Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > DANIŞMANLIK HİZMETLERİ > MARKA TESCİL
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 16-2009   #1
Gıda Mühendisi
 
Muhittin YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 01-04-2008
Yaş: 40
Mesajlar: 1.070
Tecrübe Puanı: 100
Tecrübe Puanı: 101
Tecrübe Derecesi : Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Muhittin YILMAZ will become famous soon enoughMuhittin YILMAZ will become famous soon enough
Standart Markanın Haksız Kullanım Şekilleri

Haksız Kullanım Şekilleri
  • Haksız İşaretin Mal ve Ambalaj Üzerine Konulması
  • Haksız İşareti Taşıyan Malın Piyasaya Sürülmesi
  • Haksız İşareti Taşıyan Malın Piyasaya Sürülmek Üzere Stoklanması
  • Haksız İşareti Taşıyan Malın Tesliminin Teklif Edilmesi
  • Haksız İşaret Altında Hizmet Sunulması veya Sağlanması
  • Haksız İşareti Taşıyan Malın İthali ve Paralel İthalat
  • Haksız İşaretin Teşebbüsün İş Evrakı ve Reklamlarında Kullanılması
  • Haksız İşaret Taşıyan Malın Sergilenmesi

Ticari Markanın Temsilci veya Ticari Vekil Adına Tescil Ettirilip Kullanılması

Haksız kullanma şekilleri ile mezkur marka veya işareti taşıyan mal ve hizmetlerin iç veya dış ticarette, iş evrakında (kırtasiyede), reklamlarda kullanılması, kişisel ihtiyaç için bulundurma vs. ifade edilir.
Haksız İşaretin Mal ve Ambalaj Üzerine Konulması: Haksız işaretin malın veya ambalajın üzerine konulması, söz konusu işaretin hukuka aykırı bir şekilde kullanılmasıdır. Bu şekilde kullanım, marka hakkının ihlali olduğu için marka sahibi tarafından yasaklanabilir. Markanın malın üzerine konulması, kazıma, kabartma, baskı vb. yollarla ürünün üzerinde yer alması demektir. Ambalaj ile hem paket gibi ürünü saran düzen hem de ürün paketlerinin içine konulduğu kutular anlaşılır. Hizmet markalarında mal (ürün) geniş yorumlanır. Bir bankanın müşterisine verdiği her türlü hizmet (kredi açma, havale, senet tahsili, para ödeme, hesap cüzdanı verme, hesap özeti yollama gibi) ürün olarak kabul olunur. Hizmet markalarında hizmete bağlı ambalaj “ambalaj” kavramına dahildir. Mesela, bir kuru temizleyicinin temizlediği elbiseyi koyduğu paket ve kullandığı askı gibi.

Haksız İşareti Taşıyan Malın Piyasaya Sürülmesi:

Malın piyasaya sürülmesi geniş anlam taşır. Şöyle ki, malın herhangi bir yerde satılması, dağıtıcı veya dağıtıcılara (bayilere) verilmesi, posta aracılığıyla alıcıya gönderilmesi, kapıda satış yapılması, bir fuarda satışa konulması, bir kampanyanın konusu haline getirilmesi malın piyasaya sunulmasıdır. Yoksa, malın üretilip ambara konulması bu kullanma şekline dahil olmayıp, ayrı bir kategori oluşturur (stoklanma). Malı piyasaya süren kişinin kimliği önemli değildir.
Haksız İşareti Taşıyan Malın Piyasaya Sürülmek Üzere Stoklanması:

Stoklama imalat mahallinde, yani mamul ambarında olabileceği gibi, bölge veya semt depolarında, bayide veya bayilerde veya fuar yönetimi gibi üçüncü bir kişi nezdinde veya umumi bir mağazada da olabilir.
Haksız İşareti Taşıyan Malın Tesliminin Teklif Edilmesi: Burada malın imal edilmiş ve üzerine ya da ambalajına haksız işaretin konulmuş olması şart değildir. Mal henüz üretilmemiş olsa bile “haksız” işareti taşıyan malın teklif edilmesi, haksız kullanma için yeterlidir. Bu halde men davası açılabilir. Mal imal edilip üzerine veya ambalajına haksız işaret basılmışsa mal stoklanmış demektir.
Haksız İşaret Altında Hizmet Sunulması veya Sağlanması: Mesela, bir şarküterinin “Karpar” markasının, başka bir şarküteri tarafından kendi hizmetini sunarken aynen veya halkın karıştırmasına sebep olabilecek benzer bir işaretle kullanması, marka sahibi tarafından men edilebilir.

Haksız İşareti Taşıyan Malın İthali ve Paralel İthalat:
Haksız işareti taşıyan malın Türkiye’ ye ithali haksız kullanma olup, tescilli markanın sahibi tarafından yasaklanabilir. İşaretin Türkiye dışında başkası adına tescil edilmiş olması bu tür haksız kullanmayı ortadan kaldırmaz. Haksız kullanma halinin yani, tecavüzün gerçekleşebilmesi için, işaretin Türkiye’ de tescil edilmiş olması yanında, aynı markanın, malın ithal edildiği ülkede, aynı kişi adına tescilli olmaması da şarttır; yoksa marka, Türkiye’ de ve malın ithal edildiği ülkede, aynı şahıs adına tescilli veya lisanslı ise, markanın sahibi veya lisans sahibi ithali, marka hukukuna dayanarak yasaklayamaz. Buna paralel ithalat denir.
Haksız İşareti Taşıyan Malın İthali ve Paralel İthalat:
Marka KHK ’ de lisans alana tanınan dava açma hakkı, Türkiye’ de tescil edilmiş markalar için söz konusudur. Mesela, “Sanyo” markası, bir İngiltere firması olan “Sanyo Co.” adına, televizyonlar için Türkiye’ de ve gene aynı firma adına Fransa’ da tescil edilmiştir. Sanyo firması, bu marka altında televizyonları İngiltere’ den Türkiye’ ye ithal etmek ve Türkiye’ de “Sanyo” markası altında üretim yapmak hakkını münhasıran Arpar Dış Ticaret A.Ş.’ ye tanınmıştır. Arpar Dış Ticaret A.Ş. söz konusu televizyonları Türkiye’ ye ithal ederken, Keskinoğulları A.Ş.’ nin aynı televizyonları, üretimin yapıldığı Fransa’ dan ithal etmesi, paralel ithalattır. Paralel ithalat marka hukuku yönünden markanın haksız kullanımını oluşturmaz. Çünkü, örnekten de anlaşılacağı üzere marka hukukuna uygun olarak kullanılmaktadır. Paralel ithalatın tek satıcılık ve rekabetin korunması hukuku yönünden doğurduğu sorunlar marka hukuku ile ilgili değildir.
Paralel ithalatı, bir markanın belirli bazı mallar için, Türkiye’ de bir şahsın adına kayıtlı iken, aynı veya benzer bir markanın gene aynı mallar için, yurt dışında başka bir kişinin adına tescil edilip de, mezkur ülkede o marka altında üretilen mallardan Türkiye’ ye yapılan ithalattan ayırmak gerekir. Bu varsayımda Türkiye’ de tescilli markanın sahibi –marka hakkına tecavüz olduğu için- söz konusu ithalatı engelleyebilir. Mesela, “Lezzet” markası, Türkiye’ de (X), Mısır’ da (Y) adına tescil edilmişse, Mısır’ da (Y)’ nin ürettiği veya üretim için verdiği baklavaların (Z) tarafından Türkiye’ ye ithalini (X) önleyebilir. Mısır’ dan yapılan ithalat paralel ithalat değildir. Çünkü, marka aynı ancak sahipleri farklıdır. Mısır’ daki tescil, etkilerinin ülkesel olması dolayısıyla Türkiye’ de hiçbir hak doğuramaz.
g) Haksız İşaretin Teşebbüsün İş Evrakı ve Reklamlarında Kullanılması:
Haksız işaretin herhangi bir kişi tarafından; mektup, zarf, fatura başlıklarında; fiyat, renk, mal, hizmet kataloglarında; broşürlerde; yani iş evrakında ya da reklamlarda kullanılması –mal ister imal edilmiş olsun ister olmasın; ister ticaret mevkiinde konulmuş bulunsun ister bulunmasın- markanın haksız kullanımı olup marka sahibi tarafından yasaklanabilir.
h) Haksız İşaret Taşıyan Malın Sergilenmesi:
Bu varsayım, Mark KHK’ da açıkça belirtilmemiştir. Ancak, daha önce belirttiğimiz gibi, haksız işareti taşıyan malların sergilenmesi, söz konusu malların bir bakıma piyasaya sürülmesi olarak da nitelendirilebilir.
ı) Ticari Markanın Temsilci veya Ticari Vekil Adına Tescil Ettirilip Kullanılması:
Marka sahibi, Mark KHK’ ye dayanarak tescile itiraz edebileceği gibi, tescil varsa, markanın kullanılmasını yasaklayabilir ve KHK ’ye dayanarak dava açabilir.
III. Karıştırılma İhtimali

Karıştırılma ihtimali, tescilsiz bir işaretin veya tescilli bir markanın; daha önce tescil edilmiş bir marka ile, şekil, görünüş, ses, genel izlenim vb. nedenle ya aynı ya da benzer olduğu için, önce tescil edilmiş marka olduğu zannını uyandırması tehlikesidir. Ör: Sulu boya fırçası için önce tescil edilmiş marka “Faber” ise, tescilsiz kullanılan veya daha sonra tescil edilen “Faler” ise, Faler’ in Faber zannedileceği şüphesi “karıştırılma tehlikesi” dir.
Tescilli bir marka ile “karıştırılma ihtimali” bulunan bir işaretin, aynı veya benzer mallar için tescili mümkün değildir. (Mutlak ve nispi ret sebebi). Marka tescil edilmişse, markanın hükümsüzlüğü (terkini) davası açılabilir. Böyle bir işaretin tescilsiz olarak kullanılması da tescilli markaya tecavüz oluşturur. Kısacası, karıştırılma ihtimali hem bir tescil engeli hem de bir tecavüz eylemidir.

1) Karıştırılma ihtimalinin varlığı için, mütecaviz tarafından kullanılan işaretin;
a)Tescil edilmiş markanın aynısı veya onun benzeri olması,
b)Tescil edilmiş markanın, tescil edildiği mal ve hizmetlerle aynı veya benzer mal ve hizmetlerde kullanılması şarttır.

2)Karıştırılma halk yönünden olmalıdır.Yani tescilli marka ile tescilsiz olarak kullanılan işareti halkın karıştırması ihtimali bulunmalıdır. Yoksa ilgililerin veya işin uzmanlarının ya da dikkatli kişilerin tescilli marka ile kullanılan işareti birbirine karıştırmamaları yahut karıştırmayacak olmaları, söz konusu tecavüz eylemini ortadan kaldırmaz.

Karıştırılma İhtimalinde Olması Gereken Unsurlar şunlardır :

a) Aynı İşaret Veya Benzer İşaret : Mesela, ‘’Raks’’ ile ‘’Rax’’; ‘’Piriz’’ ile ‘’Priz’’ benzer veya ayırt edilemeyecek kadar benzer kabul edilir, ancak aynı sayılmaz.
Yargıtay bir kararında ayırt edilemeyecek kadar benzer kavramına ışık tutabilecek bazı ölçüler koymuştur. Karar 1994 yılında tescil edilmiş bulunan ‘’PORT’’ markası ile PORT’ un sahibinin itirazına rağmen tescil edilen ‘’İNTERPORT’’ markası arasındaki ‘’ayırt edilemeyecek kadar benzer’’ kavramında odaklanan dava dolayısıyla verilmiştir. Yüksek Daire, olayda ‘’PORT’’ un kök sözcük olduğunu, anılan sözcüğün ise davacının önceden tescilli markasıyla yazılış, okunuş, görsel ve fonetik yönlerden orta düzeydeki insanlar bakımından karıştırılmaya meydan verecek nitelikte olduğu sonucuna varmıştır.

b) Aynı veya benzer mal veya hizmet: Mesela Next’in marka olarak hem radyo hem de tv’de kullanılması.
Karıştırılma ihtimalinin belirlenmesinde kullanılacak ölçüler: Karıştırılma, iki işaret arasındaki şekil, ses ve anlam benzerliğinden veya genel görünümden, toplu intibadan veya seri içine girmekten veya çağrıştırmadan doğabilir.
Benzerlik, iki işaretin içerdiği unsurlardan birinin veya bir kaçının ya da hepsinin varlığının eseri olabilir.
Karıştırılma ihtimali bulunup bulunmadığı incelemesi yapılırken başvurulan yöntemlerden biri de işaretlerin toplu olarak bıraktıkları izlenimdir.

IV. Koruma Kapsamı Dışında Kalan Haller
Markanın başvuru eserlerinde yer alması
Markanın ticari ve sınai alanda geçerli olan dürüstlük kurallarına uygun biçimde, sahibinin iznine gerek olmaksızın, üçüncü kişi tarafından kullanılması
Markanın sahibi, markasını taşıyan malları, Türkiye’ de piyasaya sunduğu veya mallar onun izni ile Türkiye’ de piyasaya verildiği takdirde, markanın bu mallarla ilgili olarak kullanılmasını yasaklayamaz.
Hakkın kötüye kullanılması (sessiz kalma yoluyla hak kaybı sorunu)
Yenilenmemiş bir markanın eski sahibi tarafından korumadan yararlanmadan kullanılması
Markanın başvuru eserlerinde yer alması: Bir marka, bir sözlükte, ansiklopedide, yıllıkta, katalogda, ticaret veya sanayi dünyasını genel olarak veya bir sektörü özel bir tarzda takdim eden bir kitapta veya benzeri bir başvuru eserinde bir cins adı olarak yer alabilir: Mesela, ‘’Gillette’’ markası sözlüklerde tıraş bıçağının karşılığı olarak gösterilmiş olabilir. Bir deterjan markası olan ‘’Vim’’, ‘’vimlemek’’ olarak fiil halinde kullanılmaktadır.Ya da kağıt mendil markası olan “Selpak” genel anlamda kağıt mendiller için kullanılmaktadır. Sözlükte veya diğer bir başvuru eserinde bu şekilde cins ismi veya sıfat, zarf ya da fiil gibi kullanılan kelimelerin tescilli marka olduğunun belirtilmesi gerekir, aksi halde o markanın toplumca cins isim veya fiil kabul edilmesi ve markanın ayırt edici gücünü yitirmesi, korumanın dışına çıkması tehlikesi vardır.
Markanın ticari ve sınai alanda geçerli olan dürüstlük kurallarına uygun biçimde, sahibinin iznine gerek olmaksızın, üçüncü kişi tarafından kullanılması: Mesela, bir bulaşık makinesi deterjanının ‘’Arçelik’’, ‘’Beko’’ ve ‘’Ariston’’ bulaşık makinelerine uyduğu, deterjanı üreten firma tarafından deterjanın kutusuna yazılabilir, kutuların üstünde veya ilanlarda Arçelik’ ın, Beko’ nun veya Ariston’ un markası aynen basılabilir. Bunun gibi bir bilgisayar firması kendi bilgisayarında ‘’Microsoft Windows NT’’ yazılımını, ‘’Pentium’’ işlemcilerini ve ‘’Asus’’ anakartlarını kullandığını ilanlarında belirtebilir, bunları markaların ilanlarına aynen alabilir; bir amortisör işletmesi, ürünlerinin ‘’Ford’’, ‘’BMW’’ ve ‘’Renault’’ otomobillerine uyduğunu ilan ederken, bu markaları aynen kullanabilir. Söz konusu kullanma biçimi yedek parça, hammadde, yeniden doldurma ve yenileme sanayinin ortaya çıkardığı bir zorunluluktur.
Yargıtay’ın bir kararına konu olan olayda, Opel Türkiye Ltd. Şti. (Opel) bir otomobil tamir ve bakım, yani ‘’servis şirketi’’ nin Opel ile arasında hiçbir hukuki ilişki bulunmadığı halde, haksız olarak Opel markasını işyerinde kullanarak iltibas oluşturduğunun tespit edildiği ve eylemin haksız rekabet olduğunu ileri sürerek, davalının işyerlerinden Opel markasının kaldırılmasını talep etmiştir. Yüksek Daire kararında servis hizmeti veren bir işletmenin kendi işletme adını ‘’hakim unsur’’ şeklinde yazmak koşuluyla, işyerinde belirtilen markalı araçlara hizmet verildiğini göstermek bakımından marka sahibinin iznine gerek olmadan KHK’ de tarif edilen koşullarla tescilli markayı ‘’tali unsur’’ olarak kullanabileceği, ancak dosya içeriği ve sunulan fotoğrafların incelenmesinden davalının tali unsur olarak değil, hakim unsur teşkil edecek şekilde davacı marka ve logosunun kullanıldığı anlaşılmaktadır denilmektedir.
Karardan da anlaşıldığı üzere markayı kullananın kendi işletme adını veya unvanını işletmelerinde ve işletme kırtasiyesinde hakim unsur olarak yazması, başkasının markasını ise tali konumda bulundurması gerekir. (Hakim unsur/tali unsur ayrımı).
Markanın sahibi, markasını taşıyan malları, Türkiye’ de piyasaya sunduğu veya mallar onun izni ile Türkiye’ de piyasaya verildiği takdirde, markanın bu mallarla ilgili olarak kullanılmasını yasaklayamaz:
Tükenme veya ilk satış ilkesi diye adlandırılan bu ilkeye göre, marka sahibi, kendi izniyle Türkiye’ de yapılan ilk satıştan sonra, malların çeşitli kademede satışına, ihracına ve Türkiye’ den ihraç edilmiş malların aynen Türkiye’ ye ithaline engel olamaz. Tükenme o mallara ilişkin korumaya yöneliktir. Yoksa hak tükenmez. Mesela malın ana dağıtıcıdan, alt dağıtıcılara, onlardan da tüketiciye devredilmesi marka hakkının ihlali değildir.
Ancak, hakkın tükendiği hallerde, markanın sahibinin, sonraki satış aşamalarında malın durumunun değiştirilerek markanın kullanılmasını önleme yetkisi vardır. Mesela, 10 adet hap içeren kutularda satılan bir ilacın 100’ lük şişelerde piyasaya sürülmesine veya bir bonbonun içine likör konulup yeniden ambalajlanıp aynı marka altında satılmasına marka sahibi engel olabilir. Bu istisnanın tanınmasının sebebi, marka ile ürün dolayısıyla işletme arasındaki bağı korumak, markanın işletmesel köken ve kalite garantisi işlevini muhafaza etmektir.

Hakkın Kötüye Kullanılması :
Avrupa Ekonomik Topluluğu’ nun 89/104 sayılı yönergesi, kesintisiz 5 yıl süre ile bir marka sahibinin kendi markasının başkası tarafından, bilgisi dahilinde kullanılmasına ses çıkarmaması halinde marka sahibinin artık hükümsüzlük davası açamayacağını ve söz konusu kullanmayı önleyemeyeceğini öngörmektedir. Anılan hüküm Türk hukukuna alınmamıştır. Ancak söz konusu hükmün yokluğuna rağmen, bu tür taleplerde MK. m. 2 ile çözüme gidilmektedir (hüsnüniyet ilkesi) .
Sessiz kalmanın kaç yıl sonra hak kaybına yol açacağı ile ilgili olarak kesin bir süre vermek mümkün değildir. Türk hukukunda somut olayın özellikleri dikkate alınarak 5 yıldan daha az veya daha uzun sürede hakkın yitirildiği sonucuna varılabilir
Yenilenmemiş bir markanın eski sahibi tarafından korumadan yararlanmadan kullanılması:
Yenilenmemiş bir marka, sahibi tarafından kullanılabilir. Böyle bir kullanma, sahibine nispi bir ret sebebine dayanarak, 2 yıl süre ile bu işaretin başkası adına tesciline itiraz etmek hakkı sağlar . Bu 2 yıl süre ile tescili önleme hakkına rağmen yenilenmemiş bir markanın sahibi tarafından kullanılması “korumasız kullanma” dır.

V. Zamanaşımı

Marka hakkına tecavüzden doğan özel hukuka ilişkin taleplerde, zamanaşımı süresi için, BK’ nun zamanaşımına ilişkin hükümleri uygulanır. Bir markaya tecavüz edilmesi halinde ileri sürülebilecek talepler 1 yılda zamanaşımına uğrar.

MARKAYI KULLANMA ZORUNLULUĞU

556 sayılı KHK markayı kullanma yükümlülüğü getirmiştir. Bunun sebebi, kullanılmayan bir çok işaretin topluma kapatılmasının önlenmesi ve marka hakkının sahibine sağladığı pek çok yetkinin sebepsiz yere tanınmasının önlenmesidir. Kullanmamanın yaptırımı markanın korunmaması değil, İPTALİDİR. Markanın tescil tarihinden itibaren 5 yıl içinde haklı bir neden olmadan kullanılmaması veya bu kullanılmaya 5 yıllık bir süre için ara verilmesi halinde markanın iptal edileceği düzenlenmiştir. Burada iptal ile kastedilen markanın hükümsüzlüğüne karar verilmesidir.
5 yıllık hoşgörü süresi içinde dava açılamaz. Ayrıca kullanmama haklı bir nedene dayanıyorsa, yine hükümsüzlüğe karar verilemez. Haklı nedenler, olağanüstü haller ya da mala veya piyasaya bağlı nedenler olabilir.
Markanın kullanılması markanın tescil edildiği mal veya hizmetlerde kullanılmasıdır. Markanın görünüşte yani ciddi olmayan kullanımı halinde, kullanma zorunluluğu yerine gelmiş sayılmaz.
MARKAYI KULLANMA ZORUNLULUĞU
Ciddi Biçimde Kullanma:
Markanın ciddi biçimde kullanımı ifadesine KHK’ de yer verilmiştir. Ciddi biçimde kullanma, markanın malın ve hizmetin piyasada tanınmasını ve ayırt edici şekilde ve yoğunlukta kullanılmasını sağlayacak şekilde piyasayı etkileyen yerlerde kullanılması demektir. Markanın hükümsüz kalmaması için birkaç kez kullanılmış olması görünüşte kullanma sayılmaktadır.
Kullanma Kabul Edilen Durumlar:
Markanın ayırt edici karakterini değiştirmeden farklı unsurlarla kullanma
Yalnız ihracatta mal veya ambalajda kullanma
Sahibinin izni ile kullanma
Markayı taşıyan malın Türkiye dışında üretilmesi

Kullanma Kabul Edilen Durumlar:

Markanın ayırt edici karakterini değiştirmeden farklı unsurlarla kullanma:
Markanın kullanılması, markanın tescil olunduğu şekilde veya şekillerde kullanılmasıdır. Markanın tescil edilen şekilden veya şekillerden farklı olarak kullanılması “kullanma’’ değildir.Mesela, bir daire, kare veya üçgen içinde bulunan markanın bu seçenekler bulunmadan; kırmızı olarak tescil edilmiş markanın başka bir renkte; iki kelimeden oluşan ve birbirlerinden tire veya kesme çizgisi ile ayrılan markanın tiresiz ya da çizgisiz kullanılması, “markanın ayırt edici” karakterini değiştirmeden farklı unsurlarla kullanılmasıdır.

Kullanma Kabul Edilen Durumlar:

Yalnız ihracatta mal veya ambalajda kullanma:
Bir marka yalnız ihracatta veya sadece mal veya ambalaj üzerinde kullanılabilir. İhracata özgülenmiş bu markalara ilanlarda, iş kırtasiyesinde yer verilmeyebilir. Kullanmanın böyle kısıtlı bir nitelik taşıması markanın kullanılmaması olarak değerlendirilemez. Çünkü, kısıtlı olmasına rağmen marka ciddi biçimde ve belli bir amaca uygun olarak kullanılmaktadır.
Kullanma Kabul Edilen Durumlar:
İhracat markaları, belli bir piyasaya dönük olduğu için o piyasanın şartlarına cevap vermeye yöneliktir. Piyasanın şartları daha düşük kalite ve fiyatı gerektirebilir. Düşük kalite ve fiyat, işletmenin esas markasının imajına uymayabilir. Böyle hallerde, şirketler, sadece o belli piyasaya hitap eden mallar veya hizmetler için marka oluşturabilir ve böylelikle esas markalarını korurlar.
Kullanma Kabul Edilen Durumlar:
Sahibinin izni ile kullanma:


İzinsiz kullanma kullanma değildir. Sahibi markasını hiç kullanmadan başkasına devredebileceği gibi üçüncü kişiye lisans da verebilir.
Kullanma Kabul Edilen Durumlar:
Markayı taşıyan malın Türkiye dışında üretilmesi:
Dışarıda üretilmiş mallarda kullanma, kullanmadır. Üretim şartlarının dış ülkelerde daha müsait olması dolayısıyla üretici, malların yurt dışında üretilip, Türkiye’ ye ithal edilmesi sistemini benimsemiş olabilir. Yurt dışında üretilip Türkiye’ ye ithal edilen mallar markayı taşıyorsa marka kullanılıyor kabul edilir.
__________________
Gıda Mühendisi Muhittin YILMAZ
Muhittin YILMAZ isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
markanin kullanim zorunlulugu, markanin karistirilmasi, marka zaman asimi, marka tescil islemleri, marka tescil, marka haksiz kullanim, markanin kullanma durumlari


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Burçlara Göre Özür Dileme Şekilleri Muhittin YILMAZ Burçlar 8 19-2010 08:24 PM
Markanın Korunması ve Kapsamı Muhittin YILMAZ MARKA TESCİL 0 16-2009 09:28 PM
Markanın Kırılma Noktası Oktay SARI MARKA TESCİL 0 11-2009 08:05 PM
Markanın Önemi Oktay SARI MARKA TESCİL 0 10-2009 01:08 AM
Fidan Dikimi ve Şekilleri Muhittin YILMAZ Zeytinyağı Kalitesine Etki Eden Faktörler 0 06-2008 10:30 PMŞu anda saat : 11:41 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.