Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > DANIŞMANLIK HİZMETLERİ > KAPASİTE RAPORU
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 01-2009   #1
S Moderator
 
Oktay SARI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27-07-2008
Mesajlar: 689
Tecrübe Puanı: 19
Tecrübe Puanı: 81
Tecrübe Derecesi : Oktay SARI will become famous soon enough
Oktay SARI will become famous soon enough
Arrow Kapasite Raporu

Kapasite Raporu Nedir ?

Kapasite raporu; imalat, ticaret, inşaat ve hizmet alanlarında faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara ait bilgilerle, makine ve tesisat, yıllık üretim kapasitesi, kapasite hesabı, yıllık tüketim kapasitesi gibi bilgileri gösteren bir belgedir.


Kapasite Raporu Hangi Yasal Dayanağa Göre Düzenlenmektedir?

Kapasite raporlarının tanzimi ve onaylanması; 507 sayılı Kanunun 33 üncü maddesine ve 101 inci maddesinin (o) bendine dayanılarak hazırlanan Kapasite Raporu Yönetmeliği esasları çerçevesinde düzenlenmektedir.


Kapasite Raporu Almak İçin Nereye Başvuruda Bulunmak Gereklidir ?

Kapasite raporu almak için esnafın kayıtlı bulunduğu esnaf sanatkar odasına yazılı talepte bulunması gerekmektedir. Yazılı talebe istinaden, esnaf ve sanatkarlar odası başkanlığı tarafından tanzim edilen kapasite raporu, ilgili oda başkanı, genel sekreteri ve üretim konusuyla ilgili mühendis tarafından onaylandıktan sonra, tanzim tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde onaylanmak üzere bağlı bulunduğu birliğe gönderilir.

Kapasite raporu ilgili odanın bağlı bulunduğu birlik tarafından, birlik başkanının ve genel sekreterinin kontrolü ve onayından sonra, onaylanmak üzere Konfederasyonumuza gönderilir. Birlik, kapasite raporunun sonucundan ilgili odayı en geç 30 gün içerisinde haberdar eder.

Konfederasyonumuzca onaylanan kapasite raporları,birlik, oda ve ilgilisinde kalmak üzere ilgili birliğe gönderilir.


Kapasite Raporunun Geçerlilik Süresi Ne Kadardır ?

Kapasite raporunun Konfederasyonumuzun onayından itibaren üç yıl geçerliliği vardır.


Kapasite Raporu Kaç Adet Düzenlenmelidir ?

Kapasite Raporları; bir adedi oda, birlik ve Konfederasyonda, iki adedi de ilgilisinde kalmak üzere en az beş nüsha düzenlenmektedir.Kapasite Raporu Düzenlenirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir ?

- Kapasite raporlarında; işletmelerdeki işçi sayısının muharrik kuvvet kullananlarda dört ve altında, kullanmayanlarda dokuz ve altında olması hususuna dikkat edilmelidir.

- Kapasite raporunun kapasite hesabı bölümünde işyerinde üretimi yapılan her bir mal ve bunlarla kullanılan ham, yardımcı ve ambalaj maddelerinin isimleri belirtilmek suretiyle yıllık üretim miktarları hesaplanmalı ve malların üretim miktarları ayrı ayrı olarak Tablo II’de belirtilmelidir. (28/11/2000 tarih ve 97 sayılı genelge)

- Raporlar Kapasite Raporu Yönetmeliğinde belirtilen ve Konfederasyonca bastırılan ve dağıtılan standart örneğine uygun ve beş nüsha olarak eksiksiz ve doğru bilgilerle daktilo ile tanzim edilmelidir.

- Kapasite raporlarının onaylanmak üzere şahıslar aracılığıyla elden getirilmesi halinde, bu sahsın raporu almaya yetkili olduğuna dair birlik yazısı Konfederasyona ibraz edilmelidir.Kapasite Raporunda Yazılı Bilgilerde Herhangi Bir Değişiklik Olması Durumunda Ne Yapılmalıdır ?

Kapasite raporunda yazılı bilgilerden herhangi birinin değişikliğe uğraması veya düzeltme yapılması halinde odaya yazılı başvuruda bulunulması gerekmektedir. Oda, yapılan değişiklikleri ilgili birlik ve Konfederasyona bildirmek zorundadır.


Hangi Durumlarda İptal İşlemi Yapılır ?

Aşağıdaki hallerde kapasite raporu iptal edilir;

a) Meslek sahibinin ölümü veya esnaf ve sanatkarlık vasfını kaybetmesi,

b) İşyerinin feshi veya iş sahibinin iflası veya işyerinin bir başkasına devri,

c) Meslek sahibinin üretimi bırakması veya işyerinin devamlı kapalı olduğunun bağlı olduğu oda tarafından tespit edilmesi,

d) Herhangi bir yasal nedenle bağlı olduğu oda kaydının silinmesi,

e) Meslek sahibinin faaliyet konusunu değiştirmesi, işyerinin başka bir ile nakledilmesi veya başka bir odaya kaydolunmak suretiyle yeni bir kapasite raporu tanzim edilmesi,

f) Makine ve tesisatın harap olması ve uzun zaman çalışamayacak durumda olduğunun tespiti,

g) Geçerlilik süresinin sona ermesi,

h) Makine ve tesisat tablosunda kapasiteye etki edecek bir değişikliğin olması,Kapasite Raporu Tasdik Ücreti Hangi Kriterlere Göre Belirlenmektedir?

Kapasite raporu tasdik ücreti 507 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Kanunun 37. maddesi ve Ek 5. maddesi hükümlerine uygun bir şekilde nisbi olarak belirlenmektedir. Odaların, birliklerin ve Konfederasyonun alacağı tasdik ücreti; tutarı yıllık aidatı geçmemek üzere sermaye - kıymetler durumu toplamının binde onudur.

Ancak, bu değer odanın, birliğin ve Konfederasyonun alacağı yıllık aidatı geçtiği durumlarda tahsil edilecek tasdik ücreti yıllık aidat kadardır. Kapasite Raporu tasdik ücreti asgari ücrette yapılan her değişiklikten sonra 507 sayılı Kanun ve ilgili yönetmelikler gereği Konfederasyonumuzca belirlenerek bir genelge ile alt teşkilatımıza duyurulmaktadır.Kapasite Raporu Tasdik Ücreti Nereye Yatırılır ?

Kapasite raporu tasdik ücreti posta ile yapılacak işlemlerde T. Halk Bankası Ankara Bakanlıklar Şubesi nezdindeki 19474 nolu hesaba yatırılmakta ve dekont onaylanacak kapasite raporu ile birlikte Konfederasyona gönderilmektedir. Elden yapılacak işlemlerde ise TESK Muhasebe Müdürlüğüne ödenmektedir.Kapasite Raporunun Kullanıldığı Yerler Neresidir ?

Kapasite raporu;

Gıda siciline kayıt,

Sanayi sicili belgesi alınması,

İhracat işlemlerinde,

İhalelere katılmada,

Kamu tahsislerinden yararlanma,

KOBİ kredilerinden yararlanma,

İmalat yeterlilik belgesi

vb. işlerde gerekli bir belgedir.

560 sayılı KHK’nin 4 üncü maddesinde;

“Gıda maddeleri üreten işyeri kurmak isteyen gerçek veya tüzel kişiler bu işyerleri imalata geçmeden önce Sağlık Bakanlığına müracaat ederek, işyerinin taşıması gereken asgari teknik ve hijyenik şartlara göre çalışma izni almak ve Sağlık Bakanlığının düzenleyeceği gıda işyeri siciline kaydolmak zorundadır.” hükmü yer almaktadır. Gıda maddeleri üreten işyeri açmak isteyen gerçek ve tüzel kişilerin bu işyerleri imalata geçmeden önce işyerinin taşıması gereken asgari, teknik ve hijyenik şartlara göre Sağlık Bakanlığından alacakları izin çalışma izni olarak tanımlanmaktadır.
__________________


=======ஜ۩۞۩ஜ=======
◄█▓░GIDA TEKNİKERİ░▓█►
=======ஜ۩۞۩ஜ=======
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ


“Hayat boyu başarılarınızın bir zeytin ağacı kadar köklü ve sağlam,
Mutluluklarınızın yeni filizlenen yemyeşil bir zeytin dalı gibi sürekli,
Yaşamınızın zeytinyağı ile daha sağlıklı ve güzel olması dileğiyle...”

DENETİMSİZ GIDAYA HAYIR
Oktay SARI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 03-2009   #2
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 31-03-2009
Mesajlar: 3
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : atakan08 is on a distinguished road
atakan08 is on a distinguished road
Standart

verdiğiniz bilgi için sağolun ama benim yinede bir sorum olacak ben gıda teknikeriyim ve bi pastanede sorumlu yöneticiliğe başlayacam. tarım il müdürlüğü benden istediği belgeler arasında kapasite raporuda var fakat ben gıda teknikeri olarak kapasite raporuna imza atamıyorum bu durumda ne yapmam lazım başka bi mühendisemi imza attırmam lazım yoksa tarım il müdürlüğü bana bu konuda yardımcı olacakmı bunu öğrenmek istiyorum cvplarınız için şimdiden teşekkürler...
atakan08 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 07-2009   #3
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 40
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart

evet başka bir mühendisin imzası gereklidir,kapasite raporunun tarım il müdürlükleri ile alakası yoktur.kapasite raporu esnaf ve sanatkarlar odası yada ticaret ve sanayi odaları tarafından verilen firmanın kapasite durumunu gösteren evraktır.Bu konuda bir mühendisten destek almalısınız.ayrıca üretim izin belgelerinin çıkarılması bir danışmanlık işidir bununla alakalı firmalar bu işi bedelsiz yapmanız hususunda size baskı uygulayabilirler böyle bir baskıya amaruz kalmayın.eğer üretim izin belgeleri çıkarmanızı istiyor iseler bunun ücretini ayrıca ödemek durumundadırlar.örnek olarak bir kapasite raporu düzenleme ücreti 250 tl dir.
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 16-2010   #4
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 15-08-2010
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : ali_ihsan is on a distinguished road
ali_ihsan is on a distinguished road
Standart

Ama bir gıda mühendisi olsun destek aldığın.
ali_ihsan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 03-2011   #5
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 03-04-2011
Mesajlar: 2
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : rhnbtl is on a distinguished road
rhnbtl is on a distinguished road
Standart

Merhaba, ben etsiz çiğ köfte üretecek bir firmaınn sorumlu yöneticliğini yapmak üzere görevlendirildim. İşletmenin GSM ruhsatını aldık. Şimdi gıda sicil ve çalışma iznini daha sonrada üretim izinlerimizi alıcaz. Kapasite raporu hazırlamam gerekiyormuş ama daha önce hiç hazırlamadım ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. işletme de bir kişi çalışacak, tek bir usta..bir karıştırma makinası, bir kıyma çekme makinası bir de biber kıyma/çekme makinası var... ben bu bilgilerle nasıl hazırlıycam bu kapasite raporunu, daha hangi bilgilere ihtiyacım var...internette herhangi bir boş örnek de göremedim...acil yardıma ihtiyacım var..deneyimli olan arkadaşlar yardım edebilirlerse çok sevinicem..şimdiden teşekkürler
rhnbtl isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 03-2011   #6
S Moderator
 
Oktay SARI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27-07-2008
Mesajlar: 689
Tecrübe Puanı: 19
Tecrübe Puanı: 81
Tecrübe Derecesi : Oktay SARI will become famous soon enough
Oktay SARI will become famous soon enough
Standart

Alıntı:
rhnbtl´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba, ben etsiz çiğ köfte üretecek bir firmaınn sorumlu yöneticliğini yapmak üzere görevlendirildim. İşletmenin GSM ruhsatını aldık. Şimdi gıda sicil ve çalışma iznini daha sonrada üretim izinlerimizi alıcaz. Kapasite raporu hazırlamam gerekiyormuş ama daha önce hiç hazırlamadım ve ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. işletme de bir kişi çalışacak, tek bir usta..bir karıştırma makinası, bir kıyma çekme makinası bir de biber kıyma/çekme makinası var... ben bu bilgilerle nasıl hazırlıycam bu kapasite raporunu, daha hangi bilgilere ihtiyacım var...internette herhangi bir boş örnek de göremedim...acil yardıma ihtiyacım var..deneyimli olan arkadaşlar yardım edebilirlerse çok sevinicem..şimdiden teşekkürler
Kapasite raporu ile ilgili genel bilgi ve döküman verdiğim linkte mevcut.
Kolay gelsin.

http://www.iso.org.tr/tr/web/statiks...iteraporu.aspx
__________________


=======ஜ۩۞۩ஜ=======
◄█▓░GIDA TEKNİKERİ░▓█►
=======ஜ۩۞۩ஜ=======
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ


“Hayat boyu başarılarınızın bir zeytin ağacı kadar köklü ve sağlam,
Mutluluklarınızın yeni filizlenen yemyeşil bir zeytin dalı gibi sürekli,
Yaşamınızın zeytinyağı ile daha sağlıklı ve güzel olması dileğiyle...”

DENETİMSİZ GIDAYA HAYIR
Oktay SARI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 04-2011   #7
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 03-04-2011
Mesajlar: 2
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : rhnbtl is on a distinguished road
rhnbtl is on a distinguished road
Standart

Teşekkür ederimm verdiğiniz bilgi için
rhnbtl isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 21-2017   #8
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 21-09-2017
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Zeynepsenel is on a distinguished road
Zeynepsenel is on a distinguished road
Standart

Merhabalar Ben Bir pasta ve tatlı üretimi yapan bir imalathanede Gıda mühendisiyim. kapasite raporunu ben çıkartabilirmiyim yoksa bununla ilgili başvuru yerinden bir mühendis görevlendiriyorlarmı?.
bu konuyla alakalı elinde yapılmış bir örneği olan varmı. iyi çalışmalar.
Zeynepsenel isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
kobi kredileri, kapasite raporu nedir, kapasite raporu, kapasite raporu duzenleme, imalat yeterlilik belgesi, gida siciline kayit, sanayi sicil belgesi


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
dondurma fizibilite raporu grimsi Dondurma Üretim Teknolojisi 6 19-2020 09:05 PM
fizibilite raporu habibe2424 Yardımlaşma 3 08-2011 11:44 PM
kapasite raporu gnc Yardımlaşma 1 30-2009 01:29 PM
kapasite raporu şeyda Tanışma 2 03-2009 08:38 PM
Araç Dezenfekte Raporu... AlgaReN Yardımlaşma 0 16-2009 12:59 PMŞu anda saat : 09:51 AM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.