Türkiyenin  Gıdacılar Topluluğu - Gıda -  Gıda Mühendisleri

Türkiyenin Gıdacılar Topluluğu - Gıda - Gıda Mühendisleri (http://www.gidacilar.net/)
-   Mesleğimizin Önemi (http://www.gidacilar.net/meslegimizin-onemi.html)
-   -   Mesleğimizin Önemi (http://www.gidacilar.net/meslegimizin-onemi/meslegimizin-onemi-150.html)

Muhittin YILMAZ 23-2008 10:04 PM

Mesleğimizin Önemi
 
GIDA denetimi ve uzmanlığının giderek daha fazla önem kazandığı günümüzde, gıda mühendislerinin önümüzdeki 3-4 yıl içinde işsizlik sorunu olmayacağı tahmin ediliyor.

Özellikle, uzun yıllardır kamuya Gıda Mühendisi alımı olmamasının yarattığı bilgi ve piyasa denetim boşluğunun hükümet tarafından görülmesiyle önümüzdeki süreçte önemli sayıda meslektaşımızın iş bulabileceği düşünülüyor.

Kamu denetiminin artması ve AB süreci ile birlikte özel sektörde de istihdam oranın artacağı belirtiliyor. Türkiye'de 30 bin civarında gıda işletmesi var. Bunların çoğu küçük, teknik ve hijyenik yönden sorunlu durumda.

Gıda mevzuatına göre, her işletmede sorumlu yönetici çalıştırılması gerekiyor. Bu noktada, sektör için eğitim görmekte olan bir meslek dalı olarak gıda mühendislerinin şansı daha fazla.

1979 yılında ilk mezunlarını veren gıda mühendisliği, ilk 10 yıl boyunca kendini tanıtmak gibi zor bir süreç yaşadı. Ancak, artık tüketim bilinci artıyor, kontrol önem kazanıyor. AB'ye üyelik sürecine giren ülkemizde gıda güvenliği anlayışı ve uygulamalarının daha üst seviyeye çıkması ihtiyacı artıyor. 20'nci yüzyılda hazır gıda tüketiminin artmasına paralel olarak gıda ürünlerinde ve teknolojilerinde çıkan birçok yenilik mühendislik çalışmalarının önemini artırdı.

Şimdi Meslektaşlarımızla omuz omuza verme zamanı,mesleğimizi ayaklar altına almayalım,Gıda Mühendisliği önümüzdeki 100 yılın en geçerli en değerli meslekleri arasında.Bunun bilincinde olalım ve mesleğimizi daha iyi yerlere getirmek için hep beraber çalışalım.

Mesela sorumlu yöneticilik olsun yada bizzat sürekli bir fabrikada çalışan arkadaşlar olsun çok düşük maaşlar teklif eden firmalara itibar etmesinler.

Birlikte olursak bu işin önemini hem firmalara hemde tüketiciye anlatmamız daha kolay olacaktır.

vahap 17-2008 11:40 PM

Muhittin abi bende 2 yılık gıda teknolojisi okuyorum.çok seviyorum bu mesleği

Muhittin YILMAZ 18-2008 12:10 PM

Gıda Mühendisliği Bölümünün gece okulu yok mezun sayısıda nispeten diğer mühendisliklere göre çok daha az,ülkemizde çıkan yasalar düzgün uygulansa gıda güvenliğinin önemi anlaşılsa denetim mekanızması iyi çalışsa mesleğimiz çok parlak bir meslek haline gelecek.Yani gelecek için iyi bir seçim yapmıssın gelki meslektaslarımız mesleğimizle alakalı çok karamsar tablolar çizselerde ben öyle düşünmüyorum...

tu_bi_86 18-2008 08:42 PM

bİR GIDA MÜHENDİSİ ADATI OLARAK FİKİRLERİNİZE KATILIYORUM VE TEŞEKKÜR EDİYORUM...

gbdyunus 20-2008 07:21 PM

Merhaba.Bende bu sene mustafa kemal üni. gıda mühendisliği bölümünü kazandım.Herkese kolay gelsin.

kenan34 23-2008 12:25 AM

slm
 
mühittin abi bu sene bende gıda mühendisligi okumaya başlıyacagım...dedigin gibi meslegimizi ayaklar altına almalarına izin vermmemeliyiz...meslegimizin prestijini arttırmak bizim elimizde...ama senin gibi atılımcı ,lider kişilere ihtiyacımız var...bu arada ben biraz fazla kapıldım mühendislik havasına:Ddaha okumaya başlamadıan gıda müh. oldum havasıa girdim:D

Muhittin YILMAZ 23-2008 02:26 PM

kenan kardeşim mesleğimizi ayaklar altına almayalım sana bu mesleğe girmeden önce bir tavsiyede bulunacağım evet gıda mühendisi ol ama mezun olduktan sonra birkaç yıl çalış çeşitli firmalarda daha sonra kendi işini kur...
Girişimci olmalıyız biz gıda mühendisleri olarak bu ppotansiyel bizde var ama içimizdeki bu ruhu uyandırmaya ihtiyacımız var.Yani hem gıda mühendisi hem patron olmalısın...Unutma Gıda mühendisi arkadaşlarımıza maaş veren patronların çok büyük bir bölümü ilkokul mezunu ne demek istediğimi anlamıssındır umarım?

kenan34 23-2008 10:42 PM

ewt muhittin abi seni çok iyi anlıyorum...diger bölümlerde yazmış oldugun çogu şeyi okudum abi,ve suan ben bile daha müh. olmamış iken bana çok dokundu...ama bizim bişeyler yapmamız gerekiyor...mesela o cok az veren firmalar bize ne kadar istiyosun dediklerinde çok ucuza kaçmamalıyız.ama bunu hep birlik te yapmalıyız abi.biz ucuza yapmazsak digeri yapmazsa bu işletme sahibi bir gıda müh. almak zorunda ve o güzel paracıklarını kıymak zoruuında kalcaktır..ama tek sorun birlik beraberlik içinde degiiliz abi...birlik ve beraberlik içinde olmak için ne yapmalıyız:???iş kurmak için sermaye gerekir...ve iş kurmak için illada gıda okumak gerekmiyorki abi.dedigin gibi ilkokul mezunu olska ta kurarız parayla bir müh. alırızda...bosuna 4 sene okumuşta olmayız.arkadaşların çogu maddi yönden bi şirket kuracak kadar mal varlıgı olan kişiler degilkii...onun için okuyalar.kendileri bir şeyler başarabilmek için...ailesini geçindirmek için... abi eger yanlış bişey dediysem kusura bakma,cahilligime ver...daha çömüz nede olsa:Dhayata daha yeni yeni atılıyoruz:D

Muhittin YILMAZ 25-2008 07:36 PM

Senin bu yazılarına kopuyorum valla çok güzel tabirler kullanıyorsun paracıklarını kıyacaklar gibi sen şimdiden mühendis olmussun zaten...
Bide iş kurmak için okumaya gerek yok demişisin durum öyle değil çöpçü bile olsan önce 4 yıllık üni,versiteyi oku sonra git çöpcü ol.

Ülkemizde üniversite okumayı hep bir iş kapısı olarak gördükleri için bu hallerdeyiz zaten.
Sen aklına gelenleri sor ben sana izahını yaparım.Birde unutturma zenginliğin formulünü vereyim sana bir ara...

inci 25-2008 07:59 PM

Üniversitede sahip olduklarımız...
 
Üniversite bize farklı yetenek, ilgi, görüş ve inançlara sahip insanlarla biraraya gelme imkanı verir. Böylece ufkumuz genişler, olaylara ve insanlara faklı bakış açıları geliştiririz. Kayamızdaki kalıplarından, ön yargılardan kurtularak dünyaya, olaylara daha esnek bakarız.
Üniversiteye başlamak insana bir güven ve sorumluluk verir. Bağımsız düşünme becerimizi geliştirir. Değişik sportif, kültürel ortamlar sağlayarak yeni arkadaşlıkların da kurulmasına zemin oluşturur.
Genel olarak yaşamın amacı kendine yetmek, yaşamından doyum alabilmek, insanlarla bazı şeyleri paylaşabilmektir. Sınavda başarılı olmak, diploma sahibi olmak bu temel amaca yönelik araçlardır.
Şunu da hiç unutmamak gerekir ki üniversiteye girmek hayatın seçeneklerinden sadece bir tanesidir.
Üniversite iş imkanı sunmasının yanında bazılarının hayat arkadaşını bulmasına vesile olan ender kurumdur.:)
Ooo.. Muhittin Bey zenginliğin formulünü bulmuşsunuz da bize neden söylemiyorsunuz????


Şu anda saat : 08:47 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.3
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
LinkBacks Enabled by vBSEO 3.6.0 © 2011, Crawlability, Inc.