , ...


Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 23-2008   #1
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 39
Mesajlar: 1.122
Tecrübe Puanı: 100
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough


Standart Bu Soruları Cevaplayalım

Sponsorlu Bağlantılar
Soru 1: Şarap ve benzeri alkollü içkilerden üretilen sirkenin hükmü nedir?

Açıklama : Gıdalardan sirke nasıl elde edilir bunu açıklayalım. Sirke şekerli gıdaların fermentasyonu yoluyla elde edilir.



Birinci aşamada meyve veya üzüm suyundaki şekerler mayalar tarafından alkole dönüştürülür.



Maya yardımıyla

C6H12O6 --------> 2 CH3CH2OH + 2 CO2

Şeker Etil alkol Karbondioksit



İkinci aşamada alkol, asetik asit bakterileri ve oksijen yardımıyla okside olarak asetik asite yani sirke asitine dönüşür.



Asetik asit bakterileri yardımıyla

CH3CH2OH + O2 --------> CH3COOH + HO2

Etil alkol Oksijen Asetik asit (sirke) Su



Gıdalardan sirke elde etmek için ilk önce mikroorganizmalar (maya ve bakteriler) gıdalardaki şekeri alkole sonra da bu alkolü sirkeye dönüştürmektedirler.

Sirke üzüm elma gibi meyvelerden, şaraptan, biradan (malttan), melastan, bal gibi gıdalardan yapılabilmektedir. Sirke elde edildiği ürünün ismini alır. Şaraptan elde edilen ‘şarap sirkesi’ adını alır.

Birinci soruyu biraz daha netleştirirsek:

amaç gıdadan sirke üretmek ise aşağidaki a şıkkında olduğu gibi helal olmaktadır.

a- Şekerli gıdalar -------->alkol -------> sirke

helal helal



Soru 1: Meyveden alkol sonrada bu alkolden üretilen sirke (a) ile direk alkolden, mesela şaraptan üretilen sirke (b) arasında helallik bakımından nasıl bir fark vardır?
Herhangi bir alkollü içkiden üretilen sirke helal midir, haram mıdır?

b- Alkol (mesela şarap) -------> sirke

haram ???



Soru 2: Sirke alkolden üretildiği için, içinde % 0,2- 0,3 ( 100 gram sirkede 0,2 gram alkol) gibi tat ve kokuyla hissedilemeyecek kadar az miktarda alkol kalabilmektedir. Bu kalan alkolün hükmü nedir? Bu sirkenin helal olmasına bir mani teşkil eder mi?



Soru 3: Meyve sularında ve meyve sularından yapılan sirkelerde berraklaştırma amacıyla jelatin kullanılabilinir. Jelatin bulanıklık yapan maddeleri bağlamaktadır. Bu şekilde, haram yoldan elde edilen jelatin kullanılarak berraklaştırılan meyve suları veya sirkenin hükmü nedir?



Soru 3 a: Meyve suyu ve sirke jelatinle temas etti fakat daha sonra jelatin filtre edilerek meyve suyundan veya sirkeden tamamen ayrıldıysa bunun hükmü ne olur?



Soru 3 b: Meyve suyu ve sirke jelatinle temas etti fakat daha sonra jelatin filtre edildi ama jelatin meyve suyundan veya sirkeden tamamen ayrılmadı ve bir miktar kaldı ve bu kalan jelatin kimyasal analizlerle tesbit edilebilecek kadar bir miktarda ise bunun hükmü ne olur?



Soru 3 c: Meyve suyu ve sirke jelatinle temas etti fakat daha sonra jelatin filtre edildi ama jelatin meyve suyundan veya sirkeden tamamen ayrılmadı ve bir miktar kaldı bu kalan miktarda kimyasal analizlerle tesbit edilemeyecek kadar çok az bir miktar ise bunun hükmü ne olur?



Soru 4 : Açıklama : Gıdalara tat ve koku amacıyla aromalar katılabilmektedir. Aromaların büyük bir kısmı alkolle çözündüğünden dolayı alkol içermektedir. Alkol içeren aromalar iki çeşittir birincisinde aroma alkolün içinde çözünmüştür yani aroma maddelerinin çözünmesi için alkol kullanılmıştır mesela Portakal aroması içinde portakalın tat, renk ve kokusunu veren maddeler ve bunların çözünmesi içinde bir miktar alkol bulunmaktadır (4a), ikincisi aroma çeşitinde ise aroma bir alkolün ismini almıştır yani alkol aromaya tat vermek için konulmuştur Rum aroması gibi bu aromaya rum içkisi katılmıştır (4 b). Gıda etiketlerinin üzerinde genelde sadece aroma ifadesi yazıldığından dolayı aromanın alkollü mü veya alkolsüz mü olduğu ve hangi özellikte olduğu anlaşılamamaktadır.



Soru 4 a: Gıdalara katılan aromaların içindeki tatla hissedilemeyecek kadar az olan bu alkolün hükmü nedir? Amaç burada alkol katmak değil gıdaya tat vermek. Alkol konulma nedeni aroma maddelerinin çözünmesini sağlamaktır.



Soru 4 b: Rum aroması veya yumurta likörü aroması gibi aroma çeşitlerinde ise alkol çözünme işleminden öteye bu aromanın kendisini oluşturur yani bu aromalara tat vermesi için alkol konulmuştur. Bu tip aromalardan yapılan gıdaların hükmü nedir?



Soru 4 c: Bir gıdaya 4 a veya 4 b şeklindeki bir aroma katılıyor fakat bu aromadaki alkol, gıda üretim aşamasında pişirme gibi işlemlerle gıdadan ayrılıyorsa hükmü nedir?



Soru 5: Domuzun veya helal kesilmemiş hayvanların midesinden elde edilen peynir mayasının hükmü nedir?

Soru 5 a: Domuzun midesinden elde edilen peynir mayası ve bu mayadan üretilen peynir helal midir, haram mıdır?

Soru 5 b: Helal yoldan kesilmemiş hayvanların midesinden elde edilen peynir mayası ve bu mayadan üretilen peynir helal midir, haram mıdır?



Açıklama: Hayvansal yoldan elde edilen peynir mayası, koyun, keçi, dana, domuz gibi hayvanların midesindeki salgıdan elde edilir. Peynir mayası hangi miktarda kullanılır bunu kısaca açıklayalım.



100 Litre süte katılan peynir mayası miktarı

Taze peynir 1-2 ml

Yumuşak peynir 15-22 ml

Yarı sert ve sert peynir 20-24 ml



Yarı sert bir peynir olan Gouda peynirini ele alalım. Bu peynirin üretimi için kullanılan peynir mayası miktarı aşağıdaki gibidir.



100 Litre süte 20 ml (yaklaşık 20 mili gram) peynir mayası katılır.

100 Litre sütten ortalama 10 kg Gouda peyniri elde edilir.

Süte katılan peynir mayasının ortalama %10-20`si peynirde kalmakta diğer kısmı peynir suyuyla ayrılmaktadır. Dolayısıyla 10 kg ( 10 kilogram) gouda peynirinde 4 mililitre ( 20 ml`nin %20`si) peynir mayası bulunur. Buradan da bir kilo peynirde ki peynir mayası miktarını hesaplarsak. Ortalama 1 kg Gouda peynirinde 0,4 mililitre peynir mayası bulunur buda % 0,04 oranındadır.



Soru 6: Gıda katkı maddelerinden E 120 (Karmin), kırmızı renkte bir boya maddesidir. E 120 boya maddesi kaktüslerde yaşayan bit böceklerin kurutulup öğütülmesiyle elde edilir. Ortalama olarak 1 kilogram böcekten 50 gram renk maddesi elde edilir. E 120 gıda katkı maddesi ve bundan üretilen gıdalar helal midir, haram mıdır?



Soru 7: Meyvelerde doğal yoldan yani olgunlaşmayla oluşan alkolün hükmü nedir?

Açıklama: İki haftalık olgunlaşmış bir muzun 100 gramında yaklaşık 1gr alkol oluşmaktadır. Muz olgunlaştıkça alkol miktarı artmaktadır. 4 günlük bir muzun 100 gramında ortalama olarak 0,1 gram alkol bulunmaktadır. İki haftalık olgunlaşmış bir muzun 100 gramında ise yaklaşık 1gr alkol bulunmaktadır. Bu şekilde kabukları siyahlaşmış ve olgunlaşmış iki haftalık bir muzda ki alkol miktarını (100 gram muzda 1 gram alkol) bildiğımiz halde yersek hükmü nedir? Amaç burada olgunlaşmış bir muz yemek.



Soru 8: Alkolsüz biranın ismi `alkolsüz` olmasına rağmen içinde % 0,3 ila 0,5 alkol vardır. Alkolsüz bira, alkollü biradan alkolün uzaklaştırılmasıyla elde edilir. Fakat alkolün hepsi biradan uzaklaştırılmamıştır. Bu biranın hükmü nedir?



Soru 9: Helal yoldan tavuk ve kanatlı hayvan kesim işlemi nasıl olmalı ve temizleme işleminde nelere dikkat edilmelidir? (tüy yolma, yıkama, yıkama sıcaklığı, derili veya derisiz gibi)



Soru 10: Haram olan hayvansal bir yemle (mesela kan veya domuz kemik unundan elde edilen mineraller gibi) veya haram olan bir katkı maddesiyle beslenen bir hayvanın eti helal midir? Hayvanların beslenmesinde ve yemlerde nelere dikkat etmek gerekir? Böyle bir hayvanın (Büyükbaş, küçükbaş, ve kanatlı hayvanlar için) kesilmeden önce belli bir süre bekletilemesi gerekir mi?



Soru 11: Hayvan elektrikli şokla veya tabancayla bayıltıldı ve kesildi fakat şok veya tabanca hayvanı sadece bayıltı öldürmedi bu hayvanın eti helal midir?



Soru 12: Hayvan elektrikli şokla veya tabancayla bayıltıldı ama hayvanın bu işlemle bayıldığı veya öldüğü tesbit edilemiyor. Bu şekilde kesilen hayvanın eti helal midir?



Soru 13: Hastalıktan dolayı alınan bir ilaçta alkol, haram yoldan elde edilen jelatin, haram olan hayvansal bir katkı maddesi veya domuzdan elde edilen bir enzim gibi haram kaynaklı bir madde varsa ve bu ilacın da alternatifi yoksa bu ilacı tedavi amacıyla kullanabilir miyiz?



Soru 14: Yeni yapılmış taze boza ve kefir içmek helal midir, haram mıdır?

Açıklama: Boza darı, mısır veya pirinçten elde edilen, koyu kıvamda tatlı ve ekşi tadın karışımı lezzette olan bir içecektir. Bu hububatlar ilk önce ezilip kabuklarından ayrılır, süzülür ve kaynatılır. Bu karışıma şeker, süt asiti bakterileri ve maya katılarak 15-25°C de 24 saat bekletildikten sonra boza içilecek hale gelmiş olur. Katılan mayalar şekeri parçalayarak bir miktar alkol üretir. Boza kışın üretilmektedir yazın bozadaki mikroorganizmalarin üremesi hızlı bir şekilde olup bozayı ekşitmekte ve alkol miktarınıda artırmaktadır. Yeni yapılan taze bozadaki alkol miktarı % 0,4-0,8 oranındadır. Boza sıcakta uzun süre beklerse ekşir ve alkol miktarıda artar.

Kefir: Sütteki süt şekerinin (laktozun), süt asiti bakterileri ve kefir mayaları yardımıyla parçalanmasıyla oluşan bir süt ürünüdür. Kullanılan bu mikroorganizmalar sayesinde süt asiti ve bir miktar etanol (alkol) oluşmaktadır. Geleneksel olarak Orta Asya`da yapılan kefirde % 0,5 – 1,0 alkol bulunmaktadır. Gıda firmalarının üretttiği ve marketlerde satılan kefir ürünlerinde ise % 0,1 – 0,5 arasında alkol bulunabilir. Kefiri kımızla karıştırmayalım. Kımız at sütüyle yapılan alkollü bir içkidir.

Tartışmaya açılmıştır bu sorularla alakalı işin fetva kısmına girmeden sadece teknolojik olarak tartışalım
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 11-2008   #2
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 02-09-2008
Mesajlar: 4
Tecrübe Puanı: 0
zgidaci is on a distinguished road


Standart

Sponsorlu Bağlantılar
arkadaşım gerçekten önemli sorular bunlar. gördüğüm kadarıyla başlık çok kişi tarafından okunmuş ancak cevap veren olmamış. büyük kısmına cavap vermek istesemde sonuç itibariyle fetva gerektiren sorular diye düşünüyorum. helal mi harammı sorusunun cevabını teknolojik olarak nasıl tartışabilirzki bu sadece sence ve bence olarak yorumda kalır ve kafa karıştırır. ama sorular cidden çok güzel ve kaliteli sorlar. cevapları öğrenip öylemi tartşsak acaba ne dersin
zgidaci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 25-2008   #3
Moderator
 
Üyelik tarihi: 20-05-2008
Mesajlar: 391
Tecrübe Puanı: 33
inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future


Standart

Maya nedir?

Maya, mantarlar grubunda yer alan tek hücreli canlılardır. çıplak gözle görülmeyecek kadar küçük, yuvarlak ve renksiz hücrelerden oluşan maya, sıcakla temas edince çoğalır. Bira mayası olarak da bilinen bu madde, başta ekmek olmak üzere çeşitli unlu mamullerin, bira ve şarap gibi içkilerin üretiminde kullanılıyor. Piyasada toz (kur) ya da kalıp (yaş) halde satılıyor.



Ekmek yapımı sırasında hamur maya ile kabartılıyor. Maya undaki nişastayı etkiliyor ve bir tür şeker olan glikoza dönüştürüyor. Sonra da glikozu alkol ve karbondioksite ayrıştırıyor. Oluşan karbondioksit gazı mayalanan hamur içinde baloncuklar halinde dağılarak hamurun kabarmasını sağlıyor. Pişirme işlemi sonunda hamura katılan suyun büyük bir bölümü, karbondioksit ve alkol uçuyor. Böylece ekmek gözenekli, kabarık ve yumuşak bir kıvam alıyor.

Şarapta, birada, şampanyada da alkol bünyenin içinde oluşuyor. Sarhoş ettiği için de çoğu haram olduğu gibi damlası da haram oluyor.
Yoğurtta da, ekmekte de, olgunlaşmış meyvelerde de o kadar alkol bulunur diyerek olayı sulandırmaya kimsenin hakkı yoktur.

Yoğurtta bir kere fermantasyon olayı alkol veren bir olay değildir. Laktatı laktik asite dönüştürür.

Ekmekteki fermantasyon olayı alkol veren bir olaydır, ancak 150-200C derecelik fırında buharlaşma sıcaklığı 78C olan alkol buharlaşarak dışarıya çıkmaktadır.

Olgunlaşmış meyvelerde ise etil alkol değil yüksek oktanlı aromatik alkoller oluşur ki bunlar sarhoş edici özellikte alkoller değildir. Ancak dalından koparıldıktan sonra uygun olmayan hava koşullarında bekletilirse enzimler devreye girerek etil alkolleşmeyi başlatabilir.

Kefir ve boza da alkol veren fermantasyon sonucu elde edildikleri ve tüketildikleri için mahzurlu oldukları fetva makamlarınca söylenmektedir.



Tebliğdeki “üretimin doğasından kaynaklanabilecek etil alkol” ifadesi ne kadar gülünç?. Ne kadar eğriti bir ifade? Sanki üretimin doğasındaki etil alkolle, dışarıdan konan etil alkol tabiyatları, muhtevaları bakımından farklı şeyler. Yani üzüm şırasında oluşan alkol üretimin doğasından kaynaklandığı için meşru olacak, ama şekerli suyun içerisine alkolde eritilmiş üzüm esansı konursa meşru olmayacak. Bunu da Tarım Bakanlığının denetçileri tesbit edebilecekler. Şaşarız bu mantığa
inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 25-2008   #4
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 39
Mesajlar: 1.122
Tecrübe Puanı: 100
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough


Standart

Ülkemizde helal gıda sertifikasyonlarının verilecek olması bu konuda bizimde bilgi birikimimizin olması gerektiği gerçeğini gözler önüne sermektedir.

Öncelikle fetva vermek bir tarafta dursun böyle bir şeyi gıda mühendisleri olarak yapacak değiliz ancak içki kelimesi içecek kelimesinin çoguludur.burda dikkat edilmesi gereken içkinin sarhoşluk vermesi yada vermemesi ve hangi amaçla ve niyetle kullanıldığıdır.

ekmeğin içerisinde elbetteki tepkimeler sonucu alkol oluşuyor yada herhangi bir gıda içerisinde gıdaların içerisinde alkolün oluşması o gıdaya haram niteliği katmaz.üzüm suyunun sirke ve şarap örneğinde verildiği gibi tepkimeler sonucu sirke elde ediyorsak helal şarap elde ediyorsak sarhoşluk verdiği için haram statüsünde bulunmaktadır.

Ancak bu alkol nede olsa ekmeğin içindede oluşuyor yoğurttada oluşuyor yada başka gıdalardada oluşuyor deyipte şarap içmeye başlarsak bu inci hanımında dediği gibi lauballilik olur.

Ancak herkesin içki kullanmak özgürlüğü saklıdır.

başka bir örnekle açıklamak gerekirse bira protein deposudur aslında onu haram yapan içerisindeki proteinin fazlalığı değil alkolun fazlalığıdır.bira aslına bakılırsa protein deposu olması hasebiyle faydalı bir içecektir diyebiliriz.Ancak biranın faydalı olması içerisinde protein olması onun haram olmasının önüne geçemez.Aynı bira alkolsüz olarak üretilirse haram olmaz.Çünkü içerisinde alkol olmadığı için ismide içki olmaz yada bira olmaz.

İşin haram boyutu gıdaların işlenmesindeki teknolojik olaylardan ve yapım aşamalarından değil tamamıyla bu ürünlerin nihai ürün olduğu zaman alkol oluşması ile insana sarhoşluk vermesi ile ilgilidir.

Umarım bu yazımla fetva sınırlarını zorlamamışımdır...
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 25-2008   #5
Moderator
 
Üyelik tarihi: 20-05-2008
Mesajlar: 391
Tecrübe Puanı: 33
inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future


Standart

Bira Nedir? Ne Değildir?

1-Bira çimlendirilmiş arpanın özel muameleden geçirilmesi, mayalanması sonucu elde edilir. Muhtevasında %5-7 nisbetinde etil alkol bulunur. Kesinlikle alkollü içki sınıfına dahil edilir.

2- Alkolsüz bira diye piyasaya sürülen bira, içerisinde %5-7 nisbetinde etil alkol bulunan biranın, etil alkol oranının vakumla azaltılmasıdır. İçerisinde kesinlikle %1-1,5 nisbetinde etil alkol bulunur. (Gıda Bilimi ve Teknolojisi. AÜ Ziraat Fak Teksir No: 113, s.173, Ankara, 1983)
Malt içeceği nedir?

Malt çimlendirilip kavrulmuş tahıl anlamına geliyor. Malt içeceğini oluşturan şıra, mayalı olmadığından kesinlikle alkol ihtiva etmiyor. Malt içeceği sadece sıvı ihtiyacını karşılamakla kalmayıp protein, vitamin, mineraller açısından da oldukça zengin. B vitamini deposu olan ve kavrulmuş tahıldan elde edilen malt sayesinde, malt içeceğinin tıbbi açıdan birçok faydası bulunuyor. Sindirimi kolaylaştırmak, bağışıklığı güçlendirmek, kan yapıcı özellik bu faydalardan sadece birkaçı.


''bira aslına bakılırsa protein deposu olması sebiyle faydalı bir içecektir '' biranın protein deposu olması, yapım aşamasında kullanılan ve tamamen alkolsüz olan malttan kaynaklanır. Yoksa marifet bira da değil malttadır.


''Aynı bira alkolsüz olarak üretilirse haram olmaz.Çünkü içerisinde alkol olmadığı için ismide içki olmaz yada bira olmaz.''
Alkolsüz bira diye bir ürün yoktur.Sadece birada ki mevcut alkol oranı vakumla azaltılmıştır.Alkolsüz tabir edilen birada %1-1.5 oranında alkol vardır.Buyüzden isminin içki veya bira olması ömenli midir?
Malt hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse:


Malt, kısmen filizlenmesi için su içine konmuş, daha sonra kurutulup vulkanize edilmiş ve ekseriya arpanın kullanıldığı bir tahıl ürünüdür. Filizlenme esnasında üretilmiş diastaz enzimi vasıtası ile tahıl nişastasını şekere dönüştürmek için mayalamada kullanılır
inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 25-2008   #6
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 41
Mesajlar: 1.134
Tecrübe Puanı: 81
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute


Standart

Helal gıda sektörü dünya genelinde 50 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı. Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, İslami usullere uygun şekilde hazırlanan gıda tüketmek isteyenlerin ihtiyacını karşılamak üzere hazırladıkları `helal gıda standardı` çalışmalarında son aşamaya gelindiğini bildirdi.

Büyükhelvacıgil, söz konusu standardın iyi bir şekilde çıkarılmasını istediklerini kaydetti. Helal gıda standardıyla ilgili önemli hassasiyetlerin bulunduğunu dile getiren başkan, başka ülkelerin de bu standartla ilgili hassasiyetleri bulunduğuna işaret etti. Bu konuda dünyada büyük bir iş hacmi olduğuna vurgu yapan Büyükhelvacıgil, `Dünyada 50 milyar dolar seviyesinde bir pazar var. Bu ticaretten Türk sanayicisinin pay alabilmesi için söz konusu standardın çıkması gerekiyor.` dedi. Helal gıdanın mecburi standart kapsamında olmayacağını, isteyenlerin bu standardı uygulayacağını söyleyen Büyükhelvacıgil, helal gıda standardını tercih edip etmemeyi tüketicinin hür iradesinin belirleyeceğini ve tüketicilerin bu standarda uygun ürün ve hizmet isteme hakları bulunduğunu vurguladı. Tüketicilerin istediğini alıp, istemediğini almayabileceğini ifade eden TSE başkanı, şunları kaydetti: `Buna hüküm koyamazsınız ki. Tüketicinin tercihidir. Tüketici tercihini yapar, kullanır. Tüketicinin isteklerine cevap verebiliyor olmamız lazım. Böyle bir ihtiyaç varsa bunun yapılması lazım.`
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 25-2008   #7
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 39
Mesajlar: 1.122
Tecrübe Puanı: 100
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough


Standart

İnci arkadaşım bira içmek günah değildir gibi bir saptama yapmadım dikkat edersen burda önemli olan bazı arkadaşların ekmeği içindede alkol var demesi üzerine yapmış olduğum bir tespit.Evet ekmeğin içindede alkol oldugunu biliyoruz ve hatta şöyle söyleyeyim bir insan takriben 50-60 tane sıcak ekmek yese muhtemelen sarhoş olur.Şimdi anlatmak istediğim mevzuya gelelim bir insan 50 tane ekmeği yiyebilecek konumda olsa bu işi karnını doyurmak amacıyla bu ekmekleri yese ekmek bu insana haram olmaz,ancak sırf sarhoş olmak amacıyla bunca ekmeği yerse o zaman ekmek dahi o kişiye haram olur.Yapılan işler niyetlere göredir.Bir işte niyetiniz neyse ona göre hüküm verilir.

Burda anlatmak istediğim tabiki alkolsüz biranın içinde dediğiniz gibi %1 oranında alkol bulunuyor işte bu alkol harammıdır değilmidir bunu din alimlerinin fetva vermesi gerekir.Bu konu bizim bilgi sınırlarımızı aşıyor.

'Aynı bira alkolsüz olarak üretilirse haram olmaz.Çünkü içerisinde alkol olmadığı için ismide içki olmaz yada bira olmaz dediğimde doğrudur.teknolojik olarak biranın içindeki alkol tamamıyla çekilirse içinde alkol barındırmayacaktır bu ne kadar mümkün onu bilmiyorum.Yani tüm düzeni bozan etil alkoldür.Nede olsa şişede durduğu gibi durmuyor
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 26-2008   #8
Moderator
 
Üyelik tarihi: 20-05-2008
Mesajlar: 391
Tecrübe Puanı: 33
inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future


Standart

Sayın değerli ve de kıymetli arkadaşım Muhittin!!!!!
''bira içmek günah değildir gibi bir saptama'' yaptığınızı iddea etmedim.
Ayrıca haram-helal konusunda ben fetva makamı değilim ki fetva verme yetkisini (küstahlığını) göstereyim!!!!
Sadece piyasada alkolsüz olduğu iddea edilen ürünlerin tamamen alkolsüz olmadığını %1-1.5 oranında alkol barındırdığını belirttim.
Bir İNSAN (NİYETİ NE OLURSA OLSUN) 50 değil bir fırın sımsıcak ekmek yese
nasıl sarhoş olur?Etil Alkolün kaynama noktası 78,5 C 'dir.Ekmeğin pişme sıcaklığı ise 150-200 C olduğuna göre ekmekte ki alkol buharlaşmıştır.
Sıcak ekmekte nasıl alkol olsun anlamadım.
Evet merak ettiğim biranın içinden alkolü nasıl tamamen uzaklaştırmaktı.Bunu bende bilmiyorum.
Ama tabir edilen ürün eğer MALT İÇECEĞİYSE birayla da,içkiyle de alakası olmayan bir üründür.
Maltın eldesi-öğütülmesi-su ve şeker ilavesiyle yapılan ve son derece sağlıklı olduğu söylenen (özellikle B Vitamini açısından ) bir üründür.
Sürçi lisan etmiş isem AFFOLA...
inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 26-2008   #9
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 41
Mesajlar: 1.134
Tecrübe Puanı: 81
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute


Standart

peki bende şunu sorayım rakının da hammaddesi anason biliyorsunuz peki bu anasonu kavurup kavurup yemek yada bitki çaylarının içine özellikle kış aylarında atıp kaynatıp içmek HARAMMI oluyorrrrrr
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 26-2008   #10
Moderator
 
Üyelik tarihi: 20-05-2008
Mesajlar: 391
Tecrübe Puanı: 33
inci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant futureinci has a brilliant future


Standart

Alıntı:
Gülsel ŞEN´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
peki bende şunu sorayım rakının da hammaddesi anason biliyorsunuz peki bu anasonu kavurup kavurup yemek yada bitki çaylarının içine özellikle kış aylarında atıp kaynatıp içmek HARAMMI oluyorrrrrr
Rakı:Üzüm, incir, erik gibi meyvelerin alkolle mayalanarak damıtılmasıyla elde edilen içkidir.
Anason rakının HAMMADESİ DEĞİLDİR.Rakının hammaddesi şeker içeriği yüksek meyvelerdir (üzüm,incir vs..)
Anasonun rakıya ilavesi rakının kendine has kokusunu,tadını ve rahiyasını vermek içindir.Ayrıca rakının suyla karıştırılmasıyla oluşan beyaz renk anasondan kaynaklanır...


Kullanımı
Anason, anason bitkisinin tohumlarından elde edilir. Rakı gibi alkollü içkilere çeşni katmak için kullanılır. Anasonun tatlımsı tadı ve özgün kokusu içinde bulunan “anethol” denilen yağdan gelir. Anethol alkolde çözünür, ama su oranı arttıkça çökelir. Bu nedenle anasonlu içkiler suyla karıştırıldığında beyaz olur. Anason, tatlılarda da kullanılan bir baharattır.

Bir ürünün haram mı,helel mi olduğu konusunda biz fetva makamı değiliz. Naçizane fikrim;Anason sarhoşluk vermeyen,beyni,zihni uyuşturmayan ve en önemlisi alkol barındırmayan bir ottur.Bu otu ister yala,ister yut neden haram olsun. Çünkü alkolsüz...
Malumunuz anason çayları doktor tavsiyesiyle gaz giderici,spazm çözücü olarak bebeklere bile (uygın yöntemle hazırlanıp)içirilmektedir.


Anasonun Kullanım alanları ve biçimleri: Anason öncelikle gaz söktürücü, mideyi güçlendirici ve öksürüğü yatıştırıcı olarak kullanılmalıdır. Sürekli hıçkırıklarda bir bardak anason çayı denenebilir. İştah açıcı, mideyi rahatlatıcı, yatıştırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı olarak kullanılabilir. Uykusuzluğa karşı da denenebilir. Bebeklere ve küçük çocuklara gaz sıkıntılarında ve öksürüklerde anason çayı içirilmelidir. Tadı ve kokusu hoş olmayan bitki çaylarına veya bitkisel kaynaklı ilaçlara aroma katkısı olarak da kullanılabilir. Anason çayı, yeterli olmayan anne sütünü arttırır.
inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
peynirde helal gida, peynir mayalama, helal gida, domuz pepsini


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık



Şu anda saat : 12:52 AM.