Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Gıdacılar Kafe > Kadın Dünyası
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 14-2008   #1
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 43
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 82
Tecrübe Puanı: 5802
Tecrübe Derecesi : Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Standart Anne Sütü

Ağız sütü (kolostrum), göğüslerden gelen ilk sütün ismidir. Göğüsler hamileliğin 16.haftasında koyu...

Anne Sütü Nasıl Oluşur...

Anne sütü göğüsteki özel hücreler tarafından yapılır. Süt bu hücrelerden kanallar vasıtasıyla inerek göğüs ucundaki deliklerden bebeğinize ulaşır. Bebeğiniz doğduktan sonra vücudunuzun süt yapmaya devam etmesi için iki önemli şey olmalıdır. Birincisi, göğüs ucunun uyarılması, sinirler vasıtasıyla vücudunuza daha fazla süt yapma mesajını iletir. Bebeğinizin uygun pozisyonda göğsünüzü emmesiyle, ya da sütünüzü sağmanızla gerçekleşir. Sürekli süt yapmanın ikinci anahtarı, sütün göğüslerden sık ve tamamen boşaltılmasıdır. Ne kadar fazla süt çıkarırsanız o kadar fazla süt yaparsınız.

İlk Süt ...
Ağız sütü ( kolostrum ), göğüslerden gelen ilk sütün ismidir. Göğüsler hamileliğin 16.haftasında koyu, yapışkan, sarımsı beyaz bir madde olan ağız sütünü yapmaya başlar. Ağız sütünün miktarı az olduğundan ilk kez anne olanlar bebekleri için sütü olmadığını düşünür. Az miktarda olan ağız sütü boşa gider. Ağız sütü yeni doğan yeni doğan bebeğiniz için ideal bir besindir. Bunun bazı sebepleri vardır. Birincisi, yaşamın ilk aylarında bebeğinizin hastalıklara karşı korunmasına yardımcı olacak bol miktarda antikor içerir. İkincisi, oldukça konsantre bir besin kaynağı olup yüksek oranda protein ve mineral içerir. Az miktarda ağız sütü, aynı anda ve belirli bir ritimle emme, yutma ve nefes alma yeteneğini kazanması için pratik yapmasını da kolaylaştırır. Bebeğiniz ritmi yakaladığında sütünüz de iştahıyla orantılı olarak artar.

Sütünüzdeki Değişim...

İlk birkaç haftada sütünüzün görünümü, miktarı değişir. Örneğin; olgun süt ağız sütünden daha ince görünür, fakat gerçekte kalori değeri daha yüksektir. İlk birkaç günlük emzirmeden sonra süt yapımının ve göğüslere kan akışının artmasından dolayı göğüsleriniz şişer. ( daha büyük, daha olgun ve biraz hassas ). Bu olgunluk birkaç gün sürebilir ve bebeğin göğüs ucunu gerektiği gibi yakalamasını engelleyebilir. Bir çok anne göğüsleri iyi saran ve destekleyici sütyen giydiğinde kendini daha rahat hisseder.

Göğüslerin Bakımı...

Ilık suyla duş yapmak göğüslerinizin temizliği için yeterlidir. Göğüslerinize sabun sürmekten kaçının; cildinizi kurutabilir ve doğal yumuşatıcıları yok edebilir. Göğüs uları düz veya ters dönük olan kadınların sütyenlerinin içinde göğüs koruyucusu kullanması. Göğüs koruyucuları, göğüs ucu için ortasında delik bulunan çanak şeklinde özel tasarımlı sert plastikten yapılır. Bebeğin göğüs ucunu daha kolay yakalayabilmesi amacıyla göğüs ucunun dışarı çekilmesi için sabit ve hafif bir basınç uygular. Göğüs koruyucuları eczanelerde ve tıbbi malzeme satan dükkanlardan temin edebilirsiniz


Yapılan araştırmalarla bebekler için en ideal besinin anne sütü olduğu kanıtlanınca, dünya çapında "anne sütünün özendirilmesi" çabaları da başladı. Kısa adı WABA olan Dünya Emzirme Hareketi Birliği 1992 yılında, 1 Ağustos gününü "Dünya Emzirme Günü" ilan etti.

Türkiye'de de bebeklerin ilk ay sadece anne sütü ile beslenmesi için yoğun çabalar gösterilmesine rağmen, yanlış inanç ve bilgiler istenilen sonuçların alınmasına engel oluyor. Tüm yeni doğan bebeklerin yüzde 95'İ emzirilirken, dördüncü ayda sadece anne sütü alanların oranı sadece yüzde 5'e kadar düşüyor. Uzmanlar, anne sütüyle beslenen bebeklerin ishal, zatürree, orta kulak iltihabı, alerjik hastalıklar, daha ileri yaşta ortaya çıkan lösemi, lenfoma gibi habis hastalıklar, MS, diş yapısı bozuklukları ve bazı ruhsal hastalıkların daha az görüldüğünü belirtiyor. Ayrıca anne sütüyle beslenenlerin okul başarılarının daha yüksek olduğu da biliniyor.

Anneler yanlış yönlendiriliyor
İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü'nden Prof. Dr. Gülbin Gökçay, "Türkiye'de gebe kadınlara doğacak bebeklerini nasıl beslemek istedikleri sorulduğunda yüzde 97'si emzirmek istediklerini söylüyor. Ancak sağlık ekibi ve çevrenin yanlış yönlendirilmesi, annenin bebeğini emzirme konusunda kendisine güvenmemesi bu isteklerinin gerçekleşmesine engel oluyor" dedi. Bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütüyle (su dahil verilmeden) beslenmesi, 6'dan sonra ek gıdalara geçilse bile 2 yaşına kadar emzirilmeleri gerektiğini belirten Prof Dr. Gökçay, "Bebeğin memeden aldığı ilk süt yani kolostrum (ağız sütü) çok besleyici ve bebeği hastalıklardan koruyor. Sütün miktarı az olsa da midesi sadece 4 tatlı kaşığı büyüklüğünde olduğu için bebeğin beslenmesi ve bağırsaklarının çalışması için yeterli. Annenin doğumdan hemen sonra bebeğini emzirmesi sağlanmalı. Zaten memede süt yapımının başlaması için de bebeğin emmesi gerekiyor" diye konuştu.


Sağlıklı ve Ekonomik

Anne sütüyle beslenmenin, bebeğe olduğu kadar, anneye ülke ve aile ekonomisine ve çevreye de katkısının bulunduğunu söyleyen Prof Dr. Gökçay "anne sütüyle beslenme önce gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkeler için önemliydi sanılıyor. Uzun vadeli sonuçları nedeniyle tüm ülkelerde önemseniyor. Örneğin, diyabet hastalığının sık görüldüğü Finlandiya'da ilk iki yaşta anne sütüyle beslenmeyi arttırarak, diyabet sıklığında azalma sağladılar. Üstelik çevreci bir besin, sunuma hazır. Artığı yok. Endonezya'da yapılan bir çalışmaya göre, anne sütüyle beslenme oranının yüzde 25 azalması halinde bütçeye yaklaşık 50 milyon dolar düzeyinde ek yük biniyor. Önüne geçtiği hastalıklar da hesaplandığında anne sütü son derece ekonomik olduğunu ifade etmektedir.


ANNELERE ON ALTIN TAVSİYE
Bebeklere ilk 4 hafta emzik ve biberon vermeyin. Bunların emilmesi, bebeğin memeyi tutmasını bozuyor. Başka gıdalara da verildiğinde küçük midesi olan bebek hemen doyuyor ve anne memesini emmiyor. Sonuçta, süt yapılması için anneye uyarı gitmiyor.

Anne ister normal ister sezaryenle doğum yapsın hemen bebeğini emzirmelidir.

Anne sütüyle beslenen bebeğin ilk 6 ay, D vitamini ve flor dışında hiçbir ek sıvıya ihtiyacı yoktur.

Süt veren annenin salgısı bebeğin memeyi bulmasını kolaylaştırıyor. Bu nedenle memenin karbonatlı sularla temizlenmesi önerilmiyor. Ellerin sık, memenin ise günde bir kez yıkanması yeterlidir.

Emziren annenin tahin, pekmez, hoşaf gibi tatlı gıdalar almasına gerek yoktur. Bunların süt üretimi üzerinde hiçbir etkisi yoktur ancak bol su içilebilir.

Emziren annenin sigara içmemesi ve iyi dinlenmesi gerekiyor.

Beslenme sıklığı bebekten bebeğe değişir. Bebek her istediğinde emzirilmelidir.

Bebekler ilk aylarda gaz sancısı çekerler. Bu dönemde ağladıkları için anneler verdikleri sütün yetmeyeceğini düşünerek ek gıdalara başlama hatası yapar. Eğer bebek ayda 500 gram alıyorsa ek gıdaya gerek yoktur. Zaten anneler iki bebeğe yetecek kadar süt üretebilirler.

Anne sütü, oda ortamında 6 saat, buzdolabı rafında 24 saat, derin dondurucuda 6 ay saklanabilir.

Hiçbir mama formülü anne sütünün yerini tutamaz. Bu biçimdeki iddialara ihtiyatla yaklaşın

Sütünüzün Yeterince Gelmesi İçin Azami Dikkat Göstermeniz Gereken Konular

Kendinizi psikolojik olarak emzirmeye hazırlamak, ayrıca emzirme eğitimi ile birlikte meme başının süt vermeye hazır hale getirilmesi için gerekli egzersizleri öğrenmek ve uygulamak için doğumdan önce mutlaka bir çocuk hekimine gitmelisiniz.

Sütünüzün gelmesini beklemeden ve kesinlikle şekerli su vermeden, bebeğinizi doğar doğmaz ilk yarım saat içinde mutlaka emzirmelisiniz.

Doğduğu andan itibaren istedikçe emzirilmelidir. Yenidoğan bebekler genellikle 8-10 öğün emmek isterler. Öğün sayısı daha sonra giderek azalır. Sık emzirme bol süt gelmesini sağladığı gibi, göğüslerin şişmesini ve acımasını da önler.

Emzirmeden önce veya sonra ticari mama, inek sütü ya da başka gıdaların verilmesi, bebeğin aldığı süt miktarını azaltır. Bu durum da daha az süt gelmesine neden olur. Bu tür ek gıdaları, bebek 4-6 aylık olmadan başlamamak gereklidir.

Başkaca sıvılar vermek için biberon kullanılmamalıdır, bebeğin meme emmesini tümüyle kesebilir. Biberonun gerektirdiği emme şekli meme emilmesinden daha farklı ve kolay olduğu için biberonu tercih etmelerine neden olabilir.

Geceleri emmek isteyen bebeği annenin emzirmesi çok önemlidir. Bu durum hem bebeğin psikolojik dengesinin sarsılmaması hem de annenin süt veriminin artması açısından son derece önemlidir. Geceleri emzirmenin anne açısından güçlüğü ve nahoş durumu nedeniyle babanın ve aile büyüklerinin bu konuda anneye yardımcı ve destek olması çok yararlı olacaktır. Zaten bu nahoş durum 2. ayın sonuna doğru yavaş yavaş ortadan kalkacak ve geceleri emme ihtiyacı azalacaktır. Ancak bu konuda bazen aileler büyük bir yanlışlık yapmaktadırlar. Geceleri emzirmek yerine biberon ile beslemektedirler. Böylece hem annenin süt verimi azalmakta, hem çocuğa mikrop kaynağı olabilecek doğal olmayan beslenme yapılmakta, hem de bebek en yararlı olan anne sütünden mahrum bırakılmaktadır.

Anne bebeğini emzirdiği dönemde kendi beslenmesine de özel bir önem göstermelidir. Emziren anne, günde en az iki litre sıvı, en az iki bardak süt içmeli veya yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerini yemelidir. Protein gereksinimini karşılamak için kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller, et, tavuk, balık gibi yiyeceklerden her öğünde yemelidir. Bol bol sebze ve meyve ihmal edilmemelidir. Ayrıca sütünün az geldiği düşüncesinde olan annelerin şekerli gıdalardan ( pekmez, bal, reçel gibi...) daha fazla tüketmesi tıbben tam kanıtlanmış olmamakla birlikte faydalı olacaktır.

Emziren annenin ruhsal yönden desteklenmesi, huzurlu bir ortam sağlanması ve mutlu edilmesi de son derecede önemlidir.

Her emzirmede, bir önceki beslenmede en son verilmiş memeden başlanmalıdır.

Bebeğin emme gücüne bağlı olmakla birlikte her emzirme yaklaşık 20-30 dakika sürmelidir.
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 05-2021   #2
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 05-03-2021
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Ietuzp is on a distinguished road
Ietuzp is on a distinguished road
Standart

online tadalafil - <a href="http://tadstrong.com/">tadalafil vs sildenafil</a> viagra vs tadalafil
Ietuzp isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Sütün Tanımı,Bileşenleri ve inek sütü Muhittin YILMAZ Sütün Tanımı ve Bileşimi 20 2 Hafta önce 09:23 PM
Koyun,Manda,Kısrak Sütü Muhittin YILMAZ Sütün Fiziko-Kimyasal Özellikleri 0 03-2008 06:12 PMŞu anda saat : 04:26 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.