Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Hormonlu Gıdalar (http://www.gidacilar.net/hormonlu-gidalar.html)
-   -   Östrojen Hormonu Nedir? (http://www.gidacilar.net/hormonlu-gidalar/ostrojen-hormonu-nedir-163006.html)

emirkaboglu53 14-2018 03:51 AM

Östrojen Hormonu Nedir?
 
Östrojen hormonu nedir,ne işe yarar,hangi besinlerde ve gıdalar bulunur, doğal olarak nasıl arttırılır. bunlardan bahsedeceğiz. Östrojen hormonu erkeklerde de olmasına rağmen bir kadınlık hormonudur ve kadınların hayatında önemli bir yere sahiptir.Kadınlar adet döngüsünde ve daha sayacağımız önemli rollere sahip *bir steroid hormonudur. Östrojen hormonu erkeklerde de bulunmakla beraber bu hormon kadınlarda özellikle* üreme yaşlarında çok daha fazladır.Ayrıca östrojen hormonu kadınlarda göğüsün gelişmesini sağlar.Kadınların adet döngüsüyle ile ilgili süreçleri düzenler. Östrojen hormonunun azalması da kadınlarda menopoza neden olmaktadır.

Östrojen Hormonunun Görevleri :
-Kızlar yumurtalıkların uyarılmasını sağlayarak östrojen salgısını başlatır. Bu Östrojen hormonunun salgılanması kızlarda ergenliğin başlarında boyların uzamasını sağlar ve boy uzaması erkeklere nazaran daha hızlı,çabuk olur ve daha sonra boy uzaması yavaşlar.

-Östrojen hormonunun salgılanmasıyla belirli bölgelerde kıllanma ,kalçalarda yağlanma,göğüslerde büyüme,göğüs ucunun koyulaşması ve gelişmesi gibi *etkiler görülmektedir.

-Bu hormonlarla birlikte vücut hatları belirli şeklini alır.

-Yumurtalıkların hacmi artmaya başlar ve rahimde iç-dıştan kalınlaşma olur.

-Östrojen hormonu progesteron adı verilen diğer bir hormonla ortak çalışır.bu hormonda hamile kalınacak süre içinde görevini yerine getirmeye başlar.

Östrojen Eksikliği Ne Gibi Etkilere Sebep Olur:
-Östrojen hormonunun eksikliğinde göğüste küçülme olur

-Bu hormonun eksikliği vaginada kuruluğa sebep olur.

-Ayrıca ciltte kuruluğa ve saç dökülmelerine yol açar.

-Bu hormonun eksikliği kadınların erken menopoza girmesine sebep olur.

-Menopozla birlikte aşırı sıcak basması,sıcaktan bunalma,terleme ve psikolojik olarak dengesizliklere yol açar.

-Östrojen hormonu eksikliği kemik erimeleri de meydana gelebilmektedir.

-Yine bu hormonun eksikliği psikolojik,ruhsal çöküntülere *sebebiyet verebilmektedir.

-Menopoz sonrası sıkıntısı olarak idrar yolları ve kadın üreme organlarında rahatsızlıklara sebep olmaktadır.

-Kalp damar rahatsızlıklarının oluşmasına sebep olur.

Östrojen Fazlalığı Ne Gibi Etkilere Sebep Olur:
-Östrojen fazlalığı daha çok yumurtalık faaliyetlerinin bozulmasıyla birlikte meydana gelir.

-Bu hormonun fazla salgılanmış olması orantısız bir vücudun oluşmasına sebebiyet verir.

-Ve en önemlisi de bu hormonun kendi kendine aşırı fazla salgılama yapması kanseri tetikleyebilmektedir.Kan değerlerinde östrojen hormonunun fazla yüksek olması rahim ve meme kanseri için büyük risk taşımaktadır.

-Yine östrojen hormonunun fazla olması yağ dokusu miktarını arttırmaktadır.Fazla yağ dokusunda testesteron hormonu östrojen hormonuna çevrilir.Bu böyle bir döngü halinde devam eder ve sonucunda kadınlık organında kansere sebebiyet verir.

-Östrojen *fazla miktarda tuz ve suyun vücutta tutulmasını sağlar, buda elde ve ayaklarda şişlik,ödeme sebebiyet verir.

-Yine östrojen hormonu fazlalığı bacaklarda bulunan *damarların tıkanmasına,akciğerlere pıhtının kaçmasına,taş oluşumuna ve bireyin tansiyonunun artmasına sebep olmaktadır.

Östrojen Hormonunu Arttıran Bitkiler:
-Ada çayı: Ada çayı doğal östrojen içermektedir. Aşırı sıcaklık hissetme,terlemeler gibi menopoz şikayetleriniz mevcutsa eğer ada çayı tüketebilirsiniz.

-Soya Fasulyesi: İsoflavonlar soyadan elde edilir ve doğal ostrojenlerdir.Menopoz şikayetleriniz varsa eğer tüketebilirsiniz.

-Civan Perçemi:Doğal östrojenlerden biri olan civan perçemi menopoz döneminde görülen şikayetlerin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

-Anason: Anason içeriğinde kısmen doğal östrojenler ve doğala *yakın maddeler bulundurmaktadır.Yine diğer bitkiler gibi menopoz sırasında görülen şikayetleri gidermesinin yanında uyku düzensizliklerini azaltır ve hazımsızlık şikayetiniz varsa bunu gidermektedir.

-Maydanoz: Maydanoz içeriğinde doğal östrojenler içerir ve menopoz şikayetlerini giderilmesinde yardımcı olmaktadır.

-Kızıl dereli Otu:Eski zamanlarda kızıl dereli kadınlar belli bir yaştan sonra rahatsızlıklarının giderilmesi için bu bitkiyi kullanmaktaydılar.Menopoz şikayetlerine iyi gelmektedir.Kızıl dereli otu ülkemizde de bulunmaktadır.

-Çuha Çiçeği Yağı: Yine eski zamanlarda kızıl dereli kabilelerinden kalma bir bitkidir.Özellikle de gece yatmadan önce kullanılması daha faydalı olmaktadır.Bitkinin içeriğinde östrojen bulunmamaktadır ancak *ateş basması,gece terlemeleri gibi şikayetleriniz varsa kullanımı faydalı olacaktır.Ayrıca bu şikayetlerin yanında egzema,kolesterol,kaşıntı adet sancıları gibi rahatsızlıklarınız varsa eğer onlara da *faydalı olmaktadır.

Susam:Susam hem yemeklerde hemde salataların üzerinde kullanılmaktadır.İçerdiği maddeler sayesinde vücuda iyi gelmektedir.

Kurutulmuş Meyveler: Östrojen seviyesinin dengelenmesinde çok fazla katkı sağlar.Özellikle kayısı,hurma,erik gibi kurutulmuş meyveler bolca tüketilmelidir.

Nohut: Tam anlamıyla östrojen olmasa da onun yerine geçebilmektedir.

Sağlıkla kalın..

Kaynak: https://gidabilinci.com/ostrojen-kad...nelerde-vardir


Şu anda saat : 03:11 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.