Sponsorlu Bağlantılar

Marka Tescilin Önemi

MARKA TESCİL kategorisinde açılmış olan Marka Tescilin Önemi konusu , ...


Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 31-2009   #1
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 39
Mesajlar: 1.122
Tecrübe Puanı: 100
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough


Standart Marka Tescilin Önemi

Sponsorlu Bağlantılar
Klasik anlamda ürün, fonksiyonel fayda sunan bir nesne olarak tanımlanırken; marka, belli bir ürün veya hizmetin değerini gösteren bir isim, sembol, dizayn veya işaret olarak tanımlanmaktadır.Kısaca marka bir ürünün tanınmışlık göstergesidir.

Marka,bir oluşumun sunduğu ürün veya hizmetleri diğerlerinden ayırt etmeye ve fark unsuru oluşturmaya yarayan,yönetilmesi ve korunması gereken,ürün veya hizmetin geçmişi ve geleceğidir.
Genel anlamda marka ise; bir işletmenin mal veya hizmetlerini bir başka işletmenin mal veya hizmetlerinden ayırt etmeyi sağlaması koşuluyla kişi adları dahil, özellikle sözcükler, şekiller, harfler, sayılar, malların biçimi veya ambalajları gibi çizimle görüntülenebilen veya benzer biçimde ifade edilebilen, baskı yoluyla yayınlanabilen ve çoğaltılabilen her türlü işaretleri içerir.

Marka Tescilinin Önemi
Markalar somut varlıklarından daha değerli duruma gelmiştir.Öyle ki şirketlerin güçleri sahip oldukları maddi varlıklardan daha çok markalarının değerleri ile ölçülmektedirler.Marka,ürün yada hizmetin kalitesi,güvenilirliği ve tanınmışlığının göstergesi olduğu için değerlidir,değer taşıyan her şey gibi markalarında korunması gereklidir.
Marka adları ve markalaşmayı ortaya çıkaran en büyük sebep, üreticilerin, ticaret ve tüketiciler üzerinde bir denetim ve etkinlik sağlama gereksinimidir.
Günümüzde pazara hakim olan ağır rekabet ortamında marka, tüketicilerin hem bilgi işleme sürecinde hem de ürüne duydukları güven açısından yönlendirici bir işleve sahiptir. Bu nedenle ürünün adı ya da görsel kimliği ürünü tanımlamanın ötesine geçmiştir.
Tüketiciler artık ürünün işlevselliğinden öte markaya güven duymaya başlamışlardır. Böylelikle ürünün güvenilirliği markanın yaratmış olduğu güven ve garanti ortamında değerlendirilmeye başlanmıştır.
Günümüzdeki ağır rekabet koşulları, değişen tüketici özellikleri, üreticileri güçlü bir marka yaratma konusunda zorunlu kılmaktadır. Tüketicilerde güçlü bir marka sadakati yaratmak ve mevcut müşterileri korumak işletmelerin asıl sorunu haline gelmiştir.
Güçlü bir marka günümüzde yüksek Pazar payı ile birlikte yüksek satış ve kar anlamına gelmektedir. Bu demek oluyor ki marka satılabilir bir değer olma özelliğini kazanmıştır. Bir diğer önemli durum ise markanın tüketiciler üstünde bıraktığı sadakat duygusudur. Dağınık hale gelen medya ortamında, ağırlaşan rekabet koşulları içinde bu duyguyu yaratmak zorlaşmış ve markanın bu görevi büyük önem kazanmıştır.
Böylesine değerli soyut bir varlık olan markalar mutlaka korunmak durumundadır.

Marka koruması hemen hemen tüm dünya ülkelerinde "Paris Anlaşması" kriterlerine göre korunur. Ülkemizde de markalar, Paris Anlaşmasına uygun olarak hazırlanmış olan ve 1995 yılından itibaren yürürlükte olan 556 sayılı kanun hükmünde kararnameye göre korunur.
Gerek üretim, gerekse hizmet işletmeleri, ürün veya hizmetlerini ayırt etmek için kullandıkları markaları bir başkası tarafından taklit edilmemesi için onları "marka tescili" ile koruma altına almalıdırlar. Marka tescili; kullanılan isim, logo veya ayırt edici işaretin birebir aynısının veya benzerlerinin kullanılmasını engelleyen en önemli ve güçlü kanuni yoldur.
Marka sahiplerinin kullanmakta oldukları markalar ile ilgili çok büyük yanılgıya düştükleri bir diğer husus da ticaret unvanları’dır.
Ticaret unvanlarında yer alan ve sahiplerince marka olarak kullanılan ibareler, ticaret siciline kayıt ettirilmiş olmakla 556 sayılı markaların korunması hakkında KHK hükümlerince korunmamaktadır.
İşletmelerce bu şekilde ticaret sicile kayıtlı ancak Türk Patent Enstitüsü' ne kayıtlı olmadan kullanılan bu markalar, zaman içinde aynı ya da benzer ibareyi ticaret unvanında kullanan ya da kullanmayan başka bir işletme tarafından marka siciline tescil ettirilebilmektedir.

Türk patent enstitüsü'nde tescil müracaatları başvuru tarihine göre işlem görmekte olduğundan, koruma altına alınmamış marka, hak sahibi tarafından tanıtılmaya çalışıldığı dönemde, başka bir başvuru sahibi tarafından tescil altına alınabilmekte ve bu durumda hak sahibinin yasal yollara müracaat ederek hakkını ispat etmesi gerekmektedir.
Böyle bir hak hırsızlığı ile karşılaşılması, gerçek hak sahibinin ya markasından vazgeçmesine ya da maddi ve manevi açıdan yıpranmasına neden olmaktadır.

Bir şirketin Ticari Unvanının Ticaret Sicilinde kayıtlı olması, o şirketin isim ve logosunun taklit edilmesini engellemez. İş alanınız hangi sektörde olursa olsun, ticari itibarinizin yükselmesi ve rekabetçi ortamda firma adınızı, markanızı veya logonuzu korumak için Türk Patent Enstitüsü nezdinde tescil yaptırmak gerekir.
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
marka tescil ozellikleri, marka tescilin onemi, marka tescil nedir, marka tescil, marka nedir, marka nasil olunur, marka basvurusu, marka, guclu marka ozellikleri, markalar nasil korunur


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Mesleğimizin Önemi Muhittin YILMAZ Mesleğimizin Önemi 23 11-2011 11:24 AM
Marka Nedir? Muhittin YILMAZ MARKA TESCİL 0 31-2009 01:23 PM
Ünlü marka sucuklarda bakın neler çıktı Oktay SARI Fermente Et Ürünleri Ve Sucuk Üretimi 0 02-2009 03:09 AM
Yağın Önemi Muhittin YILMAZ Sağlığımız ve Bitkisel Yağlar 0 07-2008 06:25 PM
Diyetin Önemi Muhittin YILMAZ Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli 0 02-2008 07:43 PM


Şu anda saat : 11:27 AM.