Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Kolesterol > Kolesterol nedir?
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 14-2009   #11
S Moderator
 
Gülsel ŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 22-05-2008
Yaş: 43
Mesajlar: 1.128
Tecrübe Puanı: 82
Tecrübe Puanı: 5802
Tecrübe Derecesi : Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Gülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond reputeGülsel ŞEN has a reputation beyond repute
Standart

1.1.7.3. Anti İnflamatuar Etkisi

Fitosterollerin birçok hasalıktaki etiyolojisi ve önleyici etkisi, çoğalma eğilimi gösteren lenfositler, akciğer tüberkülozu, kedi AIDS’i olarak bilinen FIV ve AIDS, römatoid artirit, alerjik sinüzit gibi hastalıkların üzerinde pozitif etkisi vardır. Fitosteroller bu anti-inflamatuar mekanizmayı, inflamatuar aracı olan interlökin-6 ve tümör nekrozis faktör-α’nın sekresyonunu engelleyerek yaptığı düşünülmektedir. Bu güzel etkilerin sonucunda, ileriki yıllarda kanser gelişimi ve yayılmasını kontrol etmede bitkisel sterol ve stanoller yaygın bir şekilde kullanılacağı düşünülmektedir [14].
1.1.7.4. Antioksidan Etkisi

Bitkisel sterollerin olumlu etkilerinden biri de anti-oksidan etkisidir. Soya yağının ****nol içeriğinde, tokoferol ve (n-3) yağ asidine ek olarak bulunan fitosteroller, DNA yıkımına karşı koruyucu etkiye sahiptir [14]. LDL kolesterolün oksidasyon ürünleri arttıkça damarlarda plaklar birikmeye başlar; kan akışı yavaşlar ve kan basıncı artar. Bunun sonucunda koroner kalp hastalığı (miyokard enfarktüs) riski artar ve hasta kalp krizine kadar gidebilir [14]. Sitosterol ve sitostanol glikositleri lipit peroksidasyonunu önlemekte, sağlıklı bireylerde eklenen 2–3 g stanol esterleri LDL kolesterol oksidasyonunu engellemektedir [14].
1.1.7.5. Anti Ülser Etkisi

Yakın zamanda yapılan bir çalışma; fitosterol esterlerinin ülserin pilorik bağlama tipine karşı koruyucu olduğunu göstermektedir. Steroller ise akut ülser tipine karşı koruyucudur. Fosfolipitler ise her iki tip ülserden korunmada etkilidir. Yani sterol esteri, sterol ve fosfolipitlerin besinlerdeki varlığında, helikobakter pilori enfeksiyonu insidansında düşme ve duedenal ülserde azalmaya yardımcı olmaktadır [14].
1.1.7.6. Anti Fungal Etkisi

Sterollerin diğer bir etkisi ise, triterpenle birlikte antifungal etkisidir [14]. Bir mantar çeşidi olan ve birçok hastalığın tedavisinde kullanılan Ganoderma annulare’deki sterollerin (5a-Ergostenol, 5a-Ergostadienol, 8-Epidioxyergostadienol) anti-fungal etkisi olduğu gösterilmiştir [23].
1.1.8. DEĞİŞİK GRUPLAR ÜZERİNE ETKİSİ

1.1.8.1. Çocuklar ve Bitkisel Steroller

Bitkisel steroller ve stanol içeren ürünlerin üzerinde yazdığı gibi; 5 yaş altı normokolesterolemik çocuklar için önerilmemektedir. Çünkü çocuklar normal büyüme ve gelişme için kolesterole bol miktarda ihtiyaç duymaktadırlar. Bazı çalışmalar az miktarda verilen bitkisel sterolün çocuğun kolesterol sentezinin düşük olmasına adaptasyonunu artırdığını göstermektedir [14]. Ayrıca ailesel hiperkolesterolemisi olan çocuklarda etkili olabileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur [13].Bebek beslenmesinde önemli olan formulaların kolesterol bakımından anne sütünden 5–35 kez daha düşük kolesterole sahip olduğu ve ileriki yaşamlarındaki ateroskresiz riskini azalttığı hipotezi öne sürülse de bu durum kesinlik kazanmamıştır [14]. Anne sütü, zamanında doğan, anneden yeterli oranda besin ögeleri depolayan her yeni doğan bebeğin ilk 6 aylık döneminde tek başına normalbüyüme ve gelişmesine yetecek besin ögelerini sağlayan en uygun besindir [1]. Bu nedenle anne sütü yerine formulaların önerilmesi uygun değildir.

Genellikle bitkisel steroller hiperkolesterolemik yetişkinlerde gösterdiği etkiyi hiperkolesterolemik çocuklarda da göstermektedir [14]. Fakat fitosterollerin yağda eriyen vitaminlerin emilimini bir miktar etkilemesiyle ilgili sorunlar vardır. Yapılan çalışmalar bitkisel sterolün kolesterol düşürücü etkisinin yetişkinlerle aynı düzeyde olduğunu ve zararlı düzeyde olmadığını göstermektedir. Ayrıca fitosterollerin yağda eriyen vitaminlerin bazılarının emilimini engellemesi biyolojik ve klinik açıdan önem taşıyacak düzeyde olmadığı da araştırmalarla gösterilmektedir [14,24]. Yapılan bir çalışmada fitosterolden zengin beslenen çocuklarda sadece laykopen seviyesinde %8.1 oranında düşüş gözlenmiştir. Fakat bu düşüşün engellenmesi için ailesel hiperkolesterolemisi olan çocuklarda bitkisel sterolden zengin diyet uygulandığı dönemlerde laykopenden zengin sebze ve meyvelerin tüketimine ağırlık verilmesi önerilmelidir [14].

Düşük doymuş yağlı ve düşük kolesterollü diyet tüketen 6 yaşında bir çocuğa 1.5g/gün bitkisel stanol verilmesi total kolesterolde %5.4, LDL kolesterolde %7.5 düşüş sağlamaktadır. Bitkisel stanollerin çocuklarda tüketimi klinik olarak hiçbir yan etkiye neden olmamış, ayrıca yağda çözünen vitaminlerin de emilimini etkide bulunmamıştır. Ancak sadece B-karotenin LDL kolesterole oranında %19’luk bir düşüşe neden olduğu belirtilmiştir [14].
1.1.8.2. Bitkisel Sterol ve Yaşlılar

Bitkisel sterol ve stanol kullanan bireylerdeki LDL kolesterol konsantrasyonundaki düşüşün yaşlı bireylerde genç bireylerden daha belirgin olduğu belirtilmiştir [9]. Yapılan bir çalışmada; 2g/günün üzerinde alımlarda 50–59 yaş arası katılımcılarda ortalama serum LDL kolesterol düşüşü 0.54mmol/L (20.8mg/dl), 40–59 yaş arası katılımcılarda 0.43mmol/L (16.5 mg/dl), 30–39 yaş arası katlımcılarda 0.33mmol/L (12.7mg/dl) olduğu bulunmuştur. 2g/gün tüketildiğinde ise LDL kolesterolündeki düşüş 50–59 yaşta en az 0.5 mmol/L (19.2mg/dl), 40–49 yaşta ise 0.4 mmol/L (15.4mg/dl) olarak gösterilmektedir. Çalışmalar; 50–59 yaşa arasındaki LDL kolesterolün 0.5 mmol/L düşmesi 2 yıl içindeki kalp hastalığı riskini %25 azalttığını göstermektedir. Genç bireylerdeki etkisi ise; kolesterol konsantrasyonundaki düşüş azdır fakat kalp hastalığı riskini azaltma oranı benzerdir [9].

1.1.8.3. Bitkisel Steroller ve Hamile/Emzikli

Bitkisel sterol ve stanol ile zenginleştirilen besinlerin emzikli ve hamile kadınlar üzerine olan etkisi tam olarak bilinemediği ve üzerinde çalışma yapılamadığı için bu grup duyarlı grup içinde yer almaktadır [25]. 1970’li yıllarda hamile, emzikli ve bebekleri üzerinde çalışmalar yapılabilmekte ve kısa süreli çalışmalarla olumlu sonuçlar alınabilmekteydi. [26,27]. Fakat şu an hamile ve emziklilerin üzerinde çalışma yapılması etik olmadığından ve yapılan çalışmaların da eski olması nedeniyle, koruma amaçlı olarak hamile ve emzikli kadınların tüketmemesinde fayda vardır [25].
1.1.9. FİTOSTEROLLERİN KULLANIM ALANLARI

Kolesterol ve fitosterollerin yapısal özelliklerinin benzerlik göstermesinin sonucu olarak fitosteroller, kolesterol emilimini engelleyen önemli öğelerdir. Kolesterol düşürücü etkisinin yanı sıra antikanser, antiaterosklerotik, antiinflamatuar, antioksidan aktivitesi de vardır [14]. Bu nedenle fitosterollerin birçok alanda rolleri vardır. Bunlara örnek olarak; farmasötik (terapatik steroidlerin üretimi), beslenme (fonksiyonel besin olarak anti-kolesterol etki, anti kanser etki) ve kozmetik (krem, ruj) alanındaki kullanımları örnek gösterilebilir [8].

1.1.10. YAN ETKİSİ

Bitki sterolleriyle ilgili en önemli sorun, bazı yağda eriyen vitaminlerin emilimini azaltmasıyla ilgilidir [9,28]. Yağda eriyen vitaminlerin taşınmasında lipopoteinler önemli bir göreve sahiptir [28]. Bilindiği gibi kolesterol lipoproteinlerin yapısını oluşturmaktadır [3]. Bitkisel sterol ve stanollerin kolesterol emilimini engellediği ve atımını artırdığı için lipoproteinler vücutta azalmaktadır [28]. Yapılan çalışmalarda β-karoten, karoten ve E vitamini konsantrasyonunda düşüşe neden olduğu gösterilmektedir. Bu vitaminler LDL kolesterol oksidasyonunu önlemede önemli vitaminlerdir. Fakat bu vitaminler LDL kolesterol ile benzer oranda düştüğünden bu anlamda bir zararı yoktur. Bitkisel sterol ve stanolden zengin beslenildiği dönemlerde bu vitaminleri yüksek oranda içeren sebze ve meyvelerin tüketilmesi koruma amaçlı olarak önerilmektedir [9].

Bitkisel sterol ve stanollerin fazla alımı bütün yağda eriyen vitaminlerin emilimini etkilememektedir. K vitamini, 25-OH D vitamini, laykopen ve alfa-tokoferolde belirgin bir düşüş etkisi gözlenmemiştir [28]. Altı hafta boyunca kullanılan mikrokristalin bitkisel sterollerin de yine aynı şekilde retinol, alfa-tokoferol, alfa ve beta karoten üzerinde düşüşe neden olmadığı gösterilmiştir [28].

Eritrosit membranında fitosterol konsantrasyonunun artması kırılganlığı artırmakta; sitosterolemi hastalarında hemolizis durumu olduğu belirtilmektedir. Membran sertliğinin artması da ratlarda yüksek miktarda betasitosterol ve kampesterol tüketimi sonucu gözlenmiştir. Yüksek plazma fitosterol konsantrasyonu üreme organlarına da yan etki yapabilmektedir. Ratlar üzerinde yapılan bir çalışmada; kilogram başına 0.5-5mg betasitosterol tüketiminin sperm sayısında ve testis ağırlığında düşüşe neden olduğu belirtilmiştir [13]

Yüksek seviyede alınan bitkisel sterolün (6–9 g/gün) alanin aminotransferaz (ALT) ve kreatin kinaz (CK) aktivitelerini değiştirdiği de gözlenmiştir [28].
1.1.10.1 Sitosterolemi

Sitosterolemi; otozomal resesif geçişli bir hastalık olup [14,12], kromozom 2p21’deki belli olmayan bir sebep nedeniyle bitkisel sterol ve stanolün aşırı miktarda emilmesi sonucu oluşmaktadır [14]. İlk olarak 1974 yılında ksantomatozis, serum kolesterolü normal ve sitosterolü ise yüksek olan 2 kız kardeşte gözlenmiştir. Şu anki görülme sıklığı ise 5 milyonda 1’dir. Genlerde meydana gelen mutasyon nedeniyle, bitkisel sterollerin intestinal lümenden ters olarak taşınması, emiliminin artması ve safra atımının azalması sonucu sitostrolemi meydana gelmektedir [12]. Bunun sonucu erken yaşta koroner kalp hastalığı gelişimine (özellikle genç erkeklerde), tendon ksantomatozise [14], hemolizis, atririt ve artraljiye [13] neden olmaktadır. İleriki safhalarında ise; anjin, miyokard infarktüs ve ani ölümle sonuçlanabilmektedir.

Hiperkolesterolemi ve sitosteroleminin arasındaki en önemli fark serum bitkisel sterolün kolesterole oranına olan fazlalığıdır [12]. Bu hastalığı geçiren bireylerin ailelerinde hiperkolesterolemi hikâyesi olmayabilir. Tedavisinde statin grubu ilaçların kullanımı yanında diyetle bitkisel sterol içeren besinlerde kısıtlama yapılmaktadır [12]. Hidrojenlenmiş bitkisel steroller, hidrojenlenmemiş bitkisel sterollerden daha güvenilirdir, çünkü bu formu daha az emilmektedir [14]. Ayrıca kolestiramin ve kolestipol gibi safra asidi reçinesi veya ileal (ince barsağın alt yarısı) bypass ameliyatı sitosterolemi tedavisinde çok etkilidir [13].
1.1.11. GÜVENİLİRLİK

185 sağlıklı birey üzerinde yapılan bir çalışmada katılımcılar 20g/gün zengileştirilmiş margarini (1.6g/gün sterol) bir yıl boyunca tükettiklerinde sene sonunda LDL kolesterolde %4–6 düşüş olduğu gözlenmiş, herhangi bir yan etki gözlenmemiştir [29]. Rasgele çalışmalarda ise bitkisel sterol ve stanol içeren margarinlerden günde 3 g/sterol&stanol olacak şekilde tüketildiğinde 3 yıl içinde hiçbir yan etki gözlenmemiştir. Ayrıca; margarinin tadında ve kıvamında hiçbir bozulma olmamıştır [9].

1.1.12. FİTOSTEROLLERİNDE ZENGİN BAZI DİYETLER

1.1.12.1. Myocene Diyet

Myocene benzeri diyetlerin kolesterol düşürücü etkisi olduğundan uzun zamandır bahsedilmektedir [14,30]. Yüksek miktarda posa, sebze proteini ve bitkisel sterol içeren bu diyetin LDL kolesterolü sağlıklı bireylerde %30’a kadar düşürdüğüne inanılmaktadır (kolesterol düşürücü ilaçlarla aynı etki) [30]. Myocene diyeti 5–7 milyon yıl önce insanlar tarafından tüketilen bir diyet türüdür. Bol miktarda posalı sebzeler, yağlı tohumlar (badem ve yerfıstığı), bazıları tropik olmak üzere bolca meyve içermektedir. Teorik olarak bütün bu yiyecekler çiğ olarak yenebilir, fakat bu diyette sebzelerin hepsi pişirilerek yenilmektedir. Diyetin en büyük özelliği nişastadan yoksun olmasıdır [30]. Yaklaşık 1g/gün (385mg/1000kkal) bitkisel sterol içerdiğinden uzun dönem tüketiminin kolesterol düşürücü etkisi olduğu düşünülmektedir [14].

1.1.12.2. Neolitik Diyet

Bir diğer sterolden zengin diyet ise neolitik diyettir. Bu diyetin en büyük özelliği ise nişastadan zengin olmasıdır [30]. Tahıl ve baklagillerden zengin olan bu diyet 10.000 yıl önce tüketilmeye başlanmıştır [30]. Tahıl ve baklagillerin bitkisel sterol içeriklerinin oldukça yüksek olduğu bilinmektedir [3,5]. Yaklaşık olarak 169mg/1000kkal fitosterol içerdiğinden, LDL kolesterolü %23 oranında düşürdüğü belirtilmektedir [30].

1.1.13. FİTOSTEROLLER VE EGZERSİZ

Bitkisel sterollerin 2–3 hafta boyunca tüketilmesi sonucu 2 hafta sonunda LDL kolesterolde ve total kolesterolde düşüş gözlenmektedir [31,32]. Fakat bitkisel sterollerin HDL kolesterol ve trigliseritler üzerine etkileri yok denecek kadar azdır [32]. Haftada 1200–2000 kkal aerobik egzersiz yapmak ise HDL kolesterolü artırmakta, trigliseritleri düşürmektedir. Yani; bitkisel sterol tüketimi egzersizle desteklendiğinde kan kolesterol seviyesi istenilen düzeyde olmasında daha etkilidir [31].

Yapılan bir çalışmada; düşük yağlı diyet tüketiminin LDL kolesterolü %7–11 düşürdüğü, egzersizle birlikte bu diyet tüketildiğinde ise LDL kolesterolün %14–20 düştüğü gözlenmiştir [16]. Bitkisel sterollerin ise LDL kolesterolü %14 oranında düşürdüğü bilinmektedir. Düşük yağlı diyet, egzersiz ve bitkisel steroller birleştiğinde bu düşüş %30’a ulaşabilmektedir ki; bu statin grubu ilaçlarla aynı etkidir [16]. Yapılan başka bir çalışmada; hiperkolesterolemik yetişkin bireylerde sterol, egzersiz ve sterol/egzersiz kombinasyonu ile kan lipit konsantrasyonları incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda sterol/egzersiz kombinasyonunu yapan grupta LDL, trigliserit ve total kolesterol düşerken, HDL kolesterol konsantrasyonu yükselmiştir [35].

Sonuç olarak; bitkisel sterol ve egzersiz bir arada yürütüldüğünde; bitkisel sterol sayesinde LDL ve total kolesterol konsantrasyonu düşmekte; egzersiz sayesinde ise trigliserit konsantrasyonu azalırken HDL kolesterol konsantrasyonu artmaktadır [32].

KAYNAKÇA
Türkiye’ye özgü beslenme rehberi. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Mayıs 2004
Türk Kardiyoloji Derneği. Ulusal Kalp Sağlığı Politikası, 2006 http://www.tkd-online.org/UKSP/TKD_U...asi_Taslak.pdf
Wasowicz E. Cholesterol and phytosterols, Chapter 6 (Chemical and Functional Properties of Food Lipids) CRC Press 2003
Williams E. Gokool N. Primary Care: An Update on the Role of Plant Sterols and Stanols in the Management of Hypercholesterolaemia. CN Mag Vol 5 Iss 2 JUNE (36-38), 2005
Lagarda MJ, Garcia-Llatas G, Fare R. Analysis of phytosterols in food. Journal of Pharmaceutical and Biomedical Analysis 41; (1486–1496), 2006
Bradford PG, Awad AB, Phytosterols as anticancer compounds. Mol. Nutr. Food. Res. 51, (161-170) 2007.
Information from the Heart Foundation; Plant sterol and stanols www.heartfoundation.com.au 2003
Fernandes P, Cabral JMS. Phytosterols: Applications and recovery methods. Bioresource Technology 98; (2335-2350) 2007
Law M. Plant sterol and stanol margarines and health. BMJ Mar 25;320(7238):861-4 2000
Thompson GR, Grundy SM. History of development of plant sterol and stanol esters for cholesterol-lowering purposes, Am J Cardiol 96(3D-9D), 2005
Brink EJ, Hendriks HFJ. Plant sterols and cholesterol reduction, Chapter 11, (Functional food, cardiovascular disease and diabetes) CRC Press, 2004
John S, Sorokin AV, Thompson PD. Phytosterols and vascular disease. Curr Opin Lipidol 18; (35-40) 2007
Moghadasian MH, Frohlich JJ. Effects of dietary phytosterols on cholesterol ****bolism and atherosclerosis: Clinical and experimenteal evidence. The American Journal of Medicine; Volume 107 (588-594) 1999
Berger A, Jones PJH, Abumweis SS. Plants sterols: Factors affecting their efficacy and safety as functional food ingredients. Lipid in Health and Disease. 3:5 (1-19), 2004
Miura SI, Keijiro S. Therapies for raising high-density lipoprotein cholesterol. Internal Medicine 46; (339-340) 2007
Rosenthal RL. Effectiveness of altering serum cholesterol levels without drugs. BUMC Proceedings 13; (351-355) 2000
Gokool N. Functional foods-Fact Sheet. The British Dietetic Association. 2006
Coşkun T. Fonksiyonel besinlerin sağlığımız üzerine etkileri. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Dergisi; 48: (69-84) 2005
http://www.danacol.com.tr/PROF/TR/DA...dan_pratik.asp
http://www.kalbimbenecol.com/tum_aile.html
http://www.kkgm.gov.tr/kanun/5179.html
http://www.kkgm.gov.tr/TGK/Teblig/2002-58.html
Smania EFA, Monache FD, Smania A, et al. Antifungal activity of sterols and triterpenes isolated from Ganoderma annulare. Fitoterapia 74 (375-377) 2003
Amundsen A et al. Long-term compliance and changes in plasma lipids, plant sterols and carotenoids in children and parents with familial hypercholesterolaemia consuming plant sterol ester-enriched spread. Eur J Clin Nutr; 58(12): (1612-1620) 2004
Scientific Committee on Food. Opinion of the Scientific Committee on Food on an application from MultiBene for approval of plant-sterol enriched foods. European Commission; 2003
Mellies MJ, Ishikawa TT, Gartside P, et al. Effects of varying maternal dietary cholesterol and phytosterol in lactating women and their infants. Am. J. Clin. Nutr. 31; (1347-1354) 1978
Mellies MJ, Burton K, Larsen R, et al. Cholesterol, Phytosterols, and polyunsaturated/saturated fatty acid ratios during the first 12 months of lactation. Am. J. Clin. Nutr. 32; (2383-2389) 1979
Lichtenstein AH. Plant sterols and blood lipid levels. Curret Opinion in Clinical Nutrition and ****bolic Care 5; (147-152) 2002
Hendricks HF et al. Safety of long-term consumption of plant sterol esters-enriched spreads. Eur J Clin Nutr; 57; (681-692) 2003
Jenkins DJA, Kendall CWC, Marchie A, et al. The Garden of Eden—plant based diets, the genetic drive to conserve cholesterol and its implications for heart disease in the 21st century. Comparative Biochemistry and Physiology Part A 136 (141-151) 2003
Alhassan S, Reese KA, Mahurin J. et al. Blood lipid responses to plant stanol ester supplementation and aerobic exercise training. ****bolism Clinical and Experimental 55 (541-549) 2006
Varady KA, Hauweling AH, Jones PJH. Effect of plant sterols and exercise training on cholesterol absorption and synthesis in previously sedentary hypercholesterolemic subjects Translational Research; 149(1): (22–30). Jan 2007
http://www.sanayi.gov.tr/webedit/goz...x?sayfaNo=3099
Gonçalves S, Maria AV, Silva-Herdade AS, et al. Milk enriched with phytosterols reduces plasma cholesterol levels in healthy and hypercholestrolemic subjects. Nutrition Research 27 (200–205) 2007
Varady KA, Ebine N, Vanstone CA, et al. Plant sterols and endurance training combine to favourably alter plasma lipid profiles in previously sedentary hypercholesterolemic adults after 8 weeks. Am J Clin Nutr; 80:1159–66. 2004

"Fitosteroller; bitkisel sterol ve stanollerin kolesterol üzerine ve diğer etkileri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Çağlayan ŞAHİN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
__________________
Bulutlar ağlamasa yeşillikler nasıl güler?
Mevlana
Gülsel ŞEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 19-2021   #12
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 17-01-2021
Mesajlar: 372
Tecrübe Puanı: 4
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : TimothyLig is on a distinguished road
TimothyLig is on a distinguished road
Standart

buy viagra cheap online uk
viagra sale mississauga
buy cialis online no rx
<a href="https://maviagira.com/">cheap viagra no prescription</a>
can cialis pills be cut
TimothyLig isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 4 Hafta önce   #13
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 26-01-2021
Mesajlar: 238
Tecrübe Puanı: 3
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Jasonrep is on a distinguished road
Jasonrep is on a distinguished road
Standart

<a href="https://club91808499.this.su/news/12">Доставка алкоголя якутск</a>
Jasonrep isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 4 Hafta önce   #14
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 26-01-2021
Mesajlar: 238
Tecrübe Puanı: 3
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Jasonrep is on a distinguished road
Jasonrep is on a distinguished road
Standart

<a href="http://t.me/s/alcohol_yakutsk">Доставка алкоголя якутск</a>
Jasonrep isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt bir Hafta önce   #15
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 15-02-2021
Mesajlar: 116
Tecrübe Puanı: 2
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : JamesErums is on a distinguished road
JamesErums is on a distinguished road
Standart

Buy Antibiotics Online Without Prescription, Best Price! - buy biaxin
buy roxithromycin
buy biaxin generic ciplox online
JamesErums isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt bir Hafta önce   #16
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 17-02-2021
Mesajlar: 1.023
Tecrübe Puanı: 11
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : KennethWrita is on a distinguished road
KennethWrita is on a distinguished road
Standart

cialis or viagra <a href=" Buy Generic Cialis Without Prescription, Best Price! ">take cialis with or without food</a>
cialis coupons 2019 Buy Generic Cialis Without Prescription, Best Price! cost of cialis
side effects of cialis cialis professional
KennethWrita isimli Üye şuanda  online konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt bir Hafta önce   #17
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 17-02-2021
Mesajlar: 1.023
Tecrübe Puanı: 11
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : KennethWrita is on a distinguished road
KennethWrita is on a distinguished road
Standart

cialis professional <a href=" Buy Generic Cialis Without Prescription, Best Price! ">cialis dosage</a>
cialis side effects Buy Generic Cialis Without Prescription, Best Price! cialis coupons printable
cialis 30 day sample does cialis lower blood pressure
KennethWrita isimli Üye şuanda  online konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 5 Gün önce   #18
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 17-02-2021
Mesajlar: 1.023
Tecrübe Puanı: 11
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : KennethWrita is on a distinguished road
KennethWrita is on a distinguished road
Standart

does cialis lower your blood pressure <a href=" Buy Generic Cialis Without Prescription, Best Price! ">cialis free trial</a>
buy cialis online canadian https://edplsgeneric.com/ price of cialis
generic cialis black 800mg cialis 30 day sample
KennethWrita isimli Üye şuanda  online konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 4 Gün önce   #19
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 17-02-2021
Mesajlar: 1.023
Tecrübe Puanı: 11
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : KennethWrita is on a distinguished road
KennethWrita is on a distinguished road
Standart

buy cialis <a href=" https://edplsgeneric.com/# ">cialis coupons</a>
warnings for cialis https://edplsgeneric.com/ cialis daily
cialis in canada cialis generic availability
KennethWrita isimli Üye şuanda  online konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 4 Gün önce   #20
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 17-02-2021
Mesajlar: 1.023
Tecrübe Puanı: 11
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : KennethWrita is on a distinguished road
KennethWrita is on a distinguished road
Standart

п»їcialis <a href=" Buy Generic Cialis Without Prescription, Best Price! ">does cialis make you bigger</a>
liquid cialis Buy Generic Cialis Without Prescription, Best Price! cialis cost
canadian viagra cialis cialis coupon
KennethWrita isimli Üye şuanda  online konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
plak ceviz hormon, ldl hdl miyokart, kolesterol kan yaglar, et sut tereyagi, enerji trans fat, trigliserid damar duvar


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık
Şu anda saat : 02:47 AM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.