Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > DANIŞMANLIK HİZMETLERİ > MARKA TESCİL
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 11-2009   #1
S Moderator
 
Oktay SARI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27-07-2008
Mesajlar: 689
Tecrübe Puanı: 19
Tecrübe Puanı: 81
Tecrübe Derecesi : Oktay SARI will become famous soon enough
Oktay SARI will become famous soon enough
Arrow Marka Başvurusunda RED Nedenleri

Markada Mutlak Red Nedenleri


Marka Olarak Tescile Maddi Anlamda Elverişli İşaretler

Markada mutlak red nedenleri üzerinde bir başkasının hakkı olduğu gerekçesiyle değil, nitelik ve özellikleri itibarı ile herkese kapalı işaretlerdir.
Bu nedenle herhangi bir ayırt ediciliği olmayan ve ticaret alanında herkesin kullanımına açık tutulması gereken işaretler ile halkı yanıltıcı ve kamu düzenine ve genel ahlaka aykırı düşen işaretlerin marka olarak tescil edilmesini önleme amacı gütmektedir.

Markada Mutlak Red Nedenleri ;

a)Marka Olarak Tescile Şekli Anlamda Elverişli Olmayan İşaretler;

Markada Şekli olarak elverişlilik Marka KHK’nin 5.maddesinde açıklanmıştır.Buna göre sözcükler bir teşebbüsün mal veya hizmetlerini bir başka teşebbüsün mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla, kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar ("malların biçimi veya "ambalajları"" gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretleri içerir.
Bu niteliklere haiz olmayan başvurular red edilir.

b)Aynı veya Ayırt Edilemeyecek Kadar Benzer İşaretler;

Aynı veya aynı türdeki mal veya hizmetle ilgili olarak tescil edilmiş veya daha önce tescil için başvurusu yapılmış bir marka ile aynı veya ayırt edilemeyecek kadar benzer olan markalar tescil edilemez. Bu durum hem mutlak hem de nispi red nedenleri arasında düzenlenmiştir.

c)Tasviri İşaretler
Ticaret alanında cins, çeşit, "vasıf", kalite, miktar, amaç, değer, coğrafi kaynak belirten veya malların üretildiği, hizmetlerin yapıldığı zamanı gösteren veya malların ve hizmetlerin diğer karakteristik özelliklerini belirten işaret ve adlandırmaları münhasıran veya esas unsur olarak içeren markalar, tescil edilemez.
Bu işaretler markada esas unsur olarak bulunamazlar. Yardımcı unsur olarak markada bulunmalarına bir engel yoktur.(örnek Mobilya ibaresi tek başına marka olarak kabul edilmez YEŞİM MOBİLYA ibaresinde esas unsur yeşim ibaresidir.Esas unsurun yanında bulunmasında bir sakınca yoktur)

Ticaret alanında cins ve çeşit gösteren ibareler de marka olarak tescil edilemez.Tescil talep edilen mal ve hizmet grubu içerisinde bir cins veya çeşit ibaresi bulunması halinde talep reddedilir.Örneğin İplik sınıfından yumak,örgü gibi işartler o sınıfta tescil edilemez fakat diğer sınıflarda tescil edilebilir.

Ticaret alanında kalite belirten işaretlerde tasviri işaret olarak sınıflandırılır.Örnek Yüksek kalite gibi.

Ticaret alanında coğrafi kaynak olarak belirtilen işaretler de tasviri işaretlerdendir.Esas unsura yardımcı olarak kullanılabilir.Örneğin Aydın İnciri,Edremit Zeytin gibi.

Tasviri işaretlerde bu değerlendirme sadece Türkçe ibareler için geçerli değildir aynı zamanda yabancı ibareler içinde geçerlidir.

Meslek ve Sanat Adları
Ticaret alanında herkes tarafından kullanılan veya belirli bir sanat veya meslek veya ticaret grubuna mensup olanları ayırt etmeye yarayan işaret ve adları içeren unsurlar marka olarak tescil edilemezler.
Örneğin tekstil, bakkal, mobilya gibi ibareler.

Malın Şeklini veya Mala Asli Değerini Veren İşaretler

Mala özgü yapıdan ortaya çıkan malı bir teknik sonucu elde etmek için zorunlu olan kedine malın şeklini veya asli değerini veren işaretlerin marka olarak tescili mümkün değildir.
Örneğin Otomobil Jantı gibi ibareler.

Halkı Yanıltacak Markalar
Mal veya hizmetin niteliği kalitesi, üretim yeri gibi konularda halkı yanıltacak işaretlerin marka olarak tescili mümkün değildir.

Devlet Veya Uluslar Arası Organizasyonlara Ait İşaretler

Paris Sözleşmesine göre birlik veya bunların üye oldukları uluslar arası kuruluşlara üye oldukları uluslar arası kuruluşlara ait ibareler marka olarak tescil edilemezler.
Bu işaretler ancak yetkili mercilerin onayı alınarak marka olarak tescil edilebilir.Örneğin Unesco,Nato gibi.

Kamuya Mal Olmuş İşaretleri İçeren Markalar

Paris Sözleşmesi hükümlerine göre kamuyu ilgilendiren tarihi ve kültürel değerler bakımından halka mal olmuş ibareler tescil edilemezler.(Halka mal olmuş amblem arma gibi)
Örneğin İzmir saat kulesi, İstanbul boğazı gibi.

Dünyaca Tanınmış Markalar
Paris Sözleşmesine göre dünyaca tanınmış bir marka veya iltibasa mahal verecek kadar benzeri marka olarak tescil edilemezler.

Dini Değerleri İçeren İşaretler
Dini değerleri ve sembolleri içeren ibareler marka olarak tescil edilemezler. Örneğin peygamber,Tanrı gibi kelimeler.

Kamu Düzenine Veya Genel Ahlaka Aykırı İşaretler

Kamu düzenine genel ahlaka aykırı işaretler de marka olarak tescil edilemezler.Markada Nispi Red Nedenleri


Bazı işaretlerin marka olarak tescil edilmeleri kanunun değil üçüncü şahısların menfaatlerini ihlal etmektedir. Menfaati ihlal edilen, markasını daha önce tescil ettirmiş veya tescili için başvuruda bulunmuş bir kişi olabileceği gibi ilgili işaret üzerinde üstün hak elde eden şahıs da olabilir.
TPE bu başvuruları itiraz üzerine bu nedenleri nazara alır.

Nispi Red Nedeni Oluşturan Haller;

- Tescil için başvurusu yapılan marka, tescil edilmiş veya tescil için daha önce başvurusu yapılmış bir marka ile aynı ise ve aynı mal veya hizmetleri kapsıyorsa,

- Tescil için başvurusu yapılan marka, tescil edilmiş veya tescil için daha önce başvurusu yapılmış bir marka ile aynı veya benzer ise ve tescil edilmiş veya tescil için başvurusu yapılmış bir markanın kapsadığı mal veya hizmetlerle aynı veya benzer ise, tescil edilmiş veya tescil için başvurusu yapılmış markanın halk tarafından karıştırılma ihtimali varsa ve bu karıştırılma ihtimali tescil edilmiş veya tescil için başvurusu yapılmış bir marka ile ilişkili olduğu ihtimalini de kapsıyorsa.

Marka sahibinin ticari vekili veya temsilcisi tarafından markanın kendi adına tescili için, marka sahibinin izni olmadan ve geçerli bir gerekçe gösterilmeden yapılan başvuru, marka sahibinin itirazı üzerine red edilir.

Tescilsiz bir markanın veya ticaret sırasında kullanılan bir başka işaretin sahibinin itiraz etmesi üzerine, tescili istenen marka, aşağıdaki hallerde tescil edilmez.

a) Markanın tescili için yapılan başvuru tarihinden önce veya markanın tescili için yapılan başvuruda belirtilen rüçhan tarihinden önce bu işaret için hak elde edilmiş ise,
b) Belirtilen işaret, sahibine daha sonraki bir markanın kullanımını yasaklama hakkını veriyorsa.
Marka, tescil edilmiş veya tescil için başvurusu daha önce yapılmış bir markanın aynı veya benzeri olmakla birlikte, farklı mallar veya hizmetlerde kullanılabilir. Ancak, tescil edilmiş veya tescil için başvurusu yapılmış markanın, toplumda ulaştığı tanınmışlık düzeyi nedeniyle haksız bir yararın sağlanabileceği, markanın itibarına zarar verebileceği veya tescil için başvurusu yapılmış markanın ayırt edici karakterini zedeleyici sonuçlar doğurabileceği durumda, tescil edilmiş veya tescil için başvurusu daha önce yapılmış bir marka sahibinin itirazı üzerine, farklı mal veya hizmetlerde kullanılacak olsa bile, sonraki markanın tescil başvurusu reddedilir.

Tescil için başvurusu yapılmış markanın, başkasına ait kişi ismi, fotoğrafı, telif hakkı veya herhangi bir sınai mülkiyet hakkını kapsaması halinde, hak sahibinin itirazı üzerine tescil başvurusu reddedilir.
Ortak ve garanti markalarının sona ermesinden itibaren üç yıl içinde ortak marka veya garanti markası ile aynı veya benzeri olan marka tescil başvurusu itiraz üzerine reddedilir.
Bir markanın yenilenmeme nedeniyle koruma süresinin dolmasından sonra iki yıl içerisinde aynı veya benzer markanın, aynı veya benzer mal ve hizmetler için yapılan tescil başvurusu itiraz üzerine reddedilir.
__________________


=======ஜ۩۞۩ஜ=======
◄█▓░GIDA TEKNİKERİ░▓█►
=======ஜ۩۞۩ஜ=======
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ


“Hayat boyu başarılarınızın bir zeytin ağacı kadar köklü ve sağlam,
Mutluluklarınızın yeni filizlenen yemyeşil bir zeytin dalı gibi sürekli,
Yaşamınızın zeytinyağı ile daha sağlıklı ve güzel olması dileğiyle...”

DENETİMSİZ GIDAYA HAYIR
Oktay SARI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
markada mutlak red, markada nispi red, markada red sebebleri, markaya itiraz sekli, markada red nedenleri, marka tescilinde red, marka tescili, marka tescil masvurusu, marka suresi, marka red olursa, marka neden reddedilir, marka muracaati sekli, marka basvurusu kabulu, marka basvurusu, marka


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
gıdalarda bozulma nedenleri kadirgorenli Gıda Kimyası 9 27-2015 05:53 PM
Marka Yöneticisi Oktay SARI MARKA TESCİL 0 11-2009 05:18 PM
Peynirde Yumuşak ve Yapışkan Yapının Nedenleri. Oktay SARI Peynir Çeşitleri ve Üretim Teknolojisi 1 13-2009 11:26 PM
Şişmanlık Nedenleri Neler? Muhittin YILMAZ Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli 0 04-2008 02:26 AM
Et Konservelerinde Bombaj Nedenleri Gülsel ŞEN Et Konserveleri Üretimi 0 11-2008 07:34 PMŞu anda saat : 12:27 AM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.