Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Özel ve Hazır Gıdalar > Kahve Teknolojisi
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 25-2008   #1
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 43
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 82
Tecrübe Puanı: 5802
Tecrübe Derecesi : Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Standart kahve hakkında genel

Kahve , kökboyasıgiller (Rubiaceae) familyasının Coffea cinsinde yer alan bir ağaç ve bu ağacın meyve çekirdeklerinin kavrulup öğütülmesi ile elde edilen tozun su ya da süt ile karıştırılmasıyla yapılan içeceği.

Etimolojisi [değiştir]Kahve ağacının ilk bulunduğu yer olan Habeşistan'ın Kaffa yöresinin Arapça karşılığı "qahwah " dır. Araplar bugün bilinen kahveyi henüz tanımıyorken kelime keyif veren içki, şarap anlamında kullanmaktaydı. Bugünkü anlamına 14. yüzyılda kazanmaya başlamıştır. Bu Türkçe'de kahve'ye dönüşmüş, buradan da Avrupa'da café, caffe, koffie, coffee, koffie, Kaffee şekline gelmiştir.

Coffea ağacı
Kahve ağacıÇiçekleri beyaz ve hoş kokulu , kirazı andıran kırmızı meyvasının içinde iki çekirdek bulunan, dikildikten yaklaşık 3 yıl sonra meyve vermeye başlayan ve 30-40 yıl boyunca aralıksız meyve veren bir ağaç türüdür.Doğal haline bırakıldığında 8-10 metreye kadar uzayan ağaç, meyvelerin kolay toplanabilmesi için sürekli budanarak 4-5 metre uzunluğunda bir çalı boyutunda tutulur. Kahvenin defne yaprağına benzer derimsi ve kenarları dalgalı kışın dökülmeyen koyu, parlak ve sivri uçlu yaprakları vardır. Bol yağış alan, ortalama sıcaklığın 18-24° C arasında bulunduğu ve don olayının görülmediği, ekvatorun 25 Kuzey'i - 30 Güney'i arasındaki kuşakta yetişir. Soğukta ağaç ölür, ayrıca ani ısı değişiklikleri de ağaca zarar verir. Nemli ortamı sevdiğinden, kahve ağacının düzenli yağışın olduğu tropik bölgelerde yetiştirilmesi gerekir. Doğada pek çok yetişen türü olmasına rağmen yalnızca coffea arabica ve coffea robusta adındaki türlerin tarımı yapılmaktadır.

Kahve çiçeği
Kahve çiçeği ve meyvesiBol yağışların ardından kahve ağacı, yılda iki ya da üç kez bembeyaz muhteşem çiçekler açar. Güçlü ve keskin kokuları kimi zaman yasemini kimi zaman portakal ağacının çiçeğini andırır. Yeni çiçek vermeye başlamış bir ağaç, dallarında bir yılda toplam 20-30 bin çiçek taşır.

Kahve çiçekleri açtıktan birkaç saat sonra solmaya başlar ve yavaşça meyve olmak için hazırlanırlar.


Kahve meyvesi ve çekirdeği
Kavrulmuş kahve çekirdeğiKahve çiçeği beyaz renktedir ve yasemin gibi kokar. Kahve meyvesi; büyüklüğü, şekli ve rengindeki benzerlikler nedeniyle "kahve kirazı" olarak da adlandırılmaktadır. İçinde ince iki çekirdek bulunur. Çekirdeklerin birbirine bakan tarafı düz, dış tarafı yuvarlaktır. Her çekirdeğin içinde aynı biçimde bir tohum (kahve tanesi) vardır. Tanenin düz yüzeyinde, içi sert bir besidokusu ile dolu olan, derin bir çizgi yer alır, Besidokusunun dış tabakası ince bir zarla kaplıdır. Zarın dışında ise daha sert bir kabuk vardır. Eğer kahve çekirdeği daha sonra tohum olarak kullanılacaksa çekirdek kabuktan ayrılmaz.

Bazı kahve ağaçlarının meyvesinden iki yerine bir tane çekirdek çıkar. Bu çekirdek (peaberry), diğerlerine göre çok daha yuvarlak bir şekle sahiptir. Tek olarak çıkan çekirdekler, diğerlerinden ayrılarak üretim sürecinden geçirilir. Genellikle fiyatları da normal kahveye göre çok daha pahalıdır.

Kahve meyvelerinin çok düzenli kontrol edilmeleri gerekir, çünkü olgunlaştıktan sonra 14 gün içinde çürümeye başlarlar.

kahve Tarımı
Bir fincan kahve ve kahve çekirdekleriYengeç ve Oğlak dönencesi arasında tropikal iklime bölgelerde ağırlıklı olarak tarımı yapılmaktadır. Toprak, aldığı su, güneşlenme zamanı, nem kahvenin tadını ve aromasını değiştirmektedir. Eğer kahve yanardağın eteğinde yetiştiriliyorsa kül kokuyor. Muz ağaçlarının gölgesinde yetişiyorsa daha aromatik bir tadı oluyor.

Coffea Arabica (Arap kahvesi)
Etiyopya'da keşfedilen ilk kahve bitkisinden türemiş olan Coffea arabica, daha çok yüksekliği 800-2000 metre arasında olan dağlık platolarda veya volkanik yamaçlarda yetişir. Her yağmurlu dönemin ardından çiçek açar ve meyvelerinin olgunlaşması için yaklaşık 9 ay gerekir. Tipik bir arabica ağacı, bir yılda yaklaşık 5 kg meyve verir ve bu meyvelerden 1 kg kahve çekirdeği elde edilir.

Yeşilimsi sarı renkteki oval Arabica çekirdeklerinden üretilen kahve, Robusta'ya göre daha az kafein içerir. Ayrıca daha lezzetli ve tatlı bir aromaya sahiptir.

Arabica kahvesi dünya kahve üretiminin %70'ini oluşturur. Ancak hastalıklara ve iklim koşullarına çok dirençli olmadığından yetiştirilmesi daha zordur ve daha pahalıdır.

En çok bilinen çeşitleri; Brezilya, Orta-Doğu Afrika, Hindistan, Endonezya'da yetişen "Bourbon" ve Latin Amerika'da yetişen "Typica"dır. Bunları Tico, Blue Mountain, Mundo Novo, Caturra, San Ramon izler.

Arabica türü'nün asit oranı Robusta'ya göre daha az ve aromalıdır. Bu yüzden damak tadı için en çok bu türü tercih edilir.Ülkemizde ise yanlızca Mersin ve Anamurda deneme dikimleri iyi sonuç vermiştir. Hali hazırda 16 hektar alanda kahve tarımı yapılmaktadır.

coffea Canephora (Robusta)
Coffea robusta, 0-600 metre arasında yetişir. Arabica'nın tersine düzensiz olarak çiçek açar ve meyvelerinin olgunlaşması için yaklaşık 10-11 ay gerekir.

Sarımsı kahverengindeki yuvarlak Robusta çekirdeklerinden üretilen kahve, Arabica'ya göre yaklaşık iki kat daha fazla kafein içerir. Odunsu lezzeti nedeniyle kaliteli kahve üreticilerinin tercih etmediği bir türdür. Ancak ucuz olmasından dolayı maalesef bazı üreticiler tarafından kahve harmanlarına katılmaktadır.

Robusta kahvesi dünya kahve üretiminin yaklaşık %30'unu oluşturur. Hastalıklara ve iklim koşullarına çok dirençli olduğundan yetiştirilmesi çok daha kolay ve ucuzdur.

En çok bilinen çeşitleri; Java-Ineac, Nana, Kouliou ve Congensis'tir.

kahvenin Vücuda etkileri Kahve içerdiği kafein maddesinin uyarıcı niteliği yüzünden dikkat artırıcı ve stimülan özelliğe sahiptir. Ağrı kesicilerin etkisini %40 artırmaktadır.

Tarihi Filistin'de bir kahvehane, 1900.Kahve’nin anavatanı olan Etiyopya’nın yüksek yaylaları, yabani kahve bitkisinin doğal olarak yetiştiği bölgelerde yerli halk bu bitkinin tanelerini un haline getirip bir çeşit ekmek yapıyordu meyveleri kaynatıldıktan sonra suyu içilmek suretiyle tıbbi amaçlı kullanılıyor ve "sihirli meyve" olarak adlandırılıyordu. Kahve, ünüyle birlikte hızla Arap Yarımadası'na yayıldı ve 300 yıl boyunca Habeşistan'da keşfedilen yöntem ile içilmeye devam edildi. 14. yüzyılda ise yepyeni bir keşif ile ateşte kavrulan kahve çekirdekleri, ezildikten sonra kaynatılarak içime sunuldu. Kahve’yi ilk olarak işleyip içmeye başlayan Yemen'deki sufi tarikatıdır. Buradan 1470’li yıllarda Aden’de , 1510’da Kahire’de 1511’de Mekke ‘de görülmüştür.

Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1517'te, Yemen Valisi Özdemir Paşa, Yemen'de içtiği ve çok sevdiği kahveyi İstanbul'a getirmiştir.

Kahve, kısa zamanda itibarlı bir içecek olarak saray mutfağında yerini aldı ve büyük ilgi gördü. Saray görevleri arasına "kahvecibaşı" adında bir de rütbe eklendi. Padişahın ya da bağlı olduğu devlet büyüğünün kahvesini pişirmekle görevli olan kahvecibaşı, sadık ve sır tutmasını bilenler arasından seçilirdi. Osmanlı tarihinde kahvecibaşılıktan sadrazamlığa yükselenlere bile rastlandı.

Saraydan konaklara ardından evlere giren kahve, İstanbul halkının kısa sürede tutkunu olduğu bir lezzet haline geldi.Satın alınan çiğ kahve çekirdekleri tavalarda kavrulup, dibeklerde dövüldükten sonra cezvelerde pişiriliyordu.

1544 yılında İstanbul’da Tahtakale’de iki Suriyeli Arap ilk kahvehaneyi açmışlardır.

İstanbul'a gelen Venedikli tacirler, çok sevdikleri bu içeceği Venedik'e taşıdı. Böylece Avrupalılar kahveyle ilk kez 1615'te tanışmış oldu. Önceleri limonata satıcıları tarafından sokaklarda satılan kahve, 1645'te açılan İtalya'nın ilk kahvehanesinde yerini aldı. Kısa zamanda sayıları hızla çoğalan bu kahvehaneler de; diğer pek çok ülkede olduğu gibi özellikle sanatçıların, öğrencilerin ve her kesimden halkın bir araya gelerek sohbet ettikleri en gözde yerler oldu. Kahve Paris’e 1643, Londra’ya 1651’de ulaştı.

Avrupalılar dünyanın çeşitli yerlerinde kahve plantasyonları kurdular. Endonezya-Cava’da 1712 yılında kahve tarımı başladı. Hollanda Cava ve Doğu Hint Adaları’nda , Fransa Antillerde kahve yetiştirdi.

Çeşitleri Türk Kahvesi – Telvesi ile servis yapılan tek kahve çeşidi
Espresso - Makine ile hazırlanan, koyu kavrulmuş, İtalya'ya özgü bir kahve türüdür.
Mırra - Şanlıurfa'ya özgü, birkaç kez demlenerek hazırlanan acı kahve
Cappuccino – Espresso ve su buharı ile ile köpük haline getirilmiş süt eklenen kahve
Americano – Espresso’nun sıcak su eklenerek yumuşatılmış şekli
Cafe au lait – Fransızların sütlü filtre kahvesi
Ethiopian Yirgacheff – Şarabımsı buruk tadı olan Etiyopya kahvesi
Latte – Espresso’ya köpürtülmemiş sütün eklendiği kahve
Mocca – Espresso’ya süt köpüğü eklenerek hazırlanan kahve
Mocha – Latte’ye bol miktarda çikolata eklenmesiyle yapılan kahve
Santos – Brezilya’da yetişen ,büyük yeşilimsi taneli orta derecede kuvvetli kahve
Sumatran – Düşük asit dengesine sahip Endonezya kahvesi
Supremo – Sabahları içilen Kolombiya kahvesi
Viennese – Espresso’ya çikolata ve krema katılarak hazırlanan Viyana usulü kahve
Macchiato- Süt, espresso, vanilya şurubu, karamel tozu.kahve ağacının türleri

Robusta : %2 oranında kafein içerir. Suda eriyebilir (soluble) kahve yapımında kullanılan bu tür seçkin kahve satıcılarında pek bulunmayıp daha ziyade popüler karışımlar olarak süpermarketlerde satılır.
Arabika : Bu tür yavaş büyüme özelliğinden dolayı içinde daha fazla lezzetler içeren tada sahiptir. Ağırlığının %1 kadar kafein içerir.
Liberika : Türü robusta’ya benzerlik gösterir. Kötü doğal koşullara uyum sağlar.

kahve nerede yetişir
Kahve bitkisinin yetişme ortamı onun kendi özgün tadını belirler. Hatta aynı türün bir ülke içinde değişik rakım, yağış miktarı, toprak cinsi, işleniş metodlarına maruz kalması bile onda farklı tat karakterinin ortaya çıkmasına neden olur. Farklı çeşit ve farklı karışımlarda satın aldığımız kahve aslında yukarıda bahsettiğimiz 3 ana familyadan gelmektedir.
Afrika ve Arabistan kahvenin ilk doğduğu yerdir. Bazı kaynaklara göre ise Etopyanın Kaffa bölgesidir.
Asiditesi etkin, lezzetli alt grup kahveleri barındıran alanlar Burun, Kameron, Etopya, Etopya Harrar (orjinal kahve olduğuna inanılır), Kenya, Malawi Mocha (deniz yolu ile kahvenin taşınmasına başlandığı alandır. Moka kahvenin en eski ilk ismidir. Günümüzde kullandığımız yaygın kahve ismi Yemen’den çıkmadır), Tanzania, Uganda, Yemen (kahvenin insanlar tarafından ilk kez yetiştirilmeye başladığı yerdir), Zambia, Zimbabve ‘dir
Indonezya ve Pasifik, kahve tüccarlarının 17. Yüzyıl sonlarında yetiştirmeyi yaygınlaştırdığı ve asiditesi daha düşük, yumuşak tatda kahve içeren bu bölgedir. Bu bölgenin kapsadığı kahve yetişme alanları Hindistan (Mason rüzgarından adını alan Mason kahvesi ile ünlenmiştir), Java, Papua Yeni Gine (dünyanın en iyi kahvelerinden olmak üzere 1937 de Jamaika’dan getirtilen tohumların yetiştirilmesi başlanmıştır). Sumatra, Timor, Vietnam (ekseriyetle robusta türü yetişir) dir.
Amerika, Fransız dük’lerin ve Portekiz’lilerin 1720’ lerde kahve yetiştirmesi ile kahve tarihine girmiştir. Brezilya (halen dünyanın kahve ihtiyacının %35 ini karşılar), Kolombia (Dünyaca ünlü Kolombia kahvesine sahiplik yapar), Kostarika, Ekvator, El Salvador, Guatamala, Honduras, Jamaika (son derece pahallı 'Mavi Dağ' kahvesine sahiptir), Meksika, Panama, Portoriko, Venezuella kahve yetiştiriciliğinin yaygın alanlarıdır

kahve tohumunun ürün kalitesi
kahveyi öğütme zamanı, kavurma zamanı, pişirme kaplarının temizliği, kullanılacak suyun kalitesi yudumlayacağınız kahvenin kalitesini belirler.
Satın alacağınız kahve, kalitesiz kahve olmadığı sürece yukarıda açıklanan pek çok şartın etkinliği azalacaktır. Kıvamında kavrulmuş ve çok yeni çekilmiş kahve, filtre edilmiş su, son pişirmelerinizden sonra yağdan arındırılmış pişirme kapları kulanıyorsanız, iş artık sadece kahve tohumunun kalitesine kalmış demektir.
Süpermarketlerde satılan kahve türleri çoğunlukla Coffea arabica (arabika) veya Coffea canephora (robusta) türleridir. Arabika türü daha çok tat veren lezzetlere (flavor) sahipdir. Robusta türü ise az tatlar içerir ama çok daha fazla oranda kafein içerir. Ürünün eldesi de daha ucuzdur.
Her iki türün ayrı ayrı doğal özellikleri olabildiği gibi. Üretim çeşitliliğinden kaynaklanan farklılıkları da vardır. Tat açısından, arabika türünün alt türleri arasında da tatlı-yumuşak veya acı-keskin aralıklarında farklar hissedilir. Bu türün kavrulmamış hali ahududu kokusundadır. Kavrulmuş hali, tatlı meyvelerin parfümeri kokusundadır. Robusta’nın tadı doğal haşhaş tadına yakındır, yulaf ezmesini de andırır. Kavrulmamış hali ham ceviz, fındık gibi yemişlerin kokusundadır. Kavrulmuş hali yanmış lastiğe benzetilebilir.
Yetiştirilme açısından, arabika türü genelde hassas davranır. Kötü üretim koşullarına hiç dirençli değildir. Yüksek rakımda yetişir. Tropik iklimin serin yerlerini tercih eder. Çok nemli alanlarda yetişir. Zengin toprak karışımı, gölge ve güneş tercihidir. Soğuğa dayanır. Robusta, kötü tabiat koşullarına dirençlidir. Düşük rakımları tercih eder. Ucuz üretim ve işleme koşullarına uygundur.
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana

Konu Gülsel ŞEN tarafından (25-2008 Saat 02:12 PM ) değiştirilmiştir..
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 24-2009   #2
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 24-09-2009
Mesajlar: 2
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : pilvikuja is on a distinguished road
pilvikuja is on a distinguished road
Standart

kahve hakkında bılgıye ıhtıyacım vardı ve konu ıle ılgılı arastırma yaparken sıtenıze rastladım. aradıgım bılgılerı buldugum ıcınde uye oldum. yanlız konu ıle ılgılı sorularımda olucak. lakin gordumkı kayıtlı bılgıler 2008 yılına aıt. sıtenın aktıflıgı konusunda da bır bılgım yok. ama ben bır umutla sorucagım soruları tabıkı de sıze yazıcam. en azından beraber yenı seyler ogrenebılırz.
pilvikuja isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 24-2009   #3
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 43
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 82
Tecrübe Puanı: 5802
Tecrübe Derecesi : Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Standart

tabiki de amacımız burda bilgi alış verişi yapmaktır...
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 24-2009   #4
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 24-09-2009
Mesajlar: 2
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : pilvikuja is on a distinguished road
pilvikuja is on a distinguished road
Standart

tesekkurler yanıtınız ıcın. evde kahve cekırdegını cımlendırmek ıcın sabırlı ve vakıt alan bır surece ıhtıyacım oldugunu dusunuyorum. ama onumde bazı engeller var. mesela suyun sertlık derecesı (ph) yada kahve cekırdegının suda onceden yumusatılması gerektıgı (suresını bılmıyorum) ve benzerı konularda yardıma ıhtıyacım var. gercı arastırdım bırkac sey ogrendım ama bunu daha once yapan varsa aramızda, tecrubelerını paylasırsa cok sevınırım
pilvikuja isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 09-2009   #5
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 05-12-2009
Yaş: 31
Mesajlar: 2
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : unrivaled is on a distinguished road
unrivaled is on a distinguished road
Standart

bana kahve üretim şeması lazım yardımcı olabilirmisiniz
unrivaled isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
kahve robusta arabika


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
İnstant Çay ve Kahve inci Kahve Teknolojisi 2 04-2012 04:28 PM
genel anlamda baharatlar Gülsel ŞEN Baharatlarla alakalı bilgiler 3 09-2010 02:05 PM
vitaminler genel Gülsel ŞEN Gıda Kimyası 0 14-2008 10:34 AM
genel anlamda sebzeler Gülsel ŞEN Meyve-Sebze Özel Bilgiler 4 24-2008 04:23 PM
Balık Kahve Yumurta Muhittin YILMAZ Avrupa Birliği Sürecinde Gıda İle Alakalı Haberler Başlıkları 0 20-2008 02:49 PMŞu anda saat : 01:02 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.