Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   MARKA TESCİL (http://www.gidacilar.net/marka-tescil.html)
-   -   Markayı Taklit Etmenin Hukuki Sonuçları (http://www.gidacilar.net/marka-tescil/markayi-taklit-etmenin-hukuki-sonuclari-2200.html)

Oktay SARI 11-2009 08:48 PM

Markayı Taklit Etmenin Hukuki Sonuçları
 
Türkiye'nin Dünya pazarlarıyla entegrasyonun ve ülkemizde teknolojiyi geliştirmenin bir gereği olarak 1995 yılından itibaren çıkan "Sınai Mülkiyet" yasaları ve Türk Patent Enstitüsü'nün kurulması son derece etkin düzenlemelerin getirilmesini sağlamıştır.

1995 tarihinden itibaren geçerli olan yeni düzenlemeler, taklit uygulamalarına karşı önemli maddi ve cezai sorumluluklar getirmiştir.

1- Marka, tasarım, patent veya faydalı modeli taklit edilen mallar Cumhuriyet Savcılığı'na müracaat edilerek mali polis aracılığıyla hızla toplattırılır.

2- Taklit edilen sınai hak sahibi, taklitçinin mallarının toplattırılmasından öte tüm kazanç kayıplarının veya taklitçinin taklit ürünü satmak suretiyle elde ettiği tüm geliri tahsil edebilir. Masraflarını taklit edenden almak suretiyle tüm ülkede yayınlanan gazetelerde ilan ettirebilir.

3- Taklidi yapan ve bunları ticari amaçla elinde bulunduran kişi yada firma yöneticileri 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezaları ile cezalandırılır. Ayrıca en az 30 milyardan başlayan para cezaları uygulanır.

4- Taklit ürünün yapımında kullanılan makine ve techizata el konulabildiği gibi ticaretten men cezaları da verilebilir.

5- Hak sahibinin bulunduğu yerde ve ihtisas mahkemelerinde açılacak davalar ile uğradığı tüm kayıpların karşılanması için maddi tazminatlar yanında manevi tazminat taleplerinde de bulunabilir.

6- Taklit edenin mallarına gümrük kapılarında a el konabilir.

7- Taklit ürünler imha edilebileceği gibi belirli koşullar altında sınai hak sahibinin mülkiyetine de bırakılabilir.

8- Prosedür, hem ceza mahkemelerinde hem de hukuk mahkemelerinde giderek artan ihtisaslaşma sayesinde her geçen gün daha hızlı işlemektir. Şu an zaten mali polis aracılığıyla malların müsaderesi bir veya iki gün içinde son derece hızlı bir biçimde gerçekleştirilmektedir.

9- Malların toplatılmasına ilişkin tedbir kararları da teminatlı ya da teminatsız olarak birkaç gün içinde sonuçlanmaktadır.


Şu anda saat : 11:47 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.