Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   İçme Sütü Teknolojisi (http://www.gidacilar.net/icme-sutu-teknolojisi.html)
-   -   süt teknolojisi (http://www.gidacilar.net/icme-sutu-teknolojisi/sut-teknolojisi-536.html)

tuti 15-2008 12:17 AM

verdiğiniz bilgiler çok güzel yalnız bir sorum var biz kuru madde taini deneyini yaptık ve deney öncesi ölçüm deney sonrası ölçüm olarak iki farklı değerler bulduk.bulduğumuz bu değerleri
%kuru maddde=son tartım- ilk tartım/örnek miktarıX100 formülünde uyguladığımızda sonucun kaç olması lazım ki tse ye uygundur diyebilelim cevabınız için şimdiden tşkler..

AlgaReN 15-2008 11:52 AM

tuti;kurumadde tayini yaptığınız ürünü belirtirsen daha iyi yardımcı olabiliriz sanırım.yani beyaz peynirde mi,tereyağında mı,kaşar peynirinde mi veya hangi üründe kurumadde tayini yaptınız...Bunların herbirinin TSE 'de farklı değerleri vardır.

SUAT CEMAL 29-2009 01:27 PM

Sütte sh(7,5) ve ph(6,85) nın yüksek olması neyi ifade eder acaba ???

Birde yüksek miktardaki (4500-5000 lt.gibi) sütte en garantili karbonat testi nasıl yapılır yardımcı olabilirseniz sevinirim ...

AlgaReN 29-2009 02:59 PM

Suat bey ph asitliğinin çiğ sütte 6,85 in üzerine çıkması hayvanlarda bazı rahatsızlıkların olabileceğini gösterebilir.Örneğin 7,00 ph'nın üzerindeki asitli bir sütte mastitis hastalığından kaynaklanmaktadır.Normal bir çiğ sütün asitliği 6,60-6,80 ph aralığında olmalıdır.
Karbonat testinde garanti diye bir ifade kullanmak yanlıştır.Çünkü karbonat testi tektir.Örnekler alırsınız ve bu örneklerde karbonat testini uygularsınız.Aşağıdsa karbonat testinin yapılışını veriyorum.

Sütte Soda ( karbonat-bikarbonat ) Aranması:

Analizde kullanılacak malzemeler;
• Beher
• Etil alkol ( % 94 lük )
• Rosalik asit ( %1 lik )
• 2 adet 10m lik pipet

Yapılışı;
• İlk önce behere pipetle belli bir miktar ( 3,4,5 ml ) süt numunesi alınır.
• Üzerine 3 (4,5 )ml saf alkol ilave edilir.
• Üzerine bir damla rosalik asit damlatılır.
• Sütün rengi turuncu ise sütte sodyum karbonat veya sodyum bikarbonat yok demektir.
• Sütün rengi gül pembesi rengi alırsa süte sodyum karbonat veya sodyum bikarbonat karıştırılmış demektir.

İşletmeye gelen sütün pH sı yani asitliği çok önemlidir. İstenilen belli aralıklarda olmalıdır.
Eğer bu aralıkların dışındaki sütler işletmeye alınırsa birçok problem ortaya çıkar.işte soda asitliği ilerlemiş sütün pH sını normal seviyede göstermek için katılır. Ayrıca sütte soda olması diğer katkılarında olabileceğini gösterir. İşte böyle sütlerin ne kadar hileli olduğunu anlama için kaynatma testi yapılır.

Biraz acele cevap yazdım.eğer yanlış bir ifade kullanmışsam özürdilerim.

SUAT CEMAL 29-2009 03:12 PM

Mehmet bey ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.Sh sınırı sizce ne olmalıdır.Ph ve Sh bu şekilde doğru orantılı olarak mı artmalıdır.Ph ve Sh arasındaki bağlantı hakkında bilgilendirebilirmisiniz ?

Bahsettiğiniz karbonat testini zaten uyguluyoruz fakat süt miktarı yükseldiği zaman renk değişimini gözlemliyemiyoruz.Bunu da karbonat miktarının azalmasına bağlıyoruz.Kaynatma sonrası Ph nın hiç düşmemesi veya yükselmesi veya çok az miktarda düşmesi neyi ifade eder.

AlgaReN 29-2009 04:53 PM

Suat bey;
Çiğ sütün asitliğine sh cinsinden bakarsanız normal sütte asitlik 6,5-8,5 SH aralığında olmalıdır.Ama ben size Ph metre kullanarak çiğ sütün veya yapılan peynirlerdeki asitlik kontrolünü yapmanızı tavsiye ederim.Yalnız kullanacağınız ph metrenin günlük kalibrasyonunu yapmalısınız.Aksi taktirde sorun yaşayabilirsiniz.
Karbonat testine gelince;bence farlı süt numuneleri alarak testi uygulayın ve sonuçta hangi müstahsilden geldiğini tespit ederek o toplayıcıyı uyarmanız gerekir.Çünkü sodanın biliyorsunuzdur ki;su tutma kabiliyeti vardır.Bu nedenle ilerde yapılan ürünün depolanması sırasında problemler yaşayabilirsiniz.Karbonatın hangi müstahsil tarafından katıldığını bulmak durumundasınız.Çünkü en önemlisi sağlam paraya sağlam süt almalısınız.Soda katılmış süt bozulmaya yüz tutmuş süttür.
* Asitliğin ilerlememesi ise sütte antibiyotik bulunma riskinin olduğunu gösterir.Bu nedenle gelen çiğ sütten numuneler alarak antibiyotik testi yapmanızı öneririm.Buda aynı şekilde eğer sütlerinizde antibiyotik tespit ederseniz,numuneler alarak bu antibiyotikli sütün nerelerden geldiğini bulmalı ve uyarılarda bulunmalısınız.
Ve şunu demeyi unutmayın:Antibiyotikli sütlerinizi bize ayrı olarak verin.Ücreti tarafımızdan ödenecektir.Ama mutlaka ayrı alınmalıdır.Çünkü antibiyotikli sütlerde asitlik ilerlemesi problemiyle karşılaşırsınız.Ürünlerin depolanmasında da problemlere sebebiyet verebilir.

umituluisik 30-2009 08:03 PM

Sütte soda miktarını birde milivolt değerinden anlayabilirsiniz. Daha doğrusu miktar değil olup olmadığını anlarsınız

AlgaReN 03-2009 04:49 PM

Suat bey aklıma gelmişken geçen sene yapmış olduğum ve çiğ sütte karbonat kullanıldığını tespit ettiğim bir müstasilinn örneğini göstermek istedim.Ve toplayıcı o kadar yüzsüzdü ki anlatamam.İşte örnekler...
Örnek 1 ;
http://img25.imageshack.us/img25/2180/559to3.jpg
http://img25.imageshack.us/img25/559to3.jpg/1/w1280.png

Örnek 2;

http://img7.imageshack.us/img7/8506/560gh0.jpg
http://img7.imageshack.us/img7/560gh0.jpg/1/w1280.png

Resimleri küçültemedim ama idare edin.....Yada site yöneticilerim küçültme işleminde yardımcı olurmusunuz?

SUAT CEMAL 06-2009 07:08 PM

sütte asitlik için kullanılan yöntem nedir?
formül olarak ve kullanılan çözeltinin normalitesi hakkında bana yardımcı olabilirmisiniz?

AlgaReN 07-2009 02:03 PM

Alıntı:

SUAT CEMAL´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 4038)
sütte asitlik için kullanılan yöntem nedir?
formül olarak ve kullanılan çözeltinin normalitesi hakkında bana yardımcı olabilirmisiniz?

Sütteki asitlik tayininde 2 yöntem kullanılabilir.PH Metre aracılığıyla asitlik ölçümü ve SH yöntemi ile asitlik ölçümü yapılabilir.Ayrıca Sh ölçümü yaptıktan sonra %L.a (laktik asit) cinsinden asitlik ölçümü hesaplanabilir.Benim tavsiyem ve pratik olanı Ph-metre aracılığı ile yapılan ph asitliğidir.Yalnız burada dikkat edilmesi gereken günlük ph metre cihazının kalibrasyonunun yapılmasıdır.
SH cinsinden asitlik ölçümnde 0,25N NaOH veya 0,1N NaOH kullanılabilir.Burada özel SH büreti kullanman gerekir.0,25N NaOH Kullanırsan ölçüm sonucunu 5 ile çarparak bulabilirsin.BU titrasyonda ayrıca indikatör olarak %2'lik fenolftaleyn kullanılacaktır.
%L.a cinsinden asitliği ise %l.a=0,0225*SH olarak tespit edebilirsin.
Tabiki asitlik sonuçlarını bulmak kadar sonuçları değerlendirmekte önemlidir.


Şu anda saat : 08:18 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.