Sponsorlu Bağlantılar

Marka Tescilin Hükümleri

MARKA TESCİL kategorisinde açılmış olan Marka Tescilin Hükümleri konusu , ...


Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 16-2009   #1
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 39
Mesajlar: 1.122
Tecrübe Puanı: 100
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough


Standart Marka Tescilin Hükümleri

Sponsorlu Bağlantılar
556 Sayılı KHK’ ya göre, marka üzerindeki hak tescille doğar.
Markanın tescilinin bu anlamda kurucu etkiye sahip olduğu söylenebilir. Ancak, markanın sağladığı hakların üçüncü kişilere karşı ileri sürülebilmesi için marka tescilinin yayınlanmasına da gerek vardır .
Markasını tescil ettirmemiş olan kişi, kural olarak KHK hükümlerinden yararlanamaz; haklarını ancak genel hükümlere dayanarak koruyabilir.
Tescilin Sağladığı Haklar
Tescil, marka sahibine KHK ’ de gösterilen hakları sağlar.
Tescilli marka sahibi, marka hakkına tecavüz halinde KHK’ de öngörülen özel imkanlardan da yararlanır.
Markanın tesciline bağlanan hüküm ve sonuçlar kural olarak marka tescilinin hükümsüzlüğüne karar verilmesi ya da marka hakkının sona ermesine kadar devam eder.
Tescilli marka sahibinin markayı kullanma konusundaki mutlak hakkı, markayı taşıyan malların kendisi ya da izin verdiği kişiler (lisans alanlar) tarafından piyasaya sunulması ile son bulur.
Marka sahibi, üçüncü kişilerin, dürüstçe ve ticari veya sınai konularıyla ilgili olarak ad ve adreslerini, markanın aynı veya benzeri bir işareti mal/hizmetleriyle ilgili cins, kalite, miktar, kullanım amacı, değer, coğrafi kaynak, üretim veya sunuluş zamanı veya diğer niteliklere ilişkin açıklama olarak kullanmalarına da engel olamaz.

Tescilden Doğan Hakların Üçüncü Kişilere Karşı Hüküm İfade Etmesi
Markanın sağladığı haklar, üçüncü kişilere karşı marka tescilinin yayını tarihi itibariyle hüküm ifade eder. Marka tescili ile ilgili bilgiler, TPE’ ce iki ayda bir yayınlanan Resmi Marka Gazetesinde ilan olunur.
Tescil başvurusu yayınlanan kişiye, tescilinin yayınından önce gerçekleşen tecavüz fiilleri nedeniyle tazminat isteyebilir. Ancak marka sahibinin diğer talep haklarını düzenleyen KHK hükümlerinde ve cezai sorumluluğa ilişkin maddeden yararlanma olanağı yoktur. Bu halde marka sahibi, TTK’nun haksız rekabetle ilgili hükümlerine dayanabilir.

KHK Açısından İlk Kullanma Sistemi
“ İlk kullanma sistemi’’nde marka üzerindeki hak, markanın iş hayatında ilk defa kullanılması ile doğar. Bu sistemde, markanın tescili bildirici niteliktedir ve tescil yoluyla oluşan hak sahipliği karinesi, markayı ilk kullanan tarafından çürütülebilir.
556 sayılı KHK’ de, marka korumasının tescil yoluyla elde edileceği gösterilmiştir (tescil sistemi).
Ancak KHK’ de de tescil sistemine körü körüne bağlı kalınmamış ve bu sistem bir ölçüde de olsa yumuşatılmıştır. Zira, tescilsiz marka sahibine, markanın bir başka kişi adına tescili için yapılan başvuruya itirazda bulunarak bu tescile engel olma hakkı verilmiştir.
Tescilsiz marka sahibinin bu itirazı yapabilmesi, markanın tescili için yapılan başvuru tarihinden ya da başvuruda belirtilen rüçhan tarihinden önce bu işaret üzerinde hak elde etmiş ve bu hakkına dayanarak markanın kullanımını yasaklama yetkisine sahip olması koşuluna bağlanmıştır.
Bu itirazın yapılmaması (ya da TPE’ ce reddi) nedeniyle markanın başkası adına tescil olunması halinde ise, işareti tescil ettirmeden ilk defa kullanan kişiye, marka tescilinin hükümsüz sayılması için dava açma imkanı da tanınmıştır. Mesela, “Akra” sözcüğü, işletme ve ticaret ünvanı olarak kullanılmış, kendine belirli bir müşteri kitlesi oluşturmuştur.
Bu tescilsiz işaretin sahibi gerçek hak sahibidir. Ancak Akra’nın tescilli olmadığını gören başka bir kişi tescil için başvurup marka hakkını alabilir (ilk tescil ilkesi). Ancak; Akra’ yı kullanan ilk kişi hükümsüzlük davası açabilir.
Bu tescilsiz işaretin sahibi gerçek hak sahibidir. Ancak Akra’nın tescilli olmadığını gören başka bir kişi tescil için başvurup marka hakkını alabilir (ilk tescil ilkesi). Ancak; Akra’ yı kullanan ilk kişi hükümsüzlük davası açabilir
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
marka tescilin hukumleri


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Marka İmajı Oktay SARI MARKA TESCİL 0 11-2009 08:37 PM
Marka Yöneticisi Oktay SARI MARKA TESCİL 0 11-2009 05:18 PM
Marka Çeşitleri Muhittin YILMAZ MARKA TESCİL 0 02-2009 11:02 AM
Marka Tescilin Önemi Muhittin YILMAZ MARKA TESCİL 0 31-2009 04:41 PM
Marka Nedir? Muhittin YILMAZ MARKA TESCİL 0 31-2009 01:23 PM


Şu anda saat : 11:29 AM.