Geri git   Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri > Gıdacılar.Net GENEL > Mesleğimizde Çözülmesi Gereken Sorunlar
Connect with Facebook
Kayıt ol Arama Yeni Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et

Cevapla

 

LinkBack Seçenekler Arama Stil
Alt 22-2009   #1
S Moderator
 
Oktay SARI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: 27-07-2008
Mesajlar: 689
Tecrübe Puanı: 20
Tecrübe Puanı: 81
Tecrübe Derecesi : Oktay SARI will become famous soon enough
Oktay SARI will become famous soon enough
Arrow Meslekler arası iletişim ve bilgi aktarımının önemi

Gıda güvenliği konusu; son yılların en çok konuşulan, en çok tartışılan ve ilgi odağı olan konularının başında gelmektedir. Politikaları belirleyen ve uygulayan kamu erki ve gıda güvenliği konusunda her geçen gün daha hassas olan tüketiciler başta olmak üzere; ilgili tüm kesimler, gıda güvenliği konusunda bilimsel, objektif ve gerçekçi verilerle beslenme ihtiyacındadır. Gerek konu ile ilgili mevzuatın oluşumunda, gerek politikaların belirlenmesinde ve gerekse tüketicinin bilgilendirilmesinde böylesi hayati öneme sahip olan bilimsel, objektif ve gerçekçi veri aktarımı ne yazık ki çeşitli nedenlerle önemli ölçüde aksamakta; zaman zaman amacını aşan noktalara ulaşmaktadır.
Yaşanan aksaklıkta nelerin payı olduğuna bakıldığında; halen var olan eğitim sisteminin yetersizliği, bütçeden araştırmalara ayrılan payın azlığı; kamu kurumlarının mevzuat ve politikaların oluşumunda katılımcı yaklaşım sergilemeyişi, örgütlenme ve kurumsallaşmadaki aksaklıklar gibi birçok etken sayılabilir. İşte tam bu noktada, uzun zamandır tartışılması ve çözüm yolları arayışları içerisinde olunması gerektiğine inandığım bir başka önemli etkeni bu yazımda irdelemeye çalışacağım: Disiplinler arası iletişim ve bilgi akışı eksikliği.
Gıda güvenliği de dahil olmak üzere birçok alanda konunun değişik boyutları üzerinde çalışan, emek sarf eden ve çözüm üretmeye çalışan birçok meslek disiplini görev yapmaktadır. Gıda alanına “çiftlikten sofraya gıda güvenliği” anlayışıyla bakıldığında; biyologlar, diyetisyenler, gıda mühendisleri, kimya mühendisleri, tıp doktorları, veteriner hekimler, ziraat mühendisleri görev alan disiplinler olarak sayılabilir. İlgili mesleklerin sıralanmasında baştan bir hassasiyet oluşturmamak adına alfabetik olarak sıraladığımı ve bu nedenle kendi mesleğimi de üçüncü sırada andığımı belirtmeliyim. Yaptığım bu basit uyarının önemli anlamlar taşıdığına inanıyorum. Yine çokça gündem işgal eden depremler ve yapıların dayanıklılığı konusuna bakalım: harita ve kadastro mühendisleri, inşaat mühendisleri, jeofizik mühendisleri, jeoloji mühendisleri, mimarlar, şehir plancıları bu alanda görev yapan disiplinler arasında ilk bakışta aklıma gelenler. Gerçekte çok daha fazla disiplinin konunun herhangi bir boyutu ile ilgilendiğinden hiç şüphe yok.
Bu noktada; ortaya çıkış ve gelişim süreçleri yaklaşık veya benzer olsun olmasın; her konuda, uygulama alanları itibariyle birbirlerine yakın disiplinlerin var olduğunu görmek hiç zor değil. Bu mesleklerin sınırlarının nerede başlayıp nerede bittiği, birbirleriyle örtüşme alanlarının neler olduğu, meslek pratiklerinin işbirliğini gerekli kılıp kılmadığı son derece önemlidir. Genelde anılan mesleki sınırlar beklendiği kadar net ve keskin olmayıp, örtüşme alanları çoktur ve ne yazık ki her konuda “uyum” anahtar sözcüğü ile işleri kolaylaştıran AB de bu konuda işlerimizi kolaylaştırmamaktadır…
Öyleyse; mesleki eğitimin amacına ulaşması ve fayda yaratacak biçimde kullanılması, oluşturulacak politikalara temel hazırlaması, ülke yararına dönüştürülmesi, tüketicinin bilimsel ve objektif bir biçimde bilgilendirilmesi; ancak meslekler arası işbirliği, iletişim ve bilgi aktarımı ile mümkün olacaktır.
Gıda alanında; meslekler arası iletişimsizliğin olumsuz birçok örneğine rastlanmaktadır: konusunda kariyer yapmış bir gıda profesörü ambalajlı sütün sağlık riski taşımadığını söylerken; yine bir tıp profesörü bu ürünlerin çok tehlikeli olduğunu ve homojenizasyon işleminin kanserojen bileşenler oluşturduğunu ifade edebiliyor. Neden bu iki mesleğin uzmanları bir araya gelemez? Ortak toplantılar yaparak, bilimsel çalışmalarının verilerini paylaşarak, gerekiyorsa bir adım ileri gidip, ortak bir proje yaparak sonunda ortak dili konuşamaz? Böylesi taban tabana zıt görüşler, medya kanalıyla tüketicilere ulaştığında yapılan çalışmaların faydaya dönüştürülemediği, hatta zarar verdiği açık değil midir? Tüketici hangisine inanacağını asla bilemeyecektir. Daha da ilginci, tüketiciler genellikle kendileri için olumsuz olarak sunulana inanmak eğilimi göstermektedir. Yaşanan bu iletişimsizlik kimi zaman belli bir ürün grubunun veya sektörün tümüyle karalanmasına ve tüketici vicdanında mahkum edebilmesine neden olmakta; kimi zaman ise tüketicilerin çok temel gıda maddelerini tüketmekten korkmasına neden olmaktadır. Edinilen yanlış bir bilginin düzeltilmesi, yeni bilgi aktarımından kat kat daha zor olmaktadır. Böylesi bir süreç; tüketicinin de, üreticinin de aleyhine işlemektedir.
Gıda zinciri boyunca, hatta son nokta olarak tüketici sofrasından taşınan olumsuzlukların yansıdığı sağlık sektörü de dahil, tüm aşamalarda görev yapan meslekler arası bilgi akışı ve iletişimin sağlanması son derece önemlidir. Ancak bu şekilde bilim adına ortak bir dilin oluşturulması sağlanabilir ve yine ancak bu yolla çok değerli bir uzmanın “ak” dediğine, çok değerli diğer bir uzman “kara” demeyebilir.
Benzeri bir örnek, gıda katkı maddeleri için verilebilir. Çok değerli uzmanların bir kısmı bu maddelerin “yasal limitler dahilinde” kullanımını dahi yerden yere vururken, diğer uzmanlar “koşulları çerçevesinde kullanımın insan sağlığını olumsuz etkilemeyeceğini” ifade etmektedir. Böylesi iki farklı sonuca ulaşmanın bilimsel anlamda kabul edilebilir olduğunu savunmak mümkün müdür? Tüketiciler kendi başlarına bilimsel araştırmalar yapamayacaklarına göre kime inanacaklarını nasıl belirleyeceklerdir? Web ortamında oluşturulan birçok tartışma grubunda, artık bu tür konularda meslek sahiplerinin dahi kafa karışıklığı içerisinde olduğunu gözlemlemek mümkündür. Gıda üretiminde görev yapan disiplinlerin, tıp doktorları ve toksikologlarla bir araya gelerek, araştırma sonuçlarını paylaşması; kendi birikimlerini katarak birlikte yorumlamaları bu çelişkili durumu çözmeyecek midir?
Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Ancak; örnekleri arttırmak yerine (şu anda dahi okuyucuların kendi deneyimleri ile bu örnekleri çoğalttığını tahmin etmek yanlış olmayacaktır), gelinen bu noktayı sorgulamak, çözüm yollarının nerede olduğunu araştırmak daha yararlı olacaktır.
Öncelikle; bu makalede savunulan “meslekler arası iletişim, bilgi aktarımı, işbirliği” gibi aslında çok açık ve net görünen hedeflere ulaşmanın hiç kolay olmadığını vurgulamak gerekir. Bunu yapabilmek için önce ezberlerimizi bozmak, meslek taassubundan sıyrılmak ve bilginin paylaştıkça değer kazandığına inanmak gerekmektedir. Daha sonra da gereken adımları atarken sadece alışkanlıkların değişmesinden kaynaklı sorunların dahi çok önemli engeller çıkaracağını bilmek; yaşanacak süreçte yine de zoru tercih etmek gerekmektedir. Ve tabii her meslek grubunda, ilgili tüm kesimlerde var olan; bu adımların atılmasında fayda görmeyen kesimlerden gelecek olumsuz yansımalara hazır olmak…
Meslekler arası iletişimi sağlamak için, atılacak adımlara yönelik birçok fikir oluşturulabilir. Yaşanan sıkıntıların aşılmasında izlenebilecek yollar berberce tartışılıp, yol haritaları belirlenebilir. Etkin bir iletişim ve bilgi aktarımı süreci, etik ve mesleki kurallar, ilgili kesimlerce belirlenebilir. Ortak paydası meslek değil, çalışma alanları ve konuları olan platformlar oluşturulabilir ve bu platformlar yoluyla tartışma ortamları yaratılabilir. Bu konuda ilk adım üniversitelerden gelebilir ve bir uzmanlar kurulu oluşturulabilir. Mesleki çekişmeler içerisine girmeden, meslek odaları ilk adımı atabilir. Kısacası; farklı birçok yöntem yakalamak mümkündür. Ancak; gerçek olan bir nokta vardır ki; artık bu sorunun çözümüne yönelik çaba harcamanın zamanı gelmiş ve geçmektedir. Yitirilen her an, sorunu daha da derinleştirmekten öte işlev taşımayacaktır.

Petek ATAMAN
Gıda Mühendisi
__________________


=======ஜ۩۞۩ஜ=======
◄█▓░GIDA TEKNİKERİ░▓█►
=======ஜ۩۞۩ஜ=======
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ


“Hayat boyu başarılarınızın bir zeytin ağacı kadar köklü ve sağlam,
Mutluluklarınızın yeni filizlenen yemyeşil bir zeytin dalı gibi sürekli,
Yaşamınızın zeytinyağı ile daha sağlıklı ve güzel olması dileğiyle...”

DENETİMSİZ GIDAYA HAYIR
Oktay SARI isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 06-2021   #2
Junior Member
 
Üyelik tarihi: 06-03-2021
Mesajlar: 1
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : Vhwtjg is on a distinguished road
Vhwtjg is on a distinguished road
Standart

tadalafil generic date - <a href="http://tadstrong.com/">tadalafil dosage</a> tadalafil dosage
Vhwtjg isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 15-2021   #3
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 15-04-2021
Mesajlar: 609
Tecrübe Puanı: 7
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : MyronweS is on a distinguished road
MyronweS is on a distinguished road
Standart

single women online
free chat and dating online
MyronweS isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 02-2021   #4
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 29-04-2021
Mesajlar: 1.427
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : JavierGob is on a distinguished road
JavierGob is on a distinguished road
Standart

tindr , how to use tinder
browse tinder for free
JavierGob isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Alt 09-2021   #5
Senior Member
 
Üyelik tarihi: 29-04-2021
Mesajlar: 1.427
Tecrübe Puanı: 0
Tecrübe Puanı: 10
Tecrübe Derecesi : JavierGob is on a distinguished road
JavierGob is on a distinguished road
Standart

tider , tinder online
tinder app
JavierGob isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Bu mesajdan alıntı yap
Cevapla

Tags
iletisim, gida, bilgi aktarimi, meslekler arasi iletisim


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)

 
Seçenekler Arama
Stil

Yetkileriniz
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Benzer Konular

Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Meslekler ve Burçlar Muhittin YILMAZ Burçlar 51 10 Saat önce 07:01 AM
Mesleğimizin Önemi Muhittin YILMAZ Mesleğimizin Önemi 24 06-2021 12:42 AM
sorumlu yüneticilik için bana bilgi verebilirmisiniz aylinecem Mesleğin Geleceği 5 05-2021 08:57 PM
Sorumlu Yöneticiliğe Ek bilgi Ertuğrul YİĞİT Sorumlu Yöneticilik 15 05-2021 08:14 PM
Diyetin Önemi Muhittin YILMAZ Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli 1 05-2021 07:15 PMŞu anda saat : 05:08 PM.Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.